Hľadaj

Ako na platby kartou a výbery z bankomatov v zahraničí, aby stáli čo najmenej?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Pri narábaní s financiami, napríklad počas dovolenky v zahraničí, je dôležité vedieť, ako v danej krajine platiť, respektíve ako vyberať peniaze z bankomatu čo najlacnejšie, teda s čo najnižšími poplatkami, a čo najbezpečnejšie. Prinášame preto niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť nemalú finančnú sumu.

Ako vyberať peniaze z bankomatu v zahraničí čo najlacnejšie?

Foto: Shutterstock

Nie je bankomat ako bankomat

Pri výbere peňazí z bankomatu je výhodnejšie vyberať peniaze v bankomatoch označených bankou a nie z tých, ktoré sú prevádzkované inými finančnými spoločnosťami. Ak sa klientovi banky podarí vyhnúť bankomatom „iných“ poskytovateľov, použije sa kurz domácej banky klienta, ktorý je spravidla výhodnejší ako ten, ktorý poskytuje tretia strana.

Navyše u bankomatov, ktoré nepatria bankám, môžu byť správcami účtované poplatky nad rámec tých bankových. „S takýmito bankomatmi je spojené väčšie riziko, že klient natrafí na takzvané podvodné bankomaty, ktoré môžu už na prvý pohľad vyzerať podozrivo, často sú bez označenia, loga banky, alebo sú umiestnené na netradičnom mieste,“ upozorňuje PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Preto je pre klientov lepšie vybrať si bankomat pri banke alebo s logom niektorej finančnej skupiny. „Dobrým pomocníkom môže byť aplikácia ATM lokátor, alebo je pre vyhľadanie bankomatu možné použiť aj online mapu,“ radí ďalej.

Pre výrazne nižší poplatok za výber v zahraničí môžu zároveň klienti napríklad Slovenskej sporiteľne vyhľadať bankomat, ktorý patrí do skupiny Erste Bank. Klienti ČSOB môžu výhodnejšie použiť zase bankomat zo skupiny KBC a klienti VÚB si môžu výhodne vyberať hotovosť z bankomatov patriacich banke zo skupiny Intesa Sanpaolo.

59741

Pozor na konverziu meny

Pri výberoch z bankomatu sa v zahraničí mimo krajín eurozóny často stretávame s možnosťou konverzie alebo prepočtu zahraničnej meny, respektíve lokálnej meny na domácu menu, teda na euro. Hoci mnohých to môže nabádať k prepočtu, banky odporúčajú vyberať peniaze z bankomatu vždy bez konverzie na euro, teda v zahraničnej mene.

Rozdiel spočíva v tom, že pri konverzii sumu prepočíta bankomat, a hoci na jednej strane okamžite vieme, koľko eur vyberáme, poplatok za túto službu je skutočne vysoký. Konverzný poplatok nie je fixne stanovený a obyčajne predstavuje 10 až 15 % transakcie. Všeobecne platí, že čím je mena volatilnejšia, tým vyšší môže byť poplatok. Táto konverzia sa odborne nazýva aj dynamická konverzia meny (DCC).

Vyšší výber = vyšší poplatok

Výška tohto poplatku sa dá predstaviť na jednoduchom príklade: „Ak počas pobytu v cudzine vyberiem tisíc eur a pri všetkých platbách použijem konverziu meny, môžem prísť až o 150 eur, čo už naozaj nie je málo,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

Ako sa vyhnúť poplatkom navyše

Okrem konverzie môže bankomat v zahraničí klienta informovať o tom, že za použitie daného bankomatu klient zaplatí poplatok. Ide o takzvaný „Surcharge fee“. Bankomat musí klienta vždy informovať o tom, že poplatok bude účtovaný, a klient tak má možnosť výber aj nezrealizovať. V prípade, že klient s takýmto poplatkom súhlasí, daný poplatok sa pripočíta k sume, ktorú si klient z bankomatu vyberie,“ vysvetľuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Dodáva, že v niektorých prípadoch môže bankomat kombinovať dynamickú konverziu a Surcharge, pričom najskôr klientovi ponúkne konverziu, a ak to klient odmietne, tak ho informuje o Surcharge poplatku. V tom prípade odporúča vyskúšať bankomat inej banky, prípadne zrealizovať jeden väčší výber namiesto dvoch menších.

47471

Radšej bankomat ako zmenáreň

Zároveň tiež platí, že ak sme sa rozhodli získať hotovosť v cudzej mene až v zahraničí, výhodnejšie je vybrať si miestnu menu vo vybranej destinácii z bankomatu, ako kupovať cudziu menu v hotovosti v banke či v zmenárni.

„To by zbytočne vyšlo o niečo drahšie, keďže výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako euro, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti v banke alebo v zmenárni,“ upozorňuje L. Valko Gáliková.

Postačí aj smartfón či hodinky

„Už aj u nás sa začínajú objavovať bankomaty s bezkontaktnou čítačkou kariet. Výber sa tak dá zrealizovať bez potreby vložiť kartu do bankomatu, čím odpadá možnosť zabudnúť si kartu v bankomate. Táto zmena sprístupňuje výbery aj pre neplastové formy platobných kariet cez ApplePay alebo GooglePay v mobile či hodinkách,“ poznamenáva D. Miša.

Opakovaný výber radšej nie

Pri výbere hotovosti z bankomatu sa odporúča tiež vybrať si naraz väčšiu sumu, čím sa dá ľahšie vyhnúť opakovaným výberom, a tým aj opätovnému plateniu poplatkov za výber z bankomatu v zahraničí. Potrebné je počítať s tým, že poplatky za výber bývajú v krajinách Európskej únie (EÚ) rovnaké ako na Slovensku, no mimo krajín EÚ zvykne byť tento poplatok vyšší.

Zároveň si výšku poplatku určuje každá banka individuálne, no výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí závisí aj od meny vyberaných peňazí.

61083

Platby kartou sú výhodnejšie

V krajinách mimo eurozóny je však najvýhodnejšie platiť debetnou kartou alebo bezkontaktne telefónom či hodinkami, keďže konverziu z eura na lokálnu menu vykonáva banka, ktorá je vydavateľom karty. Zároveň ide aj o bezpečnejší spôsob oproti noseniu hotovosti pri sebe.

No aj tu sa klienti stretávajú s tým, že pri platení im terminál zahraničného obchodníka poskytne možnosť platby nielen v zahraničnej mene, ale aj v prepočte na euro. Aj v tomto prípade sa odporúča konverziu na domácu menu odmietnuť, keďže pri jej voľbe za ňu klient zaplatí nevýhodný vysoký poplatok.

Pri voľbe platby bez konverzie prepočet vykoná klientova domovská banka, ktorá v porovnaní so zahraničnou bankou použije výhodnejší, takzvaný stredový výmenný kurz. Zahraničná banka na rozdiel od nej využíva pre klienta menej výhodný predajný kurz. Pre zbytočné problémy s konverziou je vhodné sa v banke informovať, či je túto službu v prípade potreby na karte možné zablokovať.

MasterCard či Visa

Pred cestou do zahraničia je tiež dôležité vedieť, ktorý typ karty si so sebou vziať do danej destinácie. Pri cestovaní v rámci Európy nie je v používaní týchto kariet žiadny zásadný rozdiel a človek si vystačí či už s kartou spoločnosti MasterCard, alebo Visa. No pri ceste napríklad do USA či okolitých štátov je vhodnejšie mať so sebou pre každý prípad aj platobnú kartu Visa, keďže tento typ je v tejto oblasti používanejší a všeobecne vo svete rozšírenejší.

Nezabudnite na bezpečnosť

  • Bezkontaktné platby virtuálnou platobnou kartou v telefóne alebo hodinkách sú v súčasnosti čoraz častejšie využívané nielen pre ich bezpečnosť, ale aj pohodlie. Napriek tomu je potrebné dbať na bezpečnosť a sledovať SMS notifikácie alebo notifikácie v bankovej mobilnej aplikácii o kartových transakciách, aby v prípade zneužitia karty ju klienti mohli operatívne zablokovať.
  • Ak je klient zvyknutý u obchodníkov platiť kartou, ideálne je vziať si so sebou do zahraničia aspoň dve platobné karty pre prípad prečerpania limitu, zabudnutia PIN alebo straty karty. Z hľadiska bezpečnosti je to vhodnejšie, ako mať pri sebe väčšiu hotovosť. Zároveň je to aj najvýhodnejšie z pohľadu výšky poplatkov.
  • Pred cestou by si klient mal aktivovať mobilnú aplikáciu banky, skontrolovať exspiráciu a akceptáciu karty v danej krajine, ako aj optimalizovať denné limity na karte na minimalizáciu škody pri jej zneužití.
  • Banky tiež všeobecne upozorňujú, že ak sú bankomaty nejakým spôsobom poškodené, sú na nich známky neoprávnenej manipulácie, alebo je na nich umiestené nezvyčajné zariadenie, je potrebné vyhnúť sa im, prípadne telefonicky upozorniť prevádzkovateľa bankomatu a hotovosť si vybrať inde.
  • Pozor si treba dať aj na prihlasovanie do mobilného alebo internetového bankovníctva, pričom je lepšie vyhnúť sa verejnej hotelovej či reštauračnej Wi-Fi, kde nie je jasné, ako je daná sieť zabezpečená. V tomto prípade je menej rizikové použiť vlastné mobilné dáta.
logo
Prečítajte si tiež:
9.12.2024 Mário Špilberger

Banky investovanie do kryptomien neponúkajú, len jedna o tom uvažuje

Banky vám okrem tradičného zhodnocovania vkladov a poskytovania pôžičiek ponúknu aj príležitosť investovať do akcií, realitných fondov ...

9.12.2024 Robert Juriš

Cena bitcoinu prekonala 100-tisíc dolárov, no víťazom býčieho trhu bude blockchain

Cena najsilnejšej kryptomeny na trhu – bitcoinu dosiahla minulý týždeň svoje nové historické maximum, keď prekonala psychologickú hranicu ...

9.12.2024 Redakcia FinReport

Export aj import Slovenska dosahujú rekordné čísla

Slovenský export aj import v októbri 2024 prekročili hranicu 10 miliárd eur. Bolo to najviac v tomto roku a druhá najvyššia úroveň od roku ...

9.12.2024 Robert Juriš

Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom

Slovensku sa na sklonku tohto roku podarilo potvrdiť svoj predchádzajúci rating, ktorý získalo od popredných svetových agentúr – Standard & ...

9.12.2024 Redakcia FinReport

Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral

Podvody na daniach z pridanej hodnoty sa opäť šíria po celej Európe, Slovensko nevynímajúc. Len nedávno sa rozbehlo vyšetrovanie rozsiahlej ...

9.12.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Vyššie DPH na Slovensku v roku 2025 nám bohatšie Vianoce neprinesú

Vyššia daň z pridanej hodnoty (DPH) na Slovensku a s ňou súvisiace budúcoročné zvyšovanie cien nemotivujú Slovákov nakupovať zatiaľ ...

6.12.2024 Mário Špilberger

Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti

Aj keď ste v čase škodovej udalosti neboli pod vplyvom alkoholu, ani ste v zahraničí úmyselne nespôsobili škodu, poisťovňa vám môže ...

4.12.2024 Mário Špilberger

Investovanie cez banku: Aká je ponuka a čo si o nej myslia finančníci?

Črtá sa vám v práci osobné ohodnotenie, koncoročná odmena, alebo je v dohľade väčšia suma peňazí? Zostáva už len vybrať, do čoho, ...

3.12.2024 Redakcia FinReport

Umelú inteligenciu využíva už desiatka bánk na Slovensku

Umelá inteligencia je fenoménom súčasnosti a nevyhýba sa jej ani svet financií. Slovenská banková asociácia (SBA) urobila prieskum, z ...

29.11.2024 Martin Jamnický

Black Friday: Aké sú najčastejšie finty podvodníkov

Za jediný novembrový deň minieme na internete o tretinu viac peňazí ako v iný priemerný deň v priebehu roka. Počet kyberpodvodov z roka na ...

28.11.2024 Roland Régely

Black Friday v bankách: Oficiálne sa nekoná, no zopár zliav sme našli

Už zajtra, 29. novembra 2024, sa začína neoficiálny nákupný sviatok Black Friday. Finančné domy na Slovensku síce pri tejto udalosti žiadne ...

27.11.2024 Mário Špilberger

Poisťovne skracujú ochranné lehoty pre poistné plnenie

Ochranná lehota, často nazývaná aj čakacia lehota, je obdobie, ktoré plynie po uzatvorení poistnej zmluvy. Počas nej klient nemusí dostať ...

27.11.2024 Redakcia FinReport

Už aj Slovenská sporiteľňa sa s hypotékami dostala pod hranicu 4 %

Aj najväčšia banka na Slovensku sa pridala k tým, ktoré už znížili najvýhodnejšie úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov pod ...

26.11.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa za päť rokov uzatvorila 278 522 poistných zmlúv

Pillow poisťovňa pôsobí na finančnom trhu päť rokov. Za ten čas uzatvorila presne 278 522 poistných zmlúv a v Česku aj na Slovensku sa ...

26.11.2024 Martina Staňová

Správne nastavené poistenie bytového domu môže vlastníkom bytov ušetriť tisíce eur

Vhodne nastavené poistenie bytového domu môže v prípade poistnej udalosti majiteľom bytov usporiť nemálo peňazí, ktoré by inak museli ...

26.11.2024 Redakcia FinReport

UniCredi Bank opäť o niečo znížila úroky na svojich hypotékach

UniCredit Bank naposledy znižovala úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov pred dvomi mesiacmi. Už vtedy ako jedna z prvých na slovenskom ...

22.11.2024 Redakcia FinReport

Union prináša životné poistenie pre seniorov až do 80 rokov

Ak ste v dôchodkovom veku alebo máte v rodine seniora, pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že nájsť vhodnú poistku môže byť v tomto ...

22.11.2024 Mário Špilberger

Úrokové sadzby hypoték by do konca roka mohli klesnúť, no nie výrazne

Poslala vám banka oznámenie o refixácii úrokovej sadzby vašej hypotéky a teraz stojíte pred rozhodnutím, či aj pri novej úrokovej sadzbe ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay