Z dezinformáciami o koronavíruse sa roztrhlo vrece, slovenskí konšpirátori sa inšpirujú zahraničím
4.1.2021 (Webnoviny.sk) - Na jeseň minulého roku zaznamenala polícia „explóziu“ nielen počtu, ale aj dômyselnosti, kreativity a miery vplyvu dezinformácií o ochorení COVID-19. Uviedol to Policajný zbor (PZ) SR s tým, že vypuknutie pandémie zaskočilo aj tvorcov a šíriteľov dezinformácií, ktorých počet a potenciálny vplyv bol na nižšej úrovni.
Útlm dezinformácií bol aj počas letného obdobia. Ako dodali, o falošných správach o koronavíruse platí, že slovenskí konšpirátori sa inšpirujú dezinformačnou scénou v zahraničí, preberajú hlavné myšlienky a šíria ich medzi slovenské publikum. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.
Hybridné útoky aj ekonomické dôvody
Medzi základné motívy tvorby a šírenia dezinformácií patria podľa polície hybridné útoky, ekonomické dôvody a uspokojenie vlastného ega. Policajný zbor sa na sociálnych sieťach venoval ekonomickým a egoistickým dôvodom.
Viac o téme: Koronavírus
Od vypuknutia pandémie doposiaľ na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR zverejnili a vysvetlili viac ako 110 dezinformácií. „Zatiaľ čo počas prvej vlny prevažovali príspevky so zásahom maximálne v desiatkach tisíc užívateľov, na jeseň boli bludy zdieľané v takom počte, že sa zobrazovali státisícom ľudí na sociálnych sieťach,“ podotkla polícia.
Ako ďalej vysvetľuje, základným naratívom prvej vlny sa stalo spochybňovanie ochorenia a vyvolávanie paniky o mimoriadnych opatreniach, ktoré mali napríklad hermeticky uzavrieť Bratislavu.
Hoaxy o očkovaní proti koronavírusu
Silná vlna dezinformácií zasiahla aj ochrannú schopnosť rúšok, legálnosť dodržiavania mimoriadnych opatrení alebo „čipovanie občanov“ zúčastňujúcich sa na plošnom testovaní. Často zdieľaný naratív hovoril o finančných odmenách, ktoré mali dostať pozostalí za to, že budú súhlasiť, aby sa ako príčina úmrtia ich príbuzného uviedol koronavírus.
„Napriek opakovaným previerkam zo strany polície sa takáto skutočnosť nepotvrdila. V osobnej konfrontácii autori takýchto statusov nevedeli poskytnúť žiadne relevantné informácie, iba výhovorky a zahmlievanie. Rovnako nepravdivé boli správy o smrti 11-ročného chlapca na následky antigénového testovania,“ zdôraznila polícia.
Koncu roka 2020 dominovali hoaxy o očkovaní. Niektoré dezinformácie „hovorili o podanej placebo látke, ktorá spôsobí smrť, čo zároveň popiera význam slova placebo“.
Medzi ďalšie dezinformácie súvisiace s koronavírusom zaradila polícia napríklad fotografiu z cvičenia zo zahraničia, kde zdravotníci v oblekoch nesú figurínu a konšpirátori hovoria, že ide o umelé navyšovanie počtu infikovaných; falošné zvyšovanie počtu samovrážd kvôli mimoriadnym opatreniam či fotomontáž, ktorá prerobila skutočnú fotku z pochovávania obetí pandémie v zahraničí na fotku, ktorá akože bola odfotená vo filmovom štúdiu.
Škodlivé účinky novej 5G siete
V roku 2020 sa vyskytli aj hoaxy o škodlivých účinkoch novej 5G siete, presunu armád cudzích vojsk ako dôkaz obsadenia krajiny, výšky sociálnych dávok, nečinnosti polície pri riešení dopravného priestupku, pokusov o detské únosy či tajných symbolov zlodejov značkujúcich si miesta pred vlámaním.
Polícia na sociálnej sieti varovala aj pred klamstvami, ktorých účelom bolo získanie finančných prostriedkov od užívateľov sociálnych sietí.
Polícia v roku 2020 vysvetľovala dezinformácie na svojej špecializovanej stránke na Facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR. Niektoré príspevky z tejto stránky zdieľala aj stránka Polícia Slovenskej republiky, či stránky krajských riaditeľstiev PZ a účet policiaslovakia na Instagrame.
Dohromady majú všetky stránky spoločne takmer jeden milión sledovateľov. Pred rokom sa počet sledovateľov obsahu špecializovanej stránky polície o hoaxoch pohyboval pod hranicou 40-tisíc, k dnešnému dňu stránku sleduje viac ako 98-tisíc užívateľov.
Viac k témam: hoax, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Z dezinformáciami o koronavíruse sa roztrhlo vrece, slovenskí konšpirátori sa inšpirujú zahraničím © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.