Hľadaj

SDKÚ vyviedla slovenskú spoločnosť z izolácie a vulgárnej politickej reality, hodnotí exminister Šimko

Sita Poslať

18.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) vyviedla slovenskú spoločnosť z izolácie a vulgárnej politickej reality. Pri príležitosti 20. výročia vzniku strany to pre agentúru SITA uviedol bývalý minister vnútra a obrany Ivan Šimko.

image

Politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman však zdôraznil, že na konci prvej a obzvlášť v druhej vláde Mikuláša Dzurindu dostala SDKÚ prostredníctvom drastických ekonomicko-sociálnych zmien a opatrení spoločnosť do sociálnej krízy.
Šimko ďalej vysvetlil, že spolu s Dzurindom a ďalšími predstaviteľmi Slovenskej demokratickej koalície (SDK) sa v roku 1999 vrátili do Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktoré po veľkom vnútornom zápolení napokon hlasovaním svojej rady umožnilo takzvané dvojité členstvo.
„Avšak pre tých, čo zostali aj v SDK platilo, že nesmú byť členmi žiadneho orgánu KDH. A tak vzniklo napätie medzi vedením KDH a tými členmi KDH, ktorí boli vo vedení SDK. Týkalo sa to mňa, Dzurindu, Horta, Figeľa, Pittnera a niektorých ďalších,“ objasnil Šimko.

Napätie medzi vedením KDH a členmi SDK

Vedenie KDH sa takto podľa jeho slov usilovalo zabrániť Dzurindovi, aby na sneme KDH kandidoval proti Jánovi Čarnogurskému. „To napätie v priebehu roka rástlo tak, že napokon sme sa rozhodli začiatkom roku 2000 odísť z KDH a založiť si novú stranu SDKÚ,“ priblížil bývalý minister.
Na otázku agentúry SITA, ako hodnotí celkové pôsobenie SDKÚ na slovenskej politickej scéne pod vedením Mikuláša Dzurindu, odpovedal, že teraz, keď vie, ako veci dopadli, tak mnoho rozhodnutí by urobili inak.
„Napríklad, ak by sme to napätie medzi vedením KDH a nami, členmi SDK, ktorí sme sa do KDH vrátili ako radoví členovia, boli vydržali, tak by sme to časom istotne vyhrali a nemusela vznikať nová strana. KDH by sa vyvíjalo inak, všeličo by bolo inak, ale v histórii nejestvuje žiadne ‚keby´,“ priblížil Šimko.

SDKÚ splnila zásadnú historickú úlohu

Pokiaľ ide o SDKÚ, myslí si, že napriek chybám, ktorým sa nikto nevyhne, splnila zásadnú historickú úlohu.
„Vyviedla slovenskú spoločnosť z izolácie a vulgárnej politickej reality, do ktorej ju vmanévrovali vlády Vladimíra Mečiara. Doviedla Slovensko do civilizovanej Európy, zabezpečila účinné obranné spojenectvo a naštartovala reformy, z ktorých čerpáme dodnes,“ zhodnotil exminister.
Slovensko sa vtedy podľa neho stalo príkladom i pre ostatné postkomunistické krajiny. „Ale ako prišla, tak aj odišla. Splnila svoju úlohu, potom sa postupne rozložila. Nestála už za ňou hlbšia myšlienka. A ak sme sa aj na začiatku usilovali ju formulovať, v reálnej politike ju napokon SDKÚ opustila,“ zdôvodnil.
Za tú ideu označil spoluprácu kresťanských a občianskych demokratov, respektíve konzervatívcov a liberálov na poctivom programe. „Takýto koncept tu podľa mňa chýba i dnes. Ale to je už iný príbeh,“ uzavrel Šimko.

Bašta slovenskej novej pravice

Podľa politológa Rumana možno pôsobenie strany SDKÚ na slovenskej politickej scéne hodnotiť cez prizmu prvej a druhej vlády Mikuláša Dzurindu. „Kým v prvej vláde prevládal zámer relatívneho politicko-hodnotového konsenzu, počas druhej Dzurindovej vlády sa politicko-ideologický profil odhalil naplno,“ objasnil Ruman.
SDKÚ považuje za baštu slovenskej novej pravice opierajúcej sa o princípy neoliberalizmu a neokonzervativizmu.
„Na konci prvej a obzvlášť v druhej Dzurindovej vláde strana SDKÚ prostredníctvom drastických ekonomicko-sociálnych zmien a opatrení dostala spoločnosť do sociálnej krízy. Experimenty, prevažne z dielne SDKÚ a Aliancie nového občana, spôsobili vysokú nezamestnanosť, nízku cenu práce, obrovské platové disparity v regiónoch, nárast podielu chudoby v mnohých regiónoch, flexibilizáciu Zákonníka práce či obmedzenie činnosti odborov,“ vymenoval politológ.

Politické a korupčné kauzy

SDKÚ sa okrem znižovania sociálnych štandardov podľa jeho slov nevyhla ani politickým a korupčným kauzám, vrátane doposiaľ nevyšetrenej kauzy Gorila. „Toto zlyhanie sa prejavilo v radikálnom poklese inštitucionálnej dôvery. Na druhej strane sa vláde Mikuláša Dzurindu podarilo splniť záväzok spočívajúci v integrácii Slovenska do významných medzinárodných organizácií, ktoré sa potom neskôr z hľadiska životnej úrovne ukázali ako kľúčové,“ dodal Ruman.
Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ) založil pred 20 rokmi vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda spolu s niektorými ministrami svojej vlády. V januári 2006 sa zlúčila s Demokratickou stranou a začala používať názov Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS).
Po medializácii kauzy Gorila v decembri 2011 a páde vlády Ivety Radičovej začal postupne politický vplyv SDKÚ-DS upadať. V posledných parlamentných voľbách v roku 2016 strana získala iba 0,26 percenta hlasov a do parlamentu sa nedostala. SDKÚ-DS je v súčasnosti prakticky nečinná.

Viac k témam: kauza Gorila, politológ, SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - SDKÚ vyviedla slovenskú spoločnosť z izolácie a vulgárnej politickej reality, hodnotí exminister Šimko © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
8.4.2020 Správy

BILLA spolu so svojimi dodávateľmi venovala seniorom z Bratislavského kraja potravinové balíčky

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť BILLA pomáha z dôvodu súčasnej epidemiologickej situácie tej najzraniteľnejšej a najohrozenejšej ...

8.4.2020 Správy

Britský premiér Johnson ostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti, jeho zdravotný stav sa nelepší

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Britský premiér ...

8.4.2020 Zuzana Mecková

Desať tipov, ako efektívne pracovať z domu

Zamestnanci mnohých firiem na celom svete pracujú z domu, aby čo najviac zabránili šíreniu koronavírusu. Home office je riešenie, ktoré ...

8.4.2020 Správy

Dôchodci, pozor. Sociálna poisťovňa zmenila výplatný termín penzií

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Počas veľkonočných sviatkov sa menia niektoré výplatné termíny dôchodkov. Týka sa to tých penzistov, ktorí ...

8.4.2020 Správy

Firmám zatvoreným pre koronavírus odpustia odvody, štátnu pomoc dostane viac živnostníkov

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Firmy, ktoré zostali zatvorené po vypuknutí pandémie na základe rozhodnutia ...

8.4.2020 Správy

Koronavírus rozdelil Európsku úniu: Taliansko chce využiť všetku ekonomickú silu, ale Nemecko je proti

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Ministri financií 19-člennej eurozóny prerušili rokovania o tom, ako čo najlepšie reagovať na škody spôsobené ...

8.4.2020 Správy

Po členovi komunistickej strany Číny sa zľahla zem potom, čo skritizoval vládne kroky v boji proti epidémii

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - V Číne sa kritika najvyššieho vedenia krajiny nevypláca. Presvedčil sa o tom aj Žen Či-čchiang, dnes už zrejme ...

8.4.2020 Správy

Požiar v bytovom dome v obci Sútor si vyžiadal jednu obeť a šesť zranených

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Jedna osoba prišla o život pri požiari bytového domu v obci Sútor v okrese Rimavská ...

8.4.2020 Správy

Spoluzakladateľ sociálnej siete Twitter venuje na boj proti pandémii miliardu dolár

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Spoluzakladateľ sociálnej siete Twitter a platobnej aplikácie Square ...

8.4.2020 Správy

Tatra banka podáva podnikateľom pomocnú ruku

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Tatra banka vníma s pochopením súčasnú bezprecedentnú situáciu. Prijala niekoľko opatrení, ktorými chce klientom ...

8.4.2020 Správy

Tieto veľkonočné sviatky ľuďom umožnia pochopiť ich podstatu a odkaz, vyhlásil Matovič

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Predseda vlády Igor Matovič (...

8.4.2020 Správy

Trump hrozí stopnutím platieb pre zdravotnícku organizáciu a malým firmám chce dať miliardy dolárov

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Administratíva prezidenta Donalda Trumpa chce na pomoc ...

8.4.2020 Správy

Čaputová vymenovala do funkcie ministra Korčoka, prioritou je zvládnutie pandémie Covid-19

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Pre ...

8.4.2020 Redakcia FinReport

Štát rozširuje pomoc pre zamestnávateľov a SZČO

Vláda v stredu oznámila rozšírenie pomoci pre zamestnávateľov a SZČO. Zamestnávateľom, ktorí majú povinne zatvorené prevádzky z ...

7.4.2020 Magdaléna Švančarková

Bez zmluvy s poisťovňou Dôvera je 1 800 ambulancií

Bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou Dôvera je aktuálne 1 800 ambulancií. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) a Dôvera už minulý ...

6.4.2020 Marek Mittaš

Zmeny v daniach z príjmov od roku 2020 sa dotknú najmä menších podnikateľov

Mnoho podnikateľov vďaka novele zákona o dani z príjmov čaká zmeny k lepšiemu. Polepšia si najmä ...

5.4.2020 Redakcia FinReport

Žiadosti zamestnávateľov a SZČO o príspevok štátu začínajú od pondelka

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predstavil v nedeľu priebeh žiadosti o príspevok pre zamestnávateľov a SZČO. V ...

4.4.2020 Zuzana Mecková

Normálne by zmena limitu bezkontaktných platieb trvala polroka, teraz sa zvýši za týždeň

Platba kartou je vzhľadom na epidémiu koronavírusu v súčasnosti na dennom poriadku. Vláda SR oznámila, že súčasťou druhej pomoci ľuďom v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Žiadosti zamestnávateľov a SZČO o príspevok štátu začínajú od pondelka
 2. 2.
  Ako a kedy sa dostanú zamestnávatelia a SZČO k príspevkom od štátu
 3. 3.
  Fabrika v Partizánskom vyrobila už 150 000 rúšok, garantuje dodanie kuriérovi do 24 hodín
 4. 4.
  Banky podporili odklad splátok úverov až na 9 mesiacov, dlžníkov v registri uvádzať nebudú
 5. 5.
  Kaviareň prišla o 70 percent tržieb, prežíva vďaka finančným rezervám a predaju cez okienko