Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako si vybrať tú najvhodnejšiu zdravotnú poisťovňu?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Keďže na zmenu poisťovne od nového roka zostávajú už len necelé dva mesiace, a prihlášku do novej poisťovne je možné podať len do 30. septembra 2022, prinášame prehľad o tom, v čom spočívajú silné a slabé stránky troch slovenských zdravotných poisťovní – Dôvera, Union a Všeobecná zdravotná poisťovňa s ohľadom na rôzne vekové kategórie a skupiny poistencov. Keďže zmenu zdravotnej poisťovne je možné urobiť len raz za rok, je dôležité poznať a zvážiť viaceré faktory a skutočnosti.

zdravotné poistenie

Foto: Shutterstock

 

Pred tým, než si zvolíte tú, ktorá vám prináša najviac výhod, zistite si, ako postupovať krok za krokom, na čo sa zamerať a na čo nezabudnúť pri prehlasovaní do novej poisťovne.

Dôkladne zvážte pre a proti

Zdravotné poisťovne v súčasnosti prinášajú širokú ponuku benefitov nad rámec zákona, no  nie každá rovnakú či v rovnakom rozsahu. Iné potreby v rámci benefitov by mali zvažovať mladí ľudia, iné rodičia s deťmi a iné vyššie vekové kategórie.

Okrem benefitov sú dôležité aj ďalšie faktory, ako sú siete lekárov v konkrétnych regiónoch alebo čakacie lehoty na operačné zákroky či liečebné procedúry. To všetko závisí od toho, s akými lekármi má daná poisťovňa uzatvorené zmluvy v konkrétnych mestách.

Znamená to, že dôležité je vyberať si poisťovňu personalizovane a porovnávať najmä tie benefity a zľavy, ktoré ľudia môžu reálne potrebovať a využijú ich. Na základe toho potom dokážu zistiť, či sa im zmena poisťovne oplatí, a vyberú si tak tú najvhodnejšiu. Nasledujúci prehľad o silných a slabých stránkach zdravotných poisťovní môže byť pri takomto výbere nápomocný.

Dôvera: top 5 benefitov

1) Mamografia do 10 dní – klientky poisťovne vo veku od 40 do 69 rokov majú možnosť absolvovať preventívne mamografické vyšetrenie prednostne do 10 dní (najrýchlejšie spomedzi všetkých troch zdravotných poisťovní).

2) Benefit Zdravé zuby 5 x 30 eur – vďaka nemu poisťovňa ročne vráti spolu až 150 eur za zubné ošetrenie alebo dentálnu hygienu deťom aj dospelým. Znamená to, že benefit vo výške 30 eur za jedno ošetrenie poskytne zdravotná poisťovňa poistencovi 5-krát v priebehu kalendárneho roka.

3) Zľava 150 eur na test DNA – poistenci Dôvery, ktorí sa zaujímajú o svoje vrodené predispozície, zdravotné riziká alebo športový potenciál, majú možnosť využiť kupón na zľavu 150 eur na vykonanie genetického testu DNA Complex test.

4) Doplatky za lieky alebo dietetické potraviny 300 eur na predpis na každého člena rodiny s deťmi do 18 rokov (Výhoda 300 + 300). Peniaze za doplatky po podaní žiadosti zdravotná poisťovňa vráti do 5 dní bankovým prevodom priamo na účet poistenca. Pozor však na to, že spracovanie informácií medzi lekárňou a zdravotnou poisťovňou môže trvať 4 až 6 týždňov. 

Príklad: Ak sú poistencami Dôvery všetci členovia 4-člennej rodiny, majú nárok na vrátenie doplatkov do výšky 300 eur za každého jedného z nich. Spolu teda môžu dostať naspäť až 1 200 eur. Nárok na čerpanie tejto výhody majú aj deti.

5) Preplácanie dobrovoľného očkovania do výšky 70 % nákladov za očkovanie do maximálnej výšky 130 eur. Patria tu napríklad očkovanie proti kliešťom, hepatitíde typu A a B, HPV.

V týchto prípadoch buďte obozretní

1) Spomedzi troch poisťovní poskytuje najnižší príspevok na dioptrické okuliare pre deti hodnote 50 eur. Benefit môžu využiť deti, ktoré sú poistencami Dôvery do 18 rokov.

2) Poisťovňa v minulosti poskytovala benefit rýchlu výmenu bedrového či kolenného kĺbu s minimálnou čakacou lehotou vrátane hospitalizácie s rehabilitáciou. Operácie vykonával tím renomovaných operatérov v moderných priestoroch Nemocnice novej generácie v Michalovciach. Benefit však bol a stále je pozastavený v súvislosti s COVID-19.

3) Neposkytuje príspevok na vyšetrenie potravinovej intolerancie.

4) Neposkytuje príspevok na cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice nad rámec zákona od 18 rokov.

5) Neprepláca urologickú prehliadku nad rámec zákona od 40 rokov.

Union: top 5 benefitov

1) Očný balík v hodnote až 150 eur – ide o príspevok v hodnote 150 eur na nadštandardnú starostlivosť vo vybraných očných klinikách a na nákup kvalitných okuliarov. Balík obsahuje komplexné vyšetrenie očí v hodnote 50 eur vo vybraných očných klinikách, príspevok 70 eur na okuliarové rámy a/alebo okuliarové šošovky pre deti a vyšetrenie optickou koherentnou tomografiou (OCT) v hodnote 30 eur vo vybraných očných klinikách.

2) Príspevok na zuby až 150 eur ročne – z toho je 100 eur určených na ošetrenie u zubára a ďalších 50 eur na dentálnu hygienu. Výhodou oproti poisťovni Dôvera je, že tu nie je stanovená maximálna suma príspevku na jedno ošetrenie. Podmienkou uplatnenia príspevku pre dieťa je, že dieťa a zároveň aj jeden z jeho zákonných zástupcov musí mať uzatvorené zdravotné poistenie v Unione.

3) Príspevok na umelé oplodnenie až do 1 200 eur – určený na vyšetrenia a výkony súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

4) Špeciálny BRCAscreen test na odhalenie rakoviny prsníka alebo vaječníkov – poisťovňa preplatí svojim poistenkám špeciálny BRCAscreen test v hodnote 130 eur nad rámec zákonného štandardu, ktorý spoľahlivo odhalí prípadné predispozície na tieto ochorenia. Podmienkou je, aby vyšetrenie indikoval genetik alebo onkológ. Zdravotná poisťovňa okrem toho ponúka aj bezplatné cytologické vyšetrenie metódou LBC, ako prevenciu rakoviny krčka maternice.

5) Benefity pred a po narodení dieťaťa – zdravotná poisťovňa poskytuje zadarmo pomoc pôrodnej asistentky pred a po pôrode dieťaťa a ďalšie finančné výhody pre novorodencov – napríklad každé bábätko poistené v Unione získa balík v hodnote 100 eur, poisťovňa požičiava zadarmo monitor dychu do šiesteho mesiaca veku dieťaťa, alebo poskytuje príspevok 30 eur na jeho zakúpenie, ďalej poskytuje príspevok 30 eur na kurz plávania pre bábätko, ako aj darčekovú poukážku v hodnote 40 eur na nákup potrieb pre bábätko. 

V týchto prípadoch buďte obozretní

1) Vrátenie doplatkov za lieky a dietetické potraviny na predpis je určené len pre deti bez ich zákonných zástupcov do 17 rokov vrátane, no v neobmedzenej výške.

2) Benefit na strojček na zuby pre deti do dovŕšenia 19 rokov len do 100 eur.

3) Neposkytuje príspevok na glukózový senzor pre diabetikov.

4) Darcovia krvi na rozdiel od poisťovne Dôvera získavajú len vitamínové balíčky, pričom v Dôvere môžu zároveň získať aj 25-percentné zľavy na kúpeľné pobyty.

5) Tehotným ženám od 35 rokov neposkytuje príspevok na prenatálne testovanie dieťaťa.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)

Poisťovňa v prvom rade rozlišuje benefity pre jednotlivcov, prípadne rodičov s deťmi a väčšie skupiny poistencov. Na základe toho sa rozlišuje systém benefitov Peňaženka zdravia MINI alebo MAXI pre skupiny.

A) Benefitný systém pre jednotlivcov Peňaženka zdravia MINI vo všeobecnosti poskytuje všetkým poistencom možnosť získať 100 eur na starostlivosť o svoje zdravie a po 100 eur na zdravie pre svoje deti do 18 rokov.

B) Benefitný systém pre skupiny Peňaženka zdravia MAXI poskytuje po založení skupiny troch až ôsmich členov možnosť získať až 800 eur ročne na zdravotnú starostlivosť. Každý člen skupiny síce získa 100 eur, funguje tu však princíp solidarity a možnosť „zdieľať“ príspevky, čo znamená, že jeden člen tak môže získať až 450 eur na vybrané benefity.

Top 5 benefitov peňaženky zdravia MAXI 

1) Príspevok na laserovú operáciu očí až 450 eur od 18 rokov a od 1. januára 2023 bude možné získať 100 eur na okuliarový rám alebo šošovky pre dospelých aj pre deti.

2) Benefit na zuby – určený na rozličné zubné ošetrenia je možné čerpať až do výšky 120 eur ročne bez ohľadu na počet návštev u zubára. Poisťovňa tiež poskytuje príspevok až 450 eur na strojček na zuby pre deti do dovŕšenia 19 rokov.

3) Príspevok 100 eur ročne na glukózový senzor pre diabetikov pre dospelého a deti nad rámec zákona.

4) Príspevok 200 eur na lieky a dietetické potraviny na predpis pre deti do 18 rokov či ich zákonných zástupcov. Dospelí od 18 rokov a seniori majú možnosť čerpať príspevok na doplatky za lieky na predpis vo výške iba 20 eur ročne.

5) Príspevok na prenatálne testovanie dieťaťa vo výške 450 eur ročne u tehotných žien od  35 rokov na odporučenie lekára.

V týchto prípadoch buďte obozretní

1) V prípade benefitného systému MINI, kde sa benefit získava jednotlivo, nie sú príspevky na okuliarové rámy, šošovky či laserové operácie.

2) V prípade benefitného systému MINI je príspevok na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu pre dospelých len vo výške 60 eur ročne rozdelený na samostatné dve návštevy zubára a iba 30 eur ročne na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu pre deti alebo 30 eur ročne na strojček na zuby.

3) Neposkytuje žiadny príspevok na vyšetrenie potravinovej intolerancie.

4) V prípade benefitného systému MINI nie je možnosť získať príspevok na doplatky za lieky pre deti a ich rodičov.

5) Na rozdiel od ostatných dvoch poisťovní neposkytuje kontrolu cholesterolu pri každej preventívnej prehliadke ani vyšetrenie CRP u všeobecného lekára.

Náklady aj u nezmluvných lekárov

Všetky tri poisťovne navyše poskytujú príspevok svojim poistencom aj pri návšteve nezmluvných lekárov vo výške 80 % obvyklej ceny za rovnakú zdravotnú starostlivosť, ktorú podľa zmluvných podmienok poisťovňa uhrádza svojim zmluvným poskytovateľom v danom čase a mieste. O príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti je potrebné väčšinou požiadať vopred.

Výhodou poisťovne Dôvera je, že má zazmluvnených vyše 90 % lekárov naprieč regiónmi Slovenska, pričom Union má zazmluvnených viac ako 94 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku, čo predstavuje viac ako 3 500 všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov po celom Slovensku. Zároveň má pritom uzatvorené zmluvy aj so všetkými nemocnicami na území Slovenska. Podľa VšZP jej poistenci nájdu zmluvných partnerov absolútne na celom území Slovenska, vrátane najlepších odborníkov vo všetkých špecializovaných zariadeniach.

logo
Prečítajte si tiež:
10.5.2023 Robert Juriš

Zdravotné poisťovne ku koncu marca 2023 vygenerovali stratu 68,8 milióna eur

Všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na slovenskom trhu ku koncu prvého štvrťroka tohto roka vykázali stratu. Celkovo predstavuje 68,8 ...

11.8.2022 Zuzana Fryč

Odpočítateľná položka v zdravotných odvodoch stratila význam. Poisťovne súhlasia s jej zrušením

Zrušenie odpočítateľnej položky v zdravotných odvodoch vyplýva z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú Ministerstvo ...

10.8.2022 Zuzana Fryč

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú necelé dva mesiace. Čo všetko pri tom musíme mať na pamäti?

Desaťtisíce Slovákov sa každý rok rozhodnú pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne. Takýto krok je možné urobiť len jedenkrát ročne, ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa už uhrádza lekárom výkony za ePN

Sociálna poisťovňa v júli 2022 po prvýkrát uhradila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zdravotné výkony na účely sociálneho ...

26.7.2022 Redakcia FinReport

Union prepláca doplatky za lieky a dietetické potraviny najmä bábätkám a malým školákom

Zdravotná poisťovňa Union prepláca doplatky za lieky a dietetické potraviny pre svojich poistencov do 18 rokov neobmedzene. Najviac túto ...

7.6.2022 Naďa Černá

Porovnanie zdravotných poisťovní: Aké bonusy poskytujú a koľko nám prispejú?

Na Slovensku fungujú tri zdravotné poisťovne, pričom jedna z nich je štátna a dve sú súkromné. Niektoré služby, ktoré poskytujú, sú ...

21.5.2022 Redakcia FinReport

Slovenské zdravotníctvo zachraňujú pracujúci. Do systému platia najviac a čerpajú z neho najmenej

Z každých 100 eur z celého vyzbieraného zdravotného poistenia v slovenskom zdravotníctve zaplatia pracujúci ľudia a firmy až 76,11 eura. Z ...

14.4.2022 Redakcia FinReport

Zamestnávatelia varujú pred kolapsom zdravotníctva. Obracajú sa priamo na premiéra Hegera

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), presnejšie členovia jej zdravotníckej sekcie tvrdia, že stav v slovenskom ...

23.3.2022 Redakcia FinReport

Vláda opäť zachraňuje štátnu VšZP. Čo na to hovoria súkromné zdravotné poisťovne?

Vláda dnes rozhodla o tom, že do slovenského zdravotníctva v tomto roku pôjde o 365 miliónov eur viac, ako naplánovala vlani pri schvaľovaní ...

6.3.2022 Redakcia FinReport

Liečba pacienta s COVID-19 vyjde 100- až 500-násobne drahšie ako jeho zaočkovanie

Pred dvoma rokmi, 6. marca 2020, bol na Slovensku diagnostikovaný prvý pacient pozitívny na ochorenie COVID-19. Náklady na liečbu ochorenia a ...

28.2.2022 Redakcia FinReport

Vodiči, pozor na cyklistov, od marca majú prednosť a liečbu po nehode platí vinník

Od 1. marca 2022 začnú platiť nové pravidlá cestnej premávky, ktoré viac chránia cyklistov a od vodičov v niektorých situáciách ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Union: Telemedicína počas pandémie zaznamenala takmer štvornásobný nárast

Viac telefonátov, menej fyzických kontaktov. Pandémia zmenila fungovanie všeobecných lekárov aj lekárov špecialistov. Zdravotníci s ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay