Aj v rámci zdieľaných služieb môže pomôcť poistenie
Zdieľanie áut, prípadne izieb v byte či dome znamená, že tento majetok sa bude intenzívnejšie využívať a riziko vzniku škôd prirodzene stúpa. V súčasnosti však už na tento moderný trend myslia aj poisťovne.
Rozdielnosť poistiek
Pri prenajatí svojho bytu cez platformu Airbnb sa môže stať, že nájomcovia poškodia byt a jeho zariadenie. Tieto škody poisťovňa uhradí len v prípade, ak ide o majetkovú škodu krytú z rizika, ktoré je dojednané v poistnej zmluve, napríklad požiar nehnuteľnosti. Ak má majiteľ poistenú svoju nehnuteľnosť a domácnosť, ktorú prenajíma, poisťovňa mu uhradí všetky škody, ktoré vznikli na jeho dome či byte v zmysle poistnej zmluvy a rizík, ktoré si poistil, ako napríklad požiar, výbuch, víchrica, krupobitie, skrat v elektrospotrebičoch a ďalšie.
Poistenie nehnuteľnosti chráni všetky nehnuteľné veci, teda podlahy, obvodové múry, okná či inžinierske siete. Poistenie domácnosti naopak nechráni všetky hnuteľné veci, ktoré sa nachádzajú v dome či byte, teda nábytok, sedačky, spotrebiče, koberce a iné veci dojednané v poistnej zmluve.
Škody spôsobené nájomcom sú však problematickejšie. „Poistenie domu či bytu sa nevzťahuje na škody, ktoré na ňom spôsobia nájomcovia napríklad rozbitím alebo pokazením zariadenia. Takéto škody by mohli byť hradené z poistenia, ktoré ponúka prenajímateľom priamo Airbnb. V prípade, že prenajímateľ takéto poistenie nemá uzatvorené, škodu by mohli uhradiť príslušní nájomcovia z vlastnej poistky zodpovednosti, ak ju mali uzatvorenú,“ vysvetľuje Pavol Pastír, vedúci skupiny poistenia zodpovednosti a právnej ochrany Uniqa poisťovne.
„Majiteľovi taktiež odporúčame, aby si ako vlastník nehnuteľnosti uzavrel aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré ho chráni pred škodami, ktoré vzniknú v súvislosti s vlastníctvom nehnuteľnosti tretím osobám, napríklad prasknutý radiátor vytopí susedov, alebo požiar vzniknutý z elektroinštalácie zničí či poškodí nehnuteľnosť susedov,“ hovorí Helena Kanderková, hovorkyňa Allianz – SP.
V prípade poškodenia majetku sa forma úhrady môže uplatňovať dvomi spôsobmi. „Preplatenie škôd, ktoré spôsobia prenajímateľovi nájomcovia, sú vždy otázkou vyrovnania medzi prenajímateľom a nájomcom. Môžu sa kryť z poistenia zodpovednosti nájomcu, ak nájomca takéto poistenie nemá, prenajímateľ má možnosť žiadať náhradu škôd súdnou cestou,“ hovorí Milan Janásik, hovorca Generali.
Poistenie v zahraničí
Opačná situácia môže nastať vtedy, ak sa človek ocitne ako nájomca bytu prostredníctvom Airbnb v zahraničí. V tomto prípade sa klient vie tiež poistiť v prípade, že by spôsobil nejaké škody. „V praxi to znamená, že ak v hoteli alebo v prenajatom byte rozbije prenajímateľ napríklad zrkadlo a hotel či iný prenajímateľ bude požadovať uhradenie škody, ak má klient vlastné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, škodu, ktorú spôsobil, mu poisťovňa uhradí,“ hovorí Pastír. Pri cestách do zahraničia odporúčame uzavrieť si v rámci cestovného poistenia aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré kryje aj škody vzniknuté na ubytovacom zariadení alebo na veciach v ubytovacom zariadení, ktoré poistený preukázateľne užíval v súvislosti s ubytovacími službami, teda aj v prenajatom byte,“ dodáva Kanderková s tým, že, „škodu z poistenia zodpovednosti za škodu je možné nahlásiť ako akúkoľvek inú škodu online, telefonicky, mailom alebo osobne v pobočke poisťovne“. „Odporúčame pripojiť všetky relevantné dôkazy súvisiace so škodou, ako lekárske správy, policajné správy či fotografie dokumentujúce škodu,“ dodáva. Dôležité je doložiť všetky potrebné dokumenty. „V prípade vzniku škody odporúčame vyžiadať si od hotela či prenajímateľa doklad o poškodení konkrétnej veci, aby poisťovňa mohla posúdiť jej hodnotu a vyplatiť poistné plnenie,“ dodáva Pastír.
Poistení musia byť aj vodiči
Podobné prípady a situácie môžu nastať aj pri inej platforme zdieľanej ekonomiky typu Uber či Taxify. „Ak cestujúci poškodí vodičovi auto, tieto škody sa môžu kryť z poistenia zodpovednosti tohto človeka, ak takéto poistenie nemá, držiteľ auta má možnosť žiadať náhradu škody súdnou cestou,“ hovorí Janásik. Škody môžu byť kryté aj inými poisteniami. „Škody na vozidle sú kryté z havarijného poistenia, škody na živote a zdraví pasažierov kryje povinné zmluvné poistenie, ktoré musí mať každý vodič uzavreté. Takisto je možné si pripoistiť úrazové poistenie osôb vo vozidle,“ dopĺňa Kanderková.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 2.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Ivana Kniežová: Nová obchodná riaditeľka maklérskej spoločnosti FinGO.sk
- 5.Slovensku sa stále nedarí oslobodiť kryptomeny od vysokých daní