Hľadaj

Taiwan môže WHO pomôcť pri realizácii projektu Zdravie pre všetkých, zdôrazňuje minister zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Taiwanu

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Odborné znalosti Taiwanu v oblasti kontroly chorôb a všeobecne dostupnej zdravotnej starostlivosti môžu pomôcť posilniť celosvetový medicínsky rozvoj, pričom Taiwan môže a rád sa podelí o svoje skúsenosti na 72. Svetovom zdravotníckom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 20. - 28. mája v Ženeve, tvrdí minister zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Taiwanu Chen Shih-chung.
Minister zároveň pre Taiwan Today 20.marca uviedol, že ak sa Taiwanu umožní účasť na tomto Zhromaždení, ktoré je rozhodovacím orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pomôže to v dosiahnutí najvyššej priority WHO, ktorou je všeobecne dostupná zdravotná starostlivosť.
Zabezpečenie komplexného prístupu k zdravotníckym službám je jednou z najdôležitejších tém v prístupe Taiwanu k tejto problematike, o čom svedčí aj jeho Národný systém zdravotného poistenia a rozsiahle programy zdravotníckej pomoci s medzinárodnou pôsobnosťou.
"Taiwan, ktorý bol predtým odkázaný na medzinárodnú pomoc, ju teraz vracia tam, kde je to najviac potrebné," povedal Chen. Prostredníctvom svojho dosahu "krajina nepopierateľne prispieva do globálneho zdravotného systému".
Chen uviedol taiwanské Medzinárodné centrum vzdelávania v zdravotníctve ako ukážkový príklad tohto úsilia. Centrum, ktoré bolo založené v roku 2002 Ministerstvom zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, ponúka zahraničným odborníkom školenia v oblasti klinickej medicíny, akupunktúry, tradičnej medicíny a manažmentu zdravotnej starostlivosti. Ku koncu minulého roka absolvovalo tieto kurzy približne 1500 zdravotníckych pracovníkov zo 65 krajín.
Nemenej dôležitý je aj Globálny program podpory a obsluhy zdravotníckych nástrojov. Program spustilo Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti v roku 2005 s cieľom zjednotiť úsilie nemocníc na Taiwane pri poskytovaní použiteľného zdravotníckeho vybavenia pre rozvojové krajiny. Prostredníctvom projektu bolo do zdravotníckych zariadení v 33 krajinách odoslaných viac ako 5 400 kusov medicísnkeho vybavenia.
Chen v posledných rokoch povedal, že hlavným zameraním medzinárodného pôsobenia jeho ministerstva je prehlbovanie spolupráce s krajinami južnej a juhovýchodnej Ázie. Od roku 2018 poverilo ministerstvo šesť zdravotníckych centier v Taiwane, aby rozšírili spoluprácu v oblasti zdravotnej starostlivosti a poskytli inštruktážne kurzy pre zdravotníckych pracovníkov z Indie, Indonézie, Malajzie, Filipín, Thajska a Vietnamu.
V roku 2018 absolvovalo 336 zdravotníckych pracovníkov odbornú prípravu na Taiwane prostredníctvom iniciatívy One Country, One Center, ktorá bola začiatkom tohto roka rozšírená o ďalšie dve krajiny, a to Brunej a Mjanmarsko.
"Tieto vzdelávacie programy sú prispôsobené špecifickým potrebám partnerských nemocníc, aby sa zabezpečilo, že dosiahnu skutočné zlepšenie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti," povedal Chen. "Očakávame tiež, že účastníci sa po návrate domov sami stanú školiteľmi, čím sa prehĺbi dlhodobý vplyv tohto projektu."
Podľa ministra by významná účasť vo WHO umožnila Taiwanu prispieť svojimi bohatými skúsenosťami v oblasti budovania odolných zdravotníckych systémov a poskytovania medzinárodnej zdravotnej pomoci. Zároveň by sa odstránila medzera v globálnom systéme prevencie chorôb, dodal Chen.
Avšak ako zodpovedný člen medzinárodného spoločenstva, Taiwan zmierňuje dopad svojho vylúčenia zo systému a chráni zdravie a blaho obyvateľov doma i v zahraničí.
Ako uviedol Chen, práve na to si chce posvietiť Národné výskumné centrum pre kontrolu chorôb prenášaných komármi, ktoré bolo založené v apríli 2016 v oblasti Miaoli na severe Taiwanu, ako aj jeho pobočka v meste Tainan na juhu Taiwanu, ktorá začne fungovať od budúceho januára.
Toto centrum, vybavené najmodernejšími laboratóriami a fungujúce s podporou Národných zdravotníckych výskumných ústavov a Ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, posilňuje metódy lokalizácie miest rozmnožovania komárov a bojuje proti nositeľom vírusov, akými sú horúčka dengue a vírus Zika. "Najmä horúčka dengue je závažným problémom verejného zdravia vo väčšine krajín juhovýchodnej Ázie a skúsenosti Taiwanu s bojom proti tejto chorobe sú neoceniteľné," povedal Chen.
Pozoruhodné sú aj poznatky krajiny v prevencii, skríningu a liečbe tuberkulózy. Podľa štatistík ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti sa miera výskytu TBC na Taiwane v rokoch 2005 až 2018 znížila na 37 prípadov na 100 000 ľudí.
"Je to významný úspech, vzhľadom na vysokú mieru cestovania obyvateľov medzi Taiwanom a susednými krajinami a územiami s vysokými mierami rozšírenia TBC," uviedol minister.
Podľa Chena je kľúčom k dosiahnutiu týchto cieľov cenová a všeobecná dostupnosť zdravotníckych služieb. To je dôvod prečo sa Taiwan musí so svetom podeliť o svoju významnú skúsenosť v oblasti systému Národného zdravotného poistenia.
"Taiwan už dávno dosiahol cieľ WHO v oblasti všeobecného zdravotného poistenia," povedal Chen. "Od zavedenia systému Národného zdravotného poistenia nikto na Taiwane nečelil bankrotu kvôli faktúram za zdravotnícku starostlivosť."
Systém ponúka prístup k širokej škále služieb zahŕňajúcich západnú a tradičnú čínsku medicínu, ako aj zubnú starostlivosť. Takto pomohol zvýšiť priemernú dĺžku života na 80,4 roka v roku 2017, zo 74,5 roka v roku jeho spustenia, teda v roku 1995.
Aby bola v rámci systému zaistená spravodlivosť, poistné sa stanovuje v závislosti od výšky príjmov jednotlivca. Jeho výška je v súčasnosti 4,69 %, pričom poistenci, zamestnávatelia a vláda prispievajú na túto sumu v pomere 30, 60 a 10%. Z dodatočných príjmov, akými sú napríklad bonusy a dividendy, sa platí ešte poistné vo výške 1,91%.
Počet liečebných postupov a liekov, na ktoré sa zdravotné poistenie vzťahuje, sa v priebehu rokov neustále zvyšoval. Medzi nedávno pridanými je antivírusový liek proti hepatitíde C. Očakáva sa, že jeho inklúzia významne posilní verejný blahobyt, pretože táto choroba, hlavná príčina rakoviny pečene, postihuje podľa ministerstva na Taiwane až 400 000 ľudí.
V tomto roku vláda vyčlenila 211,4 miliónov dolárov na dodanie tohto lieku pre všetkých pacientov s hepatitídou C na Taiwane. Cieľom vlády je lokálne zlikvidovať toto ochorenie do roku 2025, päť rokov pred cieľom WHO na elimináciu vírusovej hepatitídy na celom svete.
Podľa Chena je záväzok Taiwanu k dosiahnutiu všeobecne dostupnej zdravotnej starostlivosti zdôraznený rozsahom národného zdravotného poistenia.  Systém pokrýva viac ako 99 % obyvateľstva, vrátane väzňov, cudzincov študujúcich, pracujúcich a žijúcich na Taiwane a tiež novorodencov cudzích štátnych príslušníkov.
"Naše ministerstvo nezabúda na nikoho.” povedal Chen. "Podporuje tiež prevenciu a kontrolu nákazlivých chorôb a poskytuje liečbu všetkým, ktorí ju potrebujú."
V prieskume Ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti z minulého roka vyjadrilo spokojnosť s národným systémom zdravotného poistenia 86,5% respondentov. "Môže pre ostatné národy slúžiť ako príklad vo vývoji univerzálnych systémov zdravotnej starostlivosti svetovej úrovne," povedal Chen.

"Taiwan sa usiluje o profesionálnu, pragmatickú a konštruktívnu účasť vo WHO, ako aj na technických stretnutiach a aktivitách Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby mohol svoje vedomosti zdieľať so svetom," povedal Chen. "Som presvedčený, že s účasťou Taiwanu bude medzinárodné spoločenstvo oveľa lepšie pripravené čeliť globálnym výzvam v oblasti zdravia." (OC-E)

Inzercia

Viac k témam: Taipei Representative Office, Taiwan, WHO, Zdravie pre všetkýchZdroj: Webnoviny.sk - Taiwan môže WHO pomôcť pri realizácii projektu Zdravie pre všetkých, zdôrazňuje minister zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Taiwanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
24.8.2019 Správy

Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Podporovatelia zákazu chovu zvierat na kožušiny vyjdú o dva týždne do ulíc Bratislavy a budú požadovať, aby sa ...

24.8.2019 Správy

Brazília urobila dôležité rozhodnutie, na hasenie požiaru v Amazonskom pralese nasadí armádu

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Brazílska armáda poskytne lietadlo a 44-tisíc vojakov na boj proti požiarom v Amazonskom ...

24.8.2019 Správy

Bývalý kráľ Juan Carlos I. podstúpil operáciu srdca, má trojnásobný bajpas

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý španielsky kráľ Juan Carlos I. dnes podstúpil úspešnú operáciu srdca. Informovali o tom zástupcovia ...

24.8.2019 Správy

Drucker má už polovicu podpisov na založenie strany Dobrá voľba, čoskoro predstaví tím a program

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker už vyzbieral polovicu podpisov potrebných na registráciu ...

24.8.2019 Správy

Islamský štát zaútočil pri mešite neďaleko Bagdadu, útočník odpálil motorku s výbušninami

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - V blízkosti šiitskej mešity južne od Bagdadu explodovala motorka s výbušninami. Prípad sa stal v piatok večer a ...

24.8.2019 Správy

Komunikácia Kočnera a Jankovskej ničí dôveru v spravodlivosť, tvrdí Za slušné Slovensko

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Komunikácia Mariana K. a Moniky Jankovskej ničí podľa iniciatívy Za slušné Slovensko dôveru v spravodlivosť na ...

24.8.2019 Správy

Minister Gajdoš si na pochode v Skýcove uctil pamiatku obetí SNP, ocenil význam podujatia

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Minister obrany Peter Gajdoš si dnes v obci Skýcov pietnou spomienkou uctil pamiatku obetí Slovenského národného ...

24.8.2019 Správy

Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - V prípade potvrdenia neoficiálnych informácií orgánmi činnými v trestnom konaní podám okamžitý návrh na ...

24.8.2019 Správy

Richterovo ministerstvo žiada opraviť novelu o rodičovskom príspevku, chce prechodné ustanovenie

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce a sociálnych vecí žiada opraviť poslanecký návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, ...

24.8.2019 Správy

Video: Aktivisti upozornili na potrebu boja proti klimatickým zmenám, mali aj masky lídrov G7

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pochod súvisiaci so summitom lídrov G7 sa skončil bez vážnejších incidentov alebo zatknutí. Približne ...

24.8.2019 Správy

Video: Prezident Trump pricestoval na summit lídrov G7, s Macronom sa stretol na súkromnom obede

24.8.2019 (Webnoviny.sk) ...

24.8.2019 Správy

Video: Tisíce ľudí protestovali proti rasizmu, vo voľbách v Sasku sa obávajú krajnej pravice

24.8.2019 (Webnoviny.sk) - V nemeckom meste Drážďany protestovali tisíce ľudí proti rasizmu a ...

19.8.2019 Natália Hučková

Legislatívne zmeny vo schvaľovaní účtovných závierok

Novela zákona o účtovníctve by mala čiastočne znížiť administratívnu záťaž firiem. Zmeny sa týkajú povinného schvaľovania ...

18.8.2019 Ferrari

Prvý hybrid od Ferrari poháňa tisíc koní

Elektromobilita je nezastaviteľný trend, a to si uvedomuje aj ikonická talianska značka Ferrari. Automobilka z Maranella otvára novú kapitolu ...

14.8.2019 Redakcia FinReport

CFO Fórum Slovensko

Pozícia CFO je veľmi náročná a zodpovedná. Čo však finančný riaditeľ potrebuje na to, aby bol úspešný? Okrem odborných znalostí, ...

13.8.2019 Správy

Slovenskí podnikatelia sa pripravujú na možnú hospodársku krízu, Klub 500 dáva za vzor Nemecko

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí podnikatelia sa pripravujú na možnú hospodársku krízu. Už teraz pociťujú pokles výroby a ochladzovanie ...

13.8.2019 Natália Hučková

Stačí vám v zahraničí len európsky preukaz zdravotného poistenia?

Počas dovolenkovej sezóny stúpa počet prípadov, v ktorých dovolenkári a turisti musia využiť zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Mnohé ...

13.8.2019 Redakcia FinReport

Veci, ktoré by ste mali poznať, predtým, než si otvoríte online kasíno

Online kasína predstavujú centrum zábavy pre milióny ľudí vrátane tisícov Slovákov. Sú aj zaujímavou príležitosťou pre obchodníkov z ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie
 2. 2.
  Rímskokatolíckeho kňaza v Mexiku dobodali v kostole, zraneniam v nemocnici podľahol
 3. 3.
  Vladimír sa stratil v pohorí Tribeč, nezvestného mladíka našli bez známok života
 4. 4.
  Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest
 5. 5.
  Video: Prezident Trump pricestoval na summit lídrov G7, s Macronom sa stretol na súkromnom obede