Hľadaj

Sulík a Matovič predstavili pomoc s nájmami. Koľko zľaví prenajímateľ, toľko prispeje štát

Sita Poslať

20.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda po niekoľkých týždňoch predstavila, ako chce pomôcť zatvoreným obchodom a reštauráciám s platením nájmov. Ako po stredajšom rokovaní kabinetu uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, základnou myšlienkou pomoci je, že o koľko zľaví z nájmu prenajímateľ, toľko prispeje štát a zvyšok sa rozráta na nájomcu na nasledujúcich 48 mesiacov.

image

Foto: Facebook Ministerstva hospodárstva SR

 

Nesmie zdvihnúť ani ukončiť nájom

Počas tohto obdobia pritom prenajímateľ nebude môcť nájomcovi zdvihnúť nájom, ani s ním ukončiť nájomnú zmluvu.
„V prípade, ak prenajímateľ zľaví z nájmu za obdobie, keď mal nájomca zatvorenú prevádzku, 50 percent, druhú čast preplatí štát. Nájomca tak nebude platiť nič,“ priblížil predseda vlády Igor Matovič. Toto je pritom podľa premiéra najbežnejšia situácia a aj bez prijatia legislatívy už mnoho prenajímateľov obdobné zľavy poskytlo.

„Ak prenajímateľ nie je až taký ústretový a dá zľavu 40 percent, toľko isto prispeje štát a nájomcovi by ostalo zaplatiť 20 percent," dodal. Následne však bude mať štyri roky na to, aby túto čiastku splatil. Ak by pritom prenajímateľ nemal žiadne pochopenie a neposkytol žiadnu zľavu, celú sumu by splácal nájomca nasledujúcich 48 mesiacov.

Adekvátny zásah do práv

„Veríme a prosíme prenajímateľov, aby prejavili pochopenie so svojimi nájomcami," žiadal predseda vlády. Podmienka, že prenajímateľ v prípade poskytnutia zľavy nižšej ako 50 percent následne nemôže nájomcovi zvyšovať nájom ani vypovedať nájomnú zmluvu, by podľa Sulíka mala prenajímateľov "znechutiť" a odradiť od poskytovania nízkych alebo žiadnych zliav.
Podľa expertov vlády by pritom takéto ustanovenie malo byť v súlade s Ústavou SR. „Je to adekvátny zásah do ústavných práv prenajímateľov," myslí si premiér.
O predmetnej legislatíve by vláda mala rokovať ešte v máji, na schôdzu parlamentu by sa zákon mohol dostať v júni. Podľa ministra hospodárstva urobia všetko preto, aby peniaze vyplatili čím skôr.

Prenajímatelia chcú poznať presné pravidlá

Podľa prenajímateľov obchodných priestorov a nájomcov združených v platforme „Ako dlho vydržíme“ je dôležité poznať presné pravidlá, ako bude bonifikácia fungovať aj v realite.
„Na to, aby mali rokovania o zľavách pozitívny výsledok, je potrebné byť pri príprave vykonávacieho predpisu," poukázal zástupca iniciatívy Peter Papanek. Negatívne dôsledky však podľa neho nemôže znášať iba prenajímateľ.
„Náklady sú veľmi vysoké, a to aj v prípade, keď je nákupné centrum úplne zatvorené, pretože musí platiť bankové úvery, elektrickú energiu, plyn, vodu, dane, kontrahovaných dodávateľov na upratovanie či stráženie v značnej časti v rovnakej miere," dodal.
Prípadné rokovania o zľave budú podľa platformy prebiehať na úrovni samostatných subjektov, od prípadu k prípadu. „Či budú úspešné, či sa vôbec využije inštitút zľavy je dnes ešte skoro tvrdiť," doplnil Papanek. Zároveň by bolo podľa platformy dobré sa zamyslieť, na základe čoho bol vybraný časový rámec 48 mesiacov.

Aké budú záruky?

„Celková dĺžka nájomného vzťahu nemusí zodpovedať tomuto obdobiu, môže byť teda kratšia, napríklad už len dva roky nájmu, ktoré nájomcovi ostávajú a v tom prípade to bude nevykonateľné, treba aj toto domyslieť. Aké budú záruky pre prenajímateľov, pokiaľ sa nájomný vzťah ukončí..?" pýta sa platforma.
Platforma Ako dlho vydržíme zastupuje subjekty zamestnávajúce desaťtisíce ľudí v primárnej aj v sekundárnej línii obchodu. Ide o prenajímateľov obchodných priestorov iniciatívu nájomcami - bez rozdielu, či prevádzkujú jeden alebo viacero obchodov.
Rovnako sa pod túto výzvu podpisuje aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje viac ako 100 maloobchodných spoločností.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), minister hospodárstva SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulík a Matovič predstavili pomoc s nájmami. Koľko zľaví prenajímateľ, toľko prispeje štát © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
31.5.2020 Správy

Pandémia priniesla ľuďom hlavne prácu z domu a zmenila spôsob trávenia voľného času, ukázal prieskum SAV

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejšou zmenou v súvislosti s koronakrízou bola pre ľudí ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

29.5.2020 Správy

Globálny turizmus v tomto roku poriadne utrpí, pravdepodobne klesne až o 70 percent

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent. Povedal to generálny tajomník Svetovej ...

29.5.2020 Správy

O príspevky prvej pomoci za apríl je možné požiadať len do konca mája, upozorňuje Krajniak

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Záujemcovia o príspevky na udržanie pracovných miest za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti ...

29.5.2020 Správy

Sociálna poisťovňa zverejnila pre firmy a SZČO čestné vyhlásenie na odklad poistného za máj

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár ...

28.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne ...

27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 2. 2.
  Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou
 5. 5.
  Slovensko môže od Európskej komisie dostať miliónovú pokutu, dôvodom je omeškanie spustenia 5G siete