Hľadaj

Premiér Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov

Sita Poslať
image

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Preletom leteckej techniky a pietnym aktom kladenia vencov sa dnes o 11:00 začali celoštátne oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici.
Prítomní boli najvyšší ústavní činitelia - prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda vlády Peter Pellegrini, ako aj poslanci parlamentu, ministri a ďalší hostia. Prítomní boli aj zástupcovia diplomacie.
Samotné oslavy v areáli Múzea SNP otvorila slovenská hymna, ktorú v sprievode banskobystrickej Vojenskej hudby zaspieval 90-ročný účastník Povstania Vladimír Strmeň.
V príhovoroch prezident, ako i predseda parlamentu a premiér podčiarkli význam SNP pre Slovensko v čase fašistickej okupácie, ktoré malo medzinárodný rozmer. Podľa nich treba pripomínať mladým, aby nezabudli na časy bojov proti fašistickej presile. Vyslovili vďaku aj zahraničným účastníkom SNP z Ruska, Čiech, Francúzska, Rumunska a ďalších krajín.

Pellegriniho poďakovanie občanom kraja

Prezident Andrej Kiska poukázal na počin odvážnych mužov a statočných žien, ktorí povstali proti okupantom, aby zachránili budúcnosť krajiny.
Podľa predsedu parlamentu Andreja Danka musíme rozlišovať medzi nacionalistami a ľuďmi, ktorí milujú svoj národ. Poukázal na to, že Slovenská republika je mladý štát, ale má svoj medzinárodný rešpekt.

Odporúčame:Prejav prezidenta Andreja Kisku pri príležitosti 74. výročia SNP

Predseda vlády Peter Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov. Mrzí ho, že existujú v súčasnej spoločnosti ľudia, ktorí nemajú žiadnu historickú skúsenosť, ale chcú prehodnocovať dejiny, a tým urážajú účastníkov SNP.
Rodák z Banskej Bystrice na záver poďakoval občanom kraja za to, že vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2017 sa zomkli a „zo župy“ vyhnali predchádzajúcu garnitúru.

Kiska odovzdal medaily

Prezident Andrej Kiska potom odovzdal in memoriam ďakovné medaily potomkom šiestich vojnových generálov – veliteľovi 1. československej armády Rudolfovi Viestovi a jeho zástupcovi Jánovi Golianovi, ďalej generálom Júliusovi Noskovi, Karolovi Pekníkovi, Jánovi Černekovi a Viliamovi Žingorovi.
Náčelníka štábu partizánskej skupiny Čapajev Ľudovíta Kukorelliho povýšil do hodnosti brigádneho generála. Prezidentské ocenenia prevzali Viestova neter Tatiana Šimková, Pekníková vnučka Miriam, Černekov synovec Štefan Holič a Kukorelliho neter Marta.
Posledný žijúci letec československých perutí v Britských leteckých silách RAF generál Emil Boček pozdravil účastníkov SNP v mene Československej obce legionárov. Vyzdvihol úsilie Slovenska pripomínať význam SNP a prezidentovi Andrejovi Kiskovi odovzdal sošku leva ako dar veteránov.

Pestrý kultúrny program

Po oficiálnom zhromaždení organizátori ponúkli na popoludnie pestrý kultúrny program. Svoje umenie predstavia folklórny súbor Zemplín, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch ´N Go, banskobystrická formácia Družina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci, Diabolské husle a banskobystrická speváčka Jana Orlická. Program vyvrcholí koncertom skupiny Korben Dallas.
V rámci sprievodných aktivít nechýba ani prezentácia Ozbrojených síl SR formou statických a dynamických ukážok, dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie a prezentácia diaľkovo riadených modelov zo Slovenska a zahraničia.
Oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici sa začali prezentáciou účastníkov dobovej cyklistickej eskadróny v utorok popoludní zo Zvolena do Banskej Bystrice na bicykloch, na motocykloch a vojenských autách. Eskadróna sa prezentovala v uliciach Banskej Bystrice aj v deň samotných osláv.
Pre účastníkov organizátori pripravili viaceré novinky. Jednou z nich je dotykový terminál umiestnený v partizánskej zemľanke. Informačný kiosk priblíži históriu partizánskych bunkrov. Zároveň ponúkne návštevníkom možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu poslať na e-mail priateľom a blízkym.
Mimoriadne veľký záujem bol o novú suvenírovú eurobankovku s motívom "Múzeum SNP - Pancierové vlaky v Povstaní". Záujemcovia na bankovku v cene dve eurá čakali pred Čižmárskou baštou v areáli Pamätníka SNP už od ôsmeh hodiny ráno.
Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Peter Pellegrini, SNP Slovenské národné povstanieZdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Zosúladíme vás s legislatívou o finančnom sprostredkovaní
Novela zákona č. 186/2009 Z.z. prináša až 100 zmien zákona, nové pravidlá a povinnosti.
Zostaňte aktualizovaní!
logo
Prečítajte si tiež:
19.7.2019 Správy

Američania si pripomínajú prvé pristátie človeka na Mesiaci a pamätné slová Neila Armstronga

19.7.2019 Správy

Desiatky migrantov prenikli do španielskej enklávy Melilla na severe Maroka

19.7.2019 Správy

Ide to aj bez emisií. Lidl s ekologickou logistkou

19.7.2019 Správy

Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzvala Matoviča, aby nezneužíval výročie Novembra ’89

19.7.2019 Správy

Iránske revolučné gardy zajali britský tanker Stena Impero, firma sa s loďou nevie spojiť

19.7.2019 Správy

Kosovský premiér Ramush Haradinaj dostal predvolanie od haagskeho tribunálu a odstúpil

19.7.2019 Správy

Mladík sa chcel zviditeľniť, šíril poplašné správy o hrozbe streľby na jednej z pražských škôl

19.7.2019 Správy

Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany

19.7.2019 Správy

Pražský Žižkov zaplavila voda z prasknutého potrubia, gejzír dosahoval výšku okolitých domov

19.7.2019 Správy

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda

19.7.2019 Správy

Video: Výbuch v čínskom plynárenskom závode zabil najmenej dvoch ľudí, dvanásti sú nezvestní

19.7.2019 Správy

Čaputová podpísala novelu protischránkového zákona, považuje ju za prijateľný kompromis

19.7.2019 Ján Beracka

Štát si od občanov prestane pýtať ďalšie dokumenty v papierovej forme

Slovensko sa už od 1. septembra minulého roka konkrétnym spôsobom obmedzuje v byrokracii tým, že určité potvrdenia sa dajú získať ...

18.7.2019 Ján Beracka

Na Slovensku majú agenti viac povinností, ako vyžaduje európska smernica

Smernica IDD vznikala so vznešeným cieľom, ktorým bolo chrániť spotrebiteľa a nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky kanály distribúcie ...

17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

12.7.2019 Ján Beracka

Dohoda o navýšení minimálnej mzdy je zatiaľ ďaleko

Do 15. júla by sa mali zamestnávatelia, odborári a vláda dohodnúť na prípadnom navýšení minimálnej mzdy. Zamestnávatelia sú ochotní ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení