Hľadaj

Stovky odborárov prišli pred úrad vlády, žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur

Sita Poslať

2.10.2019 (Webnoviny.sk) - Približne 650 odborárov sa v stredu zhromaždilo pred Úradom vlády SR, aby podporili požiadavku Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka na 607 eur.

image

Vláda má totiž rozhodnúť o návrhu ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera na zvýšenie minimálnej mzdy zo súčasných 520 eur na 580 eur.

Vyššia mzda nerozvracia ekonomiku

"Výška minimálnej mzdy je pre nás veľmi dôležitá," povedal pred zhromaždením odborárov šéf KOZ Marián Magdoško. Od minimálnej mzdy sa podľa neho odvíjajú platové tarify, príplatky pre zamestnancov, či tabuľkové platy vo verejnej správe.
Odmieta tvrdenia o tom, že výraznejšie zvyšovanie najnižších zárobkov rozvracia slovenskú ekonomiku. Upozornil na to, že aj napriek zvyšovaniu minimálnej mzdy na Slovensku klesá nezamestnanosť a stúpa zamestnanosť.
"Želáme si, aby vláda nepodľahla argumentom kapitálu, ale postavila sa na stranu zamestnancov," povedal prezident KOZ.
Medzi odborárov zavítal premiér Peter Pellegrini. "Budeme hľadať prienik medzi jednotlivými požiadavkami," povedal. Na Slovensku sa podľa neho musí oplatiť pracovať. "To sa pri dnešnej úrovni minimálnej mzdy nedarí," tvrdí.
Zástupcov odborárov pozval na rokovanie vlády, keďže kabinet sa vo svojom programe blížil k schvaľovaniu výšky minimálnej mzdy na rok 2020. "Som na vašej strane, vždy budem hájiť záujmy pracujúcich," dodal predseda vlády.

Zamestnávatelia chcú menej

Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy na rok 2020 na minulotýždňovom rokovaní tripartity definitívne nedohodli, sumu budúcoročných najnižších hrubých zárobkov tak aj tento rok určí vláda.
Na rokovanie vlády tak minister práce predloží vlastný návrh na zvýšenie hrubej minimálnej mzdy zo súčasných 520 eur na 580 eur, teda o 11,5 %. Vláda však môže schváliť aj inú ako ministrom práce navrhovanú výšku minimálnej mzdy na rok 2020.
"Všetci sociálni partneri boli proti, zamestnávatelia chceli menej, odborári viac," povedal po pondelkovom rokovaní o minimálnej mzde na budúci rok minister práce Ján Richter. Konfederácia odborových zväzov SR presadzovala zvýšenie najnižších hrubých zárobkov na 607,80 eura a zamestnávatelia žiadali minimálnu mzdu upraviť na 552,20 eura.

Z návrhom nesúhlasí ani národná banka

Národnej banke Slovenska (NBS) sa nepozdáva už zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur. Takéto výrazné zvýšenie minimálnej mzdy by podľa centrálnej banky mohlo negatívne ovplyvniť vývoj zamestnanosti, ako aj ohroziť konkurencieschopnosť, najmä v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou a nižšou mzdovou úrovňou.
"Navrhované zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 580 eur je najvyššie za posledných 17 rokov," upozornila NBS. Podľa banky je potrebné zohľadniť aj aktuálne výraznejšie spomaľovanie rastu hrubého domáceho produktu Slovenska a prehlbovanie negatívnych rizík.
"V takomto prostredí by výrazný nárast minimálnej mzdy mohol ekonomický vývoj ďalej znížiť," uviedla centrálna banka. Rezort práce však pripomienku NBS odmietol.
"Zvýšenie minimálnej mzdy v ostatných rokoch sa negatívne neprejavilo na miere nezamestnanosti. Prognózy vývoja ekonomiky boli brané do úvahy pri navrhovaní sumy minimálnej mzdy," odkázal rezort práce centrálnej banke.
Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z pôvodných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

Viac k témam: minimálna mzda, Národná banka Slovenska, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky odborárov prišli pred úrad vlády, žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2020 Redakcia FinReport

Slovenskú ekonomiku čaká ešte väčší prepad. Oživenie by malo prísť až v treťom kvartáli tohto roku

Negatívne dopady na ekonomiku spôsobené pandémiou nového koronavírusu Slovensko pocíti aj v druhom štvrťroku tohto roku. Slovenský HDP ...

5.6.2020 Správy

Priemerná mzda na Slovensku stúpla na 1086 eur, ale najviac už nezarábajú zamestnanci v IT

5.6.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka 1 086 eur. Ako ďalej informoval ...

1.6.2020 Správy

Z Fondu vzájomnej pomoci sa ešte nikomu nepomohlo, politici či podnikatelia darovali státisíce eur

31.5.2020 (Webnoviny.sk) - Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorého vznik ohlásil na začiatku apríla tohto roka premiér...

30.5.2020 Správy

Životné minimum od júla stúpne, zvýšia sa tým aj viaceré dávky a príspevky

29.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sumy životného minima by sa mali od júla zvýšiť o 2,2 %. ...

25.5.2020 Správy

Priemerné platy počas koronakrízy stúpali, v pracovných inzerátoch ponúkali takmer o sto eur viac

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerný plat ponúkaný v pracovných inzerátoch počas pandémie stúpol. Vyplýva to z analýzy portálu ...

23.5.2020 Správy

Slovensko vlani dosiahlo najväčšiu odchýlku od plánovaného rozpočtu za posledných 10 rokov

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Rozpočet verejnej správy Slovenska skončil v minulom roku s ...

23.5.2020 Správy

Minister Heger chce bojovať proti daňovým podvodom, zameria sa aj na úniky cez daňové raje

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ambíciou novej vlády je minimalizovať daňové podvody. Povedal to po piatkovej návšteve banskobystrického centra ...

17.5.2020 Správy

Ministerstvo práce už rozdalo na pomoc vyše 100 miliónov eur, Krajniak diskutuje o kurzarbeite

16.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, ...

16.5.2020 Zdroj: Saxo bank

Ceny akcií sú opäť na nezdravých úrovniach ako v minulom roku

Akciové trhy sa po niekoľkých stratových dňoch vrátil opäť k rastu. Index S&P 500 je tak zhruba na rovnakej úrovni ako v tomto období ...

14.5.2020 zdroj: J&TBanka

Najdôležitejšie udalosti finančných trhov za mesiac apríl

Americké akcie dosiahli v apríli najväčší mesačný rast od roku 1987, pričom sa darilo aj väčšine ostatných akciových indexov po celom ...

14.5.2020 Slovenská sporiteľňa

Slovákom klesli výdavky na bývanie, mesačne naň dávame štvrtinu z výplaty

Priemerná slovenská domácnosť vynaložila za prvé štyri mesiace tohto roka mesačne na bývanie a energie takmer štvrtinu z celkových ...

7.5.2020 Správy

Zmenia sa pravidlá pre povinné poistenie živnostníkov, ktorí neskôr podali daňové priznanie

7.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda vo štvrtok schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa majú vzhľadom na koronakrízu ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Chcete nové auto? Zbystrite pozornosť. V júli ho môžete získať za najlepšiu cenu
 2. 2.
  Karty PZP menia farby ako chameleón – zo zelenej je zase biela
 3. 3.
  TOP 10 najúspešnejších poisťovní v povinnom zmluvnom poistení
 4. 4.
  10 praktických rád, ako si bez stresu užiť letnú dovolenku
 5. 5.
  Koronavírus znížil počet predaných bytov v novostavbách, ceny v Bratislave však aj naďalej rástli