Hľadaj

Trump nominoval za sudcu Najvyššieho súdu Neila Gorsucha

Sita Poslať
image

Neil Gorsuch (49) je najmladším nominantom na post sudcu Najvyššieho súdu USA za vyše štvrť storočie a smerovanie súdu bude možno ovplyvňovať niekoľko desaťročí.
WASHINGTON 1. februára (WebNoviny.sk) - Prezident USA Donald Trump nominoval v utorok na doživotný post sudcu Najvyššieho súdu konzervatívca Neila Gorsucha (49). Ak ho schváli Senát, Gorsuch zaplní takmer rok prázdne miesto na Najvyššom súde a konzervatívci v ňom tak opäť získajú väčšinu. Gorsuch bude pomáhať robiť rozhodnutia v záležitostiach polarizujúcich americkú spoločnosť, ako sú napríklad interrupcie, regulácia strelných zbraní, trest smrti a náboženské práva.
Gorsucha, rodáka z amerického štátu Colorado, čaká zrejme búrlivý priebeh schvaľovania v Senáte, keďže republikáni vlani odmietli pozvať na vypočúvanie nominanta demokratického prezidenta Baracka Obamu, ktorý mal zaplniť prázdne miesto na Najvyššom súde po zosnulom konzervatívnom sudcovi Antoninovi Scaliovi. Ten zomrel vo februári 2016.
Zarytý, oddaný konzervatívec Gorsuch je najmladším nominantom na post sudcu Najvyššieho súdu USA za vyše štvrť storočie a smerovanie súdu bude možno ovplyvňovať niekoľko desaťročí. Gursuch je v súčasnosti sudcom na federálnom odvolacom súde so sídlom v Denveri, hlavnom meste štátu Colorado, a jeho súdne právomoci pokrývajú šesť západných štátov USA. Na toto miesto ho v roku 2006 vymenoval republikánsky prezident George W. Bush.

Trump mal pred sebou obraz Scaliu

Trump v utorok v Bielom dome vyhlásil, že pri rozhodovaní o nominantovi mal pred sebou obraz Scaliu, a keď porovnával jeho názory s Gorsuchovými, zistil, že sú až zarážajúco podobné. Prezident vyjadril nádej, že demokrati a republikáni v Senáte "sa tentoraz spoja pre dobro krajiny" a nominanta schvália. Gorsuch je "mužom z našej krajiny a mužom, ktorého naša krajina zúfalo potrebuje", zdôraznil Trump po boku so sudcom a jeho manželkou.
"Sudca Gorsuch má výnimočné právnické schopnosti, brilantné myslenie, obrovskú disciplínu a získal si podporu v oboch stranách," dodal Trump a upozornil na jeho skvelý pracovný životopis. "Sudca môže byť aktívny 50 rokov, závisí to od jeho veku. A jeho či jej rozhodnutia môžu platiť storočie, i dlhšie, a neraz môžu byť trvalé," vysvetľoval prezident.
Gorsuch vyhlásil: "Rešpektujem... skutočnosť, že v našom právnom poriadku je to tak, že nové zákony tvorí Kongres, a nie súdy. Úlohou sudcov je uplatňovať, nie upravovať prácu zástupcov ľudu. Sudca, ktorý je spokojný s každým svojím záverom, je s veľkou pravdepodobnosťou zlý sudca - lebo robí také rozhodnutia, ktoré vyhovujú jemu, a nie také, ktoré si vyžaduje právo."
Líder demokratov v Senáte vyjadril "vážne pochybnosti"
Niektorí demokrati v americkom Senáte, ktorý hlasovaním potvrdzuje takýchto nominantov, už oznámili, že sa budú snažiť zablokovať každého Trumpovho nominanta. Líder demokratov Charles Schumer vyjadril v utorok "vážne pochybnosti" o tom, že nominant prezidenta Donalda Trumpa na sudcu Najvyššieho súdu Neil Gorsuch zapadá do hlavného prúdu v súdnictve, ako ho vnímajú demokrati.
Schumer uviedol vo vyhlásení, že Gorsuch "opakovane nadržiaval korporáciám, a nie pracujúcemu ľudu, prejavoval odpor voči právam žien, a čo je najviac znepokojujúce, razí ideologický prístup k právnej vede, takže mám pochybnosti, či bude odolným, nezávislým sudcom Najvyššieho súdu".
Schumer napísal, že Senát "musí trvať" na tom, aby akýkoľvek nominant na post sudcu Najvyššieho súdu získal 60 hlasov, čo znamená, že nominant musí dosiahnuť podporu v oboch hlavných amerických stranách - republikánskej aj demokratickej. Schumer neuviedol, či sa pokúsi o obštrukčnú zdržiavaciu taktiku, teda procedurálny manéver, ktorý si vyžaduje 60 hlasov. Obštrukčnú taktiku však môže uplatniť akýkoľvek senátor a demokratický senátor za štát Oregon Jeff Merkley už naznačil, že to urobí.
Neil Gorsuch je pokladaný za konzervatívneho intelektuála, známeho podporovaním náboženských práv. Zároveň ho vnímajú ako typ sudcu, názorovo veľmi podobného Scaliovi, ktorý bol celé desaťročia na Najvyššom súde uznávanou osobnosťou. Pokiaľ ide o povahu, nie je taký burič, akým bol Scalia, ale vyznáva Scaliovu filozofiu a má jeho uhladený štýl.
Tak ako Scalia aj Gorsuch je zástancom takzvaného "originalizmu". Podľa právnikov a sudcov vyznávajúcich tento prúd má byť text ústavy interpretovaný tak, ako je napísaný, bez vnášania vlastných názorov do jeho významu.
Gorsuch vyštudoval Právnickú fakultu Harvardovej univerzity a bol zamestnancom Najvyššieho súdu, u sudcov Byrona Whitea a Anthonyho Kennedyho. Okrem Harvardu vyštudoval aj ďalšiu školu patriacu do Ivy League (do skupiny ôsmich elitných súkromných univerzít na severovýchode USA) - a to Columbijskú univerzitu, ako aj britskú Oxfordskú univerzitu. Jeho práca ako partnera vo washingtonskej právnickej firme bola označená za veľmi úspešnú.
Podľa istého bývalého právnika kolujú fámy, že keď mal Gorsuch 39 rokov, farbil si vlasy nasivo, aby vyzeral starší. Gorsuch žije v Colorade s manželkou a dvoma dcérami. Chová tam kone, je fanúšikom športovania v prírode, napríklad lyžovania a veslovania, miluje rybačku. Gorsuchova rodina má určité putá s Republikánskou stranou. Jeho matka bola prvou ženou, ktorá stála na čele úradu na ochranu životného prostredia za vlády prezidenta Ronalda Reagana.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Zosúladíme vás s legislatívou o finančnom sprostredkovaní
Novela zákona č. 186/2009 Z.z. prináša až 100 zmien zákona, nové pravidlá a povinnosti.
Zostaňte aktualizovaní!
logo
Prečítajte si tiež:
20.3.2019 Správy

CBA Slovakia získala ocenenie Poctivý obchodník roka 2018

20.3.2019 Správy

Dcéra bývalého prezidenta Nazarbajeva sa stala novou predsedníčkou parlamentu v Kazachstane

20.3.2019 Správy

Európski ľudovci pozastavili členstvo Fideszu, strana premiéra Orbána stratí niekoľko práv

20.3.2019 Správy

Foto: Colníci chceli odhaliť nelegálnu výrobňu alkoholu, našli falzifikáty energetických nápojov

20.3.2019 Správy

Francúzsko stanovilo tri kritériá, ktoré musí Veľká Británia splniť pre odloženie brexitu

20.3.2019 Správy

Lajčák dúfa, že doživotný trest pre Karadžiča prinesie pocit spravodlivosti pre rodiny obetí

20.3.2019 Správy

O rekreačné poukazy je vo Vysokých Tatrách záujem, ale mesto poukazuje aj na nedostatky

20.3.2019 Správy

Odloženie brexitu je podľa Tuska možné, ale podmienkou je schválenie dohody Londýnom

20.3.2019 Správy

Ozbrojenci v Brazílii zaútočili na konvoj s uránovým palivom, ale materiál vraj nebol ich terčom

20.3.2019 Správy

Prezident Zeman nahneval Turecko, označil ho za spojenca Islamského štátu

20.3.2019 Redakcia FinReport

Slováci sa pri nákupoch na internete riadia emóciami

Slovenskí spotrebitelia nakupujú na internete impulzívne. Ukázal to prieskum E-shopper barometer, ktorý zostavila spoločnosť DPD ...

20.3.2019 Správy

Vláda v Grécku si poistila väčšinu v parlamente zmenou zákona, problémom mohli byť eurovoľby

20.3.2019 Admiral Markets

Všetko o obchodovaní CFD

Online traderi väčšinou operujú s CFD kontraktmi. CFD je finančný inštrument, ktorý spolu s forexom je relatívne jednoduchý na pochopenie ...

20.3.2019 Správy

Z povrchu Marsu po prvýkrát prehovorí človek, českí vedci na planétu pošlú sondu s nahrávkami

19.3.2019 Redakcia FinReport

Brexit bez dohody pripraví slovenskú ekonomiku o milióny eur

Odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody by pre slovenskú ekonomiku znamenal výrazné straty. Najviac by na „tvrdý“ brexit doplatili ...

19.3.2019 Ján Beracka

NBS podala trestné oznámenie v súvislosti s kauzou Rapid life

Národná banka Slovenska (NBS) podala v súvislosti s kauzou Rapid Life trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného ...

18.3.2019 Redakcia FinReport

Víchrica spred týždňa napáchala stovky škodových udalostí

Počas druhého marcového víkendu sa Slovenskom prehnala víchrica, ktorá spôsobila značné škody. Spoločnosť Allianz – SP eviduje ...

18.3.2019 Ján Beracka

Štáty EÚ sabotujú boj proti praniu špinavých peňazí, hovoria europoslanci

Európsky parlament (EP) vyjadril poľutovanie nad tým, že členské štáty „potopili“ snahu Európskej komisie zaradiť na čiernu listinu ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení