Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zmena klímy: globálna výzva vyžadujúca globálnu reakciu

Správy Sita
SK
EN
Poslať
image

BRATISLAVA 12. novembra 2018 (WBN/PR)

Dr. Lee Ying-yuan

Minister

Správa ochrany životného prostredia

Úrad federálnej vlády, R.O.C. (Taiwan)

August 2018

Pokračujúci rast emisií skleníkových plynov po celom svete spôsobil mimoriadne a extrémne výkyvy počasia, vlny horúčav, suchá a katastrofálne prívalové dažde. Tieto udalosti už nie sú len abstraktnými scenármi budúcnosti; dejú sa už dnes vo všetkých častiach sveta.
Priemerné teploty na Taiwane za posledné dva roky boli najvyššie za posledné storočie. Od roku 2017 sa úhrn zrážok výrazne znížil, čo má vplyv na výrobu elektrickej energie na Taiwane. Tento vývoj má skutočne značné dopady a predstavuje významnú hrozbu.
Podobné tendencie boli zaznamenané aj v iných častiach sveta. Počas letnej sezóny v roku 2018 zaznamenali mnohé krajiny na severnej pologuli v Európe, Ázii, Severnej Amerike a Severnej Afrike, rekordné vlny horúčav a požiare, ktoré vážne ohrozujú ľudské zdravie, poľnohospodárstvo, prírodné ekosystémy a infraštruktúru.
V záujme ďalšej realizácie Parížskej dohody o zmene klímy a dosiahnutia cieľov uvedených v tejto dohode vyzval Rámcový dohovor OSN o zmene klímy aby sa subjekty z rôznych oblastí okrem realizácie dôležitých projektov, konzultácií a rokovaní zapojili aj do dialógu Talanoa. Táto výzva má za cieľ plne využiť poznatky z celého sveta pri formulovaní uskutočniteľných riešení klimatických zmien.
Taiwan ako člen medzinárodného spoločenstva a v súlade s Parížskou dohodou aktívne podporuje všetky zainteresované subjekty v ich snahe výraznejšie znižiť emisie uhlíka. S týmto účelom Taiwan schválil "Zákon o znižovaní skleníkových plynov” a tiež "Management Act”, podľa ktorého boli formulované päťročné ciele na zníženie emisií skleníkových plynov. Taiwan tiež vytvoril dokument "National Climate Changes Action Guidelines” a uviedol do platnosti "Akčný plán na zníženie emisií skleníkových plynov”, ktorý sa zameriava na šesť hlavných odvetví, a to: energetiku, priemyselnú výrobu, dopravu, rezidenčný a komerčný rozvoj, poľnohospodárstvo a environmentálny manažment. Stanovením emisných stropov, podporovaním iniciatív zelenej politiky, prácou s miestnymi talentovými združeniami, podporou vzdelávania a spolupráce medzi orgánmi centrálnej a miestnej správy a medzi jednotlivými odvetviami priemyslu a tiež zapojením širokej verejnosti sa Taiwan snaží do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov na menej ako 50 % ich úrovne z roku 2005.
Takmer 90 % emisií skleníkových plynov Taiwanu vyprodukovaných v priebehu jedného roka pochádza zo spaľovania palív. Vláda sa preto usiluje do roku 2025 zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej výrobe energie na 20 % a podiel energie vyrobenej prostredníctvom zemného plynu na 50 %. Zároveň Taiwan postupne znižuje svoju závislosť od uhlia, zatvára staršie uhoľné elektrárne a tie ostatné vybavuje vysokoúčinnými jednotkami, ktoré spôsobujú menšie znečistenie. Vláda tiež investuje do ďalšieho zariadenia a technológií, ktoré môžu pomôcť znížiť znečistenie, a taktiež poskytuje dotácie s cieľom motivovať ľudí aby nahradili staršie autá a podporiť predaj elektromobilov. Začiatkom roka 2018 bol zmenený a doplnený Zákon o kontrole znečistenia ovzdušia v Taiwane, pričom boli prijaté prísnejšie opatrenia na obmedzenie znečistenia ovzdušia a podporu alternatívnych zdrojov energie v Taiwane.
Taiwanská energetická politika je presadzovaná so zreteľom na štyri kľúčové aspekty: energetická bezpečnosť, ekologické hospodárstvo, udržateľnosť životného prostredia a sociálna spravodlivosť. Okrem toho Taiwan pracuje na Bielej knihe o energetickej transformácii a podporuje účasť a podnety verejnosti počas tohto procesu. Taktiež realizuje kľúčové akčné plány v rámci dokumentu "Energy Development Guidelines”, aby sa krajina jednoznačne posunula k trvalo udržateľnému rozvoju energie.
Snaha o hospodársky rast je často realizovaná na úkor zásob prírodných zdrojov. Podľa výskumu "Global Footprint Network”, ľudská spotreba prírodných zdrojov prevyšuje schopnosť ekosystémov planéty zdroje regenerovať, a to o faktor 1,7. V roku 2018 pripadol, tzv. "hraničný deň” – deň, kedy ľudia na Zemi už spotrebovali všetky prostriedky, ktoré planéta môže za jeden rok prirodzene vyprodukovať, na 1. augusta, čo je skôr než kedykoľvek predtým.
S cieľom nájsť správnu rovnováhu medzi hospodárskym rozvojom a ochranou životného prostredia podporuje Taiwan cirkulárnu ekonomiku, ktorá je súčasťou programu Five Plus Two Innovative Industries. Existuje široký medzinárodný konsenzus, že cirkulárna ekonomika zohráva dôležitú úlohu pri dosahovaní cieľov Parížskej dohody.
V posledných dvoch desaťročiach Taiwan dosiahol značný pokrok v oblasti recyklácie a opätovného využitia zdrojov. V roku 2017 bola taiwanská miera obnovy zdrojov na úrovni 52,5 %, v tomto ukazovateli sa lepšie umiestnilo len Nemecko a Rakúsko. Miera recyklácie plastových fliaš na Taiwane v roku 2017 bola na úrovni 95 %. Zaujímavosťou je, že počas Majstrovstiev sveta vo futbale 2018 mala takmer polovica z 32 tímov dresy vyrobené z recyklovaných fliaš z Taiwanu.
Taiwan plánuje naďalej posilňovať technologický výskum a vývoj inovácií, aby podporil recykláciu a budoval integrované priemyselné hodnotové reťazce. Jeho cieľom je dopracovať sa k spoločnosti s nulovým odpadom, ktorá recykluje všetko, čo sa dá recyklovať. Navyše Taiwan sa s medzinárodným spoločenstvom rád podelí o svoje technológie a skúsenosti.
Posilňovaním environmentálnej udržateľnosti môžeme zabezpečiť, aby naša planéta zostala rovnako krásna a obývateľná, ako po predchádzajúce milióny rokov. Na tomto spoločnom úsilí by sa mali zúčastňovať všetky krajiny a subjekty. Taiwan ako krajina čerpajúca množstvo výhod z industrializácie je teraz plne odhodlaná hrať kľúčovú úlohu pri záchrane planéty a jej vzácnych ekosystémov. Taiwan je pripravený a ochotný zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti v oblasti environmentálneho manažmentu, systémov prevencie prírodných katastrof, varovných systémov, technológií na zvýšenie energetickej účinnosti a aplikácie inovatívnych technológií.

Zmena klímy je záležitosťou zachovania našej planéty a nemala by sa obmedziť len na politickú tému. Taiwan je už dlhodobo nespravodlivo ignorovaný a izolovaný systémom OSN. Toto nás však neodradilo. Naopak, zdvojnásobili sme svoje úsilie na základe našej viery v konfuciánske príslovie, že "morálny človek nikdy nebude žiť osamote; vždy bude priťahovať spoločníkov.”

Taiwan sa bude naďalej profesionálnym, pragmatickým a konštruktívnym spôsobom usilovať o zmysluplnú účasť v medzinárodných organizáciách a na medzinárodných podujatiach. Zároveň si bude plniť svoje povinnosti ako člen medzinárodného spoločenstva. Nechajte Taiwan vstúpiť do sveta a nechajte svet objaviť Taiwan.
Viac k témam: klíma, Taipei Representative Office, zmena klímyZdroj: Webnoviny.sk - Zmena klímy: globálna výzva vyžadujúca globálnu reakciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
25.10.2021 Zuzana Mecková

Franšízová spoluúčasť pri poistení sa môže oplatiť, výhodou je nižšia cena

Spoluúčasť v poisťovníctve je známa vec, keď sa úhrada škody delí medzi klienta a poisťovňu. Niekedy sa však využíva aj menej známa ...

25.10.2021 Redakcia FinReport

So štátom dnes robí biznis takmer 23-tisíc firiem

S rôznymi štátnymi inštitúciami alebo inými subjektmi verejného sektora aktuálne obchoduje takmer 23-tisíc firiem. Medziročne ich počet ...

25.10.2021 Správy

V Rimavskej Sobote zostáva nezamestnanosť stále na úrovni 20 percent

25.10.2021 (Webnoviny.sk) - Okres Rimavská Sobota zotrval aj v septembri tohto roka na prvom mieste v miere evidovanej nezamestnanosti. V tomto ...

24.10.2021 Správy

Globálne krízy je potrebné riešiť spoločne, zdôraznil Korčok pri príležitosti Dňa OSN

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Pri globálnych krízach, akou je napríklad pandémia ochorenia COVID-19, je potrebné konať spoločne. Pri ...

24.10.2021 Správy

Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael sa chystá schváliť výstavbu tisícov nových domov židovských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. ...

24.10.2021 Správy

Krajniak bude musieť vysvetliť peniaze v schránkových firmách. Sulík vidí priaznivo, že vo veci už koná

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) bude musieť rozsiahlo a dôkladne verejnosti vysvetliť, ako sa peniaze zo ...

24.10.2021 Správy

Leteckí záchranári zasahovali pri Baraňom sedle, muž padal dole žľabom asi 150 metrov

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári v nedeľu krátko popoludní zasahovali v oblasti Veľkej zmrzlej doliny, konkrétne pri Baraňom ...

24.10.2021 Správy

Ministerstvo zahraničných vecí odštartuje týždeň OSN na Slovensku, Korčok rozdá aj ocenenia

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) odštartuje v pondelok 25. októbra ...

24.10.2021 Správy

Naď: Je dôležité, aby sme ľuďom na Slovensku pripomínali, aký je dôležitý boj s terorizmom

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Je dôležité, aby sme ľuďom na Slovensku pripomínali, aký je dôležitý boj s terorizmom. Povedal to minister ...

24.10.2021 Správy

Obľúbenosť politikov sa dá merať aj počtom fanúšikov na sociálnych sieťach. Kto je ich kráľom?

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Na sociálnej sieti je najsledovanejším zo šéfov parlamentných strán líder Hlasu – sociálnej demokracie Peter ...

24.10.2021 Správy

Pápežovi sa nepáči vracanie migrantov do Líbye, detenčné centrá prirovnáva ku koncentračným táborom

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Pápež František v nedeľu vyzval na ukončenie praxe vracania migrantov zachránených v mori naspäť do Líbye a ...

24.10.2021 Správy

Tradičný Vianočný jarmok v Poprade bude, ale mesto ešte netuší, v akej podobe

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Tradičný trojdňový Vianočný jarmok v Poprade určite bude, naplánovaný je na 15. až 18. decembra. Pre agentúru ...

24.10.2021 Správy

Trojnásobný víťaz Pulitzerovej ceny zavíta do Bratislavy, bude mať prednášku o hrozbách pre slobodné médiá

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Trojnásobný víťaz Pulitzerovej ceny Matt Apuzzo sa na svojej prednáške „Cez reálne hrozby ku skutočným ...

24.10.2021 Redakcia FinReport

Únia za 20 rokov zostarla o viac ako 5 rokov. Priemerný Slovák je mladší ako priemerný Európan

Možno si kladiete otázku, či ste mladší, starší, alebo tak akurát vzhľadom na vekový priemer obyvateľov krajín Európskej únie. Odpoveď ...

24.10.2021 Správy

Španielsky premiér prisľúbil urýchlenú pomoc obyvateľom La Palmy, peniaze sa musia dostať k ľuďom v núdzi

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu vyhlásil, že jeho vláda urýchli už prisľúbenú pomoc pre tisíce ...

23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  So štátom dnes robí biznis takmer 23-tisíc firiem
 2. 2.
  Franšízová spoluúčasť pri poistení sa môže oplatiť, výhodou je nižšia cena
 3. 3.
  Únia za 20 rokov zostarla o viac ako 5 rokov. Priemerný Slovák je mladší ako priemerný Európan
 4. 4.
  V Rimavskej Sobote zostáva nezamestnanosť stále na úrovni 20 percent
 5. 5.
  Muž vstúpil neoprávnene do koľajiska, zrážku s vlakom neprežil (foto)