Ústavný súd v minulom roku dostal viac návrhov než v roku 2023, priemerná dĺžka konania sa predĺžila
10.1.2025 (SITA.sk) - Ústavný súd (ÚS) SR v minulom roku dostal viac podnetov než v roku 2023. Vyplýva to zo štatistického spracovania údajov ústavného súdu za roky 2023 a 2024. Kým v roku 2023 dostal ÚS SR 3 130 podnetov, vlani mu bolo doručených 3 290 návrhov. V roku 2024 bolo rozhodnutých 3 157 vecí a nerozhodnutých 1 031, pričom v roku 2023 ÚS SR eviduje 3 193 rozhodnutých vecí.
„V roku 2023 bolo ústavnému súdu doručených 14 návrhov, o ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu. Rozhodnutých bolo 21 návrhov (2 návrhy boli spojené na spoločné konanie) a nerozhodnutých zostalo 20 návrhov,“ informuje ústavný súd. V minulom roku obdržal 18 plenárnych návrhov.
Počet návrhov stúpol
„Vybavených bolo 14 vecí, v ktorých bolo príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu a 2 návrhy boli spojené na spoločné konanie," uvádza ÚS SR. Dopĺňa, že medzi viac než tisíckou nevybavených návrhov k 31. decembru 2024 bolo 21 návrhov, ktoré prináležali plénu ústavného súdu.
„Plénum ústavného súdu prijalo aj 3 uznesenia, ktorými zjednotilo právne názory senátov ústavného súdu,“ uviedol súd. Vlani tiež pokračoval trend stúpajúceho počtu návrhov smerujúcich na ústavný súd, dostal ich o 160 viac než rok predtým.
„Okrem iných faktorov aj neúplné zloženie pléna ústavného súdu (12 z celkového počtu 13 sudcov) spôsobilo zníženie počtu rozhodnutých vecí o 36, a tiež zvýšenie počtu nerozhodnutých vecí oproti roku 2023,“ uvádza ÚS SR. Priemerná dĺžka konania sa medziročne predĺžila o deväť dní. Napriek tomu ale každý sudca ÚS SR vybavil v roku 2024 v porovnaní s tým predošlým o 17 vecí viac.
Podal výklad ústavy
Pokiaľ ide o rozhodovaciu činnosť pléna ÚS SR, v minulom roku napríklad podal výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora, a to na návrh vtedajšej prezidentky Zuzany Čaputovej. Verejnosťou najsledovanejšie ale bolo rozhodovanie vo veci novely Trestného zákona.
ÚS SR sa tiež v rámci rozhodovacej činnosti venuje sťažnostiam právnických a fyzických osôb, o ktorých rozhodujú jeho senáty.
„Ide o veci, v ktorých vyslovil porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov podľa čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a práva na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, prehľad rozhodnutí, v ktorých vyslovil porušenie základných práv sťažovateľov na súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 ústavy, práva na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 dohovoru, a prehľad rozhodnutí, v ktorých vyslovil porušenie základného práva na osobnú slobodu podľa čl. 17 ústavy a práva na slobodu a bezpečnosť podľa čl. 5 dohovoru,“ približuje ústavný súd.
Priznal vyššie finančné zadosťučinenie
V minulom roku skonštatoval ÚS SR porušenie predmetných práv sťažovateľov celkovo v 649 nálezoch. V 477 z nich bolo sťažovateľom priznané aj finančné zadosťučinenie, a to v celkovej výške bezmála 1,56 milióna eur.
V roku 2023 bolo prípadov, v ktorých konštatoval ústavný súd porušenie práv sťažovateľov 618, finančné odškodnenie bolo priznané v 403 nálezoch a suma finančného zadosťučenenia sa vyšplhala na necelých 1,37 milióna eur.
„Z uvedeného vyplýva, že ústavný súd v roku 2024 za porušenie sledovaných práv sťažovateľov priznal sťažovateľom o 191 039 eur vyššie finančné zadosťučinenie ako v predchádzajúcom roku,“ dodáva ÚS SR.
Viac k témam: bývalá prezidentka SR, Novela Trestného zákona, sudca ústavného súdu, Súdy, Ústavný súd SRZdroj: SITA.sk - Ústavný súd v minulom roku dostal viac návrhov než v roku 2023, priemerná dĺžka konania sa predĺžila © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Top 7 sľubných dividendových akcií na sklonku tohtoročného leta
- 2.NBS má vo svojom portfóliu 11 % zelených, sociálnych alebo udržateľných dlhopisov
- 3.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká
- 4.Poisťovňa Uniqa aktualizovala poistenie zodpovednosti pre top manažérov
- 5.Na rekvalifikačné kurzy pre nezamestnaných pôjde 42 miliónov eur