BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) - Väčšinu slovenských stavebných spoločností v súčasnosti trápi aspoň čiastočný nedostatok pracovných síl, pre čo musia odmietať v priemere 17,1 percenta zákaziek. O niečo horšia je situácia vo veľkých firmách, ktoré odmietajú 22,8 % zákaziek.
V priemere chýba viac než štvrtina zamestnancov, pričom firmy majú záujem najmä o robotnícke profesie a majstrov. Vyplýva to z tretej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva pripravenej spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a. s., Ladce.
Považská cementáreň
V názore na uvoľnenie legislatívy umožňujúcej ľahšie zamestnávanie cudzincov z tretích krajín sú stavebné firmy rozpoltené - zástancom tejto možnosti sú hlavne veľké spoločnosti. Školstvo by podľa riaditeľov stavebných firiem mohlo pomôcť riešiť nedostatok pracovných síl zavedením povinnej praxe v stavebných firmách.
Odporúčame:Kto na Slovensku zarába najviac? Spoznajte aktuálne trendy na trhu práce
Nedostatok zamestnancov je jedným z problémov, s ktorým sa aktuálne musí domáce stavebníctvo potýkať. Pracovné sily chýbajú v 26 % stavebných spoločností, ich čiastočný nedostatok pociťuje 33 % firiem. Úplne spokojných so svojím stavom zamestnancov je 18 % spoločností.
Legislatíva o pobyte cudzincov
Ako uvádza analýza, o niečo lepšia je v tejto oblasti situácia v spoločnostiach zameraných na uvoľnenie pracovnoprávnej legislatívy a legislatívy o pobyte cudzincov tak, aby SR umožnila okamžité a bezproblémové zamestnanie pracovníkov z tretích krajín vo výstavbe na inžinierske stavby. Tieto spoločnosti hovoria o nedostatku ľudských kapacít v 19 % a o čiastočnom nedostatku v 27 % prípadov.
"V súčasnosti veľmi cítime, ako je výhodné mať vlastných robotníkov a nespoliehať sa len na manažovanie stavieb - živnostníkov či malé subdodávateľské firmy. To bol trend minulosti, ale firmy pracujúce týmto spôsobom v súčasnosti často nevedia garantovať termíny a ani ceny," uviedol generálny riaditeľ Keraming, a. s., Dušan Jasečko.
Nedostatok odborného personálu
Riaditeľ spoločnosti Hochtief SK, s. r. o., Miroslav Beka upozornil, že Slovensko pre nekoordinovaný systém prípravy a realizácie stavebných investícií nevie nastaviť, udržať a motivovať dostatočný počet personálu. "Výsledkom je nedostatok odborného personálu, nielen v remeslách, ale i technicko-hospodárskych profesiách," dodal.
Opačnú skúsenosť má generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav - SK, a. s., Marián Moravčík. Vďaka viacerým procesom, ktoré podľa neho v posledných dvoch rokoch zaviedli v ich spoločnosti, podstatne zefektívnili výrobné procesy, vrátane zamestnanosti. "Momentálne máme dostatok interných kapacít, ktorými dokážeme naplniť aktuálne projekty. V prípade, že sa spustia ďalšie nové, najmä dopravné projekty, sme pripravení využiť aj prípadné externé kapacity, ktoré sú na trhu," poznamenal Moravčík.
Stavebné spoločnosti by teraz chceli navýšiť kapacity v priemere o 28 %. Najväčší záujem majú o robotnícke profesie (95 %) a majstrov (44 %). Zhruba tretine firiem tiež chýbajú stavbyvedúci (29 %) a iba desatina (12 %) spoločností plánuje navýšiť stavy administratívnych pracovníkov. Veľké stavebné firmy majú záujem o stavbyvedúcich v 71 % prípadov a spoločnostiam v inžinierskom stavebníctve vo väčšej miere (30 %) chýbajú administratívni pracovníci.
Viac k témam: stavebníctvo, trh práce, zamestnanciZdroj: Webnoviny.sk -
style="text-decoration: underline">Stavebným spoločnostiam chýbajú pracovníci, musia odmietať skoro 20 percent zákaziek © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Hypotéky s 1%-ným úrokom od Štátneho fondu rozvoja bývania: Pre koho sú určené a ako ich získať?
- 2.Test v strede reklama
- 3.Napriek letnej sezóne sú vo Vysokých Tatrách v plnom prúde prípravy na zimu, týkajú sa aj Tatranského ľadového dómu
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Na Bratislavskej burze cenných papierov má už štvrtý rok po sebe najväčší obrat obchodov J&T Banka