Prerozdelenie eurofondov na ministerstve školstva pre vedu je podľa SaS podozrivé, Gröhling hovorí o škandále

BRATISLAVA 12. júla (WebNoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra školstva Petra Plavčana, aby preveril dôvody, pre ktoré slovenské univerzity a Slovenská akadémia vied nedostali žiadne peniaze z takmer 300 miliónov eur na dlhodobý a strategický výskum a vývoj.
Strana poukazuje na to, že prerozdelenie eurofondov na ministerstve školstva je podozrivé. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Gröhling hovorí o poriadnom škandále
Poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling tvrdí, že strana má pochopenie pre rozhorčenie rektorov aj vedenia SAV. Dodáva pritom, že ide o poriadny škandál.
"Sme ďaleko od tvrdenia, že centrom výskumu majú byť výlučne vysoké školy a SAV, ale je nepochopiteľné, aby z 300 miliónov eur na vedu a výskum nedostali ani cent,“ povedal Gröhling, podľa ktorého je situácia jasným dôkazom zaujatosti a veľmi podozrivého narábania s eurofondmi.
Odporúčame:Štátny inštitút odborného vzdelávania podľa SaS mrhá peniazmi na letnú kampaň
Poslanec dodal, že sa tým vytvára katastrofálny obraz o stave školstva, ako aj o spôsobe, akým SNS vedie tento rezort.
"Podpora vedy a výskumu upadá. Ministerstvo školstva namiesto toho, aby podporovalo slovenské univerzity v tvorbe kvalitného výskumu, dáva financie na výskum firmám. Popritom ignoruje kvalitné návrhy slovenských univerzít, medzi inými aj projekt Univerzity Komenského na medicínsky výskum v oblasti nádorových ochorení,“ hovorí Gröhling. SaS tiež tvrdí, že druhá vláda Roberta Fica umožnila firmám odpočítavať z daňového základu výdavky na vedu a výskum bez toho, aby existovala kontrola ich oprávnenosti. V tejto súvislosti strana upozornila na prípady, keď si firmy pod legendou vedy a výskumu odpočítali výdavky na činnosti, ktoré s reálnym výskumom nemali nič spoločné. "SaS sa preto obáva, že presne v týchto intenciách dopadnú aj projekty firiem, ktoré vybrala výberová komisia a ktoré si rozdelia 300 miliónov eur," uvádza sa v stanovisku SaS.
Ministerstvo obvinenia SaS odmieta
Ministerstvo školstva pre agentúru SITA uviedlo, že odmieta šírenie zavádzajúcich informácií o tom, že nepodporuje či nechce podporovať slovenské univerzity. Upozorňuje pritom, že tento rok Výskumná agentúra uzavrela zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku so všetkými žiadateľmi v rámci dvoch výziev na takzvané fázované projekty univerzitných vedeckých parkov a výskumných centier.
Odporúčame:Ministerstvo školstva po kritike ustúpilo, deti sa nebudú musieť učiť písaným spojitým písmom
Na tento účel pritom celkovo alokovali 23,6 milióna eur. V rámci projektov ide o dobudovanie univerzitných vedeckých parkov a výskumných centier Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinskej univerzity v Žiline, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Rezort tvrdí, že pripravujú aj ďalší veľký projekt s názvom Zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách. Cieľom projektu je posilnenie kapacít Slovenskej technickej univerzity (STU) a Univerzity Komenského v Bratislave (UK) v oblasti vysokoškolského vzdelávania, výskumu a vývoja a transferu technológií, prostredníctvom investícií do skvalitnenia vzdelávacej a výskumnej infraštruktúry.
Plavčan sa stretne s rektormi aj šéfom SAV
Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že Výskumná agentúra v súčasnosti zazmluvňuje aj projekty priemyselných výskumno-vývojových centier. Celkovo bolo úspešných 62 žiadostí. Slovenská akadémia vied a slovenské univerzity sú podľa rezortu zapojené v takmer 50 zo schválených projektov.
V prípade výzvy na podporu Dlhodobého strategického výskumu a vývoja v oblastiach špecializácie nebol k dnešnému dňu neukončili proces schvaľovania. Jeho výsledky tak ešte nie sú uzavreté a je preto predčasné sa k nim v tejto chvíli vyjadrovať, tvrdí ministerstvo školstva s tým, že ani jednému zo žiadateľov ešte nezaslali rozhodnutie o schválení žiadosti ani s nikým nepodpísali zmluvu.
Cieľom tejto výzvy pritom je spolupráca medzi podnikateľským a akademickým sektorom či ostatnými výskumnými inštitúciami. Každý podnikateľský subjekt musí mať akademického partnera a opačne, pretože cieľom je dosiahnuť synergický účinok takejto spolupráce.
Ministerstvo tiež pre agentúru SITA uviedlo, že s rektormi univerzít, ako aj s predsedom Slovenskej akadémie vied, ktorí už v súvislosti s touto výzvou adresovali ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi list, sa minister v krátkom čase stretne. Chce si tak vyjasniť ich výhrady a postoje k danej výzve.
Viac k témam: Branislav Gröhling, eurofondy, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Peter Plavčan, SAV Slovenská akadémia vied, vysoké školyZdroj: Webnoviny.sk - Prerozdelenie eurofondov na ministerstve školstva pre vedu je podľa SaS podozrivé, Gröhling hovorí o škandále © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže (foto)
- 3.Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu
- 4.Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?
- 5.Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-