Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Prvýkrát si občania vyberali hlavu štátu v roku 1999, na čele Slovenska doteraz stáli štyria muži a jedna žena

Správy Sita Poslať

15.6.2024 (SITA.sk) - Na čele Slovenskej republiky sa počas jej 31-ročnej existencie vystriedali štyria prezidenti – Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska a jedna prezidentka, teda Zuzana Čaputová.

Prvýkrát si občania vyberali hlavu štátu v roku 1999, na čele Slovenska doteraz stáli štyria muži a jedna žena

Michal Kováč (2. marec 1993 – 2. marec 1998)

Prvého prezidenta novovzniknutej Slovenskej republiky zvolili poslanci Národnej rady SR. Nominant vládneho Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Michal Kováč uspel v tajnom hlasovaní 15. februára 1993, keď získal 106 hlasov.
Bývalý bankár, slovenský minister financií a spoluzakladateľ HZDS sa krátko po svojej inaugurácii 2. marca 1993 začal dostávať do sporov s vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom (HZDS). Ich vzťahy sa vyhrotili po prezidentovej správe o stave republiky, po ktorej Mečiarova vláda padla. Nasledujúce predčasné voľby zabezpečili návrat Mečiarovej vlády a spory pokračovali.
Slovenská informačná služba (SIS) uniesla do Rakúska prezidentovho syna Michala Kováča ml., na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač v kauze Technopol. Prezident v roku 1997 udelil svojmu synovi a ďalším obvineným v tejto kauze milosť. Po uplynutí funkčného obdobia Michal Kováč 2. marca 1998 Prezidentský palác opustil a Slovensko ostalo viac ako rok bez prezidenta. Poslanci v parlamente totiž nedokázali zvoliť novú hlavu štátu.
Prezidentské právomoci prešli na premiéra Vladimíra Mečiara a predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča (HZDS). Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident amnestoval páchateľov únosu prezidentovho syna aj zmareného referenda, v ktorom neboli do volebných miestností doručené právoplatné hlasovacie lístky. Doručené lístky obsahovali len tri otázky o vstupe Slovenska do NATO, chýbala na nich štvrtá otázka o priamej voľbe prezidenta. Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel 5. októbra 2016.

Rudolf Schuster (15. jún 1999 – 15. jún 2004)

Po parlamentných voľbách v roku 1998 novozvolení poslanci zmenili ústavný zákon a v prezidentských voľbách v roku 1999 si po prvýkrát hlavu štátu vyberali priamo občania. V rozhodujúcom druhom volebnom kole porazil bývalý predseda Slovenskej národnej rady (SNR), košický primátor a spoluzakladateľ Strany občianskeho porozumenia (SOP) Rudolf Schuster so ziskom 57,18 percenta platných hlasov expremiéra Vladimíra Mečiara, ktorý získal len 42,81 percenta hlasov.
Rudolf Schuster sa úradu oficiálne ujal 15. júna 1999 počas svojej inaugurácie v Národnej rade. Počas funkčného obdobia Rudolfa Schustera pôsobili na Slovensku dve vlády Mikuláša Dzurindu a vzájomné vzťahy medzi najvyššími ústavnými činiteľmi neboli ideálne. Prezident kritizoval niektoré ekonomické reformy a zvykol vetovať aj zákony.
Počas vážnych zdravotných problémov, ktoré prezidenta postihli, ho v roku 2000 previezli na operáciu do Rakúska a vláda dočasne prevzala prezidentské kompetencie. Po Schusterovom návrate do Prezidentského paláca sa ich rozpory ešte prehĺbili. Rudolf Schuster sa o priazeň voličov uchádzal aj v nasledujúcom volebnom období. V prvom kole prezidentských volieb v roku 2004 však skončil štvrtý, do druhého volebného kola nepostúpil a 15. júna prezidentský úrad opustil.

Ivan Gašparovič (15. jún 2004 – 15. jún 2014)

Jediným prezidentom, ktorý pôsobil v úrade dve funkčné obdobia, bol bývalý vysokoškolský pedagóg, generálny prokurátor ČSFR, predseda SNR (neskôr NR SR) a člen HZDS Ivan Gašparovič. Do volieb v roku 2004 vstupoval za Hnutie za demokraciu (HZD), ktoré založil po svojom odchode z HZDS v roku 2002.
V prvom kole skončil druhý za prvým Vladimírom Mečiarom, keď tesne predbehol nominanta Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Eduarda Kukana. V druhom kole prezidentských volieb so ziskom 59,91 percenta platných hlasov porazil expremiéra Vladimíra Mečiara, ktorý získal 40,08 percenta hlasov. O päť rokov neskôr už ako nezávislý kandidát s podporou strany Smer-SD sa v druhom kole prezidentských volieb stretol s Ivetou Radičovou, ktorá kandidovala s podporou opozičných strán SDKÚ-DS, SMK, KDH a OKS.
Ivan Gašparovič post hlavy štátu obhájil, keď získal 55,53 percenta platných hlasov oproti 44,46 percenta hlasov, ktoré získala jeho súperka. Ivan Gašparovič sa vtedy počas volieb na stretnutí s členmi a priaznivcami Smeru v Košickom kraji sám označil za „akoby člena“ Smeru. Za jedno z jeho najspornejších rozhodnutí vo funkcii sa považuje nevymenovanie parlamentom zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Funkčné obdobie prezidenta Ivana Gašparoviča sa skončilo 15. júna 2014.

Andrej Kiska (15. jún 2014 – 15. jún 2019)

Z nepolitického prostredia prišiel štvrtý prezident Andrej Kiska. Podnikateľ a filantrop pred nástupom do úradu založil a viedol niekoľko úspešných firiem, napríklad splátkové spoločnosti Triangel a Quatro. Neskôr spoluzakladal aj neziskovú organizáciu Dobrý anjel. V prezidentských voľbách v roku 2014 porazil v druhom kole s veľkým náskokom favorizovaného kandidáta a úradujúceho slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý vyhral prvé volebné kolo.
Andrej Kiska získal 59,38 percenta platných hlasov oproti 40,61 percenta hlasov, ktoré získal Robert Fico. Slovenským prezidentom sa stal po svojej inaugurácii 15. júna 2014. Kiskove vzťahy s vládnou koalíciou neboli nikdy ideálne a vyhrotili sa ešte viac po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prezident podporil protivládne protesty a navrhol rozsiahlu rekonštrukciu vlády.
Robert Fico napokon podal demisiu a vznikla nová vláda na čele s Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Koalícia naopak poukazovala napríklad na daňovú kauzu, ktorá sa týkala Kiskovej firmy KTAG a jeho predvolebnej kampane. Firma si nezrovnalosti priznala a daňový dlh doplatila, to však nezabránilo, že bol neskôr Kiska vo veci obžalovaný a aj neprávoplatne odsúdený.
Andrej Kiska v roku 2018 uviedol, že sa o prezidentský úrad už nebude uchádzať a pred koncom svojho funkčného obdobia oznámil, že založí novú politickú stranu. Po parlamentných voľbách v roku 2020 sa však vzdal predsedníckeho kresla v strane Za ľudí a úplne odišiel z politiky.

Zuzana Čaputová (15. jún 2019 – 15. jún 2024)

Prvá žena na čele štátu pred nástupom do funkcie pôsobila v treťom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí. Následne pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít. V rokoch 2001 až 2017 spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, od roku 2010 ako advokátka.
Venovala sa témam právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva, napríklad fungovaniu justičných orgánov, zodpovednosti verejných činiteľov, transparentnému nakladaniu s verejným majetkom a posilňovaniu verejnej kontroly verejnej moci. V rokoch 2018 až 2019 pôsobila ako podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko. V roku 2019 vyhrala prvé kolo prezidentských volieb so ziskom 40,57 percenta hlasov a v druhom kole porazila eurokomisára Maroša Šefčoviča, pričom získala podporu 58,40 percenta zúčastnených voličov.
Počas jej funkčného obdobia sa vystriedalo päť predsedov vlády, konkrétne Peter Pellegrini, Igor Matovič, Eduard Heger, Ľudovít Ódor a Robert Fico. Ódor pritom šéfoval úradníckej vláde, ktorú ustanovila a ktorej zloženie vybrala prezidentka po tom, ako vláda Eduarda Hegera v roku 2022 prišla v parlamente o dôveru.
Mandát Čaputovej poznamenala predovšetkým globálna pandémia ochorenia COVID-19, ale aj ruská invázia na Ukrajinu. V roku 2023 Zuzana Čaputová oznámila, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Podľa vlastných slov by po odchode z funkcie chcela pôsobiť v akademickom prostredí.

Viac k témam: Inaugurácia prezidenta, Prezidenti SRZdroj: SITA.sk - Prvýkrát si občania vyberali hlavu štátu v roku 1999, na čele Slovenska doteraz stáli štyria muži a jedna žena © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
24.7.2024 Redakcia FinReport

Bezkontaktné platenie prostredníctvom Fitbit Pay končí, nahradí ho Google Wallet

„Od pondelka 29. júla 2024 končí služba Fitbit Pay a už viac nebude možné vykonávať bezkontaktné platby prostredníctvom tejto ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Dovolenky prinášajú aj zdravotné problémy, ktoré tvoria viac ako polovicu poistných udalostí

Prvé týždne dovolenkovej sezóny priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Dovolenkári najčastejšie čelili ...

24.7.2024 Martin Jamnický

Firmy čakajú kontroly fiktívnych živnostníkov, daniari im dorubia odvody

Zamestnávanie fiktívnych živnostníkov je dlhodobým problémom pre štát najmä kvôli výpadku v príjmoch z daní a odvodov. Ako naznačujú ...

24.7.2024 Správy

Kandidát Progresívneho Slovenska statusom o Izraeli pobúril židovskú obec

24.7.2024 (SITA.sk) - Kandidát Progresívneho Slovenska v uplynulých parlamentných voľbách a člen opozičného hnutia Dominik Radler prejavil ...

24.7.2024 Správy

Kuleba odišiel na rokovania do Pekingu, Čínu chce dostať na mierovú konferenciu

24.7.2024 (SITA.sk) - Spoločné záujmy s Čínou v otázke ukončenia ruskej vojny na Ukrajine sa ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro ...

24.7.2024 Správy

Lietadlo Saurya Airlines sa po štarte zrútilo, nehodu prežil len pilot (video+foto)

24.7.2024 (SITA.sk) - Osemnásť ľudí zomrelo pri havárii lietadla počas štartu na letisku v nepálskom hlavnom meste Káthmandú. Nehodu so ...

24.7.2024 Správy

Medzinárodný festival Trnavské organové dni sa začína v nedeľu

24.7.2024 (SITA.sk) - V rámci medzinárodného festivalu sa trnavské organy opäť rozozvučia skladbami hudobných velikánov. Trnavské organové ...

24.7.2024 Správy

Ministerstvo zahraničia ocenilo historicky prvú kanadskú veľvyslankyňu v SR, za svoj prínos získala Zlatú plaketu (foto)

24.7.2024 (SITA.sk) - Rezort zahraničia ocenil historicky prvú kanadskú veľvyslankyňu v Slovenskej republike Cheryl Cruzovú. Za mimoriadny ...

24.7.2024 Správy

Polícia adresovala výzvu účastníkom festivalu Pohoda a vopred ďakujem všetkým, ktorí sa zapoja

24.7.2024 (SITA.sk) - Trenčianska krajská polícia zverejnila výzvu pre účastníkov festivalu Pohoda na sociálnej sieti súvisiacu s ...

24.7.2024 Správy

Prezident Pellegrini sa vyjadril k prípadnému organizovaniu okrúhleho stola politikov, všetko závisí od stretnutia s Ficom

24.7.2024 (SITA.sk) - Prezident Peter Pellegrini vo veci prípadnej organizácie okrúhleho stola koaličných a opozičných politikov zameraného ...

24.7.2024 Správy

Slovensko posudzuje na zabezpečenie systémov protivzdušnej obrany už len dve ponuky, oznámil Kaliňák (video+foto)

24.7.2024 (SITA.sk) - V rámci obstarávania na zabezpečenie systémov protivzdušnej obrany Slovensko posudzuje už len dve ponuky z ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Slovenským firmám vlani narástli tržby o 6 % a čistý zisk dokonca o 12 %

Slovenské firmy zažili vlani vcelku úspešný rok, počas ktorého mnohí z nich zvýšili tržby aj zisky. Sumárne tržby dosiahli vyše 262 ...

24.7.2024 Správy

Taraba by sa mal miesto vlajky venovať svojim pracovným problémom, tvrdí Stohlová

24.7.2024 (SITA.sk) - Podpredsedníčka Výboru NR SR pre životné prostredie Tamara Stohlová z hnutia Progresívne Slovensko (PS) odporučila ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Trhová kapitalizácia bitcoinu presiahla 1,3 bilióna dolárov

Najsilnejšia kryptomena bitcoin od začiatku tohto roku posilnila svoju trhovú kapitalizáciu natoľko, že v súčasnosti dosahuje 1,3 bilióna ...

24.7.2024 Správy

Vlastníci znehodnotených zbraní majú sedem dní na ich preverenie

24.7.2024 (SITA.sk) - Vlastníci zbrojnej licencie skupiny B, ktorí vlastnia znehodnotené zbrane, sú povinní ich poskytnúť na preverenie ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Začal sa predaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky. Poslanci parlamentu schválili jej zavedenie do ...

24.7.2024 Správy

Šimkovičovej ministerstvo vyjadrilo pochybnosti ohľadom nájomnej zmluvy na priestory pre Umelecko-dekoračné dielne SND

24.7.2024 (SITA.sk) - Ministerstvo kultúry (MK) SR vyjadrilo pochybnosti a obavy ohľadom zmluvy, ktorú Slovenské národné divadlo (SND) ...

24.7.2024 Správy

Štát musí investovať do vlastnej bezpečnosti, vyhlásil Pellegrini po návšteve ministerstva obrany (foto+video)

24.7.2024 (SITA.sk) - Ak chce štát zabezpečiť bezpečnosť občanov, musí do tejto oblasti investovať finančné prostriedky. Na stredajšej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay