Hľadaj

Prípadný tvrdý brexit prinesie firmám obchodujúcim s Veľkou Britániou nové povinnosti

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) - Spoločnosti, ktoré do Veľkej Británie dovážajú tovar v hodnote nižšej ako 135 libier (približne 157 eur), čaká v prípade tvrdého brexitu podľa kuriérskej spoločnosti DPD SK nová registračná povinnosť pre potreby platby dane z pridanej hodnoty.
„Registrácia je jednoduchá a trvá iba niekoľko minút. Túto povinnosť však netreba zbytočne odkladať na reálny začiatok brexitu,“ vysvetlil generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk.

Hrozba tvrdého brexitu je reálna

Situácia okolo odchodu Veľkej Británie z Európskej únie ostáva naďalej nejasná a hrozba neriadeného, tzv. „tvrdého“ brexitu, je stále reálna. Firmy, ktoré chcú naďalej obchodovať so Spojeným kráľovstvom, sa musia podľa spoločnosti DPD SK pripraviť na nové povinnosti.
Európske firmy budú účtovať DPH v mieste nákupu, teda v Spojenom kráľovstve. Musia sa tak zaregistrovať na britskom colnom úrade HMRC (Her Majesty´s Revenue and Customs).
Pri registrácii firma dostane jedinečné identifikačné údaje, ktoré bude pri zásielkach do Veľkej Británie využívať. „Po úspešnej registrácií zákazník oznámi identifikačné údaje HMRC svojej kuriérskej spoločnosti a bude ich tiež uvádzať na faktúrach,“ uviedol Pavuk.

Produktom treba vyhľadať kódy

Firmy, ktoré chcú po brexite plynulo pokračovať v obchodovaní s partnermi vo Veľkej Británii, by podľa DPD SK nemali zabúdať aj na ďalšie povinnosti. V prvom rade je potrebné požiadať o registračné a identifikačné číslo hospodárskych subjektov, takzvané EORI.
Registrácia do EORI je jednoduchá a firmy ju môžu realizovať prostredníctvom webovej stránky finančnej správy. Firmy by si tiež mali vyhľadať kódy HS pre produkty, ktoré chcú vyvážať mimo hraníc EÚ. Tieto kódy umožňujú colným orgánom zistiť, aký je produkt firmy a akú DPH alebo colnú sadzbu treba účtovať za tovar.
Kuriérska spoločnosť DPD SK je členom DPDgroup, druhej najväčšej medzinárodnej siete na prepravu balíkov v Európe. Poskytuje služby na Slovensku a do 230 krajín sveta.
Viac k témam: Brexit, firmyZdroj: Webnoviny.sk - Prípadný tvrdý brexit prinesie firmám obchodujúcim s Veľkou Britániou nové povinnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste
logo
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení