Tomáš Szabó odsúdený v kauze Kuciak chce vypovedať v prípade prípravy vrážd prokurátorov
14.6.2022 (Webnoviny.sk) - Tomáš Szabó, ktorý je za podiel na vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, prejavil záujem vypovedať v kauze prípravy vrážd prokurátorov.
Uviedol to v utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, pričom súd na základe tohto oznámenia pristúpil k jeho výsluchu.
S ponukou ho oslovil Andruskó
Szabó je v kauze prípravy vrážd trojice prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho v pozícii obžalovaného, pričom na začiatku procesu urobil vyhlásenie o vine.
Pôvodne však vypovedať odmietol. V utorok povedal, že sa naďalej nebude vyjadrovať k prípadu Kuciak, keďže tam je už odsúdený.
„Veľmi ľutujem toto celé," povedal bývalý policajt Szabó s tým, že sa chce ospravedlniť trojici poškodených, tí však v utorok na súde nie sú prítomní.
Podľa Szabóa ho niekedy v lete 2017 oslovil Zoltán Andruskó s tým, či by nemal záujem sledovať jednu osobu.
Žilinku v mieste pobytu nezastihli
On ponuku sprostredkoval svojmu bratrancovi, bývalému vojakovi Miroslavovi Marčekovi. Keď sa potom Andruskóa pýtali na detaily, povedal, že by išlo aj o likvidáciu za odmenu 70 000 eur. Pri ďalších stretnutiach im následne prezradil, že má ísť o Maroša Žilinku.
„Povedal nám meno, kde býva - že býva v Piešťanoch," vypovedal Szabó. Podľa jeho slov boli s Marčekom niekoľkokrát na adrese trvalého pobytu Žilinku, nezastihli ho tam však. Szabó ďalej uviedol, že postupne do Piešťan prestali chodiť.
Andruskó však podľa neho naliehal, aby sa vec urobila. „Že dávno to malo byť," povedal Szabó s tým, že Andruskó im zabezpečil aj samopal Škorpión.
Zároveň podľa Szabóa povedal, že zaplatí aj 10 000 eur za každého člena Žilinkovej rodiny. Podľa obžalovaného sa však s Marčekom zhodli, že od veci dajú „ruky preč".
Šufliarskeho sledovali do práce
Andruskó im tiež podľa Szabóa ponúkol, že ak si chcú zarobiť, existuje objednávka aj na advokáta Daniela Lipšica. Odmena mala byť v tomto prípade 200 000 eur. Poľa Szabóa sa však s Marčekom touto vecou nezaoberali.
Pokiaľ ide o Šufliarskeho, o ňom podľa Szabóa Andruskó hovoril v roku 2018. „Som mu povedal, že ty si nejaký posadnutý prokurátormi," povedal Szabó.
Spolu s Marčekom zistili jeho adresu v Dunajskej Lužnej, pričom v jednom prípade Šufliarskeho sledovali aj na ceste do práce v Bratislave.
„Samozrejme, bavili sme sa aj o zbrani, ktorá by mohla byť použitá," vypovedal Szabó s tým, že od Andruskóa chcel Marček ostreľovaciu pušku. „Marček povedal, že on to spraví, stačí, keď budem robiť šoféra," opísal Szabó.
Výbušnina bola riskantná
Keďže potrebnú zbraň Andruskó nezohnal, navrhol použitie výbušniny, čo Szabó podľa vlastných slov odmietol. „Pán Marček s tým súhlasil," uviedol Szabó s tým, že výbušninu navrhol Marček umiestniť do koša na smeti.
Keď však vec zvážili, dohodli sa, že použitie výbušniny by bolo riskantné. „Potom sme to ani neriešili a boli sme zadržaní," doplnil.
Viac k témam: Príprava vraždy, Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk - Tomáš Szabó odsúdený v kauze Kuciak chce vypovedať v prípade prípravy vrážd prokurátorov © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Vláda požiada parlament o vyslovenie dôvery. O nič nejde, je to obyčajná formalita, hovorí Fico – VIDEO
Mestské kúpaliská v Bratislave otvárajú sezónu. Ceny sa nemenia, pribudne aj zrekonštruovaná Rosnička
Som rád, že sa inšpiruje najlepšími, reagoval Matovič na Šimečku, ktorý okopíroval jeho nápad a nahral video spred vily v Chorvátsku – VIDEO
Keď partnerstvo pomáha rásť: Príbeh hlivy zo Záhoria, ktorú už pozná celé Slovensko
Ako potešiť otca na Deň otcov: moderná starostlivosť v hlavnej úlohe
Najčítanejšie
- 1.Deň kávy: Pijeme viac kávy, hoci je drahšia ako vlani
- 2.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Zabuchnuté dvere či pokazená práčka? Možno vám to kryje poistka a ani o tom neviete
- 5.Internetová banka Vivid Money za poldruha roka získala pol milióna klientov










