Trump už nechce strácať čas a hovorí o veľkom sklamaní, stretnutie s Putinom tak skoro zrejme nebude
26.10.2025 (SITA.sk) - Americký prezident Donald Trump znížil očakávania na skorý summit s ruským lídrom Vladimirom Putinom. To aj napriek tomu, že vrcholný kremeľský vyjednávač Kirill Dmitriev viedol rokovania s predstaviteľmi USA o ukončení vojny na Ukrajine.
"Musím vedieť, že dosiahneme dohodu. Nechcem strácať čas," povedal Trump novinárom na palube Air Force One počas cesty do Ázie. "Vždy som mal skvelý vzťah s Vladimirom Putinom, ale toto bolo veľmi sklamaním," dodal Trump. "Myslel som si, že to bude hotové skôr, než príde mier na Blízkom východe."
Diplomatické riešenie konfliktu je na dosah
Komentáre prezidenta prišli v čase, keď sa Kirill Dmitriev stretol v piatok a sobotu s predstaviteľmi Trumpovej administratívy, pričom rokovania mali pokračovať aj v nedeľu. Dmitriev sa v sobotu stretol na Floride so špeciálnym vyslancom USA Steveom Witkoffom.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Dmitriev v piatkovom rozhovore pre CNN uviedol, že diplomatické riešenie konfliktu na Ukrajine je na dosah, po tom, čo ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj podporil Trumpov návrh, aby sa súčasná frontová línia stala základom rokovaní s Ruskom.
"Verím, že Rusko, USA a Ukrajina sú skutočne blízko diplomatického riešenia," povedal Dmitriev. "Je to veľký krok zo strany Zelenského, že už uznal, že ide o bojové línie. Jeho predchádzajúci postoj bol, že Rusko by malo úplne odísť, takže si myslím, že sme rozumne blízko diplomatického riešenia, ktoré sa dá vypracovať." Dmitrievova návšteva USA nasledovala po tom, čo Washington v stredu uvalil sankcie na dve najväčšie ruské ropné spoločnosti.
Vážne sankcie
Republikánsky miliardár však vyjadril nádej, že sankcie na Rosneft a Lukoil budú krátkodobé a že "vojna bude ukončená." Putin priznal, že sankcie sú "vážne", no trval na tom, že nie sú dostatočné na výrazné poškodenie ruskej ekonomiky. Dodal, že sankcie sú nepriateľským aktom, ktorý "nerozvíja vzťahy medzi Ruskom a USA, ktoré sa práve začali obnovovať“.
Ruský líder však zostáva otvorený dialógu s Trumpom a Dmitriev v piatok uviedol, že stretnutie medzi oboma lídrami "sa uskutoční, ale pravdepodobne neskôr." Zelenskyj označil americké sankcie za "silný a veľmi potrebný signál, že agresia nezostane bez odpovede." Európska únia zároveň uvalila prísne sankcie na ruský ropný a plynárenský sektor paralelne s opatreniami USA.
Zobraziť fotogalériu k článku:Vojna na Ukrajine v októbri 2025 (fotografie)
Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, samit, Ukrajinský prezident, vojna na UkrajineZdroj: SITA.sk - Trump už nechce strácať čas a hovorí o veľkom sklamaní, stretnutie s Putinom tak skoro zrejme nebude © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Vodička Peugeotu skončila po zrážke s autobusom v nemocnici, nehoda sa stala Diviackej Novej Vsi
Kriminálna polícia obvinila mužov, ktorí počas pandémie zarobili milióny eur na fiktívnych zamestnancoch
Alena Procházková – jedinečný príbeh
Vráťte fľašu, darujte úsmev: Zákazníci Lidla môžu cez zálohomaty podporiť zdravotných klaunov a priniesť radosť chorým deťom aj seniorom
Novým riaditeľom odboru komunikácie a organizácie finančnej správy sa stal Martin Dorčák
Najčítanejšie
- 1.Sprostredkovateľská spoločnosť Universal maklérsky dom predstavila nové „slnečné“ logo
- 2.Rast slovenskej ekonomiky sa spomalil na 1,9 %
- 3.Slováci lovia lacné nákupy za hranicami. Kraľujú Temu, Allegro aj letenky z Írska
- 4.Doprava už dosahuje lepšie čísla ako pred pandémiou
- 5.Deepweb a darknet, alebo „tam, kde je všetko“










