Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?
Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem dopravných nehôd denne dochádza aj ku škodovým udalostiam, pri ktorých je nutné spísať správu o nehode. Ako má v takýchto situáciách postupovať vinník nehody a ako má postupovať poškodený?

Foto: GetGary.com
Dopravná nehoda vs. škodová udalosť
Rozdiel medzi škodovou udalosťou a dopravnou nehodou spočíva v tom, že pri dopravnej nehode došlo napríklad k usmrteniu alebo zraneniu osôb, poškodeniu cesty či iných verejnoprospešných zariadení (môžu to byť zvodidlá, lampy, značky alebo semafory), prípadne k úniku nebezpečných látok.
„Účastníci sú povinní dopravnú nehodu nahlásiť polícii a aktívne s ňou spolupracovať na jej objasnení,“ uvádza riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí neživotného poistenia ČSOB Poisťovne Milan Černák. Následne je potrebné spoločne vyplniť aj správu o nehode, na základe ktorej poisťovňa poistnú udalosť vyhodnotí.
Ku škodovým udalostiam patria všetky ostatné kolízie v rámci cestnej premávky, pričom tie sa nemusia nahlásiť polícii, no je pri nich dôležité vyplniť správu o nehode a dohodnúť sa aj na tom, kto nehodu spôsobil, na základe čoho poisťovňa vyhodnotí poistnú udalosť.
Správa by mala obsahovať všetko, čo súvisí s okolnosťami vzniku a priebehu nehody, vrátane nákresu nehody či mien vinníka a poškodeného, ako aj mien a adries prípadných svedkov. Toto tlačivo je ideálne mať so sebou vždy v aute, pričom formulár sa využíva aj pri nehodách v zahraničí, a podpísať ho musia obaja účastníci nehody.
V praxi to však funguje tak, že v určitých prípadoch môže byť aj škodová udalosť považovaná za dopravnú nehodu, ak sa napríklad účastníci nedohodnú na jej zavinení, jazdili pod vplyvom alkoholu a návykových látok, alebo sa odmietli podrobiť testom na zistenie ich prítomnosti.
Ako postupovať pri dopravnej nehode
1) Po zastavení vozidla je potrebné vyvarovať sa premiestňovania vozidiel alebo manipulácie s inými predmetmi na mieste nehody. Základnou povinnosťou sú bezpečnostné prvky – reflexná vesta a výstražný trojuholník.
2) Ak sú na mieste zranení ľudia, je nevyhnutné urýchlene im poskytnúť prvú pomoc a zavolať záchrannú službu na čísle 155.
3) Nasleduje privolanie polície na telefónnom čísle 158. Pri dopravnej nehode je to povinné, no možné je privolať ju ku každej škodovej udalosti.
4) Potrebné je zapísať si kontaktné údaje účastníkov dopravnej nehody a očitých svedkov, prípadne zaistiť si ich výpovede. Od vinníka nehody je potrebné vyžiadať si predloženie občianskeho alebo vodičský preukaz a dokladu o povinnom zmluvnom poistení, takzvanú zelenú kartu. K dôležitým údajom patrí aj typ a evidenčné číslo vozidla, názov a adresa poisťovne, v ktorej má vinník poistenie a číslo dokladu o uzavretom poistení.
5) Osoby, ktoré sa počas nehody zranili, a majú uzatvorené úrazové poistenie, môžu si neskôr od lekára nechať vystaviť lekársku správu, ktorú následne preukážu poisťovni spolu s dokladmi o nákladoch na liečenie, potvrdením o práceneschopnosti a dokladom potvrdzujúcim ušlú mzdu v dôsledku PN.
Bezprostredne po nehode
Ak ku škodovej udalosti nebola privolaná polícia, hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová odporúča obom účastníkom, aby si bezprostredne po udalosti navzájom vymenili údaje potrebné k uplatneniu nároku na náhradu škody, a to najmä:
- meno, priezvisko, trvalý pobyt poisteného alebo jeho obchodné meno a sídlo,
- obchodné meno a sídlo poisťovateľa, kde uzavreli poistenie,
- číslo poistnej zmluvy.
Ako má postupovať poškodený
Správu o nehode je potrebné doručiť do poisťovne vinníka, ak si klient uplatňuje škodu z jeho povinného zmluvného poistenia, alebo do vlastnej poisťovne, ak si uplatňuje nárok zo svojho havarijného poistenia.
Ak účastníci nehody nemajú k dispozícii správu o nehode, odporúča sa im spísať medzi sebou vyhlásenie o zavinení nehody a nafotiť si mobilným telefónom postavenie a poškodenie vozidiel. Nahlásenie udalosti poškodeným je možné buď elektronicky, najčastejšie cez online formulár poisťovne, alebo telefonicky, pričom je potrebné mať vopred pripravené tieto údaje:
- číslo poistnej zmluvy, z ktorej škodu hlásite,
- technický preukaz – EČV, VIN kód (číslo karosérie), továrenská značka vozidla, typ, farba, rok výroby,
- dátum a miesto vzniku škody,
- opis vzniku poškodenia a jeho rozsah,
- ak je vozidlo nepojazdné, presnú adresu uloženia vozidla (miesto, kde je možné vykonať obhliadku),
- údaje o majiteľovi poškodeného vozidla – rodné číslo, meno, priezvisko, adresa/IČO, prípadne názov a sídlo spoločnosti,
- telefonický a e-mailový kontakt.
Aké sú povinnosti vinníka nehody
Povinnosťou vinníka je nahlásiť poistnú udalosť vo svojej poisťovni, a to do 15 dní, prípadne do 30 dní, ak sa nehoda stala v zahraničí. K vyplnenému tlačivu „PZP Oznámenie škodovej udalosti poisteným“ je potrebné doručiť aj kópiu veľkého technického preukazu, kópiu vodičského preukazu, prípadne aj kópiu STK a emisnej kontroly.
Vyplnené oznámenie k PZP a požadované dokumenty môže vinník nehody zaslať cez online formulár prostredníctvom mobilnej aplikácie poisťovne, poštou na adresu spoločnosti, osobne do pobočky alebo e-mailom.
„Ak si vinník nesplní svoju povinnosť, poisťovňa má právo regresovať od neho poistné plnenie alebo časť plnenia, ktoré vyplatila poškodenému z poistky vinníka. Poisťovňa následne pristúpi k riešeniu poistnej udalosti a odškodneniu poškodeného z poistky vinníka škody,“ tvrdí špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.
PZP však nekryje škody, ktoré vznikli samotnému vinníkovi. „Práve na to slúži havarijné poistenie, ktoré nie je zo zákona povinné, no vodiči ho ocenia aj v prípade, ak je vinník neznámy,“ približuje riaditeľka odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne Michaela Fábryová.
V prípade nespolupráce je potrebné volať políciu
„Ak účastník škodovej udalosti nezastavil bezodkladne svoje vozidlo, nepreukázal svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, alebo mu neposkytol údaje o poistení vozidla, je potrebné na miesto nehody privolať políciu. Aby udalosť mohla byť riadne vyšetrená, je žiaduce zaznamenať si evidenčné číslo vozidla, ktoré dopravnú nehodu spôsobilo,“ uzatvára S. Nosková Illášová.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 4.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov
- 5.Štátna firma zabezpečovala bez súťaže delá od firiem s väzbami na Kaliňáka, upozorňuje Zastavme Korupciu