Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

VÚB, Heureka a Visa predstavujú projekt „Udržateľný e-shop“

Správy Sita Poslať

9.6.2023 (SITA.sk) - VÚB banka so spoločnosťami Heureka a Visa vytvorili spoločný projekt "Udržateľný e-shop". Na Slovensko ho prinášajú po úspechu v Českej republike s cieľom podporiť a motivovať e-shopy, ktoré sa snažia o udržateľnú prevádzku a myslia na environmentálne a spoločenské dopady svojho podnikania.

VÚB, Heureka a Visa predstavujú projekt „Udržateľný e-shop“

Aby e-shopy podnikali v súlade s udržateľnosťou, nemusia nutne predávať len čisto produkty, ktoré sú ekologicky úsporné voči prostrediu. V celkovom hodnotení zaváži najmä komplexný prístup k znižovaniu vlastnej uhlíkovej stopy, napríklad používanie zero waste balenia, podpora lokálnych dodávateľov alebo dôsledná recyklácia všetkého odpadu. K sociálnemu presahu dochádza aj zodpovedným prístupom k zamestnancom, dodávateľom a komunite.
"Veríme, že zodpovednosť konať v súčasnosti spočíva na každom z nás. Aj to je dôvod, prečo sa v banke už dlhší čas venujeme udržateľnosti a snažíme sa firmy podporovať v ich transformácii k ‚zelenšiemu‘ spôsobu podnikania. Iniciatíva ‚udržateľný e-shop‘ vie firmám pomôcť v podnikaní a ich klientom v lepšom rozhodovaní sa a možno ich aj inšpirovať k zmene, ktorá je pre všetkých nás zrejme nevyhnutná, a i preto som presvedčená, že využijú možnosť sa do nej zapojiť," vysvetľuje Martina Hrivnáková, riaditeľka oddelenia marketingu a komunikácie vo VÚB banke.
"Viac ako polovica Slovákov (54 %)[1] v našom nedávnom prieskume uviedla, že udržateľnosť je dôležitým faktorom pri výbere výrobku alebo služby. A 66 % Slovákov si myslí, že udržateľnosť je dôležitým faktorom, ktorým spoločnosť získava výhodu oproti konkurencii. Ak Heureka označí e-shop ako udržateľný, pomôže tým zákazníkom ľahšie sa orientovať a ušetriť čas, ktorý by inak museli stráviť hľadaním informácií o spoločenskom a environmentálnom vplyve produktu," hovorí Ľubica Gubová, country manažérka spoločnosti Visa pre Slovensko. "V spoločnosti Visa veríme, že je dôležité pomáhať chrániť našu planétu a prírodné zdroje a podporovať klimatické opatrenia," dodáva Gubová.
"Som veľmi rád, že v krátkom čase od spustenia certifikácie udržateľných e-shopov v Česku prichádzame s touto iniciatívou aj na Slovensko. Zákazníci tak získajú pri online nákupoch dodatočné informácie, vďaka ktorým môžu lepšie využiť svoje spotrebiteľské práva a nakupovať len v serióznych e-shopoch, ktoré navyše spĺňajú najnovšie štandardy udržateľného správania. Téma udržateľnosti je vysoko aktuálna a mimoriadne dôležitá najmä pre mladších zákazníkov, ktorí udržateľné produkty a e-shopy aktívne vyhľadávajú. Počas pandémie sa mnoho Slovákov naučilo rozmýšľať lokálne a začali nakupovať u slovenských a českých výrobcov. Aj preto chceme spotrebiteľom zjednodušiť cestu k výberu zodpovedného e-shopu," hovorí Tomáš Braverman, generálny riaditeľ Heureka Group.
Do iniciatívy "Udržateľný e-shop" na Slovensku sa po úspešnom zapojení v Česku zapája aj známa prírodná a organická kozmetika Soaphoria, ktorá je vyrábaná z prírodných surovín zo Slovenska. Sestry Bodnárové certifikáciu považujú za prínosnú nielen pre stále rastúci počet zodpovedne zmýšľajúcich spotrebiteľov, ale aj pre zviditeľnenie samotných značiek, ktoré konajú udržateľne. "Základom je zamyslieť sa nad svojím fungovaním a presvedčením. Aj v udržateľnosti totiž platí, že ak svojmu cieľu neveríte, váš prechod na udržateľnosť nebude z dlhodobého hľadiska efektívny, pretože pôjdete sami proti sebe," hovoria Bianka a Rita Bodnárové, ktoré stoja za úspechom prírodnej kozmetiky Soaphoria.
Kto sa môže stať udržateľným e-shopom?
Každý e-shop, ktorý chce byť na Heureke prezentovaný ako udržateľný a získať ikonu "Udržateľný e-shop", musí vyplniť dotazník z rôznych oblastí zodpovedného prístupu k svojmu podnikaniu. Každá z položených otázok má inú bodovú váhu. Aby sa e-shop stal udržateľným a získal ikonu, musí dosiahnuť aspoň minimálnu bodovú hranicu. Po splnení tejto podmienky je považovaný za udržateľný. Zelená ikona "Udržateľný e-shop" bude umiestnená nielen na e-shope, ale najmä na stránkach Heureky, vedľa certifikátov ako Overené zákazníkmi autorizovaný predajca alebo ocenenie Shop roku.
Každoročným vyvrcholením spoločného projektu je súťaž "ShopRoku", kde bude prvýkrát za tento rok udelená "Cena udržateľného e-shopu".

Udržateľný e-shop

Oblasti dotazníka na získanie certifikátu "Udržateľný e-shop":
Zodpovedný prístup k životnému prostrediu – ide o najširšiu oblasť, ktorá sa zaoberá otázkou prevádzky a udržateľnosti produktov.
Prevádzka – balenie produktov do recyklovaných alebo obnoviteľných materiálov, klimaticky neutrálna doprava tovaru k zákazníkovi, ekologické nakladanie s odpadom, úspora elektrickej energie a vody, dodržiavanie uhlíkovej neutrality.
Udržateľnosť produktov – materiály a procesy ich spracovania dodržujú udržateľné postupy a nepoškodzujú životné prostredie.
Zodpovedný prístup k zamestnancom – zaručenie bezpečných pracovných podmienok, dodržiavanie základných ľudských práv a adekvátnej mzdy, venuje sa zamestnancom nad rámec legislatívnych povinností, dohliada na to, aby mali ženy a muži rovnaké mzdy na porovnateľných pozíciách, prijíma spätné väzby od zamestnancov, poskytuje zamestnancom benefity, zvyšuje kvalifikáciu zamestnancov, začleňuje znevýhodnené skupiny osôb nad rámec zákonnej povinnosti.
Zodpovedný prístup k dodávateľom – základná znalosť celého dodávateľského reťazca, nastavuje férové ceny a nevyužíva prípadné monopolné postavenie, buduje dlhodobé vzťahy, hradí všetky zmluvné záväzky podľa zmlúv a nevytvára potenciálnu druhotnú platobnú neschopnosť.
Zodpovedný prístup k zákazníkom – poskytuje transparentné informácie zákazníkovi (VOP, reklamačný proces), má zavedený interný proces ochrany osobných údajov.
Zodpovedný prístup k riadeniu spoločnosti – prípadný zisk alebo jeho časť je využívaná pre rozvoj napĺňania verejnoprospešných cieľov, má nastavený etický kódex, má nastavené antikorupčné opatrenia, zabezpečuje transparentný prístup k informáciám zainteresovaným skupinám osôb.
Zodpovedný prístup ku komunite – je držiteľom certifikácie, je súčasťou udržateľnej iniciatívy (napr. B Corp, Dopper Wave), venuje sa dobrovoľníckej aktivite, ktorá prispieva k riešeniu environmentálnych alebo sociálnych problémov.
Viac informácií nájdete na: Udržateľný e-shop - prispejte svojou zmenou (udrzatelnyeshop.sk).
[1] Ipsos CSR & Reputation Research: Final Report for Visa. The study was conducted by Ipsos for Visa in February 2023 on a representative sample of the Slovak online population aged 18-65, comprising 1,004 respondents.

Informačný servis


Viac k témam: PR, Projekt, Udržateľný e-shopZdroj: SITA.sk - VÚB, Heureka a Visa predstavujú projekt „Udržateľný e-shop“ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
2.10.2023 Správy

Ako slovenské voľby ovplyvnia podporu Ukrajiny? Kuleba chce počkať na vytvorenie koalície

2.10.2023 (SITA.sk) - Je príliš skoro hovoriť o tom, ako víťazstvo Roberta Fica a jeho strany Smer-SD vo víkendových slovenských ...

2.10.2023 Zuzana Fryč

Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?

Počas bývania v prenajatom rodinnom dome či byte môže dôjsť k rôznym škodám, či už na strane prenajímateľa bytu, alebo nájomcu, ktorý ...

2.10.2023 Správy

Buďte si istý, Banchem to dezinfikuje a (č)istí

2.10.2023 (SITA.sk) - Banchem vznikol v roku 1990. Prvé roky fungovala firma ako fyzická osoba, v roku 1998 bola transformovaná na spoločnosť s ...

2.10.2023 Správy

Dedeček sa po roku od nehody na Zochovej postaví pred odvolací súd

2.10.2023 (SITA.sk) - Dušan Dedeček, ktorý minulý rok na zastávke Mestskej hromadnej dopravy Zochova v Bratislave usmrtil piatich ľudí, sa má ...

2.10.2023 Správy

Do bytovky v Detve narazilo nákladné auto, vodič nafúkal (foto)

2.10.2023 (SITA.sk) - Vodič nákladného auta narazil v nedeľu 1. októbra popoludní do bytovky v Detve na ulici M.R. Štefánika. Ako informovala ...

2.10.2023 Správy

Hasiči v Trenčíne likvidovali požiar výrobnej haly, plamene sa rozšírili aj na strechu

2.10.2023 (SITA.sk) - Takmer päť desiatok profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo pri nedeľňajšom večernom požiari ...

2.10.2023 Správy

Hlas-SD by koalícia so Smerom pochovala, Pellegrini by sa už nikdy nezbavil nálepky „Smerák“ či „Ficov klon“

2.10.2023 (SITA.sk) - Stranu Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) by vstup do koalície so Smerom - sociálna demokracia (Smer-SD) pochovalo. Líder ...

2.10.2023 Správy

Kollár si prevzal zápisnicu o výsledku parlamentných volieb. Neboli falšované, vyhlásil

2.10.2023 (SITA.sk) - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) prijal predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania ...

2.10.2023 Správy

Na Slovensko dorazilo prvé obrnené vozidlo Patria AMV XP 8×8. Predstavené bude na výstave IDEB 3.-5. októbra

2.10.2023 (SITA.sk) - Prvé zo 76 objednaných obrnených modulárnych vozidiel Patria AMV XP 8x8 dorazilo na Slovensko v utorok 26. septembra 2023. ...

2.10.2023 Správy

Parlamentné voľby priniesli viac zlých ako dobrých správ, myslí si strana Volt Slovensko

2.10.2023 (SITA.sk) - Dnešok prináša viac zlých ako dobrých správ pre celoeurópsky progresívny liberalizmus na Slovensku. Po parlamentných ...

2.10.2023 Správy

Remišová, Záborská, Kolíková aj Kurilovská. V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien

2.10.2023 (SITA.sk) - V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien. Mali by tvoriť 22 percent celkového zloženia zákonodarného ...

2.10.2023 Správy

Rok po tragédii na Zochovej si študenti uctia pamiatku obetí, polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia

2.10.2023 (SITA.sk) - V pondelok uplynie rok od tragédie na Zochovej ulici v Bratislave, pri ktorej opitý vodič zabil päť mladých ľudí na ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Schodok štátneho rozpočtu na úrovni 3,9 miliardy eur je trojnásobne vyšší ako vlani

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska je aktuálne na úrovni 3,9 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je približne ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur

Bankový holding J&T Financial Group uzavrel podľa audítorom overených konsolidovaných výsledkov prvý polrok tohto roku s čistým ziskom vo ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Slovensko sa v inováciách nachádza až na samom chvoste Európskej únie

Inovácie sa na Slovensku nevyvíjajú tak, ako by sme si možno želali. Globálny inovačný index, ktorý zverejnila Svetová organizácia ...

2.10.2023 Správy

Taraba označil posledné prieskumy za totálne úlety, je to ako predaj auta so stočenými kilometrami

2.10.2023 (SITA.sk) - Prieskumy za posledné dva mesiace boli totálne úlety. Uviedol to poslanec parlamentu Tomáš Taraba (SNS) v rozhovore pre ...

2.10.2023 Martin Jamnický

Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi

Vojna o prvenstvo na poli internetového vyhľadávania medzi spoločnosťami Google a Microsoft sa stále stupňuje. Kým prvá z nich si drží ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu

Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay