Hľadaj

Únia miest Slovenska nie je podľa Rybníčka proti nikomu a počíta so spoluprácou so ZMOS

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) - Únia miest Slovenska (ÚMS) počíta so spoluprácou so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý chce na nadchádzajúcom sneme kandidovať za prezidenta ÚMS.
"Oživovanie Únie miest Slovenska, ktorá komunikuje problémy miest, nie je zameraná proti nikomu. Chceme, aby bolo počuť hlas našej organizácie a veríme aj v dobrú spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska, ktoré považujeme za prirodzeného partnera v rámci komunikácie, keď ide o budúcnosť samosprávy," podotkol Rybníček. Dodal, že ÚMS je predovšetkým o mestách na Slovensku.

Je to o všetkých mestách

"Nie je to iba o krajských mestách, ale o všetkých mestách. Preto veríme v dobrú spoluprácu so ZMOS a obcami, ktoré považujeme za veľmi pevnú súčasť samosprávy," prízvukoval. Pre ZMOS je však kľúčová spolupráca s relevantnými sociálnymi partnermi, ktorými sú zamestnávatelia, odborári a vláda.
"Naše aktivity nie sú limitované stretnutiami alebo koordináciou s ďalšími inými organizáciami. Pre nás je v prvom rade dôležité to, aby sme sa úspešne dokázali presadzovať práve na úrovni sociálnych partnerov," reagoval na ponúknutú spoluprácu ÚMS hovorca a tajomník rady expertov ZMOS Michal Kaliňák.
"Únia miest nie je sociálnym partnerom. Na Slovensku je veľa takýchto asociácii a so žiadnou nemáme strategickú spoluprácu. Každá z nich má svoje postavenie a svoje aktivity," prízvukoval pre agentúru SITA Kaliňák.

Zodpovednosť za problematiku miest

Snem Únie miest Slovenska bude v piatok 21. júna v Bratislave. Byť prezidentom ÚMS znamená pre Rybníčka prevziať zodpovednosť za problematiku miest a komunikáciu v rámci Únie miest Slovenska. Podľa neho kľúčovým momentom pre samosprávy a mestá je v tejto chvíli vyriešiť dokončenie reformy verejnej správy.
"Znamená to mať do konca roka pripravený dokument, ktorý by mal jasnejšie zadefinovať, ako by v budúcnosti mala byť usporiadaná samospráva, ale aj verejná správa. Zároveň byť pripravený na rokovanie so súčasnou alebo budúcou vládou, aby sa tieto prvky a návrhy verejnej správy dostali aj do nového programového vyhlásenia vlády," konštatoval.
Rybníček privítal záujem miest o spoluprácu a prácu v únii, tiež signály, že ďalšie mestá budú postupne pristupovať. Ku krajským mestám Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, Trenčínu a Prešovu, ktoré sú už v únii, sa 20. júna pridajú aj Košice. Zostane tak už len Žilina, ktorá má podľa neho v pláne pristúpiť v septembri.
Záujem tohto krajského mesta stať sa členom ÚMS potvrdila aj hovorkyňa Žiliny Barbora Zigová. Ak by v únii bolo všetkých osem krajských miest, tak spolu so svojimi súčasnými členmi budú zastupovať približne 1,8 milióna obyvateľov.

Nový predseda ZMOS

Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené 29. apríla 1994 v Košiciach z iniciatívy Klubu primátorov miest Slovenskej republiky.
Hlavné ciele ÚMS sú obhajoba práv a záujmov miest vo vzťahu k zákonodarnej a výkonnej štátnej moci, prezentovanie významu miest ako centier regiónov a presadzovanie finančnej, inštitucionálnej, daňovej suverenity miest.
Združenie miest a obcí Slovenska je záujmové združenie právnických osôb, ktoré združuje vyše 96 percent všetkých miest a obcí v Slovenskej republike. Združenie založili zástupcovia 176 miest a obcí na ustanovujúcom sneme v Žiline 21. marca 1990.
Predsedom združenia sa na 30. sneme ZMOS, ktorý sa konal 22. a 23. mája 2019 v Bratislave, stal na nasledujúce štyri roky primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Viaceré mestá nedávno oznámili vystúpenie zo združenia.
Viac k témam: Únia miest Slovenska, ZMOS Združenie miest a obcí SlovenskaZdroj: Webnoviny.sk - Únia miest Slovenska nie je podľa Rybníčka proti nikomu a počíta so spoluprácou so ZMOS © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
20.7.2019 Správy

Dovolenku v zahraničí môžu sťažiť nepríjemnosti, podľa experta sa im dá vyhnúť

20.7.2019 Správy

Každý tretí slovenský podnikateľ tvrdí, že nedokáže podnikať bez porušovania zákonov

20.7.2019 Správy

Pochod Hrdí na rodinu chystá pre deti prekvapenie, účastníci by mali prísť v červených tričkách

20.7.2019 Správy

Počet voľných pracovných miest nahlásených na úradoch práce nie je reálny, tvrdí minister Richter

20.7.2019 Správy

Video: Mesto Harlech sa dostalo do Guinessovej knihy rekordov, má najstrmšiu ulicu na svete

19.7.2019 Správy

Iránske revolučné gardy zajali britský tanker Stena Impero, firma sa s loďou nevie spojiť

19.7.2019 Správy

Kosovský premiér Ramush Haradinaj dostal predvolanie od haagskeho tribunálu a odstúpil

19.7.2019 Správy

Mladík sa chcel zviditeľniť, šíril poplašné správy o hrozbe streľby na jednej z pražských škôl

19.7.2019 Správy

Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany

19.7.2019 Správy

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda

19.7.2019 Správy

Video: Výbuch v čínskom plynárenskom závode zabil najmenej dvoch ľudí, dvanásti sú nezvestní

19.7.2019 Správy

Čaputová podpísala novelu protischránkového zákona, považuje ju za prijateľný kompromis

19.7.2019 Ján Beracka

Štát si od občanov prestane pýtať ďalšie dokumenty v papierovej forme

Slovensko sa už od 1. septembra minulého roka konkrétnym spôsobom obmedzuje v byrokracii tým, že určité potvrdenia sa dajú získať ...

18.7.2019 Ján Beracka

Na Slovensku majú agenti viac povinností, ako vyžaduje európska smernica

Smernica IDD vznikala so vznešeným cieľom, ktorým bolo chrániť spotrebiteľa a nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky kanály distribúcie ...

17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

12.7.2019 Ján Beracka

Dohoda o navýšení minimálnej mzdy je zatiaľ ďaleko

Do 15. júla by sa mali zamestnávatelia, odborári a vláda dohodnúť na prípadnom navýšení minimálnej mzdy. Zamestnávatelia sú ochotní ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení