Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vysoká spotreba v najbohatších krajinách ničí životné prostredie detí na celom svete

Správy Sita Poslať

25.5.2022 (Webnoviny.sk) - Najbohatšie krajiny sveta – vrátane Fínska, Islandu, Holandska a Nórska, vytvárajú pre deti žijúce v nich zdravé prostredie, avšak prispievajú neproporcionálnou mierou k devastácii životného prostredia celosvetovo. Tým vystavujú riziku prítomnosť i budúcnosť detí na celom svete.

Vysoká spotreba v najbohatších krajinách ničí životné prostredie detí na celom svete

Podľa najnovšej správy Report card publikovanej Centrom výskumu UNICEFu Innocenti, väčšina bohatých krajín vytvára nezdravé, nebezpečné a škodlivé životné podmienky pre deti na celom svete.
Správa Innocenti Report Card 17: Miesta a priestory porovnáva ako si počína 39 krajín, ktoré sú členmi OECD a Európskej únie, pri vytváraní zdravého prostredia pre deti.  Správa uvádza indikátory, ako sú vystavenie škodlivým látkam, ktoré znečisťujú ovzdušie, pesticídom, vlhku a olovu, svetlé domáce prostredie, prístup k zeleným plochám a bezpečné cesty, a tiež spôsoby, akými tieto krajiny prispievajú ku klimatickej kríze, spotrebe prírodných zdrojov a vytváranie a skladovaniu elektronického odpadu.
Správa ďalej uvádza, že keby každý obyvateľ planéty spotrebúval prírodné zdroje v rovnakej výške, v akej ich spotrebúvajú obyvatelia členských krajín OECD a EÚ, potrebovali by sme 3,3 planéty vo veľkosti našej Zeme na udržanie takéhoto životného štandardu. Ak by každý konzumoval v rovnakej miere ako obyvatelia Kanady, Luxemburska a Spojených štátov, potrebovali by sme aspoň päť planét vo veľkosti našej Zeme.
Kým Španielsko, Írsko a Portugalsko sa nachádzajú na vrchných priečkach tabuľky, všetkým krajinám OECD a EÚ sa nedarí vytvárať zdravé prostredie pre všetky deti v daných kategóriách. Niektoré z najbohatších krajín, vrátane Austrálie, Belgicka, Kanady a Spojených štátov, majú vážny a rozsiahly dopad na životné prostredie na celom svete. Porovnania sú založené na objeme emisií CO2, elektronického odpadu a celkovej spotrebe zdrojov na obyvateľa. Tieto krajiny sú celkovo na nízkych priečkach, čo sa týka vytvárania zdravého prostredia pre deti tam žijúce. Naopak, v najmenej bohatých krajinách OECD a EÚ, v Latinskej Amerike a Európe, je negatívny vplyv na životné prostredie celosvetovo najnižší.

"Väčšina bohatých krajín nielenže neposkytuje zdravé prostredie pre deti, ktoré v nich žijú, ale prispievajú aj k devastáciii prostredia detí žijúcich v ostatných častiach sveta,” hovorí Gunilla Olssonová, Riaditeľka centra výskumu UNICEFu Innocenti. "V niektorých prípadoch vidíme krajiny poskytujúce relatívne zdravé prostredie pre deti v nich žijúce, avšak sú súčasne najväčšími prispievateľmi pri vytváraní faktorov, ktoré ničia životné prostredie detí žijúcich v iných krajinách.”

Ďalšie zistenia Správy:

Viac ako 20 miliónov detí v tejto skupine krajín majú v krvi zvýšenú hladinu olova. Olovo je jednou z najtoxickejších látok nachádzajúcou sa v prostredí.
Fínsko, Island a Nórsko sa radia k top trom krajinám vo vytváraní zdravého prostredia pre deti, avšak súčasne sú na posledných priečkach rebríčka celosvetovo v produkcii emisií, elektronického odpadu a nadspotreby.
Na Islande, v Litve, Portugalsku a Veľkej Británii je jedno z piatich detí vystavené riziku vlhkého prostredia s tvorbou plesní. Na Cypre, v Maďarsku a Turecku je takémuto riziku vystavené jedno zo štyroch detí.
Mnoho detí dýcha znečistený vzduch vonku aj v domácom prostredí. Mexiko patrí ku krajinám, na ktoré pripadá najvyšší počet stratených rokov života v dôsledku znečisteného ovzdušia – 3,7 roka na tisíc detí. Vo Fínsku a Japonsku je počet rokov najnižší – 0,2 roka.
V Belgicku, Česku, Izraeli, Holandsku, Poľsku a Švajčiarsku je viac ako 1 dieťa z 12 vystavené vysokému znečisteniu pesticídmi. Znečistenie pesticídmi sa spája so vznikom rakoviny, vrátane detskej leukémie a môže poškodiť nervový, kardiovaskulárny, tráviaci, reprodukčný, endokrinný, krvný a imunitný systém dieťaťa.
UNICEF vyzýva krajiny, aby prijali nasledujúce kroky na ceste k zlepšeniu životného prostredia detí tam žijúcich:

Vlády na národnej, regionálnej a miestnej úrovni musia zavádzať zlepšenia vo vytváraní zdravého prostredia pre deti – znižovaním znečistenia vzduchu, vody a tvorby odpadov, ako aj zabezpečením vysokej úrovne bývania a s tým súvisiacej infraštruktúry.

Zlepšiť prostredie pre najzraniteľnejšie deti. Deti v chudobných rodinách sú náchylnejšie na riziká súvisiace s nevyhovujúcim prostredím ako deti v bohatých krajinách. Tento fakt znásobuje už aj tak existujúce znevýhodnenie a nerovnosť.
Zabezpečiť, aby boli environmentálne politiky vnímavé k potrebám detí. Vlády a zákonodarcovia by mali zabezpečiť, aby potreby detí boli zabudované do zákonodarného procesu. Dospelí zákonodarcovia na všetkých úrovniach, od rodičov po politikov, musia zohľadňovať ich potreby a brať ich do úvahy pri tvorbe súvisiacich politík, ktoré neproporciálne zasiahnu budúce generácie.
Zapojiť do procesu deti, ktoré sú hlavnými nositeľmi budúcnosti. Deti budú čeliť dnešným problémom súvisiacim so životným prostredím najdlhšie, no súčasne majú aj najmenej možností dnes o vývoji udalostí rozhodovať.
Vlády aj podnikateľské subjekty musia urobiť efektívne kroky na zabezpečenie záväzkov súvisiacich so znížením skleníkových plynov do roku 2050. Adaptácia na klimatickú zmenu by mala byť tiež rozhodujúcim faktorom pre vlády a svetové spoločenstvo naprieč všetkými sektormi od vzdelávania až po infraštruktúru.

"Dlžíme nám aj budúcim generáciám vytvoriť lepšie miesta a priestory pre deti, aby mohli naplno rozvíjať svoj potenciál,” povedala Olssonová. "Hromadiaci sa odpad, škodlivé látky znečisťujúce prostredie a vyčerpané prírodné zdroje si vyberajú svoju daň na fyzickom aj mentálnom zdraví našich detí a ohrozujú udržateľnosť života na našej planéte. Musíme zaviesť opatrenia a praktiky, ktoré ochraňujú prostredie, na ktorom deti a mladí ľudia závisia najviac.”

O úrade pre výskum - Innocenti

Úrad pre výskum – Innocenti je špecializovaným výskumným centrom UNICEF. Vykonáva výskum nových alebo súčasných problémov s cieľom informovať o strategických smerovaniach, politikách a programoch UNICEF a jeho partnerov, formovať globálne diskusie o právach a rozvoji detí a informovať o globálnom výskume a politickej agende pre všetky deti, a najmä pre deti najzraniteľnejšie. www.unicef-irc.org

O UNICEFe

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál. www.unicef.sk

Zdroj: Webnoviny.sk - Vysoká spotreba v najbohatších krajinách ničí životné prostredie detí na celom svete © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2024 Správy

Bebbo – mobilná aplikácia UNICEF pre rodičov detí od 0 do 6 rokov

25.4.2024 (SITA.sk) - UNICEF, Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti a občianske ...

25.4.2024 Správy

Bývalý premiér Ódor vníma eurovoľby aj ako osobný test a podľa výsledkov sa rozhodne, do akej miery sa bude angažovať v politike (video)

25.4.2024 (SITA.sk) - Bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor, ktorý sa uchádza o mandát vo voľbách do Európskeho parlamentu, sa ...

25.4.2024 Správy

Donecká oblasť bola pod paľbou, ruské útoky si vyžiadali životy najmenej štyroch civilistov

25.4.2024 (SITA.sk) - Najmenej štyria civilisti zahynuli v dôsledku štvrtkových ruských útokov na Doneckú oblasť. Uviedol to na komunikačnej ...

25.4.2024 Správy

Europarlament vyzýva na rázny boj proti ruským zásahom, zdôrazňujú to aj pre nadchádzajúce eurovoľby

25.4.2024 (SITA.sk) - Európsky parlament odsúdil ruské pokusy o zasahovanie do európskych demokratických procesov a vyzval vedenie Európskej ...

25.4.2024 Správy

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v prípade Krátky proti SR, časť sťažností vyhlásil za prijateľnú

25.4.2024 (SITA.sk) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol v prípade Krátky proti Slovenskej republike. Ide o rozhodnutie v prípade ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Správy

Jourová žiadala od Šimkovičovej vysvetlenia ohľadom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, zhodli sa na jednej veci

25.4.2024 (SITA.sk) - Postavenie verejnoprávnych inštitúcií v Európe treba posilňovať. Zhodli sa na tom zástupcovia Ministerstva kultúry ...

25.4.2024 Správy

Kamery zachytili Huliaka ako hajluje na parlamentnom výbore. Bráni sa, že záber je vytrhnutý z kontextu (video)

25.4.2024 (SITA.sk) - Poslanec SNS Rudolf Huliak hajloval na parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo, zachytili to kamery. Zdvihol pravicu a ...

25.4.2024 Správy

Minister Raši a Remišová sú ako dvaja kohúti a nič si nedarujú (video)

25.4.2024 (SITA.sk) - Ako dvaja kohúti na smetisku. Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) a minister investícií, regionálneho rozvoja a ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Na darovanie 2 % zo svojich daní máte čas do konca apríla

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

25.4.2024 Správy

Newyorský odvolací súd zvrátil Weinsteinove odsúdenie z roku 2020 zo znásilnenia, nápravou chýb má byť nový proces

25.4.2024 (SITA.sk) - Newyorský odvolací súd zvrátil odsúdenie bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina z roku 2020 zo ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Počet insolvencií vlani narástol o 15 %, toto sú najčastejšie príčiny

Až 400 firiem sa vlani na Slovensku ocitlo v stave platobnej neschopnosti. Bolo ich o 53 viac ako v treťom kovidovom roku 2022, čo predstavuje ...

25.4.2024 Správy

Prezidentka Čaputová je z východu nadšená, v Prešove navštívila evanjelické gymnázium či prieskumný prápor (foto)

25.4.2024 (SITA.sk) - „Z východu som, ako vždy, nadšená. Sú tu životaschopní, skvelí ľudia a veľmi rada sa sem vraciam,“ povedala vo ...

25.4.2024 Správy

Progresívne Slovensko zvoláva mimoriadny výbor, chce riešiť aroganciu prezidenta finančnej správy Kissa (video)

25.4.2024 (SITA.sk) - Aroganciu prezidenta finančnej správy Jozefa Kissa musí vysvetliť minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Ako ...

25.4.2024 Správy

Slovensko podľa Galka dostáva len filtrované informácie od tajných služieb, Gašpar to označil za hoax (video)

25.4.2024 (SITA.sk) - Slovensko dostáva už len filtrované informácie od rôznych tajných služieb z demokratických krajín, a to je veľmi ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

UNICEF a detskí lekári adaptovali slovenskú verziu aplikácie Bebbo pre rodičov detí do 6 rokov

Počet detských lekárov na Slovensku klesá a ich priemerný vek je 59 rokov. Jedným z riešení, ako zachovať dostupnosť všestrannej ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Škody po vyčíňaní prírodných živlov vlani stúpli v stovkách percent

Počasie počas minulého roku niekoľkokrát ukázalo svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Povodne, prívalové dažde, krupobitia, tornádo, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay