Tomáš navrhuje prísnejšie pravidlá pre sociálne podniky, zabrániť chce aj skrytým špekuláciám – VIDEO
3.10.2025 (SITA.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) predstavilo systémové zmeny v pravidlách zamestnávania, financovania a prevádzky sociálnych podnikov s cieľom zvýšiť ich účinnosť. Sociálne podniky, ktoré zamestnávajú minimálne 30 % znevýhodnených osôb, zohrávajú dôležitú úlohu pri integrácii zraniteľných skupín a posilňovaní lokálnej ekonomiky.
Medzi hlavné zmeny patrí povinnosť integračných podnikov vrátiť vyrovnávací príspevok, ak nezamestnajú znevýhodneného na otvorenom trhu, a možnosť čerpať príspevok na jedného zamestnanca len raz.
Nové pravidlá
Nové pravidlá tiež zakazujú znevýhodneným zamestnancom vykonávať súčasne inú pracovnú činnosť. Ďalšou úpravou je skrátenie lehoty na splnenie podmienky zamestnávania 30 % znevýhodnených osôb z jedného roka na tri mesiace a obmedzenie subdodávateľskej činnosti na 20 – 30 % zákazky.
Ďalšou úpravou je, že zisk zo svojej činnosti bude môcť sociálny podnik odkladať na tzv. osobitnom fonde už len dva roky, nie päť rokov. "V prípade, že v tomto časovom limite nepoužije tento svoj zisk na socializáciu, tak tento zisk prepadne v prospech štátu. Tento zisk prepadne v prospech štátu aj vtedy, keď počas tejto dvojročnej doby sociálny podnik buď z vlastnej iniciatívy alebo kvôli pochybeniam ukončí svoju činnosť," vysvetlil minister práce Erik Tomáš.
Na subdodávateľskú činnosť bude môcť sociálny podnik využiť maximálne 20 – 30 % každej zákazky. "Nie je možné, aby sociálny podnik zvíťazil vo verejnej súťaži a celú zákazku vybavil cez subdodávateľa. To sú tie skryté špekulácie," povedal minister.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Problémy so sociálnymi podnikmi nie sú nové
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) zdôrazňuje, že problémy so sociálnymi podnikmi nie sú nové – upozorňuje na ne už mesiace. Minister práce Erik Tomáš podľa SaS priznal, že sociálne podniky zneužívajú systém, a zároveň predstavil riešenia totožné s návrhmi SaS.
"Minister prichádza s ôsmimi zmenami, no presne tieto problémy pomenoval náš kolega Vladimír Ledecký už dávno. Keby nás počúvali skôr, už to mohlo byť vyriešené. Sociálne podniky sú výborným nástrojom sociálnej ekonomiky, ale nesmú byť zneužívané. Vláda Smeru tento nástroj zničila a my sme ho chceli opraviť. Minister Tomáš teraz navrhuje naše riešenia – stačilo nám len poďakovať," uviedla poslankyňa SaS Martina Bajo Holečková.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Ministerstvo práce plánuje predložiť zmeny do legislatívneho procesu v najbližšom období.
Viac k témam: Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Sociálne podnikyZdroj: SITA.sk - Tomáš navrhuje prísnejšie pravidlá pre sociálne podniky, zabrániť chce aj skrytým špekuláciám – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Vodička Peugeotu skončila po zrážke s autobusom v nemocnici, nehoda sa stala Diviackej Novej Vsi
Kriminálna polícia obvinila mužov, ktorí počas pandémie zarobili milióny eur na fiktívnych zamestnancoch
Alena Procházková – jedinečný príbeh
Vráťte fľašu, darujte úsmev: Zákazníci Lidla môžu cez zálohomaty podporiť zdravotných klaunov a priniesť radosť chorým deťom aj seniorom
Novým riaditeľom odboru komunikácie a organizácie finančnej správy sa stal Martin Dorčák
Najčítanejšie
- 1.Sprostredkovateľská spoločnosť Universal maklérsky dom predstavila nové „slnečné“ logo
- 2.Rast slovenskej ekonomiky sa spomalil na 1,9 %
- 3.Slováci lovia lacné nákupy za hranicami. Kraľujú Temu, Allegro aj letenky z Írska
- 4.Deepweb a darknet, alebo „tam, kde je všetko“
- 5.Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku sa konečne rozhýbal










