Vojna na Ukrajine zmiernila názory Slovákov a Sloveniek na migračnú politiku
22.8.2022 (Webnoviny.sk) - Vojna na Ukrajine zmiernila názory Slovákov a Sloveniek na migračnú a azylovú politiku. Sú viac ochotní pomôcť a väčšmi súcitia s ľuďmi, s ktorými zdieľajú spoločné hodnoty, geografický priestor i históriu.
Vyplýva to z výskumu vedcov z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (ÚEP CSPV SAV).
V deň, keď Rusko vyhlásilo zvýšenú pohotovosť jadrových zbraní, začali výskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či sa negatívny postoj voči migrantom a migračnej politike zmierni pod vplyvom pocitov ohrozenia a úzkosti z vojny.
Prekonanie strachu
Porovnávali tiež postoje obyvateľov Slovenska voči migrantom na jeseň 2021 a po začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine. Slovenská akadémia vied to uvádza v tlačovej správe.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vojna podľa zistení výskumníkov zmiernila postoje u ľudí, ktorí mali donedávna veľmi exkluzívne názory na migračnú politiku. Hoci u nich pretrváva strach, prípadne nepokoj zo samotných migrantov, sú ochotní prekonať ho a súhlasiť s tým, aby sa na Slovensku aspoň dočasne usadili Ukrajinci.
Zobraziť fotogalériu k článku:Vojna na Ukrajine (fotografie)
„V konečnom dôsledku sa zdá, že subjektívne pocity ohrozenia vojnou napomáhajú ľuďom lepšie si predstaviť, čo prežívajú samotní utečenci. A možno práve toto uvedomenie vedie Slovákov k tomu, aby ponúkli útočisko pre tých, ktorých doma ohrozuje vojnový teror,“ vysvetlili vedci.
Podstatná zmena
„Zistili sme rovnakú mieru xenofóbnych a protimigračných názorov ako na jeseň 2021. Oproti minulému roku sme si však všimli jednu podstatnú zmenu. V literatúre sa predpokladá, a naše dáta z jesene 2021 to aj potvrdili, že podpora exkluzívnej migračnej politiky silne súvisí s negatívnymi postojmi voči migrantom. Teda, čím boli silnejšie negatívne postoje voči migrantom, tým nižšia bola ochota ich prijímať. V čase vojny však už tento vzťah taký silný nebol," vysvetlila Magdalena Adamus z ÚEP CSPV SAV.
Všeobecný postoj voči migrantom ale nemusí odrážať názory ľudí na migračnú politiku, obzvlášť v emočne vypätých situáciách, prípadne pocitu ohrozenia. Psychologické teórie to vysvetľujú tým, že je morálne náročnejšie odpútať sa od kritickej situácie, ak sa nás dotýka.
„Naša mentálna reprezentácia ukrajinského utečenca je výrazne iná, menej nejasná a neznáma v porovnaní s utečencami a migrantmi vo všeobecnosti. A práve preto je ľahšie s nimi súcitiť," doplnil spoluautor výskumu Matúš Grežo z ÚEP CSPV SAV.
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojna na Ukrajine zmiernila názory Slovákov a Sloveniek na migračnú politiku © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
Osobitná matrika ministerstva vnútra nesmie uznať homosexuálne manželstvo, podľa Fica ide o ochranu ústavy
Elon Musk sa stal prvým bilionárom sveta, akcie SpaceX po debute prudko vzrástli
Technická porucha zdržala odlet pápeža Leva XIV. z Kanárskych ostrovov
Blanár telefonoval novému šéfovi slovinskej diplomacie, minister ocenil dlhoročnú spoluprácu medzi krajinami
Najčítanejšie
- 1.Deň kávy: Pijeme viac kávy, hoci je drahšia ako vlani
- 2.Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová
- 3.Rozhodnutie ústavného súdu podľa Kisku otvára priestor na uplatnenie elementárnej spravodlivosti
- 4.Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
- 5.Quentin Crossley sa stane novým riadiacim partnerom KPMG na Slovensku










