Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Reakcie na zrušenie verdiktu nad Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka (video)

Správy Sita Poslať

15.6.2021 (Webnoviny.sk) -

image

aktualizované 15. júna 19:54

Strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) berie na vedomie, že Najvyšší súd SR (NS SR) vyslovil iný právny názor ako Špecializovaný trestný súd.
Strana to uviedla v reakcii na rozhodnutie NS SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorú zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Status Šeligu na Facebooku

NS SR zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku a vrátil prípad späť na ŠTS.

Zobraziť fotogalériu k článku:Verejné zasadnutie na Najvyššom súde SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka (fotografie)

„Budeme pozorne sledovať vývoj tohto prípadu až do jeho úplného záveru. Je nevyhnutné, aby v tejto spoločensky mimoriadne citlivej kauze neostali po definitívnom verdikte súdu žiadne pochybnosti,“ uviedol Hlas-SD v stanovisku.
K rozhodnutiu súdu sa vyjadril aj bývalý podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí). V statuse na sociálnej sieti uviedol, že Špecializovaný trestný súd teraz bude musieť svoje rozhodnutie lepšie a zrozumiteľnejšie zdôvodniť, napraviť nedostatky, ktoré mu najvyšší súd vytkol, a odstrániť pochybnosti, ktoré rozhodnutie súdu vyvolalo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Strana Spolu verdikt privítala

Na zrušenie rozsudku reagovala aj mimoparlamentná strana Spolu ktorá rozhodnutie NS SR privítala. „Pre rodiny nevinných obetí, ale aj pre celú krajinu a našu spoločnú dôveru v justíciu a právny štáty je nesmierne dôležité, aby v tejto kauze bola vyvodená spravodlivosť nielen voči vykonávateľom, ale hlavne objednávateľom vraždy,“ povedal predseda Spolu Juraj Hipš.
Expert na právo a spravodlivosť strany Spolu Pavel Nechala uviedol, že súdny spor v tejto kauze je prelomovým aj pre súdnictvo na Slovensku. Za dobrú správu považuje, že odvolací súd identifikoval pochybenia ŠTS a urobil nápravu.
Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko na sociálnej sieti uviedlo, že rozhodnutie NS SR je šancou na reparát pre spravodlivosť. Podľa hnutia by prípadné nepotrestanie páchateľov vraždy zanechalo na Slovensku veľkú ranu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Takmer každý si pamätá, kde bol a čo robil, keď sa dozvedel o tomto ohavnom čine. Nevyriešenie tohto prípadu by znamenalo totálnu stratu dôvery, že sa človek môže domôcť spravodlivosti. Ak by sa totiž nenašli a nepotrestali vinníci ani v tomto prípade, akú máme istotu, že by sa to podarilo v iných prípadoch?“ pýta sa PS v statuse. Hnutie verí v to, že sa podobný ohavný čin na Slovensku už nikdy nezopakuje.
Iniciatíva Za slušné Slovensko verí, že objednávatelia vraždy  budú jednoznačne usvedčení a odsúdení. Uviedli to vo svojom profile na sociálnej sieti. „Vďaka tomuto rozsudku a napriek tomu, že bude tento proces trvať ešte ďalšie mesiace, veríme, že objednávatelia vraždy budú nakoniec jednoznačne usvedčení a odsúdení. Myslíme, dnes ešte silnejšie, na rodiny Jána a Martiny," napísala iniciatíva.

OĽaNO hovorí o zásadnom kroku

Vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) verí, že utorňajšie rozhodnutie znamená zásadný krok k spravodlivej trestnoprávnej koncovke prípadu. Uviedlo to vo svojom stanovisku, ktoré poskytol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.
Podľa poslanca NR SR a predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského (OĽaNO) obžaloba priniesla veľké množstvo dôkazov a je na rozhodnutí sudcov, aby ich vyhodnotili.
„Toto rozhodnutie je o to dôležitejšie, že v súčasnosti sledujeme snahu zvrátiť nastolenie spravodlivosti cez spochybňovanie práce polície, prokuratúry, či súdnictva a dnešok tak pomôže k navráteniu dôvery občanov v spravodlivosť a právny štát,“ zdôraznil.
Dodal, že aj utorňajšie rozhodnutie NS SR ukazuje, aké potrebné sú slobodné a nezávislé médiá. Pripomenul, že Ministerstvo kultúry SR pripravuje nový mediálny zákon, v ktorom bude ochrana novinárov a ich zdrojov zapracovaná omnoho silnejšie ako doteraz.
Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) v parlamente povedal, že rešpektuje vyjadrenie Najvyššieho súdu SR. Považuje to za výsledok toho, že kontrolné mechanizmy fungujú.

Prípad sa začína odznovu

Prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa podľa Romana Kvasnicu začína odznovu. Právny zástupca Zlatice Kušnírovej to povedal po utorkovom rozhodnutí najvyššieho súdu.
Kvasnica zdôraznil, že utorkovým rozhodnutím NS SR vznikla úplne nová procesná situácia a senát najvyššieho súdu dal „viac menej“ za pravdu prokurátorovi a právnym zástupcom poškodených.
„Nehovorme o vine a nevine, hovorme o tom, že sa tu musia vykonať ďalšie dôkazy, ktoré nám podľa mňa prvostupňový súd bezdôvodne odmietol,“ pokračoval. Právny zástupca zároveň dodal, že rešpektujú rozhodnutie NS SR ponechať vec senátu ŠTS, ktorý o prípade rozhodoval minulý rok. „Veríme, že bude spravodlivo rozhodnuté,“ dodal.
Na rozhodnutie NS SR reagovala aj matka Martiny Kušnírovej, Zlatica Kušinírová. „Som rada, že spravodlivosť zvíťazila. Je to taký prvý výkrik do tmy pre spravodlivosť na Slovensku. Nie len kvôli našim deťom, ale aj pre budúce generácie,“ povedala.

Dôležitý krok pre obnovenie dôvery

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze Kuciak za významný moment pre spravodlivosť a právny štát. Žilinka to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti.
Najvyšší súd SR podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej urobil pre obnovenie dôvery v justíciu veľmi dôležitý krok. Agentúre SITA stanovisko prezidentky poskytol jej hovorca Martin Strižinec.
Čaputová podotkla, že aj keď sa trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po utorkovom rozhodnutí NS SR nekončí, sú zase o krok bližšie k spravodlivosti.
„Ján Kuciak poukázal na cynizmus mocných a aj so svojou priateľkou Martinou Kušnírovou na to doplatili životmi. Aj od vyšetrenia ich vraždy a potrestania všetkých jej vinníkov sa preto dnes odvíja dôvera verejnosti v štát a jeho inštitúcie,“ uviedla prezidentka s tým, že NS SR pre obnovenie dôvery v justíciu urobil významný krok.

Druhá šanca pre špecializovaný súd

Špecializovaný trestný súd dostal druhú šancu, aby dokázal, že je nestranný a objektívny. Právny zástupca rodiny Jána Kuciaka Peter Kubina tak reagoval na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.
Kubina povedal, že vníma pozitívne utorkové rozhodnutie NS SR. „Je to maximum toho, v čo sa dnes dalo dúfať,“ pokračoval. Zároveň skonštatoval, že rešpektuje rozhodnutie NS SR neodnať prípad senátu Ruženy Sabovej.
„Súd má byť objektívny, nezávislý a nestranný. Keď teraz dostane prvostupňový súd pokyny, že čo má ešte vykonať a akým spôsobom to má hodnotiť, tak je jeho povinnosťou to urobiť. Ak by to neurobil, tak tam by už založil pochybnosti o svojej nestrannosti,“ vysvetlil Kubina s tým, že treba dať prvostupňovému senátu šancu.

Argumenty obhajoby zostávajú

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) aj v tomto prípade vrátenia na Špecializovaný trestný súd verí v konečný spravodlivý rozsudok. Ako informovala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová, Kollár rešpektuje rozhodnutia súdov.
V opätovnom konaní pred Špecializovaným trestným súdom v kauze vraždy Jána Kuciaka bude obhajoba argumentovať rovnako, teda v prospech neviny. Povedal to pre médiá obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para.
„Počkáme ešte na rozsah dokazovania, ktoré súd určil," povedal Para. Pokiaľ ide o komunikáciu z Threemy a jej interpretáciu, podľa Paru vyznieva v prospech jeho klienta. „Zároveň sa chystáme na súd do Luxemburgu (sídlo Súdneho dvora Európskej únie, pozn. SITA)," dodal.

Dozorový prokurátor je spokojný

Rozsah dokazovania na Špecializovanom trestnom súde bude do značnej miery záležať od toho, čo všetko vytkne v písomnom vyhotovení trestnému súdu Najvyšší súd SR.
Skonštatoval to dozorový prokurátor v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Michal Šúrek. Vyjadril tiež spokojnosť nad dnešným rozhodnutím najvyššieho súdu zrušiť rozsudok ŠTS zo septembra minulého roka.
„Sme spokojní, že odvolací súd uznal naše argumenty zahrnuté v odvolaní. Avšak, bude potrebné počkať si na písomné vyhotovenie daného rozsudku, nakoľko samotný odvolací súd avizoval, že sa vyjadrí, čo bude potrebné v danej trestnej veci ešte vykonať,“ povedal Šúrek. Dodal, že rešpektuje rozhodnutie NS SR ponechať prípad prvostupňovému senátu Ruženy Sabovej.

Rozsudok nemal vnútornú logiku

Predseda senátu Najvyššieho súdu SR Peter Paluda opätovne po rozhodnutí pre média zdôraznil, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Ako dodal, oslobodzujúca časť rozsudku Špecializovaného trestného súdu nemala svoju vnútornú logiku.
„Celkovo spôsobil napadnutý rozsudok v oslobodzujúcej časti zmätok,“ povedal Paluda. Skonštatoval však, že svojím rozhodnutím senát NS SR nenaznačuje vinu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. „Len tým smerujem k tomu, že rozhodnutie v tejto polohe, ako to bolo podané, neobstojí.“ pokračoval.
Ako vysvetlil, senát ŠTS pod vedením Ruženy Sabovej dostane záväzný pokyn odvolacieho súdu, kde bude presne pomenované a špecifikované, ktoré dôkazy a úkony bude potrebné urobiť.
Senát tak podľa Paludu bude aj pod kontrolou verejnosti, „aby boli všetky tieto dôkazy vykonané a logickým spôsobom zdôvodnené a na základe nich bolo rozhodnuté“. Na záver uviedol, že písomné vyhotovenie dnešného rozsudku by mohlo byť hotové ku koncu júla.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk - Reakcie na zrušenie verdiktu nad Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
29.7.2021 Správy

Britskí meteorológovia predpokladajú otepľovanie, v najbližších rokoch dosiahnu 40 stupňov Celzia

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia sa v dôsledku klimatickej zmeny stále rýchlejšie otepľuje. Desať najhorúcejších rokov za vyše ...

29.7.2021 Správy

Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri troch balkánskych krajín, ktoré sú frustrované s odkladaním ich prijatia do Európskej únie, podpísali vo ...

29.7.2021 Správy

Laboratórny modul Nauka sa spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Dlho odkladaný ruský laboratórny modul sa vo štvrtok spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Modul Nauka sa ...

29.7.2021 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou ...

29.7.2021 Správy

Obvinený Dömötör zostáva naďalej vo väzbe, v kauze stíhaných svedkov bol vyčlenený na samostatné konanie

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Obvinený Csaba Dömötör bol v kauze stíhaných svedkov v trestných kauzách vyčlenený na samostatné konanie. ...

29.7.2021 Správy

Otcovská dovolenka by mala byť na Slovensku zavedená od augusta budúceho roka

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Počas otcovskej dovolenky matka dieťaťa nestratí nárok na materskú dávku alebo rodičovský príspevok. Vyplýva to ...

29.7.2021 Správy

Po výbuchu v Chemparku hlásia ďalšie obete, stále pátrajú po dvoch ľuďoch

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Počet mŕtvych po utorkovej explózii v priemyselnom parku v nemeckom meste Leverkusen stúpol na päť. Úrady ...

29.7.2021 Správy

Poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu dôsledkov ŤZP sa má zmeniť

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Systém poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Správy

Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality, zaznelo počas návštevy Naďa na Cypre

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality. Skonštatoval to veliteľ slovenského ...

29.7.2021 Správy

Shakiru v Španielsku vyšetrujú pre údajné daňové úniky, sudca odporučil proces

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Sudca v Španielsku vyšetrujúci údajné daňové úniky kolumbijskej speváčky Shakiry vo štvrtok odporučil, aby sa ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

29.7.2021 Správy

Slovenský startup vďaka unikátnemu NFT projektu IOI umožňuje hráčom z celého sveta obchodovať novou formou na blockchaine

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská spoločnosť IOI Corporation, pôsobiaca v oblasti blockchainu a gamingu, so svojím projektom žne úspechy po ...

29.7.2021 Správy

Svetové vlády sa zaviazali prispieť 4 miliardy dolárov na vzdelávanie detí

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Svetové vlády a spoločnosti sľúbili viac ako 4 miliardy dolárov na vzdelávanie 175 miliónov detí na celom svete a ...

29.7.2021 Správy

Tesco a WWF spájajú sily, aby znížili ekologickú stopu

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Dnes, keď nám Deň vyčerpania prírodných zdrojov (Earth Overshoot Day) pripomína nadmerný konzum, WWF (Svetový ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Starší ľudia investujú vyššie sumy, mladší nižšie. Môžu si to dovoliť, pretože majú viac času

Päťtisíc eur ako jednorazová investícia. Takáto je priemerná suma, ktorú Slováci starší ako 35 rokov investujú do podielových fondov. U ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Pred Prezidentským palácom v Bratislave protestujú desiatky ľudí, búria sa proti novele zvýhodňujúcej zaočkovaných
 2. 2.
  Svetové vlády sa zaviazali prispieť 4 miliardy dolárov na vzdelávanie detí
 3. 3.
  Výbuch sopky Vezuv zmenil mozog jednej zo spálených obetí na sklo
 4. 4.
  Tesco a WWF spájajú sily, aby znížili ekologickú stopu
 5. 5.
  Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov