Poslanci hnutia Slovensko predložili návrh zákona o preukazovaní pôvodu príjmu a majetku
16.3.2025 (SITA.sk) - Skupina poslancov hnutia Slovenska a strany Za ľudí predložila do parlamentu návrh zákona o preukazovaní pôvodu príjmu a majetku.

Cieľom je zabezpečiť efektívne odhaľovanie zatajených či nezdanených príjmov a na ich základe aj nadobudnutého majetku, ktorý by sa následne mohol odobrať.
Nepreukázaný príjem
Na Slovensku sa totiž podľa poslancov dlhodobo nedarí postihovať príjmy a majetok, ktorých pôvod je nejasný. V podstate nejestvujú inštitúty, ktoré by dostatočne odradili fyzické osoby a právnické osoby od utajovania príjmu a majetku, respektíve ich pôvodu.
Úplne novým pojmom v zákone je nepreukázaný príjem, ktorým sa rozumie príjem hodnoverne nepreukázaný. Ak by zákon v parlamente prešiel, okrem dodatočného zdanenia nepriznaných príjmov ukladá správca dane ďalšiu sankciu vo výške 60 alebo 80 percent z ich hodnoty, čo sa spolu s dodatočne zaplatenou daňou prakticky rovná 100 percent nepriznaných príjmov.
„Primárne teda nejde o postihnutie majetku, ale príjmov, na základe ktorých bol tento majetok nadobudnutý, čo však sekundárne bude viesť k postihnutiu samotného nelegálneho majetku, napríklad v podobe jeho zaistenia a daňovej exekúcie,“ uviedli predkladatelia návrhu.
Pilier boja proti korupcii
Hoci zákon o preukazovaní pôvodu platí už takmer 15 rokov a mal by byť pilierom boja proti korupcii, jeho dopad na „veľké ryby“ je nulový a využíva sa viac-menej len v prípadoch riešenia susedských sporov, poukazujú poslanci.
„Podľa medializovaných vyjadrení Generálnej prokuratúry SR možno zákon jednoducho obísť buď účelovým rozdelením majetku podozrivého ešte počas konania o preukazovaní jeho pôvodu alebo využitím neobvyklých obchodných operácií,“ upozornili.
V iných krajinách, ako je napríklad Bulharsko, Dánsko, Nemecko, Maďarsko, Španielsko, Česká republika alebo Rumunsko, je obdobný zákon funkčný a napomáha prešetrovaniu podvodov aj na najvyššej vládnej úrovni.
„V týchto krajinách však preukazovanie pôvodu príjmov a majetku nespočíva v konaní prostredníctvom orgánov činných v trestnom konaní, ale v dodatočnom zdanení nepreukázaných príjmov a majetku a vyrubení vysokého penále prostredníctvom správcu dane, ktoré sa v najvážnejších prípadoch rovná fakticky prepadnutiu takýchto príjmov a majetku v prospech štátu,“ poukazujú predkladatelia návrhu.
Viac k témam: Majetok, Návrh zákona, Poslanci, preukázanie príjmuZdroj: SITA.sk - Poslanci hnutia Slovensko predložili návrh zákona o preukazovaní pôvodu príjmu a majetku © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020
- 4.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
- 5.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest