V Líbyi sa stále nachádzajú tisíce zahraničných bojovníkov, tvrdí vyslankyňa OSN
2.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vyslankyňa Organizácie Spojených národov (OSN) pre Líbyu Stephanie Williamsová v stredu uviedla, že v tomto vojnou zmietanom severoafrickom štáte sa stále nachádza najmenej 20-tisíc zahraničných bojovníkov a žoldnierov.

Zároveň varovala pred "vážnou krízou", keďže do Líbye naďalej prúdia dodávky zbraní. "Je to šokujúce porušenie líbyjskej suverenity a do očí bijúce porušenie zbrojného embarga," vyhlásila Williamsová.
Líbya bola dlhé roky rozdelená na dve časti. Súperiace strany konfliktu však koncom októbra podpísali trvalé prímerie. Podľa dohody by mali zahraniční žoldnieri odísť z Líbye do troch mesiacov. Zdá sa však, že v krajine sa ich naďalej zdržiavajú tisícky.
Líbya upadla do chaosu po povstaní z roku 2011, ktoré zvrhlo dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Vláda uznávaná Organizáciou Spojených národov kontroluje hlavné mesto Tripolis na západe krajiny, kým sily vojenského veliteľa Chalífu Haftára ovládajú väčšiu časť východu a juhu Líbye. Turecko je hlavným stúpencom vlády v Tripolise. Haftára podporujú Spojené arabské emiráty, Rusko a Egypt.
Viac k témam: konflikt v Líbyi, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - V Líbyi sa stále nachádzajú tisíce zahraničných bojovníkov, tvrdí vyslankyňa OSN © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 2.Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
- 3.Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach
- 4.Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú
- 5.Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov