Hľadaj

Prezidentka Čaputová prijala demisiu Sólymosa, životné prostredie dočasne povedie Érsek

Sita Poslať

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a riadením rezortu poverila jeho straníckeho kolegu a ministra dopravy Árpáda Érseka.

image

Hlava štátu vo svojom prejave zdôraznila, že rezort životného prostredia sa aj pod vedením odchádzajúceho ministra stal kľúčovým a ocenila jeho schopnosť vyvodiť osobnú zodpovednosť.
Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) upozornil dočasného ministra Érseka na možný konflikt záujmov, ktorý môže vyplynúť z riadenia dvoch rezortov.
Sólymos sa bude uchádzať o dôveru voličov vo februárových parlamentných voľbách, v ktorých podľa neho môžu občania rozhodnúť o jeho ďalšom pokračovaní v politike.

Čaputová ocenila prácu Sólymosa

Podľa prezidentky sa bývalý minister Sólymos zachoval tak, ako to na Slovensku nebýva bežné. „Schopnosť prijať zodpovednosť za svoju chybu, by mala byť dôležitou výbavou každého verejného činiteľa, lebo bez nej nemôžeme zlepšiť kvalitu nášho verejného života,“ povedala.
Čaputová ocenila jeho pôsobenie v envirorezorte a vyzdvihla najmä schválenie Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030. „Je dôležité, že po dlhých rokoch máme opäť moderný strategický dokument, ktorý jasne definuje naše priority a rámce našej environmentálnej politiky,“ vysvetlila.
Podľa nej sa za pôsobenia ministra Sólymosa podarilo presadiť dôležité zákony. Ako príklady uvidela Lex Žitný ostrov, ktorý zabezpečuje zvýšenú ochranu oblastiam prirodzenej akumulácie vôd, novelu zákona o odpadoch či zákon o zálohovaní nápojových obalov.
Prezidentka uviedla, že podľa Správy Európskej agentúry pre životné prostredie v dôsledku znečisteného ovzdušia na Slovensku ročne predčasne zomrie približne 5 400 ľudí. „Už len tento jediný údaj jasne hovorí, aké dôležité je chrániť a zlepšovať kvalitu vzduchu, ktorý dýchame,“ upozornila a dodala, že envirorezort je životne dôležitý a jeho význam bude neustále narastať.

Posledná demisia v Pellegriniho vláde

Premiér Pellegrinii si myslí, že táto demisia bola počas jeho vládnutia posledná. „Moja vláda má necelé dva roky a z tej zatiaľ odišla len pani ministerka Andrea Kalavská (nom. Smer-SD, pozn. SITA) na základe vlastného rozhodnutia, nie na základe nejakej kauzy a pán Sólymos tiež opustil rezort, nie z titulu jeho zlyhania na jeho rezorte,“ dodal a doplnil, že trojtýždňové pôsobenie Tomáša Druckera vníma ako veľmi krátku epizódu a nepočíta ho za člena jeho vlády.
Upozornil na to, že poverený minister životného prostredia Érsek sa musí vyvarovať krížového riadenia, „aby sám sebe ako ministrovi dopravy nevydával nejaké povolenia ako minister životného prostredia na nejaké stavby, to je jediné, na čo si musí dať pozor“.
Bývalý minister životného prostredia Sólymos sa bude uchádzať o dôveru voličov strany Most-Híd. „Nechám voličov a občanov sa rozhodnúť, či mám pokračovať vo svojej práci. Voľby dávajú najväčšiu legitimitu politikovi v tom, či má pokračovať alebo nemá pokračovať,“ povedal s tým, že si vie predstaviť ďalšie vedenie rezortu životného prostredia.
Rozhodnutie podať demisiu bolo podľa neho správne. Za najväčší úspech svojho pôsobenia považuje zavedenie zálohovania PET fliaš.
Zastupujúci minister Érsek sa poďakoval svojmu predchodcovi a myslí si, že nebude prichádzať ku stretu záujmov, na ktoré upozornil premiér. „Myslím si, že aj cesty sa križujú, preto sa robia križovatky, aby ste bezpečne mohli cez tie križovatky prejsť. Ja chcem prejsť takto obidvoma ministerstvami, aby nedošlo k havárii,“ dodal.

Incident v ázijskej reštaurácii

Sólymos za vzdal funkcie ministra po medializácii informácií, že pod vplyvom alkoholu v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta slovne a fyzicky napadol spoločne s bratom personál.
Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavskej krajskej polícia Michal Szeiff, po vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí reštaurácie.
Sólymos sa vo štvrtok 23. januára ospravedlnil a tiež uviedol, že ho mrzí, že jeho štvorročná práca na rezorte končí takýmto incidentom. „Zažívam veľmi ťažké obdobie vo svojom rodinnom živote. V tejto zložitej a vypätej emočnej situácii som sa zachoval zle a pre mňa osobne nezvyčajne. Som jednoducho človek a zlyhal som,“ povedal Sólymos.
Sólymos bol ministrom životného prostredia od roku 2016. Počas svojho úradovania sa venoval najmä zmenám v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany ovzdušia, ochrany prírody a podzemných vôd. Legislatívne zmeny presadil aj v oblasti ochrany pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov na Slovensku.

Viac k témam: demisia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová prijala demisiu Sólymosa, životné prostredie dočasne povedie Érsek © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Správy

K strane Hlas-SD sa už nepridá žiaden poslanec parlamentu, vyhlásil Pellegrini

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - K mimoparlamentnej strane Hlas - sociálna ...

27.9.2020 Správy

Každá z koaličných strán môže na generálneho prokurátora navrhnúť vlastného kandidáta

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Každá koaličná strana sa môže rozhodnúť v prospech svojho vlastného kandidáta na generálneho prokurátora. V ...

27.9.2020 Správy

Medzi Arménskom a Azerbajdžanom vypukli boje o región Náhorný Karabach, hlásia desiatky zranených aj mŕtvych

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Šestnásť ľudí zomrelo a viac ako 100 utrpelo zranenia pri bojoch, ktoré v nedeľu vypukli medzi Arménskom a ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

27.9.2020 Správy

Polovica Slovákov považuje interrupcie za slobodné rozhodnutie ženy, osem percent by ich úplne zakázalo

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Interrupcie považuje za slobodné rozhodnutie ženy 49 percent opýtaných. Podľa 14 percent respondentov by o ...

27.9.2020 Správy

Slovensko je v dosahovaní pokroku smerom k rodovej rovnosti v porovnaní s ostatnými členmi EÚ pomalé

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - V indexe rovnosti žien a mužov ...

27.9.2020 Správy

Slovensko môže od Európskej komisie dostať miliónovú pokutu, dôvodom je omeškanie spustenia 5G siete

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensku hrozí od ...

27.9.2020 Správy

Stredoslovenské múzeum ponúka dobrodružnú výstavu, návštevníci sa ocitnú v historickej pracovni cestovateľa (video)

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Nová výstava ...

27.9.2020 Správy

Takmer polovica Slovákov nepozná osobne žiadneho cudzinca žijúceho na Slovensku, ukázal prieskum

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Takmer polovica respondentov (47,3 percenta) nepozná osobne ani jedného cudzinca alebo cudzinku, ktorí žijú na ...

27.9.2020 Správy

Trump nominoval za členku najvyššieho súdu USA sudkyňu Barrettovú, tá je považovaná za favoritku konzervatívcov

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald ...

27.9.2020 Správy

V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Voľba hlavného kontrolóra na najbližšie šesťročné funkčné obdobie bude v dolnokubínskom mestskom ...

27.9.2020 Správy

V Minsku opäť žiadali odstúpenie Lukašenka desaťtisíce demonštrantov (foto)

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 100-tisíc demonštrantov pochodovalo v nedeľu bieloruským hlavným mestom a vyzývalo na odstúpenie ...

27.9.2020 Správy

Švajčiari nesúhlasia s návrhom nacionalistickej strany na obmedzenie počtu občanov EÚ pracujúcich v krajine

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Obyvatelia Švajčiarska v nedeľňajšom ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko môže od Európskej komisie dostať miliónovú pokutu, dôvodom je omeškanie spustenia 5G siete
 2. 2.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 3. 3.
  Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro
 4. 4.
  Švajčiari nesúhlasia s návrhom nacionalistickej strany na obmedzenie počtu občanov EÚ pracujúcich v krajine
 5. 5.
  K strane Hlas-SD sa už nepridá žiaden poslanec parlamentu, vyhlásil Pellegrini