Hľadaj

Prezidentka Čaputová prijala demisiu Sólymosa, životné prostredie dočasne povedie Érsek

Sita Poslať

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a riadením rezortu poverila jeho straníckeho kolegu a ministra dopravy Árpáda Érseka.

image

Hlava štátu vo svojom prejave zdôraznila, že rezort životného prostredia sa aj pod vedením odchádzajúceho ministra stal kľúčovým a ocenila jeho schopnosť vyvodiť osobnú zodpovednosť.
Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) upozornil dočasného ministra Érseka na možný konflikt záujmov, ktorý môže vyplynúť z riadenia dvoch rezortov.
Sólymos sa bude uchádzať o dôveru voličov vo februárových parlamentných voľbách, v ktorých podľa neho môžu občania rozhodnúť o jeho ďalšom pokračovaní v politike.

Čaputová ocenila prácu Sólymosa

Podľa prezidentky sa bývalý minister Sólymos zachoval tak, ako to na Slovensku nebýva bežné. „Schopnosť prijať zodpovednosť za svoju chybu, by mala byť dôležitou výbavou každého verejného činiteľa, lebo bez nej nemôžeme zlepšiť kvalitu nášho verejného života,“ povedala.
Čaputová ocenila jeho pôsobenie v envirorezorte a vyzdvihla najmä schválenie Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030. „Je dôležité, že po dlhých rokoch máme opäť moderný strategický dokument, ktorý jasne definuje naše priority a rámce našej environmentálnej politiky,“ vysvetlila.
Podľa nej sa za pôsobenia ministra Sólymosa podarilo presadiť dôležité zákony. Ako príklady uvidela Lex Žitný ostrov, ktorý zabezpečuje zvýšenú ochranu oblastiam prirodzenej akumulácie vôd, novelu zákona o odpadoch či zákon o zálohovaní nápojových obalov.
Prezidentka uviedla, že podľa Správy Európskej agentúry pre životné prostredie v dôsledku znečisteného ovzdušia na Slovensku ročne predčasne zomrie približne 5 400 ľudí. „Už len tento jediný údaj jasne hovorí, aké dôležité je chrániť a zlepšovať kvalitu vzduchu, ktorý dýchame,“ upozornila a dodala, že envirorezort je životne dôležitý a jeho význam bude neustále narastať.

Posledná demisia v Pellegriniho vláde

Premiér Pellegrinii si myslí, že táto demisia bola počas jeho vládnutia posledná. „Moja vláda má necelé dva roky a z tej zatiaľ odišla len pani ministerka Andrea Kalavská (nom. Smer-SD, pozn. SITA) na základe vlastného rozhodnutia, nie na základe nejakej kauzy a pán Sólymos tiež opustil rezort, nie z titulu jeho zlyhania na jeho rezorte,“ dodal a doplnil, že trojtýždňové pôsobenie Tomáša Druckera vníma ako veľmi krátku epizódu a nepočíta ho za člena jeho vlády.
Upozornil na to, že poverený minister životného prostredia Érsek sa musí vyvarovať krížového riadenia, „aby sám sebe ako ministrovi dopravy nevydával nejaké povolenia ako minister životného prostredia na nejaké stavby, to je jediné, na čo si musí dať pozor“.
Bývalý minister životného prostredia Sólymos sa bude uchádzať o dôveru voličov strany Most-Híd. „Nechám voličov a občanov sa rozhodnúť, či mám pokračovať vo svojej práci. Voľby dávajú najväčšiu legitimitu politikovi v tom, či má pokračovať alebo nemá pokračovať,“ povedal s tým, že si vie predstaviť ďalšie vedenie rezortu životného prostredia.
Rozhodnutie podať demisiu bolo podľa neho správne. Za najväčší úspech svojho pôsobenia považuje zavedenie zálohovania PET fliaš.
Zastupujúci minister Érsek sa poďakoval svojmu predchodcovi a myslí si, že nebude prichádzať ku stretu záujmov, na ktoré upozornil premiér. „Myslím si, že aj cesty sa križujú, preto sa robia križovatky, aby ste bezpečne mohli cez tie križovatky prejsť. Ja chcem prejsť takto obidvoma ministerstvami, aby nedošlo k havárii,“ dodal.

Incident v ázijskej reštaurácii

Sólymos za vzdal funkcie ministra po medializácii informácií, že pod vplyvom alkoholu v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta slovne a fyzicky napadol spoločne s bratom personál.
Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavskej krajskej polícia Michal Szeiff, po vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí reštaurácie.
Sólymos sa vo štvrtok 23. januára ospravedlnil a tiež uviedol, že ho mrzí, že jeho štvorročná práca na rezorte končí takýmto incidentom. „Zažívam veľmi ťažké obdobie vo svojom rodinnom živote. V tejto zložitej a vypätej emočnej situácii som sa zachoval zle a pre mňa osobne nezvyčajne. Som jednoducho človek a zlyhal som,“ povedal Sólymos.
Sólymos bol ministrom životného prostredia od roku 2016. Počas svojho úradovania sa venoval najmä zmenám v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany ovzdušia, ochrany prírody a podzemných vôd. Legislatívne zmeny presadil aj v oblasti ochrany pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov na Slovensku.

Viac k témam: demisia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová prijala demisiu Sólymosa, životné prostredie dočasne povedie Érsek © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
21.10.2020 Správy

Huawei Technologies Slovakia, s.r.o. má nového generálneho riaditeľa

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Huawei Technologies (Slovak), s.r.o. je od 1. marca 2020 Colin Cui ...

21.10.2020 Správy

Minister Sulík sa vyjadril k vyjadreniam premiéra Matoviča o lockdowne

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Minister hospodárstva Richard Sulík považuje v ...

21.10.2020 Redakcia FinReport

Na Slovensko prichádza online poistenie pre psov a mačky

V mnohých slovenských domácnostiach robia radosť nielen deti, ale aj domáce zvieratká. Napríklad psy a mačky. Každý ich chovateľ vie, že ...

21.10.2020 Správy

Niké podporila ďalšie talenty, z Fondu pre budúcnosť športu už rozdala 189 800 €!

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Už viac než 100 žiadateľov o grant z Fondu pre budúcnosť športu získalo od stávkovej spoločnosti Niké ...

21.10.2020 Správy

Polícia upozorňujú na hoax o zavádzaní nanočipov pri plošnom testovaní

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia upozorňuje na hoax o zavádzaní nanočipov pri plošnom ...

21.10.2020 Správy

Poskytovanie dotácií aj kultúrne podujatia, poslanci prerokujú opatrenia v zrýchlenom konaní

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Parlament v stredu rozhodol, že novelu zákona, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti ...

21.10.2020 Správy

Poslanec Goga porušil zákon, mastná pokuta ho pripraví o šesť mesačných platov

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanec Národnej rady SR Ľudovít Goga (Sme rodina) má ...

21.10.2020 Zuzana Mecková

Povodne znovu trápia Slovákov. Ako získať čo najrýchlejšiu pomoc od poisťovne?

Viac ako dva týždne Slovensko trápili silné zrážky. Mohutné dažde spôsobili povodne a škody na majetku vo výške viac než milión eur. ...

21.10.2020 Správy

Rakúšania, ktorí prišli pre COVID-19 o prácu, si prilepšia. Od štátu dostanú príspevok

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Zamestnanci v Rakúsku, ktorí stratili prácu v dôsledku protipandemických opatrení, dostanú v decembri od štátu ...

21.10.2020 Správy

Union vám pomôže zorientovať sa v prevencii aj v očkovaní vašich detí

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Kým dieťa dovŕši jeden rok, navštívi pediatra asi 10 krát. No a kým nastúpi do školy, do čakárne zavíta ...

21.10.2020 Správy

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie podnet Smeru-SD, ktorý súvisí s novelou zákona o prokuratúre

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Ústavný súd SR (ÚS SR) na dnešnom ...

21.10.2020 Správy

Časť zamestnancov Amazonu môže naďalej pracovať z domu, do roboty nemusia ísť až do júna

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Americký internetový predajca Amazon plánuje pre ...

21.10.2020 Správy

Špecializovaný trestný súd sa vrátil ku kauze Devín banky, obžalovaní vypovedali vo veci zmeniek

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde ...

21.10.2020 Správy

Švajčiarsko posiela cestujúcich zo Slovenska rovno do karantény, Luxembursko je benevolentnejšie

21.10.2020 (Webnoviny.sk) - Švajčiarsko zaradilo od pondelka 12. októbra Slovenskú republiku na zoznam rizikových krajín. Pre ľudí ...

20.10.2020 Redakcia FinReport

Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii

Poisťovňa Premium, ktorá pôsobí na Slovensku štyri roky, sa stala súčasťou najrozšírenejšieho online porovnávača poistných produktov ...

20.10.2020 Robert Juriš

Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať

Hovorí, že v ekonomickom boji s koronakrízou by pomohlo znižovanie daní. Zároveň striktne nesúhlasí, aby ľudia dostávali pomoc bez ...

19.10.2020 Magdaléna Švančarková

Niektoré známe značky likvidujú svoje predajne na Slovensku, iné k nám zase prichádzajú

Na slovenskom trhu v oblasti maloobchodu pribudnú noví hráči a niektoré známe značky, naopak, odchádzajú. Dôvodom je očakávaný pokles ...

18.10.2020 Dominik Horváth

Schyľuje sa k celosvetovej vojne „batérií“ a zapoja sa aj Slováci

V Európe začínajú vznikať nové spoločnosti výrobcov batérií do elektromobilov. Ich cieľom je konkurovať Číne, ktorá momentálne udáva ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finančník a poslanec NRSR, Erik Ňarjaš, riadil globálne finančné inštitúcie, teraz radí ako sa dostať z finančnej krízy
 2. 2.
  Na Slovensko prichádza online poistenie pre psov a mačky
 3. 3.
  Eurolab Lambda tvrdí, že v čase podpisu zmluvy na testy pre štát nemala dlh voči Sociálnej poisťovni
 4. 4.
  Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať
 5. 5.
  Od januára sa zvyšuje minimálna mzda na 623 eur, stúpnu aj príplatky pre zamestnancov