Hľadaj

Trump nominoval za sudcu Najvyššieho súdu Neila Gorsucha

Sita Poslať
image

Neil Gorsuch (49) je najmladším nominantom na post sudcu Najvyššieho súdu USA za vyše štvrť storočie a smerovanie súdu bude možno ovplyvňovať niekoľko desaťročí.
WASHINGTON 1. februára (WebNoviny.sk) - Prezident USA Donald Trump nominoval v utorok na doživotný post sudcu Najvyššieho súdu konzervatívca Neila Gorsucha (49). Ak ho schváli Senát, Gorsuch zaplní takmer rok prázdne miesto na Najvyššom súde a konzervatívci v ňom tak opäť získajú väčšinu. Gorsuch bude pomáhať robiť rozhodnutia v záležitostiach polarizujúcich americkú spoločnosť, ako sú napríklad interrupcie, regulácia strelných zbraní, trest smrti a náboženské práva.
Gorsucha, rodáka z amerického štátu Colorado, čaká zrejme búrlivý priebeh schvaľovania v Senáte, keďže republikáni vlani odmietli pozvať na vypočúvanie nominanta demokratického prezidenta Baracka Obamu, ktorý mal zaplniť prázdne miesto na Najvyššom súde po zosnulom konzervatívnom sudcovi Antoninovi Scaliovi. Ten zomrel vo februári 2016.
Zarytý, oddaný konzervatívec Gorsuch je najmladším nominantom na post sudcu Najvyššieho súdu USA za vyše štvrť storočie a smerovanie súdu bude možno ovplyvňovať niekoľko desaťročí. Gursuch je v súčasnosti sudcom na federálnom odvolacom súde so sídlom v Denveri, hlavnom meste štátu Colorado, a jeho súdne právomoci pokrývajú šesť západných štátov USA. Na toto miesto ho v roku 2006 vymenoval republikánsky prezident George W. Bush.

Trump mal pred sebou obraz Scaliu

Trump v utorok v Bielom dome vyhlásil, že pri rozhodovaní o nominantovi mal pred sebou obraz Scaliu, a keď porovnával jeho názory s Gorsuchovými, zistil, že sú až zarážajúco podobné. Prezident vyjadril nádej, že demokrati a republikáni v Senáte "sa tentoraz spoja pre dobro krajiny" a nominanta schvália. Gorsuch je "mužom z našej krajiny a mužom, ktorého naša krajina zúfalo potrebuje", zdôraznil Trump po boku so sudcom a jeho manželkou.
"Sudca Gorsuch má výnimočné právnické schopnosti, brilantné myslenie, obrovskú disciplínu a získal si podporu v oboch stranách," dodal Trump a upozornil na jeho skvelý pracovný životopis. "Sudca môže byť aktívny 50 rokov, závisí to od jeho veku. A jeho či jej rozhodnutia môžu platiť storočie, i dlhšie, a neraz môžu byť trvalé," vysvetľoval prezident.
Gorsuch vyhlásil: "Rešpektujem... skutočnosť, že v našom právnom poriadku je to tak, že nové zákony tvorí Kongres, a nie súdy. Úlohou sudcov je uplatňovať, nie upravovať prácu zástupcov ľudu. Sudca, ktorý je spokojný s každým svojím záverom, je s veľkou pravdepodobnosťou zlý sudca - lebo robí také rozhodnutia, ktoré vyhovujú jemu, a nie také, ktoré si vyžaduje právo."
Líder demokratov v Senáte vyjadril "vážne pochybnosti"
Niektorí demokrati v americkom Senáte, ktorý hlasovaním potvrdzuje takýchto nominantov, už oznámili, že sa budú snažiť zablokovať každého Trumpovho nominanta. Líder demokratov Charles Schumer vyjadril v utorok "vážne pochybnosti" o tom, že nominant prezidenta Donalda Trumpa na sudcu Najvyššieho súdu Neil Gorsuch zapadá do hlavného prúdu v súdnictve, ako ho vnímajú demokrati.
Schumer uviedol vo vyhlásení, že Gorsuch "opakovane nadržiaval korporáciám, a nie pracujúcemu ľudu, prejavoval odpor voči právam žien, a čo je najviac znepokojujúce, razí ideologický prístup k právnej vede, takže mám pochybnosti, či bude odolným, nezávislým sudcom Najvyššieho súdu".
Schumer napísal, že Senát "musí trvať" na tom, aby akýkoľvek nominant na post sudcu Najvyššieho súdu získal 60 hlasov, čo znamená, že nominant musí dosiahnuť podporu v oboch hlavných amerických stranách - republikánskej aj demokratickej. Schumer neuviedol, či sa pokúsi o obštrukčnú zdržiavaciu taktiku, teda procedurálny manéver, ktorý si vyžaduje 60 hlasov. Obštrukčnú taktiku však môže uplatniť akýkoľvek senátor a demokratický senátor za štát Oregon Jeff Merkley už naznačil, že to urobí.
Neil Gorsuch je pokladaný za konzervatívneho intelektuála, známeho podporovaním náboženských práv. Zároveň ho vnímajú ako typ sudcu, názorovo veľmi podobného Scaliovi, ktorý bol celé desaťročia na Najvyššom súde uznávanou osobnosťou. Pokiaľ ide o povahu, nie je taký burič, akým bol Scalia, ale vyznáva Scaliovu filozofiu a má jeho uhladený štýl.
Tak ako Scalia aj Gorsuch je zástancom takzvaného "originalizmu". Podľa právnikov a sudcov vyznávajúcich tento prúd má byť text ústavy interpretovaný tak, ako je napísaný, bez vnášania vlastných názorov do jeho významu.
Gorsuch vyštudoval Právnickú fakultu Harvardovej univerzity a bol zamestnancom Najvyššieho súdu, u sudcov Byrona Whitea a Anthonyho Kennedyho. Okrem Harvardu vyštudoval aj ďalšiu školu patriacu do Ivy League (do skupiny ôsmich elitných súkromných univerzít na severovýchode USA) - a to Columbijskú univerzitu, ako aj britskú Oxfordskú univerzitu. Jeho práca ako partnera vo washingtonskej právnickej firme bola označená za veľmi úspešnú.
Podľa istého bývalého právnika kolujú fámy, že keď mal Gorsuch 39 rokov, farbil si vlasy nasivo, aby vyzeral starší. Gorsuch žije v Colorade s manželkou a dvoma dcérami. Chová tam kone, je fanúšikom športovania v prírode, napríklad lyžovania a veslovania, miluje rybačku. Gorsuchova rodina má určité putá s Republikánskou stranou. Jeho matka bola prvou ženou, ktorá stála na čele úradu na ochranu životného prostredia za vlády prezidenta Ronalda Reagana.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Zosúladíme vás s legislatívou o finančnom sprostredkovaní
Novela zákona č. 186/2009 Z.z. prináša až 100 zmien zákona, nové pravidlá a povinnosti.
Zostaňte aktualizovaní!
logo
Prečítajte si tiež:
15.12.2018 Správy

Austrálska vláda uzná západný Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, veľvyslanectvo zatiaľ nepresúva

15.12.2018 Správy

Donald Trump vymenoval nového šéfa kancelárie Bieleho domu, označil ho za „veľkého patriota“

15.12.2018 Správy

Most-Híd by podľa Gála opäť vstúpil do súčasnej koalície, dôvod na predčasné voľby nie je

15.12.2018 Správy

Okresný predseda ĽSNS mal vytetovaný hákový kríž na hrudi, strana sa však dištancuje od fašizmu

15.12.2018 Správy

Pri dopravnej nehode v okrese Michalovce zahynul vodič, muž s autom narazil do stromu

15.12.2018 Správy

Primátor Hlohovca Kollár nepodpísal rozpočet, bol v rozpore so zákonom

15.12.2018 Správy

Primátor Vranova n/Topľou si pohorší, poslanci mu schválili o 600 eur nižší plat ako mal

15.12.2018 Správy

SNS je proti zriadeniu armády v Kosove, hovorí o rozdúchavaní ďalšieho zbytočného konfliktu

15.12.2018 Správy

Video: V Lisabone sa vykoľajila električka, po vrazení do budovy ostalo mnoho zranených

15.12.2018 Správy

Video: V Stredočeskom kraji havaroval záchranársky vrtuľník, zavadil o konštrukciu ihriska

15.12.2018 Správy

Zdravotná reforma Obamacare je protiústavná, Trump privítal rozhodnutie súdu ako skvelú správu

15.12.2018 Správy

Zlodeji pri prepade vo Zvolene strhli mužovi kapsičku z pleca, spôsobili mu smrteľné zranenia

14.12.2018 Ján Beracka

Finanční agenti a finanční poradcovia budú vypĺňať štvrťročné výkazy

Finanční agenti budú vypĺňať výkazy štvrťročne. Rozhodla o tom Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS). Ide o nový výkaz, ročný ...

13.12.2018 Ján Beracka

Miest, kde sa dá na Slovensku nakupovať s kryptomenami, sú len desiatky, v okolí je ich však viac

Bitcoin v súčasnosti nefunguje ako plnohodnotné platidlo, na Slovensku sú v podstate len desiatky miest, kde je možné platiť kryptomenami. Na ...

12.12.2018 Ján Beracka

A. Rajčány: Samotné kryptomeny sú v podstate bezcenné, no technológia blockchain má obrovský potenciál

Kryptomeny sú investičnou hviezdou minulého roka, no investori, ktorí nakupovali meny na konci minulého roka, sú v súčasnosti v strate. O ...

11.12.2018 Ján Beracka

Slovenské orgány sú odhodlané zdaňovať transakcie s kryptomenami

Slovensko sa pustilo do zdaňovania kryptomien. Od 1. októbra je účinná novela zákona o dani z príjmov. Do zákona sa dostal pojem virtuálne ...

10.12.2018 Ján Beracka

Bitcoin: Vývesný štít kryptomien aj technológie blockchain

Mena bitcoin je žijúca legenda a naplno odhalila potenciál technológie blockchain. Príbeh tejto meny tvoria vzostupy aj pády. Bitcoin v ...

10.12.2018 Redakcia FinReport

Finančné aktuality 49/2018: Rodinným firmám na Slovensku sa darí

Podnikanie v rodine ostáva slovenským trendom, pretože firmy vlastnia stále rodiny zakladateľov, ktorí vo firme ešte stále pôsobia. ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Milióny eur na sociálny program a zdravotnú starostlivosť vynaložil Volkswagen Slovakia aj v roku 2018
 2. 2.
  Pri dopravnej nehode v okrese Michalovce zahynul vodič, muž s autom narazil do stromu
 3. 3.
  Zlodeji pri prepade vo Zvolene strhli mužovi kapsičku z pleca, spôsobili mu smrteľné zranenia
 4. 4.
  Vianočné otvorené ateliéry
 5. 5.
  Okresný predseda ĽSNS mal vytetovaný hákový kríž na hrudi, strana sa však dištancuje od fašizmu