Hľadaj

Slovensko bude diskutovať o Európskej zdravotníckej únii, podľa Korčoka ukázala pandémia slabiny EÚ

Sita Poslať

16.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS) pripravené diskutovať o vytvorení Európskej zdravotníckej únie.

image

Šéf slovenskej diplomacie to povedal po prvom prejave predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyen o stave Európskej únie (EÚ). Ten sa dá svojou vážnosťou prirovnať k tomu, keď slovenský prezident prednáša správu o stave republiky.

Diskusie o Európskej zdravotníckej únii

„Ukázala aj emóciu, ktorá v európskej politike často absentuje a tým vzďaľuje Brusel od občanov. Čo hovorila, bolo zrozumiteľné. Osobitne v tej časti, ktorá ponúkla pohľad na to, čo treba urobiť v EÚ v reakcii na COVID-19. Máme však mnoho ďalších oblastí, kde musíme konať spoločne, aby EÚ prinášala občanom konkrétne výsledky,“ uviedol minister Korčok.
Pandémia podľa šéfa diplomacie ukázala slabiny koordinácie EÚ v zdravotníctve. Aj preto je Slovensko pripravené diskutovať o Európskej zdravotníckej únii. Korčok ale dodáva, že musí byť jasné, aká bude jej pridaná hodnota.

Ambiciózny plán na zníženie emisií

Pokiaľ ide o klimatickú zmenu, ohlásený cieľ znížiť do roku 2030 emisie o 55 percent je podľa neho veľmi ambiciózny a dosiahnuť ho je možné len s dostatočnou finančnou podporou z EÚ.
„Osobitne oceňujem jasné posolstvo predsedníčky Európskej komisie v oblasti zahraničnej politiky EÚ. Musíme posilniť našu akcieschopnosť na medzinárodnom poli. Náš reálny vplyv vo svete silne zaostáva za ambíciami EÚ stať sa globálnym aktérom,“ zdôrazňuje šéf slovenskej diplomacie.
Korčok si myslí, že sila EÚ vo svete je priamo úmerná jednote v jej vnútri, teda aj v tom, ako dokáže prekonať rozdiely v citlivých témach, akou je napríklad migrácia.
Dodáva, že víta nové návrhy, ktoré má komisia predstaviť v priebehu budúceho týždňa a verí, že budú o reálnych, udržateľných riešeniach a nerozdelia členské štáty ako v roku 2015.

Von der Leyenová správne načrtla priority EÚ

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen predniesla v stredu 16. septembra pred poslancami Európskeho parlamentu premiérový prejav o stave Európskej únie, v ktorom predstavila priority komisie pre nasledujúcich 12 mesiacov.
Napriek tomu, že svet momentálne bojuje s pandémiou koronavírusu, súčasné obdobie označila ako „veľkú príležitosť na uskutočnenie zmien”.
Slovenskí europoslanci sa zhodujú v tom, že Leyen správne načrtla priority, ktorým sa EÚ musí venovať. Sú nimi digitalizácia, ochrana životného prostredia a zdravotníctvo.
„Prvý prejav predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen pred plénom Európskeho parlamentu o stave Únie bol podľa očakávania výrazne ovplyvnený pandémiou vírusu COVID-19 a súvisiacim zmierňovaním jej dopadov na hospodárstvo Európskej únie a jej členských krajín,“ uviedla Monika Beňová (Smer-SD/S&D).
To, že sa šéfka komisie v prejave venovala digitalizácii, ocenil Ivan Štefanec (KDH/EPP). Tak, ako v prípade boja s pandémiou, aj pri budovaní digitálnej ekonomiky musia podľa neho členské štáty postupovať spoločne.

EÚ sa podľa Nicholsonovej musí zlepšiť v prioritizácii

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR) si myslí, že výsledky využitia finančných prostriedkov jednotlivými štátmi budú závisieť od dodržiavania podmienky štrukturálnych reforiem.
„Stojí pred nami obrovská výzva a EÚ sa musí zlepšiť v prioritizácii, aby sme budúcim generáciám zanechali dlhodobú pridanú hodnotu a nie iba zoznam ambicióznych projektov a čo je ešte dôležitejšie - dlhov,“ zdôraznila predsedníčka výboru EP pre sociálne veci a zamestnanosť.
Jej stranícky kolega Eugen Jurzyca (SaS/ECR) ocenil, že predsedníčka EK „vyslala jasný geopolitický signál“ a za pekné označil jej poďakovanie ľuďom, ktorí boli a sú v boji s koronavírusom v prvej línii.

Hojsík a Wiezik ocenili časť o klimatickej kríze

Europoslanci Martin Hojsík (PS/Renew) a Michal Wiezik (Spolu/EPP) ocenili, že Von der Leyen venovala veľkú časť svojho prejavu klimatickej kríze.
„Slovensko sa už nemôže vyhovárať, keď premrhá príležitosti, aké nám EÚ ponúka. Je rad na našej vláde spraviť rázne kroky a prebudovať priemysel na zelenší, prejsť na cirkulárnu ekonomiku a radikálne znížiť emisie skleníkových plynov, aby sme tak ako Slovensko dosiahli európsky cieľ bezuhlíkovej ekonomiky,“ uviedol Hojsík.
To, že sa v prejave nedotkla nutnosti reformy spoločnej agrárnej politiky EÚ a nespomenula potrebu ochrany ekosystémov a biodiverzity europoslanca Wiezika sklamalo.

Koronakríza ukázala dve strany Európskej únie

Podľa Michala Šimečku (PS/Renew) koronakríza ukázala dve strany EÚ. Prvotnú reakciu členských štátov označil za intuitívnu a rozdrobenú, no v reakcii na následnú ekonomickú krízu však podľa neho krajiny ukázali, ako to vyzerá, keď sa EÚ odváži myslieť vo veľkom.
„Dobre si túto odvahu zapamätajme a zachovajme aj do budúcnosti,“ zdôraznil.
Podľa Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP) Von der Leyen jasne povedala, že Európa potrebuje po pandémii zelenú a modernú obnovu. Preto je kľúčové, aby Slovensko predstavilo také reformné priority, ktoré európsky plán obnovy pretavia do čistejšej, zdravšej a vzdelanejšej budúcnosti.
Roberta Hajšela (Smer-SD/S&D) potešilo, že v čase koronakrízy zdôraznila nevyhnutnosť finančného posilnenia Európskej zdravotnej únie, čo by podľa neho bolo nápomocné pre krajiny ako Slovensko v prípade prepuknutia výraznejšej druhej vlny ochorenia COVID-19.
Podľa Miroslava Číža (Smer-SD/S&D) je zásadné, akým spôsobom budú odkazy prejavu pretransformované do Pracovného programu EK na rok 2021 a do jednotlivých legislatívnych návrhov.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Pandémia, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko bude diskutovať o Európskej zdravotníckej únii, podľa Korčoka ukázala pandémia slabiny EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste
logo
Prečítajte si tiež:
28.9.2020 Správy

Arménsko má ukončiť okupáciu Náhorného Karabachu, vyzýva turecký prezident Erdogan

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok ...

28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

28.9.2020 Správy

Banskobystrický kraj plošne zakázal návštevy v zariadeniach sociálnych služieb, dôvodom je pandémia COVID-19

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Plošný zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb v celom ...

28.9.2020 Správy

Brusel pre koronavírus obmedzuje otváracie hodiny barov a kaviarní, dobré jedlo si nevychutnáte ani na trhoch

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - V belgickom hlavnom meste pre nárast infekcií novým ...

28.9.2020 Správy

Hráči NHL už nechcú žiť v bubline pre COVID-19. V budúcej sezóne to neurobíme, sľubuje šéf NHLPA Fehr

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Šesťdesiatštyri dní strávených v tzv. hokejovej bubline pripadá útočníkovi ...

28.9.2020 Správy

Matovičova vláda možno pre koronavírus opäť vyhlási núdzový stav

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda Slovenskej republiky bude na stredajšom rokovaní rozhodovať o vyhlásení núdzového stavu. Povedal to predseda ...

28.9.2020 Správy

Na výletnej lodi v Grécku vypukol koronavírus, nakazených je dvanásť členov posádky

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Dvanásť členov posádky výletnej lode plaviacej sa pod maltskou vlajkou bolo pozitívne testovaných na ...

28.9.2020 Správy

Najvyšší súd zbavil funkcie prezidenta Katalánska, ľudia začali okamžite vyzývať na protesty

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsky najvyšší súd v pondelok definitívne zbavil verejnej funkcie separatisticky zmýšľajúceho lídra ...

28.9.2020 Správy

Počas protestov za odstúpenie Lukašenka sa opäť zatýkalo, polícia uväznila takmer päťsto ľudí (video)

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 500 ľudí zatkli počas víkendových protestov v Bielorusku proti autoritárskemu prezidentovi krajiny, ...

28.9.2020 Správy

Prezidentka Čaputová vyzvala ľudí k zodpovednosti. Slovensko si už nemôže dovoliť reštrikcie z jari (video)

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala ľudí k ...

28.9.2020 Správy

Pripravte sa na hybridný Touareg R, Volkswagen Bratislava začína s výrobou

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia ...

28.9.2020 Správy

Skrátený pracovný čas v U. S. Steel sa končí, dôvodom je zvýšený dopyt po určitých produktoch

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - V spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK) sa ...

28.9.2020 Správy

Zomrel Peter Liba, významný literárny vedec a kulturológ

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 89 rokov zomrel v piatok 25. septembra významný slovenský literárny vedec a kulturológ európskeho významu ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Budúci rok kríza zrejme nepríde, Slováci sú konzervatívni aj v dobrých časoch
 2. 2.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 3. 3.
  Slovensko môže od Európskej komisie dostať miliónovú pokutu, dôvodom je omeškanie spustenia 5G siete
 4. 4.
  Zomrel Peter Liba, významný literárny vedec a kulturológ
 5. 5.
  Korupcia na prokuratúre aj v polícii, Slovenská informačná služba odtajnila správu o činnosti