Hľadaj

Proti výstavbe farmy ošípaných v Palárikove sa spojili viaceré obce z okresu Nové Zámky

Sita Poslať
image

NITRA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Obce v okolí Palárikova v okrese Nové Zámky sa spájajú s cieľom zabrániť výstavbe farmy ošípaných v Palárikove.
Obyvatelia majú obavy zo znečistenia životného prostredia a zníženia kvality života. Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor s kapacitou zhruba 7 000 ošípaných a prasníc plánuje postaviť firma Agrovýkrm a.s. Inšpekcia životného prostredia v Nitre zámer povolila.
„Toto rozhodnutie považujeme za nezákonné a sme proti integrovanému povoleniu prevádzky farmy. Pevne verím, že sa tento zámer podarí zastaviť,“ povedala pre agentúru SITA starostka Palárikova Ľubica Karasová.

Spoločná žiadosť

V Dome kultúry v Palárikove bude v pondelok o 17:00 pracovné stretnutie zástupcov okolitých miest, obcí, Nitrianskeho samosprávneho kraja, miestnych podnikateľov a účastníkov konania. Jeho výstupom bude spoločná žiadosť zúčastnených o zrušenie rozhodnutia inšpekcie životného prostredia v plnom rozsahu.
Spolu s Palárikovom budú podľa slov Karasovej bojovať proti farme ošípaných obce Tvrdošovce, Zemné, Selice, Vlčany, Jatov, Rastislavice, Neded a Trnovec nad Váhom. K obciam by sa malo pridať aj mesto Nové Zámky, ktorého primátor Otokar Klein sa už pre médiá vyjadril, že je proti takémuto veľkochovu, pretože by negatíve ovplyvnil celý región.
Podľa Kleina by kamióny zhoršili dopravnú situáciu v regióne, ktorá je už dnes zlá. Trpelo by aj samotné mesto Nové Zámky, zápach by sa šíril do širokého okolia podľa toho, ako by zafúkal vietor, hovorí primátor. „Vzdušná vzdialenosť Nových Zámkov je okolo troch - štyroch kilometrov a je nemysliteľné, aby sme zamorili mesto,“ vyjadril sa Klein.

Hrozba pre životné prostredie

So zámerom nesúhlasí ani Nitriansky samosprávny kraj, ktorý je vlastníkom pozemkov, vedľa ktorých má farma vyrásť. Predseda kraja Milan Belica povedal, že takáto megafarma ošípaných je hrozbou pre životné prostredie. „Je to nebezpečné pre životné prostredie, hlavne pre spodné vody. Keď si znečistíme pitné zdroje, môžeme to rovno zabaliť,“ uviedol.
Okrem spoločného vyhlásenia chcú obce ukázať svoj nesúhlas s farmou ošípaných aj verejne a plánujú ísť protestovať do Bratislavy pred centrálu Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
„Zákon o obecnom zriadení nám jasne hovorí, že základnou úlohou obce pri výkone samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a o potreby jej obyvateľov. Toto nie je potreba obyvateľov, aby sa tu šíril smrad a zdevastovali sme životné prostredie,“ hovorí Karasová. Poukázala na to, že obyvatelia Palárikova a okolitých obcí sa už v roku 2017 vyjadrili proti výstavbe farmy v petícii, ktorú podpísalo 4 840 ľudí.
„Masívna petícia asi nič neznamenala, pretože vôbec sa na ňu neprihliadlo. Do úvahy sa nebrali ani stanoviská odborníkov,“ dodala starostka Palárikova.

Jedenásť hál pre ošípané

Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor plánuje stavať firma Agrovýkrm a.s., Senica, ktorej majiteľmi sú investori z Dánska. Stáť má v areáli bývalého družstva v Palárikove, ktoré fungovalo do roku 1996, potom bola prevádzka obmedzená na niekoľko výkrmových objektov.
Od roku 2007 vlastní pozemky v areáli Agrovýkrm a.s. Projektovaná kapacita farmy je 5 145 kusov prasníc, 1 593 ošípaných nad 30 kilogramov a 232 ošípaných s hmotnosťou od sedem do 30 kilogramov.
Projekt počíta s výstavbou jedenástich hál pre ošípané a jednej haly pre pomocné prevádzky. Spoločnosť Agrovýkrm a.s. zaslala koncom marca agentúre SITA svoje stanovisko, v ktorom prízvukuje, že plánovaný projekt je lokalizovaný približne tri kilometre od obce.
„Samotná farma nie je novovybudovaná, ale ide o miesto, kde sa v minulosti ošípané už chovali. Celý projekt je pripravený v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky a potvrdený všetkými relevantnými inštitúciami SR,“ uviedol Róbert Dubravec zo spoločnosti Agrovýkrm a.s.
Viac k témam: Agrovýkrm Senica, farmaZdroj: Webnoviny.sk - Proti výstavbe farmy ošípaných v Palárikove sa spojili viaceré obce z okresu Nové Zámky © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk
logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2019 Správy

Archeológovia našli v Asuáne starovekú hrobku, pri múmiách objavili aj ozdobné masky a sošky

24.4.2019 Správy

Banskobystričan mal doživotný zákaz šoférovať, chytili ho policajti a nafúkal 2,58 promile

24.4.2019 Správy

Egypťania schválili predĺženie vlády prezidenta as-Sísího, aktivisti nepovažujú referendum za slobodné

24.4.2019 Správy

Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov

24.4.2019 Ján Beracka

Finančné aktíva Slovákov sú vôbec najnižšie v eurozóne, bohatšie národy sa nám vzďaľujú

Slováci môžu mať problém sporiť si vlastnými silami na dôchodok. Popri dôchodkových pilieroch môžu byť v budúcnosti potrebné aj ...

24.4.2019 Správy

Foto: Dílera s pervitínom chytili pri vystupovaní z autobusu, drogy predával niekoľko mesiacov

24.4.2019 Správy

Foto: Policajti v Bratislave riešili kuriózny prípad, stopli motocyklistu so psom

24.4.2019 Správy

Foto: Polícia rieši prípady mŕtvych mačiek, našli ich v dvoch obciach

24.4.2019 Správy

Macron a Ardernová po útoku v Christchurchi organizujú stretnutie na ukončenie online terorizmu

24.4.2019 Správy

Mestské podniky v Bratislave budú mať nových riaditeľov, magistrát vyhlasuje výberové konania

24.4.2019 Správy

Odpálenie starej bomby v Regensburgu nevyšlo, výbuch poškodil okolité domy

24.4.2019 Správy

Partner Penty nevidí dôvod predať štátu nemocnicu na Boroch

24.4.2019 Správy

Prevádzkový zisk Boeingu klesol o viac ako pätinu, spôsobili to problémy lietadla 737 Max 8

24.4.2019 Ján Beracka

Slovensko minulý rok hospodárilo s deficitom 0,7 % HDP

Rozpočtový deficit Slovenska je nižší ako sa očakávalo. Jarná notifikácia štatistického úradu Eurostat odhalila, že Slovensko v minulom ...

23.4.2019 Redakcia FinReport

FinVision 2019: Automatizácia dokáže firmy odbremeniť a umožniť im rásť

Digitalizácia a s ňou súvisiaca automatizácia podnikových procesov, vrátane poskytovaných služieb, môže firmám nielenže ušetriť ...

23.4.2019 Ján Beracka

O životné poistenie väčšina Slovákov záujem nemá

Väčšina Slovákov nemá žiadnu životnú poistku. Spomedzi poistených občanov je väčšina klientov vo veku nad 30 rokov. Objem poistného na ...

20.4.2019 Redakcia FinReport

Cez Veľkú noc pozor na alkohol aj prejedanie, radia poisťovne

Veľkonočné sviatky patria z pohľadu poisťovní k tým pokojnejším. Slováci by si však mali dať pozor na životosprávu. Tradičným ...

18.4.2019 Jana Čipková

Mýtus o GDPR #4: Žiadosti o prenos osobných údajov klienta musí finančný agent vždy vyhovieť

Právo na prenosnosť osobných údajov patrí medzi práva dotknutých osôb, ktoré zaviedlo až nariadenie GDPR. Vzhľadom na to, že mnohí ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení