Hľadaj

Pravidlá osobných bankrotov sú nastavené veľmi voľne, systém nabáda na páchanie podvodov

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) - Pravidlá osobných bankrotov sú nastavené podľa analytika veľmi voľne. Z analýzy spoločnosti CRIF-Slovak Credit Bureau vyplynulo, že v prvom štvrťroku vyhlásilo bankrot 3 545 Slovákov pri medziročnom náraste o viac ako 22 %.
"Vývoj štatistiky je jasným odrazom zásadného uvoľnenia pravidiel osobných bankrotov. Vysoké čísla logicky zahŕňajú aj časť podvodníkov, ktorí využívajú príležitosť zbaviť sa ľahko dlhov len na základe vyhlásenia bez toho, aby ich niekto overoval," komentoval pre agentúru SITA vývoj finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Nešťastné šesťročné obdobie

Štát podľa Poštovej banky nevytvoril účinný mechanizmus na prevenciu zneužívania. Centrá právnej pomoci a správcovia neskúmajú skutočné majetkové pomery dlžníkov, celá ťarcha následného dokazovania je na veriteľoch. Deklarované šesťročné obdobie, počas ktorého veritelia môžu skúmať a uplatňovať svoje námietky, je podľa Poštovej banky nešťastné.
"Všetci vieme, aké zložité je riešiť prevody majetku s odstupom času,“ povedala pre agentúru SITA členka predstavenstva Poštovej banky zodpovedná za oblasť riadenia rizík Zuzana Žemlová. Ďalším problémom je podľa nej netransparentnosť celého procesu. Centrá právnej pomoci nemajú povinnosť zverejňovať žiadateľov v žiadnom registri, a teda títo ešte počas obdobia do zverejnenia schváleného konkurzu v obchodnom vestníku môžu žiadať o nové úvery, čo sa v praxi podľa Žemlovej aj deje.

Systém nabáda k neplateniu dlhov

Z celkového počtu rozhodnutí súdov o osobnom bankrote vydaných v marci 2019 podľa CRIF vyplýva, že oddlženie formou konkurzu si zvolilo 99 % dlžníkov. "Obávam sa, že toto nastavenie bude do budúcnosti motivovať časť ľudí, aby sa nadmerne zadlžovala a následne využila osobný bankrot a začala bez dlhov. O tom svedčí aj vyše 99-percentný podiel konkurzu, ktorým sa ľudia zbavia dlhov veľmi rýchlo a bezbolestne," skonštatoval Búlik.
Slovenská sporiteľňa, ako jeden z najväčších poskytovateľov úverov v SR, má k systému osobných bankrotov niekoľko zásadných pripomienok. Konkrétne ide o to, že pre vymožiteľnosť práva predstavujú slovenské bankrotové pravidlá funkčnú brzdu a systém bankrotov je zneužiteľný, nastavený disproporčne, kedy zásadným spôsobom poškodzuje veriteľov. Systém tak podľa Slovenskej sporiteľne podporuje a nabáda k neplateniu dlhov a k páchaniu podvodov.

Očakáva sa nárast počtu bankrotov

Od roku 2006, keď začal na Slovensku platiť inštitút osobného bankrotu, do konca marca zbankrotovalo na Slovensku podľa údajov CRIF už 25 550 obyvateľov. Slovenská sporiteľňa očakáva, že počet bankrotov bude narastať. "Objavujú sa nepoctivé zámery dlžníkov - prevody majetkov pred bankrotmi, upratanie majetku mimo, skrývanie majetku. Evidujeme aj prípady bankrotových podvodov ľudí, ktorí žiadajú o úver napriek tomu, že už sú v procese oddlžovania,“ povedal riaditeľ odboru právnych služieb v Slovenskej sporiteľni Richard Földeš.
Búlik z OVB je presvedčený, že s každým nadmerným dlhom sa niečo dá robiť oveľa skôr, ako príde exekúcia či osobný bankrot. "Od štátu by som čakal také nastavenie legislatívy, ktoré ľudí navedie k právnemu a finančnému poradenstvu a riešeniu dlhov v rannej fáze problému. Aby sa pokúsili dostať z úverovej špirály za pomoci odborníkov vlastným pričinením," poznamenal Búlik. Ako uviedol, legislatíva problém vysokého zadlžovania dlhodobo ignorovala a aj dnes, keď sa Slováci zadlžujú najrýchlejšie v Európe, regulácia ešte zďaleka nefunguje naplno.
Viac k témam: osobný bankrotZdroj: Webnoviny.sk - Pravidlá osobných bankrotov sú nastavené veľmi voľne, systém nabáda na páchanie podvodov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk
logo
Prečítajte si tiež:
20.6.2019 Správy

AAA AUTO otvorilo v Lučenci novú predajňu a do mesta prinieslo ďalšie pracovné miesta

20.6.2019 Správy

Aktualizované: Na súdoch v Bratislave nahlásili bombu, evakuovali aj ministerstvo spravodlivosti

20.6.2019 Správy

Audit vládnej siete GOVNET odhalil mimoriadne vážne zistenia, Pellegrini nariadil okamžitú nápravu

20.6.2019 Správy

Centrálna banka USA menovú politiku nezmenila, ale avizuje možnosť zníženia úrokových sadzieb

20.6.2019 Marek Mittaš

Doplnkové poistenie kryje aj finančnú stratu pri krádeži alebo totálnej škode

Vo všeobecnosti sa za „základné“ poistenie áut považuje havarijné poistenie a povinné zmluvné poistenie (PZP). Sú situácie, keď sa ...

20.6.2019 Správy

Facebook by mal odložiť uvedenie svojej kryptomeny, projekt chce preskúmať Kongres USA

20.6.2019 Správy

Kočner sa chce z väzby opäť dostať na slobodu, už vytýčili aj termín prejednanie jeho žiadosti

20.6.2019 Správy

Malajzijský premiér spochybnil zistenia vyšetrovateľov, že Boeing nad Ukrajinou zostrelili Rusi

20.6.2019 Správy

Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami a opäť dosiahla nový rekord

20.6.2019 Správy

Nová Kiskova strana koalíciu neohrozí, myslí si Vašečka a opozícii pripomína situáciu z roku 1992

20.6.2019 Redakcia FinReport

Slovensko je bližšie k zálohovaniu plastových fliaš

Vládny návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje sa dostal do druhého čítania. Návrh by teda mal definitívne prejsť ...

20.6.2019 Správy

Voľbu ústavných sudcov podľa Kresáka sprevádzajú nejasnosti, nesedia najmä počty kandidátov

20.6.2019 Správy

Väčšina penzistov na Slovensku dostane dvojnásobný vianočný príspevok

20.6.2019 Správy

Čo si ako svadobný dar priali Jasmina s Rytmusom?

19.6.2019 Redakcia FinReport

Podnikatelia s obratom do 100 000 eur by mali platiť nižšiu daň z príjmu

Koalícia pripravuje nižšie dane pre malé firmy a živnostníkov. Spoločnosti a živnostníci s obratom do 100 000 by mali platiť nižšiu daň ...

18.6.2019 Ján Beracka

Slovák je prvýkrát medzi najbohatšími ľuďmi sveta

Najbohatším človekom na planéte je Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon. Jeho majetok je vo výške 147 miliárd dolárov a pred druhým ...

18.6.2019 Redakcia FinReport

Čas na podanie odloženého daňového priznania sa kráti

Na jún si podanie daňového priznania odložilo približne 193-tisíc daňovníkov. Na podanie daňového priznania tak majú tieto osoby ...

17.6.2019 Redakcia FinReport

Záujem o kryptomeny opäť rastie, hodnota bitcoinu stúpa

Virtuálne meny sú stále živé. Hoci má bitcoin za sebou ťažký minulý rok, opäť sa vracia k rastu. Bitcoin rastie spolu s ďalšími ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení