365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta
Finančná spravodajská jednotka Prezídia policajného zboru uložila 365.bank pokutu vo výške dva milióny. Informuje o tom Polícia SR na svojom FB profile. Rozhodnutie zdôvodňuje tým, že banka porušila pravidlá proti praniu špinavých peňazí (AML). Tá však závery polície odmieta, respektíve ich považuje za neadekvátne, a avizuje, že sa obráti na súd.

Foto: 365.bank
Transakcie vo výške desiatok miliónov eur
Finančná spravodajská jednotka vo svojom rozhodnutí konštatuje, že banka v rokoch 2017 až 2021 nevenovala pozornosť viacerým finančným transakciám v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur, pričom z nich vyplývalo „riziko legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu“.
„Napriek tomu, že išlo o nezvyčajne veľké obchody s nezvyčajnou povahou, ktoré nemali zrejmý ekonomický alebo zákonný účel, povinná osoba v čo najväčšej miere nepreskúmala účel týchto obchodov a neprijala náležité opatrenia na zabránenie ich použitia na účely legalizácie a financovania terorizmu,“ konštatuje polícia.
Vysoké cezhraničné transakcie potom smerovali do rôznych európskych krajín, ale aj do Číny, na Taiwan či do Hongkongu. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 22. marca 2023. Banka je povinná zaplatiť pokutu do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Vykonateľnosť je teda k 7. aprílu 2023. Podobnú pokutu vo výške 1,5 milióna eur dostala pred necelým poldruha rokom aj ČSOB.
Banka sa so závermi polície nestotožňuje
„365.bank po transformácii svojej bankovej skupiny výrazne posilnila práve AML oblasť. Identifikovali sme miesta, kde sme videli priestor na zlepšenie v oblasti boja proti rafinovaným pokusom o legalizáciu príjmov z trestnej činnosti istých skupín, prijali sme sériu opatrení pre ich odstránenie, niektoré zvládneme sami, niektoré sú systémové,“ konštatuje CEO banky Andrej Zaťko.
Ako uviedol ďalej, banka sa so sankciou Finančnej spravodajskej jednotky nestotožňuje. „Nemôžeme akceptovať prístup, keď sa na obchody spred mnohých rokov nahliada na základe súčasných informácií, ktoré však v danom čase k dispozícii neboli,“ dodáva riaditeľ banky.
Podľa jeho slov na rozdiel od posudzovania štátneho orgánu po niekoľkých rokoch sú banky povinné vyhodnocovať transakcie klientov výlučne na podklade informácií dostupných v reálnom čase. „Banky tak musia byť schopné takmer okamžite reagovať na udalosti, na ktoré majú štátne orgány dni či mesiace. Hodnotiť preto schopnosť bánk odhaľovať porušenia zákonov optikou a prostriedkami policajného zboru 365.bank nepovažuje za adekvátne,“ uvádza banka vo svojom stanovisku.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur