Hľadaj

Proti výstavbe farmy ošípaných v Palárikove sa spojili viaceré obce z okresu Nové Zámky

Sita Poslať
image

NITRA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Obce v okolí Palárikova v okrese Nové Zámky sa spájajú s cieľom zabrániť výstavbe farmy ošípaných v Palárikove.
Obyvatelia majú obavy zo znečistenia životného prostredia a zníženia kvality života. Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor s kapacitou zhruba 7 000 ošípaných a prasníc plánuje postaviť firma Agrovýkrm a.s. Inšpekcia životného prostredia v Nitre zámer povolila.
„Toto rozhodnutie považujeme za nezákonné a sme proti integrovanému povoleniu prevádzky farmy. Pevne verím, že sa tento zámer podarí zastaviť,“ povedala pre agentúru SITA starostka Palárikova Ľubica Karasová.

Spoločná žiadosť

V Dome kultúry v Palárikove bude v pondelok o 17:00 pracovné stretnutie zástupcov okolitých miest, obcí, Nitrianskeho samosprávneho kraja, miestnych podnikateľov a účastníkov konania. Jeho výstupom bude spoločná žiadosť zúčastnených o zrušenie rozhodnutia inšpekcie životného prostredia v plnom rozsahu.
Spolu s Palárikovom budú podľa slov Karasovej bojovať proti farme ošípaných obce Tvrdošovce, Zemné, Selice, Vlčany, Jatov, Rastislavice, Neded a Trnovec nad Váhom. K obciam by sa malo pridať aj mesto Nové Zámky, ktorého primátor Otokar Klein sa už pre médiá vyjadril, že je proti takémuto veľkochovu, pretože by negatíve ovplyvnil celý región.
Podľa Kleina by kamióny zhoršili dopravnú situáciu v regióne, ktorá je už dnes zlá. Trpelo by aj samotné mesto Nové Zámky, zápach by sa šíril do širokého okolia podľa toho, ako by zafúkal vietor, hovorí primátor. „Vzdušná vzdialenosť Nových Zámkov je okolo troch - štyroch kilometrov a je nemysliteľné, aby sme zamorili mesto,“ vyjadril sa Klein.

Hrozba pre životné prostredie

So zámerom nesúhlasí ani Nitriansky samosprávny kraj, ktorý je vlastníkom pozemkov, vedľa ktorých má farma vyrásť. Predseda kraja Milan Belica povedal, že takáto megafarma ošípaných je hrozbou pre životné prostredie. „Je to nebezpečné pre životné prostredie, hlavne pre spodné vody. Keď si znečistíme pitné zdroje, môžeme to rovno zabaliť,“ uviedol.
Okrem spoločného vyhlásenia chcú obce ukázať svoj nesúhlas s farmou ošípaných aj verejne a plánujú ísť protestovať do Bratislavy pred centrálu Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
„Zákon o obecnom zriadení nám jasne hovorí, že základnou úlohou obce pri výkone samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a o potreby jej obyvateľov. Toto nie je potreba obyvateľov, aby sa tu šíril smrad a zdevastovali sme životné prostredie,“ hovorí Karasová. Poukázala na to, že obyvatelia Palárikova a okolitých obcí sa už v roku 2017 vyjadrili proti výstavbe farmy v petícii, ktorú podpísalo 4 840 ľudí.
„Masívna petícia asi nič neznamenala, pretože vôbec sa na ňu neprihliadlo. Do úvahy sa nebrali ani stanoviská odborníkov,“ dodala starostka Palárikova.

Jedenásť hál pre ošípané

Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor plánuje stavať firma Agrovýkrm a.s., Senica, ktorej majiteľmi sú investori z Dánska. Stáť má v areáli bývalého družstva v Palárikove, ktoré fungovalo do roku 1996, potom bola prevádzka obmedzená na niekoľko výkrmových objektov.
Od roku 2007 vlastní pozemky v areáli Agrovýkrm a.s. Projektovaná kapacita farmy je 5 145 kusov prasníc, 1 593 ošípaných nad 30 kilogramov a 232 ošípaných s hmotnosťou od sedem do 30 kilogramov.
Projekt počíta s výstavbou jedenástich hál pre ošípané a jednej haly pre pomocné prevádzky. Spoločnosť Agrovýkrm a.s. zaslala koncom marca agentúre SITA svoje stanovisko, v ktorom prízvukuje, že plánovaný projekt je lokalizovaný približne tri kilometre od obce.
„Samotná farma nie je novovybudovaná, ale ide o miesto, kde sa v minulosti ošípané už chovali. Celý projekt je pripravený v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky a potvrdený všetkými relevantnými inštitúciami SR,“ uviedol Róbert Dubravec zo spoločnosti Agrovýkrm a.s.
Viac k témam: Agrovýkrm Senica, farmaZdroj: Webnoviny.sk - Proti výstavbe farmy ošípaných v Palárikove sa spojili viaceré obce z okresu Nové Zámky © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Zosúladíme vás s legislatívou o finančnom sprostredkovaní
Novela zákona č. 186/2009 Z.z. prináša až 100 zmien zákona, nové pravidlá a povinnosti.
Zostaňte aktualizovaní!
logo
Prečítajte si tiež:
22.7.2019 Marek Mittaš

Dovolenka bez poistenia môže vyjsť draho. Operácia slepého čreva v Grécku stála 10-tisíc eur

Letná sezóna, to nie sú len dovolenky a zábava, ale aj nešťastia a poistné udalosti. Priemerná poistná škoda v zahraničí za minulý rok ...

22.7.2019 Správy

Francúzska armáda zostaví tím sci-fi spisovateľov, mali by pomôcť pri možných budúcich hrozbách

22.7.2019 Správy

Francúzsko chce migrantov rozdeliť medzi európske krajiny, premiér Salvini nesúhlasí

22.7.2019 Správy

Irán si podľa prezidenta Trumpa zatknutie špiónov CIA vymyslel

22.7.2019 Správy

Konzervatívci hlasovali o nástupcovi Mayovej, favoritom je Johnson

22.7.2019 Správy

Osídľovanie Západného brehu Jordánu podľa Peace Now za Trumpa napreduje

22.7.2019 Správy

Prezident Duterte hrozil Kanade vojnou, ale k Číne je veľmi zhovievavý

22.7.2019 Správy

Prezidentka Čaputová sa stretla so Švecovou, vyjadrili sa aj k nedávno vetovanému zákonu lex Harabin

22.7.2019 Správy

Riaditeľ inšpekčnej spoločnosti Albín Sladovník: COOP Jednota má unikátne prepracovaný inšpekčný systém, vlastné výrobky podrobuje viacstupňovej kontrole

22.7.2019 Správy

Volvo zvoláva na opravy viac ako pol milióna áut, niektoré časti motora môžu začať horieť

22.7.2019 Správy

Walesa sa musí ospravedlniť Kaczynskému, exprezident s verdiktom odvolacieho súdu nesúhlasí

22.7.2019 Správy

Člen Konzervatívnej strany sa postaví pred súd, obžalovali ho za sexuálne napadnutie dvoch žien

22.7.2019 Správy

Železiarne Podbrezová neuvažujú o hromadnom prepúšťaní, ale zrejme zastavia prijímanie nových ľudí

19.7.2019 Ján Beracka

Štát si od občanov prestane pýtať ďalšie dokumenty v papierovej forme

Slovensko sa už od 1. septembra minulého roka konkrétnym spôsobom obmedzuje v byrokracii tým, že určité potvrdenia sa dajú získať ...

18.7.2019 Ján Beracka

Na Slovensku majú agenti viac povinností, ako vyžaduje európska smernica

Smernica IDD vznikala so vznešeným cieľom, ktorým bolo chrániť spotrebiteľa a nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky kanály distribúcie ...

17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení