Hľadaj

Šéf slovenských audítorov M. Mozolák: “Pomoc podnikateľom musí byť adresná a transparentná. Pomôcť by mohol “KORONA REGISTER”.

Sita Poslať

30.3.2020 (Webnoviny.sk) - Audítorská profesia sa podobá novinárskej. Audítori sú tiež akýmisi "strážnymi psami”, čo sa týka udržania férového prostredia v ekonomike. V období nastupujúcej hlbokej krízy hospodárstva ponúkajú štátu svoju pomocnú ruku. Viac v rozhovore s prezidentom Slovenskej komory audítorov (ďalej SKAU) Ing. Milanom Mozolákom.

image

Tvrdíte, že ekonomické dopady koronavírusu je potrebné mapovať doslova na úrovni jednotlivých podnikateľských subjektov. Ako je to možné v súčasnej situácii, keď väčšina firiem, ale aj úradov "stojí” a štát ide len na nevyhnutné minimum?
Oslovili sme našich členov, aby sme spoločne zmapovali aktuálne prostredie a vypracovali návrhy ako pomôcť. Určite sa s našimi poznatkami a návrhmi podelíme, takto chceme podať pomocnú ruku vláde ale aj ostatným autoritám.
My audítori sme už pred vyhlásením mimoriadnej situácie (pred 13.marcom 2020) mali prehľad o kondícii a správaní firiem, v ktorých pôsobíme.
Čo by sa z vášho pohľadu malo nasledujúce dni, prípadne týždne robiť?
Prvý krok je zmapovať a vyčísliť škody, doslova na úrovni jednotlivých subjektov. Nielen podnikateľských, ale napríklad aj miest a obcí. Najjednoduchšia cesta ako to dosiahnuť, je cesta zdola. Sme v digitálnej online dobe, preto elektronický formulár, cez ktorý by sa zisťovala nielen aktuálna situácia, ale celková ekonomická kondícia každého, kto bol zasiahnutý, by vytvoril takpovediac zdola ekonomický register pomoci, ako som ho pracovne nazval KORONA REGISTER. Obsahoval by kompletné údaje o vplyve súčasnej situácie na podnikateľské, ale aj celkové ekonomické prostredie na Slovensku.
Následne je možné vyčísliť dopady a aj adresne nasmerovať podporu. Umožní to vláde rozhodnúť sa, čo všetko a v akom rozsahu vie sanovať.

Vláda premiéra Matoviča uvažuje o injekcii pre hospodárstvo v rozsahu približne 4 miliárd eur. Z historickej skúsenosti vieme, že kontrolné mechanizmy štátu veľakrát zlyhali a finančná pomoc sa nedostala k tým, čo ju potrebovali ale k špekulantom…

Túto oblasť bude nevyhnutné dôsledne kontrolovať. My audítori z vlastných skúseností vieme, čo všetko  môže byť zneužité a bohužiaľ aj bude zneužité. Kontrola a vykazovanie sanácie ktorá sa dotkne všetkých firiem cez jednotný systém evidencie by práve preto mohlo byť zaujímavá pre ústredné orgány.
Podľa môjho názoru, opatrenia a pohľad len "zhora” nebudú stačiť, potrebná bude rýchla spätná väzba, či sú prijaté zmeny zákonov a opatrenia účinné, či trafili koho mali a v rozsahu, ktorý sa uvažoval. Tu je práve priestor pre spätnú väzbu aj od nás audítorov.
Dôležitý princíp pri takomto masívnom rozsahu pomoci je transparentnosť. Určite by nemala sanovať ušlé zisky, ale len vzniknuté škody. Ako motivácia by určite mnohým pomohlo aj pravidlo kto si pomôže sám, bez pomoci štátu, bude zvýhodnený oproti tým, ktorí dostanú konkrétnu finančnú dotáciu. Tu mi napadá paralela slovám: "Pomôž si sám, aj pán Boh Ti pomôže" s miernou modifikáciou "Pomôž si sám, aj štát Ti pomôže".
Vráťme sa ešte k myšlienke vytvorenia ekonomického registra pomoci - KORONAREGISTRU. Upresnite ako by mal fungovať.
Register by mohol fungovať dlhodobo, kým neodznejú všetky negatívne vplyvy súčasnej situácie okolo koronavírusu.
V prvej etape by jednoduchým vyplnením formulára každý zadal svoje údaje, identifikoval by sa podľa oblasti pôsobnosti (podnikania), vedel by zadať identifikáciu škôd a negatívnych dopadov v štrukturovanej podobe, samozrejme korektne vyčíslenú.
Skrátka online nebyrokratickým spôsobom by všetky údaje prišli na jedno miesto ako zdroj informácií. Samozrejme nie u každého pôjde o jednorazový dopad, preto by každý mohol zadávať údaje aj opakovane, napr. mesačne, za kvartál a pod.
Následne je možné takéto dáta vyhodnotiť. A údaje by napr. bolo možné označiť už pri prvom spracovaní, či ich už pokrylo vládne opatrenie alebo zákon a pod.
Z celkových údajov by sa dalo presne vyčísliť koľko, kde a komu treba pomôcť. A koľko a v akom pomere sme schopní pomôcť. KORONAREGISTER by poskytol veľmi rýchlu spätnú väzbu.
V ďalšej etape rozdeľovania konkrétnej pomoci  by už nastúpili aj kontrolné mechanizmy - dôveruj, ale preveruj.  Najprv overiť údaje a následne prideliť pomoc. Tu je priestor aj pre novinárov. Takýto register by mohol byť verejne prístupný, a preto by bola možná aj verejná kontrola.
Profesionáli v oblasti auditu, daní a účtovníctva boli aj za "mierových čias” konfrontovaní častými zmenami legislatívy. K tomu čoskoro príbudnú ďalšie zmeny zákonov zameraných na zmierňovanie dopadov epidémie. Myslí na to KORONAREGISTER?
Domnievam sa, že práve KORONAREGISTER by mohol byť platformou na získavanie overených a pravidelne aktualizovaných informácií pre žiadateľov o kompenzácie.
Potencionálny žiadateľ by zadaním údajov kto je a v akej oblasti podniká, dostal on-line odpoveď, ktoré opatrenia sa ho týkajú a o aký typ pomoci môže požiadať.

Informačný servis


Viac k témam: audit, KORONA REGISTER, Koronavírus, PR, SKAU, Slovenská komora audítorov
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf slovenských audítorov M. Mozolák: “Pomoc podnikateľom musí byť adresná a transparentná. Pomôcť by mohol “KORONA REGISTER”. © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
28.9.2020 Správy

Azerbajdžan vyhlásil stanné právo v 18 oblastiach, spôsobil to konflikt o Náhorný Karabach (foto)

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - V niektorých oblastiach Azerbajdžanu platí stanné právo. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a ...

28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

28.9.2020 Správy

Cichanovská chce Macrona za mediátora bieloruskej krízy. Dúfa, že jej pomôže aj s Putinom

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Bieloruská opozičná líderka Svetlana ...

28.9.2020 Správy

Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Digitalizácia a inovácie sa nedotýkajú len takých sektorov ako je IT, zdravotníctvo či bankovníctvo. Zasahujú ...

28.9.2020 Správy

Firmy v čase koronakrízy neuvažujú nad trvalým home office a analytička vysvetlila prečo

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - V čase pandémie koronavírusu nie všetky profesie umožňujú ...

28.9.2020 Správy

Korupcia na prokuratúre aj v polícii, Slovenská informačná služba odtajnila správu o činnosti

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská informačná služba (SIS) v minulom roku ...

28.9.2020 Správy

NAKA zasahuje od skorého ráno na východe Slovenska, v rámci protidrogovej akcie zadržali deväť osôb (foto)

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Od skorého rána zasahuje Národná kriminálna agentúra (NAKA) na východe Slovenska. Ide o protidrogovú akciu s ...

28.9.2020 Správy

Nemajú žiaden plán obnovy, Matovičova vláda podľa Fica len hovorí o niečom, čo nevie spracovať

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Minister financií Eduard Heger (...

28.9.2020 Správy

Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Sychravé jesenné počasie na seba nedalo dlho čakať a krátke a daždivé dni sú už nenávratne tu. V tomto ...

28.9.2020 Správy

Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Časť z mimoriadnej 11 miliónovej pomoci ...

28.9.2020 Správy

Súd zablokoval Trumpov zákaz, aplikáciu TikTok môžu Apple i Google predávať aj naďalej

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Americký sudca v nedeľu predbežne zablokoval nariadenie prezidenta ...

28.9.2020 Správy

Trump zaplatil na daniach údajne len 750 dolárov, bežný občan odvedie niekoľkonásobne viac

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump zaplatil v rokoch 2016 a ...

28.9.2020 Správy

Šeliga podáva na Kotlebu okrem podnetu za nenosenie rúška aj trestné oznámenie

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 2. 2.
  Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou
 5. 5.
  Slovensko môže od Európskej komisie dostať miliónovú pokutu, dôvodom je omeškanie spustenia 5G siete