Hľadaj

Verejnosť má skreslený obraz o násilí páchanom na rómskych ženách, môže za to aj neznalosť etnika

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) - Všetci, čo pomáhajú ženám, ktoré zažili násilie, by sa mali priebežne vzdelávať. Aj takéto odporúčanie vyplýva z projektu Scitlivovanie verejnej mienky vo vzťahu k rómskym ženám - Zvyšovanie informovanosti verejnosti o právach a postavení rómskych žien zažívajúcich násilie, ktoré uskutočnilo občianske združenie Savore.

Násilie sa špecificky nerieši

V tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Vlasta Tokolyová zo Savore, združenie upozorňuje, že postavenie rómskych žien zo sociálne znevýhodneného prostredia a násilie páchané na tejto skupine žien sa špecificky doposiaľ neriešilo.
"Verejnosť má skreslený obraz o právach a postavení rómskej ženy ako i násilí páchanom na rómskych ženách, vychádzajúc z nedostatočnej znalosti daného etnika,“ prízvukuje Savore.
Cieľom projektu bolo preto zvyšovanie informovanosti verejnosti o právach a postavení rómskych žien, ktoré zažívajú násilie, odbúravanie predsudkov a stereotypov v myslení verejnosti. Podľa združenia sa tak pomoc dotknutým osobám môže zefektívniť.

Zaškolenie pracovníkov

Prostredníctvom projektu združenie uskutočnilo semináre a Focus group v 12 lokalitách južného a stredného Slovenska pre odborné a pomáhajúce profesie. Aktivít projektu sa tak zúčastnilo 142 pracovníkov komunitných centier, mestských úradov pracujúcich na odbore sociálnych vecí, úradov práce odboru sociálnej kurately, terénnych sociálnych pracovníkov, mestských a štátnych policajtov.
"Súčasťou projektu bolo ich sieťovanie - vytvorenie siete pre úzku spoluprácu vo vzťahu k pomoci rómskym ženám a ich deťom zažívajúcim násilie. S dotknutou skupinou rómskych žien prichádzajú mnohokrát do kontaktu ako prví a tak môžu práve oni najviac pomôcť tým, že ich pomoc bude reálna a efektívna, vychádzajúc zo znalosti spôsobu ich života," uviedla Tokolyová.
Združenie odporúča zabezpečiť hĺbkové zaškolenie všetkých pracovníkov v štátnych a neštátnych inštitúciách na tému rodovo podmieneného násilia páchanom na ženách. So zameraním na násilie v marginalizovaných rómskych komunitách odporúča školenie terénnych sociálnych pracovníkov.
Vzdelávanie v tejto problematike by podľa odporúčaní mali absolvovať aj príslušníci orgánov činných v trestnom konaní. Medzi iným treba podporovať mimovládne organizácie pri poskytovaní služieb ženám, ktoré zažívajú násilie.

Informácie o ochrane a pomoci

Združenie navrhuje aj súčinnosť terénnych sociálnych pracovníkov s orgánmi štátnej správy, verejnej správy a samosprávy a orgánmi činnými v trestnom konaní v procese pomoci rómskym ženám, ktoré zažívajú násilie.
"Edukačná a osvetová činnosť by mala byť aj na úrovni primárnej prevencie pred násilím páchaným na ženách v sociálne vylúčených rómskych komunitách. Takisto treba uplatňovať sociokultúrnu citlivosť v kontakte a komunikácii s lokálnou rómskou komunitou a poskytovať ženám zažívajúcim násilie rýchle a relevantné informácie o dostupnej ochrane a pomoci, ako aj o existujúcich právnych opatreniach," vyplýva z výsledkov projektu.
Závery a odporúčania metódy Focus group budú aj v odporúčajúcej správe, ktorá bude predostretá inštitúciám, rezortom, ktoré sú vecne kompetentné v danej oblasti konať. Projekt podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
Viac k témam: násilie na ženách, rómoviaZdroj: Webnoviny.sk - Verejnosť má skreslený obraz o násilí páchanom na rómskych ženách, môže za to aj neznalosť etnika © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
20.7.2019 Správy

Dovolenku v zahraničí môžu sťažiť nepríjemnosti, podľa experta sa im dá vyhnúť

20.7.2019 Správy

Finančná správa bude kontrolovať, či rekreačné poukazy neboli použité dvakrát

20.7.2019 Správy

Každý tretí slovenský podnikateľ tvrdí, že nedokáže podnikať bez porušovania zákonov

20.7.2019 Správy

Pochod Hrdí na rodinu chystá pre deti prekvapenie, účastníci by mali prísť v červených tričkách

20.7.2019 Správy

Počet voľných pracovných miest nahlásených na úradoch práce nie je reálny, tvrdí minister Richter

20.7.2019 Správy

Video: Mesto Harlech sa dostalo do Guinessovej knihy rekordov, má najstrmšiu ulicu na svete

20.7.2019 Správy

Video: Zdesení cestujúci vybehli v panike z lietadla, na krídlo vyliezol neznámy muž

19.7.2019 Správy

Iránske revolučné gardy zajali britský tanker Stena Impero, firma sa s loďou nevie spojiť

19.7.2019 Správy

Kosovský premiér Ramush Haradinaj dostal predvolanie od haagskeho tribunálu a odstúpil

19.7.2019 Správy

Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany

19.7.2019 Správy

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda

19.7.2019 Správy

Video: Výbuch v čínskom plynárenskom závode zabil najmenej dvoch ľudí, dvanásti sú nezvestní

19.7.2019 Ján Beracka

Štát si od občanov prestane pýtať ďalšie dokumenty v papierovej forme

Slovensko sa už od 1. septembra minulého roka konkrétnym spôsobom obmedzuje v byrokracii tým, že určité potvrdenia sa dajú získať ...

18.7.2019 Ján Beracka

Na Slovensku majú agenti viac povinností, ako vyžaduje európska smernica

Smernica IDD vznikala so vznešeným cieľom, ktorým bolo chrániť spotrebiteľa a nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky kanály distribúcie ...

17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

12.7.2019 Ján Beracka

Dohoda o navýšení minimálnej mzdy je zatiaľ ďaleko

Do 15. júla by sa mali zamestnávatelia, odborári a vláda dohodnúť na prípadnom navýšení minimálnej mzdy. Zamestnávatelia sú ochotní ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení