Hľadaj

Premiér Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov

Sita Poslať
image

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Preletom leteckej techniky a pietnym aktom kladenia vencov sa dnes o 11:00 začali celoštátne oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici.
Prítomní boli najvyšší ústavní činitelia - prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda vlády Peter Pellegrini, ako aj poslanci parlamentu, ministri a ďalší hostia. Prítomní boli aj zástupcovia diplomacie.
Samotné oslavy v areáli Múzea SNP otvorila slovenská hymna, ktorú v sprievode banskobystrickej Vojenskej hudby zaspieval 90-ročný účastník Povstania Vladimír Strmeň.
V príhovoroch prezident, ako i predseda parlamentu a premiér podčiarkli význam SNP pre Slovensko v čase fašistickej okupácie, ktoré malo medzinárodný rozmer. Podľa nich treba pripomínať mladým, aby nezabudli na časy bojov proti fašistickej presile. Vyslovili vďaku aj zahraničným účastníkom SNP z Ruska, Čiech, Francúzska, Rumunska a ďalších krajín.

Pellegriniho poďakovanie občanom kraja

Prezident Andrej Kiska poukázal na počin odvážnych mužov a statočných žien, ktorí povstali proti okupantom, aby zachránili budúcnosť krajiny.
Podľa predsedu parlamentu Andreja Danka musíme rozlišovať medzi nacionalistami a ľuďmi, ktorí milujú svoj národ. Poukázal na to, že Slovenská republika je mladý štát, ale má svoj medzinárodný rešpekt.

Odporúčame:Prejav prezidenta Andreja Kisku pri príležitosti 74. výročia SNP

Predseda vlády Peter Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov. Mrzí ho, že existujú v súčasnej spoločnosti ľudia, ktorí nemajú žiadnu historickú skúsenosť, ale chcú prehodnocovať dejiny, a tým urážajú účastníkov SNP.
Rodák z Banskej Bystrice na záver poďakoval občanom kraja za to, že vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2017 sa zomkli a „zo župy“ vyhnali predchádzajúcu garnitúru.

Kiska odovzdal medaily

Prezident Andrej Kiska potom odovzdal in memoriam ďakovné medaily potomkom šiestich vojnových generálov – veliteľovi 1. československej armády Rudolfovi Viestovi a jeho zástupcovi Jánovi Golianovi, ďalej generálom Júliusovi Noskovi, Karolovi Pekníkovi, Jánovi Černekovi a Viliamovi Žingorovi.
Náčelníka štábu partizánskej skupiny Čapajev Ľudovíta Kukorelliho povýšil do hodnosti brigádneho generála. Prezidentské ocenenia prevzali Viestova neter Tatiana Šimková, Pekníková vnučka Miriam, Černekov synovec Štefan Holič a Kukorelliho neter Marta.
Posledný žijúci letec československých perutí v Britských leteckých silách RAF generál Emil Boček pozdravil účastníkov SNP v mene Československej obce legionárov. Vyzdvihol úsilie Slovenska pripomínať význam SNP a prezidentovi Andrejovi Kiskovi odovzdal sošku leva ako dar veteránov.

Pestrý kultúrny program

Po oficiálnom zhromaždení organizátori ponúkli na popoludnie pestrý kultúrny program. Svoje umenie predstavia folklórny súbor Zemplín, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch ´N Go, banskobystrická formácia Družina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci, Diabolské husle a banskobystrická speváčka Jana Orlická. Program vyvrcholí koncertom skupiny Korben Dallas.
V rámci sprievodných aktivít nechýba ani prezentácia Ozbrojených síl SR formou statických a dynamických ukážok, dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie a prezentácia diaľkovo riadených modelov zo Slovenska a zahraničia.
Oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici sa začali prezentáciou účastníkov dobovej cyklistickej eskadróny v utorok popoludní zo Zvolena do Banskej Bystrice na bicykloch, na motocykloch a vojenských autách. Eskadróna sa prezentovala v uliciach Banskej Bystrice aj v deň samotných osláv.
Pre účastníkov organizátori pripravili viaceré novinky. Jednou z nich je dotykový terminál umiestnený v partizánskej zemľanke. Informačný kiosk priblíži históriu partizánskych bunkrov. Zároveň ponúkne návštevníkom možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu poslať na e-mail priateľom a blízkym.
Mimoriadne veľký záujem bol o novú suvenírovú eurobankovku s motívom "Múzeum SNP - Pancierové vlaky v Povstaní". Záujemcovia na bankovku v cene dve eurá čakali pred Čižmárskou baštou v areáli Pamätníka SNP už od ôsmeh hodiny ráno.
Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Peter Pellegrini, SNP Slovenské národné povstanieZdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation
logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2019 Redakcia FinReport

Avengeri sú finanční superhrdinovia

Do kín opäť prichádzajú Avengeri. Vo štvrtok má premiéru film Avengers: Endgame. Táto sága je jednoznačným príkladom toho, že filmový ...

25.4.2019 Správy

Na stavbe sa odtrhol výťah, o život prišlo jedenásť robotníkov

25.4.2019 Správy

Video: Ekologické protesty v Londýne sa skončia, polícia pozatýkala viac ako tisíc aktivistov

25.4.2019 Správy

Video: Prezident Putin pricestoval do Vladivostoku na summit s Kim Čong-unom

25.4.2019 Správy

Ľahká americká ropa zlacnela po správe, že zásoby ropy v USA stúpli

24.4.2019 Správy

Ak dôjde k brexitu, škótska premiérka bude chcieť referendum o nezávislosti

24.4.2019 Ján Beracka

Finančné aktíva Slovákov sú vôbec najnižšie v eurozóne, bohatšie národy sa nám vzďaľujú

Slováci môžu mať problém sporiť si vlastnými silami na dôchodok. Popri dôchodkových pilieroch môžu byť v budúcnosti potrebné aj ...

24.4.2019 Správy

Ford investuje pol miliardy dolárov do startupu Rivian a elektromobilov

24.4.2019 Správy

Mayová naďalej povedie britských konzervatívcov, strana stanovy nezmení

24.4.2019 Správy

Pellegrini rokoval s Pentou o novej nemocnici, všetko je ešte otvorené

24.4.2019 Správy

Robotník spadol v Čunove do dvadsať metrov hlbokej vodnej komory

24.4.2019 Ján Beracka

Slovensko minulý rok hospodárilo s deficitom 0,7 % HDP

Rozpočtový deficit Slovenska je nižší ako sa očakávalo. Jarná notifikácia štatistického úradu Eurostat odhalila, že Slovensko v minulom ...

24.4.2019 Správy

Statočná žena pri nehode ochránila syna, po dlhých rokoch sa prebrala z kómy

24.4.2019 Správy

Úspory ľudí v druhom pilieri sa zhodnotili vo všetkých fondoch

24.4.2019 Správy

Českého poslanca tmavej pleti zbili, útočník hovorí o obyčajnej dedinskej bitke

23.4.2019 Redakcia FinReport

FinVision 2019: Automatizácia dokáže firmy odbremeniť a umožniť im rásť

Digitalizácia a s ňou súvisiaca automatizácia podnikových procesov, vrátane poskytovaných služieb, môže firmám nielenže ušetriť ...

23.4.2019 Ján Beracka

O životné poistenie väčšina Slovákov záujem nemá

Väčšina Slovákov nemá žiadnu životnú poistku. Spomedzi poistených občanov je väčšina klientov vo veku nad 30 rokov. Objem poistného na ...

20.4.2019 Redakcia FinReport

Cez Veľkú noc pozor na alkohol aj prejedanie, radia poisťovne

Veľkonočné sviatky patria z pohľadu poisťovní k tým pokojnejším. Slováci by si však mali dať pozor na životosprávu. Tradičným ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení