Hľadaj

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im má pomôcť vyrovnať sa s nárastom úrokových sadzieb a následne aj splátok hypotekárnych úverov. Nie každý z nich však automaticky získal nárok na pomoc od štátu. Pýtali sme sa preto odborníkov na úvery na konkrétne rady a tipy, ako si môžu pomôcť tí, ktorí prepadli sitom v rámci podmienok štátnej pomoci.

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru

Foto: Freepik

Aké možnosti má nespokojný klient

Hoci podľa riaditeľky pre úvery spoločnosti Fingo.sk Evy Šablovej pre väčšinu klientov by vo výročí fixácie nemalo ísť o dramatické zdraženie, pričom zatiaľ ani banky po navýšení splátok neavizujú zvýšenú mieru nesplácania úverov, mnohí narazili na to, že pomoc so zvýšenými splátkami hypotéky od štátu kvôli stanoveným podmienkam jednoducho nedostanú.

89887

Tí, ktorí sa nekvalifikujú na pomoc od štátu, majú podľa úverových odborníkov hneď niekoľko možností, ako si znížiť mesačné náklady na svoju hypotéku. Na základe listu z banky s informáciou o zvýšení úrokovej sadzby, a teda aj mesačnej splátky, klient môže ako prvé napríklad navštíviť pobočku svojej bankypožiadať o zníženie ponúkanej úrokovej sadzby.

V prípade, že vo svojej banke neuspeje, môže osloviť konkurenčnú banku a zistiť, akú sadzbu by mu vedeli poskytnúť a prípadne úver refinancovať. „Existuje takisto možnosť požiadať svoju banku o predĺženie lehoty splatnosti, zmenu lehoty fixácie úrokovej sadzby, alebo ak má klient voľné finančné zdroje, zrealizovať mimoriadnu splátku, vďaka čomu si zníži mesačnú splátku. Ďalšou možnosťou je konsolidácia viacerých úverov do jedného,“ informuje produktová špecialistka na úvery spoločnosti Finportal Zdenka Bošková.

91631

Každá z týchto možností však môže priniesť určité výhody aj nevýhody, preto je dobré poznať možné úskalia a pozrieť sa na možnosti komplexne, teda nie len na úrokovú sadzbu, od ktorej sa odvíja výška splátky, ale aj na ďalšie náklady spojené s hypotékou.

S riešením je vhodné začať čo najskôr

Dôležité je začať riešiť tento proces čím skôr, teda ideálne v čase, ako klient dostane refixačný list s informáciami k výročiu svojej hypotéky. Banky sú pritom povinné oznámiť klientovi nové podmienky dva mesiace vopred. „V prípade, že klienta banky čaká refix úrokovej sadzby aj neskôr v priebehu roka, odporúčame sa už teraz venovať tejto téme a preveriť si s finančným sprostredkovateľom, na čo sa má približne pripraviť a dohodnúť si stratégiu,“ vysvetľuje E. Šablová. Ďalšou možnosťou je využiť rôzne online kalkulačky, ktoré umožňujú simulovať budúcnosť pri rôznych variáciách úverových parametrov.

Čo všetko zvážiť pri refinancovaní

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že každý dlžník sa nachádza v inej situácii, preto k jej riešeniu vždy treba pristupovať individuálne. „Niekedy si stačí prejsť s ľuďmi detailne ich príjmy a výdavky a vhodnou úsporou na strane nákladov sa priestor na splácanie hypotéky nájde. Ak je nutné znížiť mesačnú splátku hypotéky, finanční odborníci vedia o aktuálnych podmienkach na trhu a majú nástroje, ako vopred prerátať vplyv zmeny hypotéky na klienta,“ približuje ďalej odborníčka.

88127

Ak klient zvažuje refinancovanie hypotéky v lacnejšej banke, prípadne prehodnotenie úroku v súčasnej banke, je vhodné získať prehľad medzi aktuálnymi ponukami viacerých bánk. To podľa Z. Boškovej môže klientom pomôcť aj pri vyjednávaní o znížení ponúkanej úrokovej sadzby so súčasnou bankou klienta. Navyše je potrebné myslieť aj na to, že refinancovanie je spojené s poplatkami. Poplatky bankám a katastru nehnuteľností môže, ale nemusí preplatiť nová banka.

„Ak klientovi dá súčasná banka v čase výročia vyššiu sadzbu, ako môže získať u konkurencie, refinancovanie s cieľom znížiť navýšenie splátky po refixe môže byť riešením. Niektoré banky však môžu ponuku svojmu klientovi, ktorú dostal v refixačnom liste, ešte na základe aktivity klienta upraviť, aby oňho neprišli,“ opisuje E. Šablová.

78182

Z pohľadu novej legislatívy sa však nemusí všetkým klientom oplatiť refinancovať úver, a tým zmeniť účel úveru. Napríklad v prípade mladých klientov do 35 rokov sa uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky vzťahuje len na úvery na bývanie s účelom nadobudnutia, výstavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti, na základe čoho by títo klienti o tento daňový bonus prišli.

Aké výhody a nevýhody majú ďalšie možnosti

Ďalším riešením, ktoré sa núka v prípade, ak klient spláca viacero úverov, ktoré zaťažujú jeho rozpočet, je konsolidácia úverov, teda ich spojenie do jednej splátky. Podľa E. Šablovej pri tomto riešení síce môže dôjsť k tomu, že tak klient viac preplatí (najmä ak konsoliduje krátkodobé spotrebné úvery s hypotékou na 30 rokov), no ak je cieľom znížiť mesačné splátky, zlúčenie viacerých pôžičiek a hypotéky do jednej splátky môže priniesť mesačnú úsporu, a teda určitú kompenzáciu nárastu hypotekárnej splátky.

Vhodnou alternatívou pre tých, ktorí majú k dispozícii voľné úspory, môže byť zrealizovanie mimoriadnej splátky s tým, že si klient mimoriadnym vkladom zníži mesačnú splátku.

V niektorých prípadoch k zníženiu splátky hypotéky môže pomôcť aj predĺženie splatnosti hypotéky, no len v prípade, ak má človek pôvodnú hypotéku nastavenú na menej ako 30 rokov a jeho vek pri konci splatnosti nedosahuje strop, čo je dnes vo väčšine bánk do 70 rokov. Potrebné je si však uvedomiť, že čím je lehota splatnosti úveru dlhšia, tým je jeho preplatenie vyššie. Zároveň treba počítať s tým, že v dôchodkovom veku nebudú mesačné príjmy na súčasnej úrovni.

„Niektoré banky riešia predĺženie lehoty splatnosti formou reštrukturalizácie úveru, čo je informácia, ktorá je evidovaná aj v úverovom registri. Iné banky môžu potom skutočnosť negatívne posúdiť pri prípadnom budúcom refinancovaní úveru,“ vystríha Z. Bošková.

Kratšou fixáciou sadzieb k nižším splátkam

Na výšku splátky môže mať vplyv aj voľba fixácie úrokovej sadzby úveru. Niektoré banky majú úrokové sadzby pri 3-ročnej fixácii nižšie ako pri 5-ročnej či dlhšej fixácii. V tomto prípade by k zníženiu splátky mohla pomôcť voľba kratšej fixácie. „Na druhej strane sa však klient pri kratšej fixácii vystavuje riziku, že onedlho bude opäť čeliť zmene splátky, a dopredu nie je jasné, či už práve o tri roky budú na Slovensku lepšie úrokové sadzby,“ hovorí E. Šablová. Závisí teda od konkrétnych klientov, či chcú mať istotu na dlhšie obdobie a zvolia si radšej 5-ročnú a dlhšiu viazanosť, alebo je pre nich priorita čo najnižší úrok v tomto období, a preto budú radšej uprednostňovať najnižší úrok aj za cenu krátkej fixácie.

Krajnou možnosťou je odklad splátok

V prípade, že už domácnosť so súčasnou vysokou splátkou vyčerpala všetky ostatné možnosti, niekedy je rozumné zamyslieť sa aj nad predajom drahej nehnuteľnosti, na ktorú si dlžník bral v minulosti extra výhodnú hypotéku. Hoci do hry vstupuje aj zníženie komfortu bývania, kompenzáciou za predaj nehnuteľnosti s vysokou hypotékou môže byť podľa odborníkov kúpa lacnejšej s nižšou splátkou, ktorá bude pre rodinu únosná.

86516

V zásade existuje aj ďalšia možnosť – odklad splátok hypotéky, ktorý má však vplyv na budúcu bonitu klienta. Toto riešenie síce znamená negatívny zásah do úverového registra, zároveň však môže dočasne pomôcť v núdzovej situácii. „Odloženie splátok hypotéky však klientovi nikto neodpustí a bude ich musieť po troch či šiestich mesiacoch opäť začať splácať s tým, že buď banka o odložené splátky predĺži pôvodnú splatnosť hypotéky, alebo sa klientovi po odklade splátky navýšia,“ dodáva E. Šablová.

logo
Prečítajte si tiež:
5.12.2024 Redakcia FinReport

Black Friday 2024: Najvyššie zľavy boli na hodinky, šperky a erotické pomôcky

E-shopy na Slovensku počas tohtoročného novembra, ktorý poznačila nákupná horúčka v rámci takzvaného čierneho piatku – Black Friday ...

4.12.2024 Mário Špilberger

Investovanie cez banku: Aká je ponuka a čo si o nej myslia finančníci?

Črtá sa vám v práci osobné ohodnotenie, koncoročná odmena, alebo je v dohľade väčšia suma peňazí? Zostáva už len vybrať, do čoho, ...

4.12.2024 Redakcia FinReport

Poznáme aktuálnu dôchodkovú hodnotu pre výpočet výšky dôchodkov v roku 2025

Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú od 1. januára 2025 do 31. decembra 2025 na 18,7434 eura. Aktuálna ...

4.12.2024 Martin Jamnický

Ľahko sa povie spotrebiteľovi, že tovar je potrebné reklamovať. Ale u koho, kde a ako?

Pokazený výrobok je v mnohých prípadoch možné reklamovať. Nie vždy je však jasné, na koho sa s reklamáciou obrátiť. Možností je totiž ...

4.12.2024 Redakcia FinReport

Štátny porovnávač cien potravín má začať fungovať v polovici roku 2025

Poslanci parlamentu schválili vytvorenie štátneho webu na porovnávanie cien potravín v obchodoch. Inšpirácia pre jeho vznik pochádza zo ...

3.12.2024 Robert Juriš

Daň z finančných transakcií: Koho sa bude týkať a koho nie?

Poslanci parlamentu v októbri tohto roku schválili nové dane z finančných transakcií, ktoré začnú platiť od apríla nasledujúceho roka. ...

3.12.2024 Eva Sadovská

December je mesiacom nákupov. Koľko si za ne priplatíme?

Máme tu december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov tak zvyčajne bývajú o ...

3.12.2024 Redakcia FinReport

Umelú inteligenciu využíva už desiatka bánk na Slovensku

Umelá inteligencia je fenoménom súčasnosti a nevyhýba sa jej ani svet financií. Slovenská banková asociácia (SBA) urobila prieskum, z ...

29.11.2024 Martin Jamnický

Black Friday: Aké sú najčastejšie finty podvodníkov

Za jediný novembrový deň minieme na internete o tretinu viac peňazí ako v iný priemerný deň v priebehu roka. Počet kyberpodvodov z roka na ...

28.11.2024 Roland Régely

Black Friday v bankách: Oficiálne sa nekoná, no zopár zliav sme našli

Už zajtra, 29. novembra 2024, sa začína neoficiálny nákupný sviatok Black Friday. Finančné domy na Slovensku síce pri tejto udalosti žiadne ...

27.11.2024 Mário Špilberger

Poisťovne skracujú ochranné lehoty pre poistné plnenie

Ochranná lehota, často nazývaná aj čakacia lehota, je obdobie, ktoré plynie po uzatvorení poistnej zmluvy. Počas nej klient nemusí dostať ...

27.11.2024 Redakcia FinReport

Už aj Slovenská sporiteľňa sa s hypotékami dostala pod hranicu 4 %

Aj najväčšia banka na Slovensku sa pridala k tým, ktoré už znížili najvýhodnejšie úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov pod ...

26.11.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa za päť rokov uzatvorila 278 522 poistných zmlúv

Pillow poisťovňa pôsobí na finančnom trhu päť rokov. Za ten čas uzatvorila presne 278 522 poistných zmlúv a v Česku aj na Slovensku sa ...

26.11.2024 Martina Staňová

Správne nastavené poistenie bytového domu môže vlastníkom bytov ušetriť tisíce eur

Vhodne nastavené poistenie bytového domu môže v prípade poistnej udalosti majiteľom bytov usporiť nemálo peňazí, ktoré by inak museli ...

26.11.2024 Redakcia FinReport

UniCredi Bank opäť o niečo znížila úroky na svojich hypotékach

UniCredit Bank naposledy znižovala úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov pred dvomi mesiacmi. Už vtedy ako jedna z prvých na slovenskom ...

22.11.2024 Redakcia FinReport

Union prináša životné poistenie pre seniorov až do 80 rokov

Ak ste v dôchodkovom veku alebo máte v rodine seniora, pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že nájsť vhodnú poistku môže byť v tomto ...

22.11.2024 Mário Špilberger

Úrokové sadzby hypoték by do konca roka mohli klesnúť, no nie výrazne

Poslala vám banka oznámenie o refixácii úrokovej sadzby vašej hypotéky a teraz stojíte pred rozhodnutím, či aj pri novej úrokovej sadzbe ...

21.11.2024 Roland Régely

V Česku zrušili dlhový strop pre žiadateľov o hypotéku. Stane sa to aj u nás?

Česká národná banka v posledných dvoch rokoch uvoľnila regulácie pri posudzovaní príjmov žiadateľov o hypotekárny úver, čím zvýšila ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay