Hľadaj

Zeman prišiel po 20 rokoch do Vysokých Tatier, od Kisku žiada vytvoriť Český dom v Bratislave

Sita Poslať
image

POPRAD 5. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa vo štvrtok na Štrbskom plese stretol s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom.
Prezident Zeman priletel na Slovensko v stredu popoludní, oficiálna časť návštevy sa začala vo štvrtok na Štrbskom plese ceremoniálom s vojenskými poctami, po ktorom nasledovalo osobné stretnutie predstaviteľov oboch štátov.

Česko nazval bratskou krajinou

Na úvod tlačovej besedy Andrej Kiska gratuloval Milošovi Zemanovi k jeho druhému mandátu a vyzdvihol vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. Česko nazval bratskou krajinou.
“Nepoznám vo svete dve krajiny, ktoré by mali k sebe tak blízko ako Česko a Slovensko. Státisíce Slovákov žijúcich v Česku, desiatky tisícov Čechov navštevujúcich Slovensko, to všetko vytvára mosty medzi oboma krajinami,” uviedol Kiska.

Odporúčame:Premiér Pellegrini dodrží tradíciu prvých návštev, s Babišom prerokuje obchod aj spoločné oslavy

Ide o prvú oficiálnu zahraničnú návštevu prezidenta Zemana po jeho opätovnom zvolení do funkcie prezidenta. Miesto stretnutia Štrbské pleso vyberal Zeman, ktorý sa do Tatier vrátil po dvadsiatich rokoch. Naposledy tu bol na stretnutí s Mikulášom Dzurindom. Obaja vtedy riešili konflikt medzi Českou a Slovenskou republikou v súvislosti s delením zlata. Podľa Zemana ostáva vyriešiť ešte jeden problém, vytvorenie Českého domu v Bratislave.

Stretnutie s prezidentmi V4

"My sme dali deväť miliónov a ja som otváral Slovenský dom v Prahe, teraz je na rade Andrej. Budem tomu venovať, ak bude nutné, celých päť rokov svojho funkčného obdobia," vysvetlil Zeman.

Odporúčame:Český prezident Zeman navštívi Slovensko, vo Vysokých Tatrách sa stretne s Kiskom aj Pellegrinim

"Aj napriek tomu, že sme menšia ekonomika, tie peniaze určite nájdeme," reagoval slovenský prezident. Hlavy štátov prebrali aj súčasnú politickú situáciu oboch krajín.
Ide o ôsmu oficiálnu návštevu prezidenta Zemana na Slovensku. V októbri sa vo Vysokých Tatrách s Kiskom stretne znova spolu s ďalšími dvoma prezidentmi v rámci stretnutia krajín Visegrádskej štvorky. Zeman pricestuje na Slovensko aj na oslavy stého výročia vzniku Československa.
Viac k témam: Andrej Kiska, Česko, Miloš Zeman, Slovensko, Štrbské plesoZdroj: Webnoviny.sk - Zeman prišiel po 20 rokoch do Vysokých Tatier, od Kisku žiada vytvoriť Český dom v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

logo
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení