Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vstup do Únie je jedným z najvýznamnejších míľnikov Slovenska, poslanci hodnotia 17 rokov členstva

Správy Sita Poslať

1.5.2021 (Webnoviny.sk) - Vstup do Európskej únie (EÚ) je jedným z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejším, míľnikom SR. Pre agentúru SITA to povedal podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí).

Vstup do Únie je jedným z najvýznamnejších míľnikov Slovenska, poslanci hodnotia 17 rokov členstva

Stále si to podľa neho „dostatočne neuvedomujeme a pritom je nám skoro každý deň pripomínané, aké veľké benefity z nášho členstva čerpáme".
Poukázal, že to nie je len cestovanie, slobodný pohyb tovaru a služieb, ale napríklad aj spoločný nákup vakcín, „ku ktorým by sme sa samostatne dostali len veľmi ťažko".
Slovensko si v sobotu pripomína 17. výročie svojho vstupu do EÚ. SR sa 1. mája 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami stala súčasťou európskeho spoločenstva.

Zodpovednosť a privilégium

„Je našou zodpovednosťou a privilégiom pokračovať v proeurópskom a prozápadnom nastavení, ktoré za predchádzajúcich vlád síce utrpelo, ale jeho silné základy zostali. Vďaka EÚ budeme mať v rámci plánu obnovy prostriedky na riešenie hospodárskeho a sociálneho vplyvu pandémie COVID-19, ktoré majú byť použité aj na zabezpečenie, že naše hospodárstvo prejde zelenou a digitálnou transformáciou a stane sa tak udržateľnejším a odolnejším," doplnil Šeliga.
Poukázal na to, že pri nedávnej príležitosti na pôde Parlamentného zhromaždenia Rade Európy propagoval myšlienku, ktorá je aj myšlienkou EÚ.
„A tou je mier. V dnešnej turbulentnej dobe musíme držať spolu aj ako spojenci, pretože len od nás závisí, či v Európe bude mier," zdôraznil.

Úspešný projekt

Podľa Andreja Stančíka (OĽaNO) vstup do EÚ definitívne potvrdil miesto Slovenska vo vyspelej Európe a prihlásenie sa k demokratickým hodnotám. EÚ považuje za úspešný projekt, ktorý svojim členom zabezpečil desaťročia prosperity a mieru.
„Za mňa ako mladého človeka by som zvýraznil hlavne slobodu pohybu, vďaka ktorej môžeme cestovať naprieč Európou len s občianskym preukazom. To je výdobytok, ktorý naši rodičia v našom veku nepoznali," dodal pre agentúru SITA.
Členstvo v tomto zoskupení podľa neho nie je žiadna samozrejmosť a dobre si to uvedomujú okolité štáty, ktoré sa o vstup dlhé roky snažia.

Návrat spoza železnej opony

Peter Osuský (klub SaS) si zaspomínal, že keď pred štvrťstoročím vstupoval do politiky, vládol na Slovensku Vladimír Mečiar a „Slovensko reálne vypadlo zo skupiny uchádzačov o členstvo v EÚ a NATO".
Dnes je už však Slovensko podľa jeho slov „nespochybniteľným a slobodným členom ekonomických a bezpečnostných štruktúr, ktoré nemajú nijakú alternatívu a umožňujú nám postupne prekonávať všeobecný úpadok a zaostávanie, ktoré spôsobili desaťročia totalitného budovania svetlých zajtrajškov a zlé volebné rozhodnutia v demokratických voľbách po páde totality".
Členstvom v NATO a EÚ sa podľa Ondreja Dostála (klub SaS) zavŕšil proces návratu SR spoza železnej opony do rodiny západných demokracií a slobodného sveta.
„Slovensko nemá inú možnosť pre svoj úspešný rozvoj a garanciu bezpečnosti a prosperity ako členstvo v EÚ a v NATO. Tí, ktorí presviedčajú občanov Slovenska o opaku, nehovoria pravdu," zdôraznil.

Suverénne rozhodnutie občanov

Peter Kmec (Hlas-SD) pripomenul, že vstup Slovenska do EÚ bol suverénnym rozhodnutím občanov, ktorí v roku 2003 v referende rozhodli o proeurópskom smerovaní krajiny.
Sedemnásť rokov členstva v Únii podľa neho dokazuje, že to bola správna a racionálna voľba slovenských občanov. Tvrdí, že Slovensko je svojím členstvom v EÚ bezpečnejšie, stabilnejšie a prosperujúcejšie.
„Európska politika súdržnosti znamená veľkú finančnú pomoc tým regiónom, ktoré nemajú dostatok zdrojov na dobiehanie bohatších regiónov. Veľké množstvo ďalších európskych programov pomáha našim študentom, vedcom, poľnohospodárom, podnikateľom, umelcom a ďalším skupinám spoločnosti," priblížil.
Poukázal, že sila európskeho projektu sa ukázala predovšetkým v čase koronakrízy, keď sa podarilo EÚ obstarať také objemy vakcín, ktoré v priebehu tohto roka umožnia každému Európanovi zaočkovať sa.
Poukázal aj na plán obnovy, „ktorý predstavuje veľkú finančnú pomoc pre krvácajúce európskej ekonomiky v čase pandémie".

Nedokončený projekt

Bývalý koaličný poslanec a dnes člen Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek tvrdí, že výhody členstva v EÚ sú „celkom pekne merateľné pracovnými príležitosťami, ktoré vďaka obchodu so zvyškom EÚ vznikli, a tiež relatívnou prosperitou, ktoré tieto príležitosti priniesli".
Dodal, že Slovensko ostáva krajinou regionálnych rozdielov, ale je na tom hospodársky neporovnateľne lepšie ako krajiny na východ a juh, ktoré sú mimo EÚ. Podotkol, že „dnes sedíme za jedným stolom s Nemeckom či Francúzskom, keď sa píšu pravidlá hry v Európe".
Podľa neho Slovensko nikdy nebude mať taký vplyv ako Berlín či Paríž, ale môže mať oveľa väčší výtlak, ako má teraz, „a faktom je, že bez členstva v EÚ by sa nás nikto na názor ani nepýtal".
Členstvo Slovenska je ale podľa neho nedokončeným projektom, a tiež stále krehkým a je potrebné na ňom ďalej pracovať. Prieskumy verejnej mienky totiž ukazujú, že Slováci sú EÚ priaznivo naklonení, ale nevedia pomenovať konkrétne výhody.
Podotkol, že „ako krajina potrebujeme víziu, kde sa vidíme o desať rokov, a ako nám k tomu členstvo v EÚ môže napomôcť".

Viac k témam: vstup do EÚ
Zdroj: Webnoviny.sk - Vstup do Únie je jedným z najvýznamnejších míľnikov Slovenska, poslanci hodnotia 17 rokov členstva © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
25.6.2024 Roland Régely

Detské bankové aplikácie: Budúci klienti sú zaujímaví, hoci sami ešte nezarábajú

Slovenské banky štandardne ponúkajú detské účty, no len niektoré z nich majú aj vlastnú mobilnú aplikáciu pre svojich najmladších ...

25.6.2024 Eva Sadovská

Koľko nás bude stáť tohtoročné leto?

Nákupné preferencie spotrebiteľov sa počas letných mesiacov menia. Viac ako inokedy siahame po zmrzline, nápojoch či ovocí a zelenine, ...

25.6.2024 Správy

Smernica EÚ prináša rovnocenné odmeňovanie žien a mužov na pracovisku

25.6.2024 (SITA.sk) - Firmy vítajú zmeny v rovnocennom odmeňovaní žien a mužov na pracovisku, ktoré zavádza smernica EÚ. Tá prináša ...

24.6.2024 Správy

Dolinková rázne odsúdila útoky na zdravotníkov, útočníkov do budúcna čakajú tvrdšie sankcie

24.6.2024 (SITA.sk) - Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková rázne odsúdila akékoľvek fyzické útoky na našich zdravotníkov zo strany ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Ekonomická situácia sa zlepšuje, odhady rastu sú čoraz optimistickejšie

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 2,7 %. Odvoláva sa pritom na nižšiu infláciu a ...

24.6.2024 Správy

Holečkovú poslanci odvolali z postu podpredsedníčky Nitrianskeho kraja, dôvodom bola nespokojnosť s výkonom práce

24.6.2024 (SITA.sk) - Z postu podpredsedníčky Nitrianskeho samosprávneho kraja v pondelok krajskí poslanci odvolali Martinu Holečkovú. Dôvodom ...

24.6.2024 Robert Juriš

Katastrofické scenáre o nesplácaní hypoték sa nenaplnili, objem poskytnutých úverov začal rásť

Trh s hypotékami pomaly opäť začína ožívať. Jeden zo samostatných finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu tvrdí, že za menej ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ: Slovensko zaostáva v strategickom riadení aj vo vyvodzovaní osobnej zodpovednosti

Slovensko potrebuje jasnú stratégiu smerovania, lebo na súčasnej ceste dlhodobého udržateľného rozvoja sa čoraz viac potáca, zraňuje a ...

24.6.2024 Správy

Namiesto dobre platenej práce sexuálne otroctvo. Španielska polícia zadržala zločineckú skupinu, ktorá predávala ukrajinské ženy

24.6.2024 (SITA.sk) - Španielska polícia zatkla zločineckú skupinu zapletenú do predaja žien na sexuálne vykorisťovanie. Ako referuje ...

24.6.2024 Správy

Nemecko darovalo ukrajinskej pohraničnej stráži 41 nákladných áut Mercedes Arocs

24.6.2024 (SITA.sk) - Nemecko darovalo Ukrajine 41 nákladných áut Mercedes Arocs pre potreby ukrajinskej štátnej pohraničnej ...

24.6.2024 Správy

Novým veľvyslancom Slovenskej republiky vo Vatikáne bude Juraj Priputen, pred odchodom ho prijal aj minister Blanár

24.6.2024 (SITA.sk) - Novým veľvyslancom Slovenskej republiky vo Vatikáne bude Juraj Priputen. Informoval o tom rezort zahraničných vecí s ...

24.6.2024 Mário Špilberger

Ponúk na skrátený úväzok je málo. Ako sa na ňom dohodnúť so zamestnávateľom?

Ženy s malými deťmi, študenti či seniori často túžia po práci na skrátený úväzok. Momentálne sú vo výhode tí, ktorí hľadajú menej ...

24.6.2024 Správy

Putin odkázal Soulu, že by urobil „veľmi veľkú chybu“ pri pokuse pomôcť Ukrajine, jeho hrozba napokon zlyhala

24.6.2024 (SITA.sk) - Južná Kórea zaujala „pevný postoj“ voči Rusku v dôsledku zlepšujúcich sa vzťahov medzi Moskvou a Severnou Kóreou. ...

24.6.2024 Správy

Rusi zintenzívnili používanie chemických zbraní, tvrdia podporné sily ukrajinskej armády

24.6.2024 (SITA.sk) - Ruská armáda v máji počas útokov na Ukrajine podľa Kyjeva zintenzívnila používanie chemických zbraní. Podporné sily ...

24.6.2024 Správy

Ruský útok na Pokrovsk pripravil o život najmenej štyroch ľudí, rakety zničili aj jeden obytný dom

24.6.2024 (SITA.sk) - Životy najmenej štyroch ukrajinských civilistov a 34 zranených si v pondelok vyžiadal ruský raketový útok na mesto ...

24.6.2024 Správy

Trnavu čaká historicky prvý pochod za práva LGBT+, bude sprevádzaný aj bohatým kultúrnym programom

24.6.2024 (SITA.sk) - V Trnave sa v sobotu 29. júna uskutoční prvý Pride v histórii mesta. Okrem pochodu za práva LGBT+ ho bude sprevádzať ...

24.6.2024 Správy

V Nemecku sa zrazilo auto s motocyklovým sprievodom premiéra Orbána, jeden policajt zahynul

24.6.2024 (SITA.sk) - V nemeckom meste Stuttgart sa v pondelok zrazilo auto s motocyklovým policajným sprievodom maďarského premiéra Viktora ...

24.6.2024 Správy

V rybníku pri českom meste Slaný uhynuli tony rýb, problémy súvisia s nedostatkom kyslíka vo vode

24.6.2024 (SITA.sk) - Približne dve tony rýb uhynuli pred niekoľkými dňami v rybníku pri stredočeskom meste Slaný. Opakované problémy ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay