Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako získať čo najvýhodnejší úver na rekreačný objekt a na čo sa zamerať pri jeho poistení?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Ak hľadáte, či už dokonca máte vyhliadnutú, chatu, chalupu či inú rekreačnú nehnuteľnosť, základom je vedieť viac o možnostiach jej financovania, ale aj to, ako je to s poistením. Ak uvažujete nad kúpou chaty umiestnenej mimo zastavanej časti obce, podstatnou výhodou je mať k dispozícii aspoň polovicu vlastných zdrojov, zvyšok doriešite pomocou úveru. Ten však nemusí byť ani zďaleka taký výhodný ako pri hypotéke na rodinný dom.

image

Foto: Shutterstock

Pozrime sa, aké podmienky je potrebné splniť pre získanie čo najvýhodnejšieho úveru a na čo nezabudnúť pri poistení. Týmto textom nadväzujeme na článok z minulého týždňa, v ktorom sme si predstavili TOP 7 tipov, ako si čo najlepšie vybrať rekrečnú nehnuteľnosť.

Ako financovať rekreačnú chatu, chalupu či apartmán?

V otázke financovania je rozhodujúca samotná cena rekreačnej nehnuteľnosti a spôsob jej financovania. Ideálne je vopred si premyslieť, koľko vlastných finančných zdrojov máme k dispozícii a koľko by sme boli ochotní mesačne splácať v prípade úveru.

Nie každý rekreačný objekt je možné financovať z hypotekárneho úveru. Preto by sme si mali vopred preveriť, ktoré typy nehnuteľností a za akých podmienok budú bankové domy financovať,“ uvádza úverová analytička Swiss Life Select Slovensko Zuzana Šimonová.

Podľa jej slov financovanie rekreačných objektov z pohľadu bánk môže byť rôzne. Rozhoduje najmä lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Veľký rozdiel spočíva v tom, či sa nachádza v zastavanom území obce, alebo v extraviláne. Dôležitá je infraštruktúra, inžinierske siete a prístupové cesty, vyrovnanie priľahlých pozemkov a tiež pozemok pod samotnou stavbou.

Podstatný je aj druh stavby, ktorý je uvedený na liste vlastníctva, a účel využitia stavby, ktorý sa nachádza v stavebnom povolení alebo v kolaudačnom rozhodnutí. Ak ide o staršie nehnuteľnosti, kde nie je zmienka o využití stavby, potvrdenie o celoročnom využívaní stavby môže vystaviť obec,“ vysvetľuje odborníčka na financovanie.

Pre financovanie pomocou úveru je zásadná lokalita

V prípade chalupy, vidieckych alebo sedliackych domov, môže banka posúdiť tieto stavby ako rodinný dom, kde je možné nehnuteľnosť financovať štandardne formou hypotekárneho úveru do 80 % hodnoty nehnuteľnosti.

Ak však ide o kúpu chaty či viničných domov, banky k takýmto úverom pristupujú individuálne, keďže ide o objekty, ktoré sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce. „V prípade týchto objektov sú pozemky v dlhodobom prenájme, prístupové cesty často nie sú spevnené, nie je možné ich celoročne užívať, preto banky na takéto nehnuteľnosti poskytujú len úver so splatnosťou na osem rokov,“ približuje Z. Šimonová.

Úvery od 50 % hodnoty nehnuteľnosti

Podľa finančného sprostredkovateľa spoločnosti Umbrella Group Michala Ďuriša možnosti financovania rekreačných nehnuteľností jednotlivými bankami sa líšia: „Úvery bánk sa hýbu od 50 do 70 % hodnoty nehnuteľnosti, splatnosť je zo zákona maximálne 8 rokov.“

Vo VÚB banke pri financovaní rekreačnej nehnuteľnosti hypotékou a zároveň aj pri ručení takouto nehnuteľnosťou platia isté obmedzenia. „Maximálna výška financovania úverom je do 60 % hodnoty nehnuteľnosti s maximálnou splatnosťou 8 rokov,“ hovorí PR manažér Dominik Miša.

Ideálne je mať vlastné zdroje

Podľa jeho slov je od prvého okamihu dôležité rozmýšľať nad dostatočnou vlastnou finančnou rezervou, ktorá často predstavuje aj polovicu investície. Rekreačné nehnuteľnosti majú svoje špecifiká, preto je vhodné poradiť sa vopred a zistiť si včas alternatívy financovania. 

Záujem o financovanie rekreačných nehnuteľností je dlhodobo nízky, keďže podľa regulácie je potrebné tieto úvery splatiť do 8 rokov, rovnako tak je regulované aj maximálne LTV. Vzhľadom na marginálny podiel týchto úverov neevidujeme ani zásadné zmeny záujmu klientov o ne v dôsledku pandémie,“ reaguje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Slovenská sporiteľňa poskytuje úvery na rekreačné nehnuteľnosti podobne ako VÚB banka. V prípade chaty, apartmánu či bytu v rekreačnej oblasti ide o úver v maximálnej výške 60 % hodnoty nehnuteľnosti so splatnosťou maximálne 8 rokov. No v prípade apartmánu v bytovej oblasti môže banka poskytnúť klientovi maximálne 70 až 80 % z hodnoty nehnuteľnosti a s tridsaťročnou splatnosťou.

Podobne je to aj v UniCredit Bank. V prípade, ak by nehnuteľnosť z hľadiska dispozičného riešenia a štandardu vybavenia nemohla byť využívaná na bývanie, potom by úver mohol byť splácaný maximálne 8 rokov. „To by znamenalo vyššie mesačné splátky úveru ako pri dlhodobom splácaní,“ opisuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

Ako dosiahnuť 30-ročnú splatnosť a vyšší úver

Ak vám nevyhovuje 8-ročná splatnosť úveru, existuje možnosť predĺžiť si jeho splácanie a získať od banky vyšší objem peňazí. „Ak klient založí inú nehnuteľnosť, napríklad svoj byt či rodinný dom, a kúpi si rekreačný objekt, v tomto prípade banka poskytne hypotéku s dlhodobým, maximálne až 30-ročným splácaním,“ dopĺňa Z. Ďuďáková. Podľa M. Ďuriša je tu aj druhá možnosť, ak klient doloží potvrdenie o tom, že rekreačná nehnuteľnosť môže slúžiť na celoročné bývanie, tak splatnosť úveru môže byť až 30 rokov a úver vo výške 80 až 90 % z hodnoty nehnuteľnosti pri výhodnejšej úrokovej sadzbe. M. Búlik dodáva, že chalupa musí vykazovať všetky znaky rodinného domu. Okrem umiestnenia v intraviláne obce a zapísania domu do listu vlastníctva musí mať aj pripojenia na všetky dostupné siete vrátane kanalizácie.   

O cene poistenia rozhodujú lokalita a obývanie

Rekreačné objekty aj hnuteľné veci v nich sa podľa odborníkov zvyknú poisťovať na rovnaký rozsah rizík ako trvalo obývané nehnuteľnosti. „Keďže väčšinou sa nachádzajú mimo trvalo obývaných aglomerácií, u rekreačných objektov je vyššie riziko vzniku škodovej udalosti, preto je poistenie takéhoto objektu výrazne drahšie,“ upozorňuje odborný garant pre neživotné poistenie Universal maklérskeho domu Pavol Michalec.

Zároveň dodáva, že pri poistení týchto objektov nie je dôležité, ako je zaradený v katastri nehnuteľností, ale aká je skutočná doba bývania v ňom. Preto je potrebné dbať na to, koľko dní pobytu v objekte považuje poisťovňa za trvalé obývanie. Sú poisťovne, ktorým stačí ročne 183 dní, no sú aj také, ktoré vyžadujú obývanie až 270 dní ročne, pričom súvislé opustenie objektu nesmie trvať dlhšie ako 60 dní.

Nepodceňujte poistenie rekreačných objektov

Aj poistný analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Mocker upozorňuje, že podmienky v jednotlivých poisťovniach bývajú odlišné. „Nie všetky poisťovne poistia vašu rekreačnú stavbu, ak sa nachádza v extraviláne. Poisťovne tiež vyžadujú, aby rekreačná stavba bola skolaudovaná, mala list vlastníctva a zároveň nesmie byť poškodená,“ vymenúva.

Podľa jeho slov sa pri poistení zohľadňuje aj to, či sa rekreačná stavba nachádza v povodňovej oblasti a poisťovatelia sa sústredia aj na škodovosť za posledných 5 až 10 rokov.

M. Ďuriš pripomína, že pri poistení rekreačnej nehnuteľnosti je potrebné zohľadniť všetky jej špecifiká. Netreba zabúdať ani na zákonné revízne správy komína, kotla, plynu, elektriny či bleskozvodu, ktoré klienti pri rekreačných nehnuteľnostiach často zanedbávajú. „Ich zanedbanie môže viesť k úplnému zamietnutiu poistnej udalosti,“ dodáva M. Ďuriš.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.3.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa blíži k hranici 30-tisíc dolárov za token, pomohli mu krachy bánk

Hodnota kryptomien začala záhadne rásť. Vojna na Ukrajine sa prehupla do svojho druhého roku. Viacero bánk, kryptobánk aj kryptobúrz ...

21.3.2023 Martin Jamnický

Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera

Poslanci parlamentu sa aktuálne venujú aj novelizácii zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Asociácia dôchodkových správcovských ...

21.3.2023 Eva Sadovská

Inflácia vplýva na financie troch štvrtín mladých Slovákov, no ich investičná gramotnosť je slabá

Aktuálne (20. až 26. marec 2023) na celom svete prebieha Global Money Week, teda Globálny týždeň peňazí. Cieľom každoročnej kampane je ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Nové doklady bez tváre pre seniorov nad 65 rokov a deti do 15 rokov

Ministerstvo vnútra SR začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre. Prostredníctvom tohto dokladu totožnosti, ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok

Sociálna poisťovňa začína vydávať a rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok. Ako prví prišli na rad noví ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

20.3.2023 Martin Jamnický

Ako zdaňovať výnosy z investícií a kedy nezabudnúť na zdravotné odvody

Marec je tradične mesiacom podávania daňových priznaní a úhrady dane z príjmu. Tá sa však nemusí týkať len príjmu zo zamestnania, ...

20.3.2023 Dominik Horváth

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za jej zamestnancov

Národná banka Slovenska zaznamenala viacero pokusov o podvodné konanie subjektov, ktoré pod rôznymi zámienkami kontaktujú spotrebiteľov, ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

SBA varuje: Niektoré bankové služby môžu byť cez víkend nedostupné

Európska centrálna banka (ECB), národné centrálne banky a komerčné banky, teda všetky banky platiace eurom, prechádzajú spoločne na novú ...

17.3.2023 Zuzana Fryč

Výroba lacných áut sa končí. Povinné zmluvné poistenie tento rok zdražie o 10 %

Nielen vysoká inflácia škôd v posledných mesiacoch, ale aj čoraz väčší počet drahších áut na cestách núti poisťovne prehodnocovať ...

16.3.2023 Roland Régely

Banky opäť zdražovali. Niektoré hypotéky už prekročili hranicu 5 %

Vlna zdražovania hypotekárnych úverov na Slovensku trvá už dlhšie ako jeden rok a stále sa nekončí. V polovici marca 2023 pristúpili k ...

16.3.2023 Robert Juriš

Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3,5 %

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 3,5 %. Takéto rozhodnutie Rady guvernérov ECB sa očakávalo. ...

16.3.2023 Zuzana Fryč

NBS, banky ani analytici nepredpokladajú prenos bankových kolapsov z USA na Slovensko

Správy o krachu viacerých amerických bánk, medzi ktorými je aj Silicon Valley Bank špecializujúca sa na rizikové investície, rozpútali vlnu ...

16.3.2023 Robert Juriš

Ďalšia banka má vážne problémy. Tentoraz to je švajčiarska Credit Suisse

Viaceré banky majú v posledných dňoch a týždňoch problémy. A nie sú to len americké banky. Najnovšie sa medzi „problematickými“ ...

15.3.2023 Andrej Vida

Záujem o stavebné sporenie stúpol, no poskytovateľ služieb je na trhu už len jeden

V predchádzajúcich rokoch sa zdalo, že stavebné sporenie už stratilo svoju príťažlivosť. Nelákalo klientov, ale ani samotné stavebné ...

Mobilná aplikácia