RÍM 15. júla (WebNoviny.sk) - Taliansky premiér Giuseppe Conte požiadal v sobotu všetky členské štáty Európskej únie o pomoc s migrantmi z rybárskej lode, ktorí sa v ostatných dňoch stali centrom ďalšej škriepky medzi Talianskom a Maltou o tom, kto ich má prijať. Na výzvu odvtedy zareagovali Francúzsko, spomínaná Malta i Nemecko. Každý štát prijme po 50 z celkovo 450 migrantov.
Migranti boli na palube veľkej rybárskej lode smerujúcej k talianskemu ostrovu Lampedusa, keď sa Taliansko a Malta začali sporiť o to, kto je zodpovedný za ich prijatie. Malta tvrdila, že svoju povinnosť splnila, keď skontrolovala, či loď nepotrebuje pomoc, čo vraj nepotrebovala.
Odporúčame:Španielsko je vinné z toho, že neprijalo toľko migrantov, koľko mu stanovila Európska únia
Taliansko však trvalo, že mala lodi sprístupniť svoje prístavy. V sobotu ráno migrantov z lode presunuli na záchranné plavidlo Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) a loď talianskej pohraničnej polície, ktoré sa večer doplavili k ostrovu Sicília a čakali pri prístave Pozzallo, keďže taliansky minister vnútra nástojil na tom, že utečencov by mala prijať Malta alebo Líbya.
Francúzsko a Malta súhlasili s prijatím migrantov v noci. Conte na ich rozhodnutie zareagoval na sociálnej sieti Facebook, kde zverejnil aj kópiu listu, ktorý poslal popredným predstaviteľom Európskej komisie a žiadal v ňom o pomoc s prílevom migrantov do Talianska.
Odporúčame:Nastúpenie do lode nesmie byť pre migrantov vstupenka do Európy, zdôrazňuje ministerka Saková
"Je to dôležitý výsledok," komentoval situáciu taliansky premiér. Po rozhodnutí oboch krajín počas nedele oznámila prijatie migrantov aj nemecká vláda.
"S ohľadom na prebiehajúce rozhovory o väčšej bilaterálnej spolupráci v oblasti azylu je Nemecko pripravené v tomto prípade prijať 50 ľudí," píše sa v jej stanovisku.
Viac k témam: Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex, Európska únia, Giuseppe Conte, migranti, utečenciZdroj: Webnoviny.sk - Taliansky premiér žiada členské štáty Európskej únie o pomoc s migrantmi zo zachránenej lode © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Divadlo Aréna v Bratislave bolo dejiskom Summitu Európskych konzervatívcov a reformistov
Kriminálny úrad finančnej správy pomohol odhaliť veľkú nelegálnu výrobňu cigariet v Rakúsku
Po požiari v Podsadku rieši mesto Stará Ľubovňa bývanie pre desiatky ľudí zo zničených príbytkov
Drucker rokoval s EK o záverečnej fáze implementácie Plánu obnovy, všetky ciele sa musia splniť do konca augusta
Policajti odovzdali českým kolegom Američanku, ktorú budú stíhať za teroristický útok v Pardubiciach
Najčítanejšie
- 1.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 2.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 3.Finančná správa a Európska prokuratúra posilňujú spoluprácu v boji proti daňovým podvodom
- 4.Pesimistická nálada sa prehĺbila v priemysle, stavebníctve aj v obchode
- 5.Revitalizácia Palmy sa môže pohnúť










