Raši rokoval v Tokiu, dominovali témy posilnenia ekonomickej spolupráce a podpora investícií
4.9.2025 (SITA.sk) - Predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) rokoval v stredu v Tokiu s predsedom Snemovne reprezentantov Fukushirom Nukagom o posilnení ekonomickej spolupráce a podpore investícií. Dotkli sa aj témy spoločného postoja k aktuálnym medzinárodným výzvam, vrátane vojny na Ukrajine. Osobitný dôraz pri rokovaní kládol Raši na strategický význam príchodu spoločnosti Nippon Steel, ktorá prostredníctvom akvizície U. S. Steel v Košiciach zriadila svoju jedinú európsku pobočku.
„Predseda Snemovne reprezentantov pán Nukaga deklaroval záujem, aby sa táto investícia úspešne rozvíjala. Vníma, že ide o najväčšieho zamestnávateľa na východnom Slovensku," uviedol Raši. Podpredseda parlamentu Peter Žiga, ktorý bol prítomný na rokovaní, pripomenul, že už momentálne v SR pôsobí viac ako 60 japonských firiem, ktoré sú v mnohých oblastiach lídrami vo výskume a inováciách.
Pozvánka na návštevu Slovenska
Na záver stretnutia pozval Raši Nukagu na návštevu Slovenska spolu s japonskou podnikateľskou delegáciou. Cieľom je pretaviť vynikajúce vzájomné vzťahy do konkrétnych ekonomických projektov, ktoré pomôžu slovenskému hospodárstvu, vede a výskumu. Raši svojho partnera informoval aj o nadchádzajúcej návšteve prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho v Japonsku a o pripravovanom Dni Slovenskej republiky na Expo 2025 v Osake.
„Japonskí partneri nás vnímajú ako veľmi seriózneho a spoľahlivého európskeho partnera. Aj preto je naším cieľom, aby Slovenská republika podpísala s Japonskom dohodu o strategickej spolupráci, ktorá otvorí dvere a zjednoduší vzájomný obchod medzi našimi krajinami," dodal Raši.
Stretnutie s predsedom Snemovne radcov
V stredu sa predseda parlamentu v Tokiu stretol aj s predsedom Snemovne radcov, hornej komory japonského parlamentu, Masakazuom Sekiguchim. Hlavnými témami rokovania boli prehĺbenie bilaterálnych vzťahov, posilnenie hospodárskej spolupráce a príprava dohody o strategickom partnerstve medzi oboma krajinami. Richard Raši pozval zároveň predsedu Snemovne radcov na oficiálnu návštevu Slovenska. Sekiguchimu pripomenul, že Slovensko ponúka strategickú geografickú polohu a priamy prístup na trh Európskej únie. Podľa slov Rašiho je cieľom oboch krajín dospieť v najbližšom období k podpisu dohody o strategickom partnerstve a spolupráci.
Obe strany potvrdili aj záujem na aktívnej účasti Slovenska na svetovej výstave EXPO Osaka 2025, kde sa pripravuje Národný deň SR za účasti prezidenta Petra Pellegriniho. Masakazu Sekiguchi ocenil príspevok Slovenska ku kultúrnej výmene a v osobnej rovine prejavil záujem o slovenský folklór, ktorý je v Japonsku mimoriadne populárny.
Do Tokia s Richardom Raši odleteli aj podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga a poslanci Róbert Puci (Hlas-SD), Marián Kéry (Smer-SD), Karol Farkašovský (SNS), Igor Janckulík (KDH), Zuzana Plevíková (Smer-SD), Andrea Szabóová (Hlas-SD), Ivan Štefunko (PS), Marián Viskupič (SaS) a Michal Stuška (Smer-SD).
Viac k témam: Ekonomická spolupráca, EXPO 2025 Osaka, Investície, Podpredseda Národnej rady SR (NR SR), Prezident Slovenskej republiky, RokovanieZdroj: SITA.sk - Raši rokoval v Tokiu, dominovali témy posilnenia ekonomickej spolupráce a podpora investícií © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Eštokovo ministerstvo plánuje veľkú obnovu policajných budov. Začne modernizáciou objektu v Michalovciach
Bleskové povodne a zosuvy pôdy si v Indii vyžiadali najmenej 19 obetí
Podnikať len na Slovensku už mnohým nestačí. Firmy od začiatku cielia na zahraničných klientov
V Iráne popravili ďalších dvoch mužov za účasť na protivládnych protestoch
Aj nákup cez sociálne siete môže podliehať rovnakým pravidlám ako e-shop. Rozhodujú dve dôležité podmienky










