Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako na platby kartou a výbery z bankomatov v zahraničí, aby stáli čo najmenej?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Pri narábaní s financiami, napríklad počas dovolenky v zahraničí, je dôležité vedieť, ako v danej krajine platiť, respektíve ako vyberať peniaze z bankomatu čo najlacnejšie, teda s čo najnižšími poplatkami, a čo najbezpečnejšie. Prinášame preto niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť nemalú finančnú sumu.

Ako vyberať peniaze z bankomatu v zahraničí čo najlacnejšie?

Foto: Shutterstock

Nie je bankomat ako bankomat

Pri výbere peňazí z bankomatu je výhodnejšie vyberať peniaze v bankomatoch označených bankou a nie z tých, ktoré sú prevádzkované inými finančnými spoločnosťami. Ak sa klientovi banky podarí vyhnúť bankomatom „iných“ poskytovateľov, použije sa kurz domácej banky klienta, ktorý je spravidla výhodnejší ako ten, ktorý poskytuje tretia strana.

Navyše u bankomatov, ktoré nepatria bankám, môžu byť správcami účtované poplatky nad rámec tých bankových. „S takýmito bankomatmi je spojené väčšie riziko, že klient natrafí na takzvané podvodné bankomaty, ktoré môžu už na prvý pohľad vyzerať podozrivo, často sú bez označenia, loga banky, alebo sú umiestnené na netradičnom mieste,“ upozorňuje PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Preto je pre klientov lepšie vybrať si bankomat pri banke alebo s logom niektorej finančnej skupiny. „Dobrým pomocníkom môže byť aplikácia ATM lokátor, alebo je pre vyhľadanie bankomatu možné použiť aj online mapu,“ radí ďalej.

Pre výrazne nižší poplatok za výber v zahraničí môžu zároveň klienti napríklad Slovenskej sporiteľne vyhľadať bankomat, ktorý patrí do skupiny Erste Bank. Klienti ČSOB môžu výhodnejšie použiť zase bankomat zo skupiny KBC a klienti VÚB si môžu výhodne vyberať hotovosť z bankomatov patriacich banke zo skupiny Intesa Sanpaolo.

59741

Pozor na konverziu meny

Pri výberoch z bankomatu sa v zahraničí mimo krajín eurozóny často stretávame s možnosťou konverzie alebo prepočtu zahraničnej meny, respektíve lokálnej meny na domácu menu, teda na euro. Hoci mnohých to môže nabádať k prepočtu, banky odporúčajú vyberať peniaze z bankomatu vždy bez konverzie na euro, teda v zahraničnej mene.

Rozdiel spočíva v tom, že pri konverzii sumu prepočíta bankomat, a hoci na jednej strane okamžite vieme, koľko eur vyberáme, poplatok za túto službu je skutočne vysoký. Konverzný poplatok nie je fixne stanovený a obyčajne predstavuje 10 až 15 % transakcie. Všeobecne platí, že čím je mena volatilnejšia, tým vyšší môže byť poplatok. Táto konverzia sa odborne nazýva aj dynamická konverzia meny (DCC).

Vyšší výber = vyšší poplatok

Výška tohto poplatku sa dá predstaviť na jednoduchom príklade: „Ak počas pobytu v cudzine vyberiem tisíc eur a pri všetkých platbách použijem konverziu meny, môžem prísť až o 150 eur, čo už naozaj nie je málo,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

Ako sa vyhnúť poplatkom navyše

Okrem konverzie môže bankomat v zahraničí klienta informovať o tom, že za použitie daného bankomatu klient zaplatí poplatok. Ide o takzvaný „Surcharge fee“. Bankomat musí klienta vždy informovať o tom, že poplatok bude účtovaný, a klient tak má možnosť výber aj nezrealizovať. V prípade, že klient s takýmto poplatkom súhlasí, daný poplatok sa pripočíta k sume, ktorú si klient z bankomatu vyberie,“ vysvetľuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Dodáva, že v niektorých prípadoch môže bankomat kombinovať dynamickú konverziu a Surcharge, pričom najskôr klientovi ponúkne konverziu, a ak to klient odmietne, tak ho informuje o Surcharge poplatku. V tom prípade odporúča vyskúšať bankomat inej banky, prípadne zrealizovať jeden väčší výber namiesto dvoch menších.

47471

Radšej bankomat ako zmenáreň

Zároveň tiež platí, že ak sme sa rozhodli získať hotovosť v cudzej mene až v zahraničí, výhodnejšie je vybrať si miestnu menu vo vybranej destinácii z bankomatu, ako kupovať cudziu menu v hotovosti v banke či v zmenárni.

„To by zbytočne vyšlo o niečo drahšie, keďže výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako euro, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti v banke alebo v zmenárni,“ upozorňuje L. Valko Gáliková.

Postačí aj smartfón či hodinky

„Už aj u nás sa začínajú objavovať bankomaty s bezkontaktnou čítačkou kariet. Výber sa tak dá zrealizovať bez potreby vložiť kartu do bankomatu, čím odpadá možnosť zabudnúť si kartu v bankomate. Táto zmena sprístupňuje výbery aj pre neplastové formy platobných kariet cez ApplePay alebo GooglePay v mobile či hodinkách,“ poznamenáva D. Miša.

Opakovaný výber radšej nie

Pri výbere hotovosti z bankomatu sa odporúča tiež vybrať si naraz väčšiu sumu, čím sa dá ľahšie vyhnúť opakovaným výberom, a tým aj opätovnému plateniu poplatkov za výber z bankomatu v zahraničí. Potrebné je počítať s tým, že poplatky za výber bývajú v krajinách Európskej únie (EÚ) rovnaké ako na Slovensku, no mimo krajín EÚ zvykne byť tento poplatok vyšší.

Zároveň si výšku poplatku určuje každá banka individuálne, no výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí závisí aj od meny vyberaných peňazí.

61083

Platby kartou sú výhodnejšie

V krajinách mimo eurozóny je však najvýhodnejšie platiť debetnou kartou alebo bezkontaktne telefónom či hodinkami, keďže konverziu z eura na lokálnu menu vykonáva banka, ktorá je vydavateľom karty. Zároveň ide aj o bezpečnejší spôsob oproti noseniu hotovosti pri sebe.

No aj tu sa klienti stretávajú s tým, že pri platení im terminál zahraničného obchodníka poskytne možnosť platby nielen v zahraničnej mene, ale aj v prepočte na euro. Aj v tomto prípade sa odporúča konverziu na domácu menu odmietnuť, keďže pri jej voľbe za ňu klient zaplatí nevýhodný vysoký poplatok.

Pri voľbe platby bez konverzie prepočet vykoná klientova domovská banka, ktorá v porovnaní so zahraničnou bankou použije výhodnejší, takzvaný stredový výmenný kurz. Zahraničná banka na rozdiel od nej využíva pre klienta menej výhodný predajný kurz. Pre zbytočné problémy s konverziou je vhodné sa v banke informovať, či je túto službu v prípade potreby na karte možné zablokovať.

MasterCard či Visa

Pred cestou do zahraničia je tiež dôležité vedieť, ktorý typ karty si so sebou vziať do danej destinácie. Pri cestovaní v rámci Európy nie je v používaní týchto kariet žiadny zásadný rozdiel a človek si vystačí či už s kartou spoločnosti MasterCard, alebo Visa. No pri ceste napríklad do USA či okolitých štátov je vhodnejšie mať so sebou pre každý prípad aj platobnú kartu Visa, keďže tento typ je v tejto oblasti používanejší a všeobecne vo svete rozšírenejší.

Nezabudnite na bezpečnosť

  • Bezkontaktné platby virtuálnou platobnou kartou v telefóne alebo hodinkách sú v súčasnosti čoraz častejšie využívané nielen pre ich bezpečnosť, ale aj pohodlie. Napriek tomu je potrebné dbať na bezpečnosť a sledovať SMS notifikácie alebo notifikácie v bankovej mobilnej aplikácii o kartových transakciách, aby v prípade zneužitia karty ju klienti mohli operatívne zablokovať.
  • Ak je klient zvyknutý u obchodníkov platiť kartou, ideálne je vziať si so sebou do zahraničia aspoň dve platobné karty pre prípad prečerpania limitu, zabudnutia PIN alebo straty karty. Z hľadiska bezpečnosti je to vhodnejšie, ako mať pri sebe väčšiu hotovosť. Zároveň je to aj najvýhodnejšie z pohľadu výšky poplatkov.
  • Pred cestou by si klient mal aktivovať mobilnú aplikáciu banky, skontrolovať exspiráciu a akceptáciu karty v danej krajine, ako aj optimalizovať denné limity na karte na minimalizáciu škody pri jej zneužití.
  • Banky tiež všeobecne upozorňujú, že ak sú bankomaty nejakým spôsobom poškodené, sú na nich známky neoprávnenej manipulácie, alebo je na nich umiestené nezvyčajné zariadenie, je potrebné vyhnúť sa im, prípadne telefonicky upozorniť prevádzkovateľa bankomatu a hotovosť si vybrať inde.
  • Pozor si treba dať aj na prihlasovanie do mobilného alebo internetového bankovníctva, pričom je lepšie vyhnúť sa verejnej hotelovej či reštauračnej Wi-Fi, kde nie je jasné, ako je daná sieť zabezpečená. V tomto prípade je menej rizikové použiť vlastné mobilné dáta.
Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
14.6.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku dosahuje „príjemných“ 2,2 %, no ceny potravín sa opäť zvyšujú

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2024 mierne vzrástli, medzimesačne aj medziročne. V porovnaní s aprílom zdraželi aj ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Kedy nemusia brigádnici platiť preddavky na daň

Obdobie letných brigád prináša zvýšený počet dohôd o brigádnickej práci. Aj z takto nadobudnutých príjmov je potrebné platiť preddavky ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky na Slovensku opäť výrazne zlacneli

Letná motoristická sezóna je v plnom prúde, no ceny pohonných látok namiesto tradičného predprázdninového rastu na Slovensku klesajú. ...

14.6.2024 Mário Špilberger

Spotreba sladených nápojov kvôli dani poklesne, chce to však čas

Nielen tabakové výrobky, ale aj sladené nealkoholické nápoje budú pravdepodobne od nového roka drahšie. Schvaľovanie novej dane je ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Vladimír Cvik je novým Country Managerom porovnávača Superpoistenie.sk

Porovnávač poistení Superpoistenie.sk, ktorý na Slovensku pôsobí už od roku 2007, predstavil nového Country Managera. Stal sa ním Vladimír ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

mBank prináša karty z recyklovaného plastu určené aj pre zrakovo hendikepovaných klientov

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že všetky platobné karty na trhu sú rovnaké. Formátom aj materiálom. Jediným zásadným na prvý pohľad ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

4.6.2024 Martina Staňová

Banky lákajú klientov na účty s odmenami

V posledných mesiacoch mnohé banky spustili kampane na akvizíciu nových klientov. Za otvorenie účtu ponúkajú finančné odmeny. K získaniu ...

4.6.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o PZP mieri do parlamentných výborov

Príprava dlho očakávanej novely zákona o povinnom zmluvnom poistení vstupuje do ďalšej fázy. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a ...

4.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie rakoviny ponúka viacero poisťovní, špeciálny poistný produkt majú iba tri z nich

Hoci počet aj závažnosť onkologických ochorení každoročne narastá, a stúpa aj záujem o samostatné poistenie týchto ochorení, ...

3.6.2024 Mário Špilberger

Keď požiadate banku o vyčíslenie zostatku úveru, pochopí, že to s jeho prenosom inde myslíte vážne

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa v posledných mesiacoch stabilizovali na úrovni medzi 4 až 5 %. Výkyvy, obyčajne smerom nahor, sú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay