Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Prieskum J&T Banky odhalil prekvapivé fakty o slovenských a českých milionároch

Správy Sita
SK
EN
Poslať
image

Bratislava, 1.6.2017 ( WBN/PR ) - Aká bola cesta za bohatstvom a čo je kľúčom úspechu našich majetných ľudí? Výnimočný prieskum WEALTH REPORT 2017, ktorý už po šiestykrát zrealizovala J&T Banka, pozná tajomstvo bohatých Slovákov a Čechov.
Mnohí z nás túžia po bohatstve i prepychu a často máme o ňom mylnú predstavu. Dá sa získať iba dedičstvom, alebo tvrdou prácou? Rozhoduje vzdelanie, alebo na ňom nezáleží? A akým spôsobom vychovávajú boháči deti, ako premýšľajú a žijú? Na všetky tieto otázky a ešte omnoho viac nám odpovedal unikátny prieskum WEALTH REPORT 2017, ktorý realizovala J&T Banka. Už po šiestykrát sa vďaka nemu dozvedáme pravdu o naši dolárových milionároch.
„Ako privátna banka sa sústreďujeme na veľmi špecifický segment trhu a rovnako ako iné banky musíme poznať správanie, názory a charakteristiky našich klientov. Preto sme pred rokmi začali s týmto prieskumom, ktorého realizácia je vzhľadom na špecifickú klientelu omnoho náročnejšia ako v prípade retailových služieb, a tým je unikátny. Výsledky prieskumu, ktorý ukazuje skutočnosť, búrajú mnohé mýty a je mimoriadne zaujímavé konfrontovať ich so vžitými predstavami o milionároch. Prieskum nám zároveň dáva možnosť sledovať aj vývoj správania bohatých ľudí v čase,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T BANKA, a. s., Slovensko.
Do prieskumu sa zapojilo celkovo 263 respondentov, ktorých disponibilný majetok má hodnotu minimálne 1 milión USD. Z toho 192 Čechov a 71 Slovákov. Tu sú zaujímavé zistenia.
Kto sú naši dolároví milionári?
Ak tipujete, že sú to zväčša muži, tipujete správne. Na Slovensku je až 96 % mužov, ktorí vlastnia milióny dolárov. V Čechách je počet bohatých žien o trochu vyšší, ale stále silnejšie pohlavie vedie (86 %).
Priemerný vek milionára je v súčasnosti na Slovensku 52 rokov, v Česku 53 rokov. Mladých milionárov vo veku od 18 do 34 rokov je tak stále len minimum (5 % SR, 3 % ČR). O tom, že elitný klub dolárových milionárov na Slovensku postupne starne, svedčí fakt, že medziročne stúpol počet milionárov – penzistov zo 4 % na 13 %. Oproti zvyšku sveta, kde vekový priemer milionárov dosahuje 58 rokov, naša krajina má relatívne mladších boháčov.
Rozhoduje na ceste za úspechom vzdelanie?
Drvivá väčšina dolárových milionárov dosiahla vysokoškolské vzdelanie (79 % v ČR a 86 % v SR) . Tretina z nich žila istý čas v zahraničí a aktuálne zastáva post majiteľa či konateľa firmy (v ČR 52 %, v SR 54 %). Až ¾ milionárov pracujú v odbore, ktorý priamo vyštudovali, alebo v príbuznej oblasti. Zároveň sa neustále vzdelávajú a absolvujú rôzne jazykové, manažérske kurzy či kurzy osobnostného rozvoja.
Rovnako ani bežnej populácii nemožno uprieť snahu po vzdelaní. Rozdiel je však v tom, že bežná populácia preferuje skôr praktické znalosti a vyberá si skôr kurzy účtovníctva, práce s počítačmi a rôzne školenia, ktoré im pomôžu uplatniť sa na konkrétnom pracovnom mieste.
Ako si na svoje milióny zarobili?
Ďalším prekvapivým zistením je skutočnosť, že si naši dolároví milionári svoje milióny zarobili tvrdou prácou, čiže podnikaním a prácou pre zamestnávateľa (82 % v ČR a 86 % v SR), a nie reštitúciou, výhrou alebo dedením(2 % v ČR, 1 % v SR), ako sa nazdávajú mnohí z nás. „Väčšina milionárov naštartovala svoje podnikanie v 90. rokoch minulého storočia. Aj vzhľadom na politickú a ekonomickú situáciu u nás nemohli v tom čase počítať s dedičstvom alebo s výraznejším majetkom od rodičov, ako to často vidíme v zahraničí. To, čo dnes majú, si zarobili dlhodobým rozvojom svojho podnikania,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky.
Ako teda investovať, aby sme zbohatli?
Slovenskí aj českí dolároví milionári sú opatrnými investormi, ktorí si vyberajú najmä bezpečné investície. Tie rizikové tvoria iba cca 20 % ich portfólia. K obozretnosti ich viedla predchádzajúca skúsenosť, teda „zrelá“ životná fáza, v ktorej sa nachádzala väčšina z nich (50 – 59 rokov).
S vekom stúpa tiež trpezlivosť pri zhodnocovaní peňazí. Aj preto dolároví milionári čoraz viac investujú do podielových fondov a do dlhopisov, ktoré im prinášajú atraktívne zhodnotenie voľných finančných prostriedkov.
Až 30 % slovenských milionárov však má približne 51 % svojich investícií v zahraničí. Česi sú v tomto smere opatrnejší a len 15 % z nich sa rozhodlo v zahraničí investovať 30 a viac percent. Rozdiel môže súvisieť s faktom, že Slováci investujú najmä v Česku.
V čom vidia potenciál úspešnej investície?
Potenciál investícií vidia českí a slovenskí milionári odlišne. Česi v súčasnosti veria, že sa im peniaze najviac zhodnotia investovaním do stavebných pozemkov (38 %), rezidenčných nehnuteľností (33 %), poľnohospodárskej pôdy (28 %) a do start-upov (27 %).
Slováci, naopak, za zaujímavejšie považujú investície do akcií zahraničných firiem (32 %), alternatívnych investícií (24 %), nákupu poľnohospodárskej pôdy (21 %) a do korporátnych dlhopisov (21 %). Naopak, obe skupiny už nepriťahujú nákupy firiem, ktoré pre nich boli v minulosti atraktívne.
Českí milionári sa zaujímajú o niečo viac ako tí slovenskí o investície do technologických inovácií a do výskumu (27 % ČR, 29 % SR). A keď už investovať do takýchto projektov, tak bez účasti štátu, ktorému dôveruje iba 23 % respondentov.
Ako naši milionári vychovávajú svoje deti?
Väčšina z nás si myslí, že vo výchove vlastných potomkov medzi bežnými ľuďmi a bohatými vládnu priepastné rozdiely. Nie je to celkom tak a odlišnosti sú nepatrné. Majetní ľudia držia svoje deti zväčša nakrátko a o niečo viac ako ostatní, kladú dôraz na disciplínu, samostatnosť a majú tiež na ne vyššie nároky.
Dôležitá je pre nich vnútorná motivácia namiesto vonkajšej kontroly. Jednoducho chcú, aby z ich detí vyrástli skutočné osobnosti so schopnosťou formulovať vlastné názory a vízie. „Uvedomujú si, že ich deti sú materiálne privilegované, preto kladú dôraz na jasne stanovené pravidlá, ktoré majú zabezpečiť, aby toto postavenie nezneužívali a poznali hodnotu peňazí. Pripúšťajú však, že vzhľadom na okolnosti nie je pre nich vždy jednoduché nájsť zlatú strednú cestu,“ odkrýva metódy milionárskej výchovy riaditeľka J&T Banky.
Keďže veľa respondentov (32%) žilo nejaký čas v zahraničí, rovnako podporujú i svoje deti, aby študovali a získavali cenné skúsenosti za hranicami Slovenska.
Veľká časť milionárov si v strednom veku zakladá druhú rodinu. Na Slovensku je tento trend o niečo menší. Tí, ktorí majú možnosť porovnať výchovu „prvých“ a „druhých“ detí, uvádzajú, že sa potomkom z druhého manželstva venujú viac. Väčšina z nich totiž ľutuje, že si na svoje staršie deti neurobili dostatok času.
Kto bude dediť ich majetok?
Dolároví milionári sa na odovzdanie majetku postupne pripravujú, aj keď vzhľadom na vek to zatiaľ nepovažujú za aktuálnu otázku. Vedia však, že v budúcnosti sa tejto téme nevyhnú. Takmer polovica z nich (46 % v SR a 43 % v ČR) si zvolí za svojho nástupcu niektoré z detí. V porovnaní so svetom sú slovenskí milionári mladší, a preto sa budú zaoberať otázkou dedičstva neskôr.
Ako reagujú na spoločenské zmeny, Trumpa a brexit?
Dolároví milionári oceňujú najmä predvídateľnosť a nemennosť podmienok. Výrazné spoločenské zmeny podľa nich vytvárajú napätie. Od štátu teda tak v Česku (81 %), ako na Slovensku (96 %) očakávajú predovšetkým dlhodobú koncepciu rozvoja, bezpečnosť a dobré podmienky na život aj na podnikanie. Pritom však zostávajú liberálni, pravicovo orientovaní a očakávajú, že štát nebude zbytočne míňať.
Čo sa týka odchodu Veľkej Británie z únie, až 66 % slovenských dolárových milionárov vyjadrilo obavu o začatí tzv. brexitu. Súvisí to s obavami z ďalšieho oslabovania EÚ, ktorá tak príde o silného člena.
Na rozdiel od brexitu zvolenie Trumpa a jeho administratívy polarizuje milionárov. Približne tretina z nich vníma jeho zvolenie za prezidenta USA ako investičnú príležitosť, rovnako veľká skupina však túto skutočnosť vníma negatívne a takmer tretina oslovených sa k téme nevedela alebo nechcela vyjadriť.
Prestanú slovenskí boháči niekedy pracovať?
Na otázku, koľkonásobne musia byť bohatí, aby prestali pracovať, odpovedala väčšina z opýtaných, že výška majetku na to vôbec nemá vplyv. Slovenskí milionári budú pracovať stále. „Práca je pre nich záľubou. Aj preto sa u nich stretávame s tvrdením, že chcú naďalej pracovať, bez ohľadu na veľkosť majetku. Zároveň si uvedomujú, že zodpovedajú tiež za osudy iných ľudí, rodiny, zamestnancov a ďalších, ktorí profitujú z ich činnosti, a zároveň im vytvárajú stabilné zázemie,“ vysvetľuje Anna Macaláková.
Ako by strávili posledné tri roky života?
Prieskum ukázal i ľudskú stránku milionárov. Svoje posledné roky života by chceli stráviť v ústraní a v kruhu rodiny. Za najväčší úspech považujú „nájdenie pokoja“.
Na ceste za bohatstvom ich neodradila ani výrazná strata investovaných prostriedkov, ktorú priznalo 34 % slovenských respondentov a 40 % českých. Viac ako finančné straty ich boleli sklamania, ktoré sa týkali partnerských, obchodných alebo súkromných vzťahov. Tieto „pády a krachy“ im však v živote uštedrili najcennejšie lekcie, z ktorých sa poučili. „K bohatstvu zriedka vedie ľahká a krátka cesta. Aj keď kvalitné vzdelanie a tvrdá práca ešte nie sú zárukou bohatstva, vo výraznej väčšine sú tou základnou podmienkou na jeho dosiahnutie. To je najsilnejšie posolstvo, ktoré každý rok vyplynie z nášho prieskumu,“ dodáva na záver Anna Macaláková, riaditeľka J&T BANKA, a. s., Slovensko.
Viac k témam: bohatstvo, J&T banka, majetný ľudia, úspechZdroj: Webnoviny.sk - Prieskum J&T Banky odhalil prekvapivé fakty o slovenských a českých milionároch © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
22.9.2023 Správy

Došlo k mimoriadne závažnej manipulácii volebnej kampane, vyhlásil Matovič (video)

22.9.2023 (SITA.sk) - Došlo k mimoriadne závažnej manipulácii volebnej kampane. Vyhlásil to predseda hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič na ...

22.9.2023 Robert Juriš

ECB skúma kvalitu súčasných eurobankoviek a zároveň pracuje na ich redizajne

Európska centrálna banka už počas minulého roka ohlásila redizajn eurobankoviek, ktoré sú v nezmenenej podobe v obehu už viac ako dve ...

22.9.2023 Redakcia FinReport

EÚ uložila spoločnosti Intel takmer 400-miliónovú pokutu za zneužívanie postavenia na trhu

Európska komisia uložila čipovej spoločnosti Intel pokutu vo výške 376 miliónov eur (400 miliónov dolárov) za preukázanie zneužívania jej ...

22.9.2023 Eva Sadovská

Home office sa mení na hybrid. Vieme, čo motivuje zamestnancov zostať v kanceláriách

Pandémia koronavírusu priniesla nové trendy na trhu práce. Jedným z nich je hybridný model, ktorý kombinuje prácu v kancelárii s režimom ...

22.9.2023 Správy

Kyjev odkladá vytvorenie registra oligarchov do konca vojny

22.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajina sa rozhodla odložiť vytvorenie registra oligarchov do konca vojny s Ruskom. Ako referuje web Ukrajinská pravda, ...

22.9.2023 Správy

Moskva v budúcom roku zvýši výdavky na obranu o 25 percent, potvrdil ruský premiér Mišustin

22.9.2023 (SITA.sk) - Rusko v roku 2024 zvýši svoje výdavky na obranu o závratných približne 7,5 bilióna ...

22.9.2023 Redakcia FinReport

Motorová nafta zdražuje dvakrát rýchlejšie ako benzín

Ceny pohonných látok v uplynulom týždni opäť stúpli. Kým oba druhy benzínov zdraželi o viac ako dva centy na liter, cena motorovej nafty ...

22.9.2023 Správy

Ohrozené milióny eur z eurofondov sú výsledkom práce Remišovej, tvrdí Saska a predstavila riešenia (video)

22.9.2023 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila opatrenia na rýchlejšie, lepšie a jednoduchšie využívanie prostriedkov ...

22.9.2023 Správy

Progresívne Slovensko stráca na Smer takmer 10 percent. Sme rodina, KDH a ďalšie dve strany sú tesne nad piatimi

22.9.2023 (SITA.sk) - Keby boli parlamentné voľby tento víkend, zvíťazila by strana Smer-SD, ktorá by dostala 24,4 percenta hlasov. Za ňou by ...

22.9.2023 Správy

Ruská Čiernomorská flotila má po raketovom útoku len dve možnosti, dobrovoľnú alebo nútenú likvidáciu

22.9.2023 (SITA.sk) - Ruskú Čiernomorskú flotilu čakajú dve možnosti - buď dobrovoľná alebo nútená ...

22.9.2023 Správy

Ruský útok zasiahol obytné budovy v Chersone, o život prišiel jeden civilista

22.9.2023 (SITA.sk) - Jeden 25-ročný muž zomrel a ďalší civilista utrpel zranenia pri piatkovom rannom ruskom útoku na mesto Cherson na juhu ...

22.9.2023 Správy

Situácia v Čiernom mori zostáva aj naďalej napätá, Kyjev má pred sebou ešte „dlhú cestu“ (video)

22.9.2023 (SITA.sk) - Situácia v Čiernom mori zostáva „napätá“ a Ukrajina má pred sebou ešte „dlhú cestu“, aby „zničila všetky ...

22.9.2023 Správy

V obci Nižná Boca sa stala tragická dopravná nehoda, zrážku s nákladiakom neprežil 42-ročný vodič

22.9.2023 (SITA.sk) - V obci Nižná Boca v okrese Liptovský Mikuláš sa v piatok okolo poludnia stala tragická ...

22.9.2023 Správy

Vojenskú prísahu zložilo takmer 400 nových vojakov, slávnostný nástup sa po dlhom čase konal na verejnosti (video)

22.9.2023 (SITA.sk) - Takmer 400 nových vojakov zložilo v piatok vojenskú prísahu v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Od existencie ...

22.9.2023 Redakcia FinReport

iSTYLE sa spája s m:zone. Akvizícia prinesie viac prémiových predajní

Spoločnosti iSTYLE a m:zone spájajú svoje aktivity a pod hlavičkou iSTYLE budú prevádzkovať šesť predajní v Bratislave, Trenčíne a ...

22.9.2023 Správy

Česko rokuje so Švédskom o výcviku ukrajinských pilotov na stíhačkách Gripen

22.9.2023 (SITA.sk) - Česká republika v súčasnosti rokuje so Švédskom o možnom výcviku ukrajinských pilotov na používanie stíhačiek ...

22.9.2023 Miloslava Némová

Česká národná banka dostala zlatú horúčku. Čo sa to u našich susedov deje?

Popularita zlata je opäť na vzostupe. Medzi centrálnymi bankami, ktoré vo veľkom tento drahý kov nakupujú, vyčnieva Česká národná banka. ...

22.9.2023 Správy

Členstvo Ukrajiny v EÚ ukončí „ospalú siestu“ v rozširovaní Únie, tvrdí šéf európskej diplomacie Borrell

22.9.2023 (SITA.sk) - Cesta Ukrajiny do Európskej únie nebude jednoduchá, keďže je vo vojnovom stave, pričom musí vykonať ešte viacero ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay