Slovensko je na čele vyšetrovania vojnových zločinov na Ukrajine, v tíme pôsobí 20 policajtov a päť prokurátorov
4.9.2025 (SITA.sk) - V rámci spoločného vyšetrovacieho tímu zriadeného za účelom vyšetrovania vojnových zločinov a súvisiacich porušení zákona počas ruskej invázie na Ukrajinu pôsobí 20 príslušníkov Policajného zboru a päť prokurátorov.
Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová. "Na území Slovenskej republiky je naďalej vedené trestné konanie, v rámci ktorého sú zabezpečované dôkazy," uviedla hovorkyňa.
Slovensko je na čele vyšetrovania
Generálny prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin ešte v roku 2023 na stretnutí so šéfom slovenskej prokuratúry Marošom Žilinkom vyhlásil, že oceňuje prácu slovenských prokurátorov. "Slovensko je na čele vyšetrovania medzinárodných zločinov spáchaných na Ukrajine v čase ruskej agresie," uviedol.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
K spoločnému vyšetrovaciemu tímu zameranému na vyšetrovanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných na území Ukrajiny pristúpilo Slovensko v máji 2022.
Začatie trestného stíhania
Prokurátorka generálnej prokuratúry začala ešte v marci 2022 v súvislosti s vojnou na Ukrajine trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin neľudskosti, obzvlášť závažný zločin používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažný zločin vojnového bezprávia.
Stalo sa tak na základe dohody Generálnej prokuratúry SR s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojustom, ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách. Účelom trestného konania je zadokumentovať dôkazy o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami.
Zobraziť fotogalériu k článku:Vojna na Ukrajine v auguste 2025 (fotografie)
Viac k témam: Generálny prokurátor SR, hovorkyňa generálnej prokuratúry SR, Policajti, prokurátori, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský generálny prokurátor, vojna na Ukrajine, Vojnové zločiny, VyšetrovanieZdroj: SITA.sk - Slovensko je na čele vyšetrovania vojnových zločinov na Ukrajine, v tíme pôsobí 20 policajtov a päť prokurátorov © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Primátor Trnavy Bročka svojím platom prekročil hranicu 100 tisíc eur, podobne sú na tom aj iní primátori
V disciplinárnom procese s Danielom Lipšicom skončilo dokazovanie, stíhanie inicioval Žilinka
Liberáli majú pre Pellegriniho dôležitú výzvu. Pochybení zo strany Pavla Gašpara už bolo veľa, tvrdí Gröhling – VIDEO
Spánok bez napätia. V čom spočíva tajomstvo antistresových lôžkovín?
Zástupcovia menšín kritizujú znižovanie trestov za extrémizmus aj kriminalizovanie polemiky o Benešových dekrétoch
Najčítanejšie
- 1.Rast slovenskej ekonomiky sa spomalil na 1,9 %
- 2.Slovensko v roku 2026 čakajú komunálne voľby, podľa samospráv by nemali byť nástrojom politických prestreliek
- 3.USA vo Venezuele: najväčšie zásoby ropy, nulový vplyv a nebezpečný precedens
- 4.Poistiť autizmus či anorexiu? Poisťovne kryjú viac detských diagnóz
- 5.V obci Závod v skorých ranných hodinách vybuchol bankomat pri obecnom úrade










