BRATISLAVA 4. augusta (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a Milan Laurenčík navrhujú odstrániť podľa nich neopodstatnené ústavné obmedzenie, podľa ktorého sa voľby prezidenta Slovenskej republiky majú vykonať najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia dosluhujúceho prezidenta. Preto na septembrovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh novely ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky.
Odporúčame:Martin Klus hovoril s vedením SaS o prípadnej kandidatúre na europoslanca
Ako uvádzajú v odôvodnení návrhu, 60-dňová lehota je podľa nich značne obmedzujúca pre prípadné zlučovanie volieb prezidenta Slovenskej republiky s voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa rieši samostatným návrhom novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
Aj návrh na takúto zmenu predkladajú na septembrovú schôdzu liberáli. „Táto novela nadväzuje na vhodne nastavenú novelu volebného zákona z marca 2017, ktorou sa zlúčilo konanie župných a komunálnych volieb. Túto 60-dňovú lehotu je však možné skrátiť bez ohľadu na prijatie novely volebného zákona upravujúceho zlúčenie volieb, pretože 60-dňový odstup nemá žiaden racionálny základ a v iných štátoch Európskej únie si vystačia s omnoho kratšou lehotou,“ dodávajú poslanci.
Odporúčame:Opozičné strany žiadajú väzobné stíhanie Kaliňáka, mohol by ovplyvňovať svedkov
Ako príklad priblížili Francúzsko, kde súčasný francúzsky prezident zvíťazil vo voľbách dňa 7. mája 2017 a už 14. mája 2017 sa ujal funkcie.
Liberáli sú presvedčení, že príliš veľký časový odstup od volieb predlžuje medziobdobie, kedy dôveru občanov mohol získať iný prezident, no kompetencie stále vykonáva prezident dosluhujúci, čo zároveň znižuje jeho váhu.
Viac k témam: liberáli, Martin Klus, Milan Laurenčík, prezidentské voľby, SaS Sloboda a SolidaritaZdroj: Webnoviny.sk - SaS navrhujú odstrániť ústavné obmedzenie týkajúce sa voľby prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Priame lety aj jadro. Čo priniesla Ficova 30-hodinová návšteva Vietnamu?
Slovensko patrí medzi najpomalšie reagujúce krajiny NATO, ukazuje správa inštitútu Globsec
Protikorupčná jednotka zasahovala v prípade podozrenia zo zneužitia eurofondov, škoda presahuje 975-tisíc eur
Politológ: Slovensko sa po Orbánovej prehre v parlamentných voľbách môže stať posledným významnejším „klinovým“ aktérom v Európskej únii
Progresívci nepovažujú zvýšenie počtu prioritných okresov za dobrý nápad, najmenej rozvinuté okresy majú už teraz málo peňazí
Najčítanejšie
- 1.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 2.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 3.Finančná správa a Európska prokuratúra posilňujú spoluprácu v boji proti daňovým podvodom
- 4.Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov
- 5.Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii










