Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Pomôžu len komplexné riešenia. Slovenské smart mestá diskutovali o príprave na zmenu klímy

Správy Sita
SK
EN
Poslať

16.3.2021 (Webnoviny.sk) - Príprava na klimatické zmeny má podobu konkrétnych krokov. O reálnych opatreniach, ktoré priamo či nepriamo slovenským mestám pomôžu efektívne riešiť výzvy ovplyvňujúce životy ich obyvateľov, diskutovali účastníci 6. ročníka medzinárodnej konferencie Slovensko na ceste k Smart cities. Online stretnutie primátorov a expertov vysielané zo štúdia s podtitulom Adaptácia na zmenu klímy v samosprávach zorganizovalo združenie Smart Cities Klub.

image

"Adaptácia na zmenu klímy a ochrana životného prostredia sú vecou nás všetkých," povedal zakladateľ Smart Cities Klubu Vladimír Jurík. "Zmena je dosiahnuteľná iba vtedy, keď spoločnú zodpovednosť prijmú vláda, regióny, priemyselné podniky, univerzity, neziskové organizácie aj obyvatelia. Už dnes vieme prijať efektívne riešenia, ktoré v tejto oblasti pomôžu. Konferencia ukázala, aké je dôležité zo strany ministerstva pýtať sa miest, čo považujú za prioritu v tejto oblasti. Zároveň konferencia ukázala mestám, že neexistujú rýchle riešenia, že je potrebné tému adaptácie riešiť strategicky a zameriavať sa aj na prípravu a etapizáciu dlhodobých projektov – v sídelnom prostredí to samozrejme znamená s ohľadom na citlivý urbanizmus a architektúru pripravovaných projektov."

Plodná spolupráca s envirorezortom

S čím môžu mestá v najbližšej budúcnosti počítať, ukázal zástupcom samospráv riaditeľ odboru politiky zmeny klímy z Ministerstva životného prostredia SR. Jozef Škultéty predstavil novú adaptačnú stratégiu Európskej únie i to, ako sa budú plánované opatrenia premietať do národného akčného plánu na Slovensku, čo sú strategické priority i konkrétne prierezové politiky. Členovia Smart Cities Klubu sa tak už teraz môžu začať pripravovať a chystať projekty.
Zo strany ministerstva bola zdôraznená snaha o prípravu podpory miest aj v oblasti vzdelávania úradníkov v tejto – pre mnohých – novej  oblasti.
Účastníci konferencie pozitívne zhodnotili najmä prístup ministerstva, ktoré sa zaujíma o názory samospráv, diskutuje s nimi a následne upravuje svoju stratégiu aj na základe spätnej väzby.
Praktickou stránkou do diskusie prispeli viacerí zástupcovia členských miest. Primátor Brezna Tomáš Abel hovoril o plánovaných vodozádržných opatreniach, Trnava sa ústami hlavného architekta Ondreja Horvátha podelila o skúsenosti s budovaním cyklistickej infraštruktúry, kým viceprimátor Košíc Marcel Gibóda hovoril o výzvach, ktorým v tejto súvislosti mesto musí čeliť. Prebiehajúce projekty predstavil aj primátor Žiliny Peter Fiabáne. Do diskusie sa zapojili aj primátorka Prešova Andrea Turčanová a primátor Hlohovca Miroslav Kollár.
Primátori konštatovali, že súčasným spoločným problémom samospráv je nedostatok finančných zdrojov na prípravu projektov – pričom peniaze do prípravy projektov by mohli byť  v súčasnosti najlepšie investovanými peniazmi – pretože v krátkom čase pomôžu oživiť hospodárstvo v regiónoch a stabilizovať zamestnanosť.

Závery z diskusie primátorov

Jednoznačnou prioritou miest je v súčasnosti získanie zdrojov na prípravu projektov. Dlhotrvajúcou a pre mestá traumatizujúcou témou je pomalé vysporiadanie pozemkov pre cyklotrasy – trvá to najdlhšie z celej prípravy projektu. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka prisľúbil pomoc formou vytvorenia metodického dokumentu zo strany Ministerstva dopravy. K jeho tvorbe budú mestá prizvané.
Trvalou výzvou je i to, že kvalitná práca tvorivých ľudí, projektantov a pracovníkov mestských úradov je často devalvovaná neefektívnym verejným obstarávaním, zameraným výhradne na najnižšiu cenu. Členovia Smart Cities Klubu po diskusii primátorov na túto tému navrhli, aby sa viac prihliadalo pri zadávaní súťaží na hodnotenie investícií z hľadiska nákladov na celkovú dĺžku životnosti obstarávanej investície. Takto sa stane verejné obstarávanie efektívnym a zabezpečí trvalú udržateľnosť obstarávanej investície.
Primátori sa zhodli aj na tom, že pri budúcich výzvach – najmä pokiaľ pôjde o vodoochranné a vodozádržné opatrenia v sídlach -  sa bude treba zamerať na komplexné urbanistické a architektonické riešenia, nielen aplikáciu technických opatrení v urbanizovaných územiach.

Zahraničné skúsenosti

Podujatie okrem rezortu životného prostredia podporilo i Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré je partnerom Smart Cities Klubu. Slovenská diplomacia pripravuje viacero projektov, ktoré samosprávam uľahčia nadväzovanie kontaktov a čerpanie skúseností aj za hranicami. "Najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s budúcnosťou, je podieľať sa na jej vytváraní," uviedla štátna tajomníčka MZVaEZ Ingrid Brocková.
Účastníkom konferencie sa prihovorili aj veľvyslanci Nórskeho kráľovstva Terje Theodor Nervik a Holandského kráľovstva Henk Cor van der Kwast.
Medzinárodný rozmer konferencie podčiarkol príspevok z nórskeho Ullensvangu. Nórska samospráva je členom tamojšieho združenia inteligentných miest, Smart City Norway, ktoré úzko spolupracuje so Smart Cities Klubom na Slovensku. Výsledkom tejto spolupráce je aj spoločný projekt Ullensvangu a Brezna. Predstaviteľ nórskej municipality Anton Langeland na konferencii predstavil konkrétne opatrenia na zadržiavanie vody v meste, ktoré môžu poslúžiť ako inšpirácia aj pre slovenské mestá.
O nápadoch zo zahraničia hovoril aj expert Smart Cities Klubu Jaroslav Kacer. Ako bývalý námestník primátora Brna má už s mnohými podobnými projektmi skúsenosti a účastníkom predstavil viacero tipov na riešenia, ktoré prinášajú okamžitý úžitok, no zároveň umožňujú mestám dlhodobé strategické plánovanie. Zdôraznil aj dôležitosť získavania dát. Účastníci konferencie sa preto zhodli na potrebe posilnenia kapacít analytických odborov na ministerstve životného prostredia a rezortných organizáciách, no najmä toho, aby tieto dáta mali mestá, obce či kraje k dispozícii.
Pandémia tohtoročnú konferenciu Slovensko na ceste k smart cities poslala do online priestoru, no to nijako neovplyvnilo kvalitu diskusie. Konferencia bude ďalej pokračovať v online podobe, zástupcovia samospráv a experti sa tento rok stretnú ešte trikrát, pričom sa vždy budú zaoberať jednou jasne stanovenou témou. Ďalší blok sa bude konať 10. júna 2021 s témou Smart región. Ambíciou je ponúknuť inšpiráciu na efektívnu realizáciu integrovaných územných stratégií.
Závery konferencie:

Pozitívne zhodnotenie prístupu Ministerstva životného prostredia SR, ktoré sa zaujíma o názory samospráv a na základe spätnej väzby upravuje Akčný plán adaptácie na zmenu klímy

Návrh vytvoriť na ministerstve dopravy metodiku postupu vysporiadania pozemkov pre cyklotrasy, keďže jeden z hlavných problémov ich budovania je práve majetkovo-právne vysporiadanie

Vytvorenie lepšieho priestoru na financovanie prípravy projektov, keďže mestám a obciam v súčasnosti tieto prostriedky chýbajú

Snaha zosúladiť moderné a transparentné formy prípravy projektov s modernými formami verejného obstarávania (napr. Žltý Fidic), keďže hospodárska prax ukazuje, že nadmerná orientácia na najnižšiu cenu spôsobuje nehospodárnosť. Lepším riešením je hodnotenie a obstarávanie investícií z hľadiska nákladov na celkovú dĺžku životnosti obstarávanej investície.
V prípade projektov na adaptáciu na zmenu klímy sa zamerať na komplexne poňaté projekty a nielen na vymenovanie oprávnených technických opatrení.
Kľúčový je prístup založený na dátach, ktoré vo viacerých oblastiach nie sú dostupné. Preto je dôležité posilniť kapacity analytických odborov na MŽP a rezortných organizáciách a poskytnúť tieto dáta mestám, obciam a krajom.

Informačný servis


Viac k témam: konferencia, PR, Smart Cities
Zdroj: Webnoviny.sk - Pomôžu len komplexné riešenia. Slovenské smart mestá diskutovali o príprave na zmenu klímy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
29.1.2023 Redakcia FinReport

ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna

Ekonomika eurozóny slabne a prepadáva sa do recesie. Tá však bude len krátka a mierna. Hospodársky rast v tomto roku by mal byť len ...

29.1.2023 Správy

Japonsko uvalilo nové sankcie na Rusko, zameriavajú sa na politikov aj export kľúčových tovarov

29.1.2023 (Webnoviny.sk) - Japonsko oznámilo ďalšie sankcie voči Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine. Zakázalo export kľúčových strategických ...

29.1.2023 Redakcia FinReport

Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %

Donedávna prosperujúci a mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci trh NFT klesá. Objem tohto typu obchodovania vo všetkých sektoroch, od umenia až ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Správy

Budajov okrúhly stôl sa posúva na neskôr, Takáč sa vyjadril aj k návratu Dzurindu do politiky

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Okrúhly stôl pre predstaviteľov demokratických strán, ktoré zvolal poverený minister životného prostredia a ...

28.1.2023 Správy

Heger sa ohradil sa voči tvrdeniu, že preferuje septembrový termín volieb preto, aby stihli zatvoriť Fica

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa ohradil voči medializovaným informáciám, že preferuje ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

28.1.2023 Správy

KDH otvára kandidačnú listinu a začalo rokovania s Hegerom. V nasledujúcich dňoch chcú predstaviť aj nových expertov

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa pripravuje na voľby samostatne. Predsedníctvo strany v sobotu na svojom ...

28.1.2023 Správy

Karasov návrh zmien Trestného zákona čoskoro pôjde na vládu, bude stáť na troch pilieroch

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Návrh zmien Trestného zákona je vo fáze dokončovania a čoskoro bude predložený na rokovanie vlády. V tlačovej ...

28.1.2023 Správy

Plodnosť na Slovensku má dlhodobo klesajúci trend, ukázalo sčítanie

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Plodnosť na Slovensku má dlhodobo klesajúci trend. Vyplýva to z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) ...

28.1.2023 Správy

Prevody peňazí z Ruska do zahraničia minulý rok stúpli o 300 až 500 percent

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Prevody peňazí z Ruska do susedných krajín vzrástli v minulom roku o 300 až 500 percent. Referuje o tom web Kyiv ...

28.1.2023 Správy

Pápež František zdôraznil, že homosexualita nie je zločin a svoje predošlé vyjadrenie objasnil

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Pápež František opäť zdôraznil, že homosexualita „nie je zločin“ a povedal, že sa rozhodol vyjadriť, aby ...

28.1.2023 Správy

Rusko sa pri novej ofenzíve pravdepodobne zameria na Luhanskú oblasť

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Rusko sa pri plánovanej ofenzíve na Ukrajine s najväčšou pravdepodobnosťou zameria na Luhanskú oblasť, no môže k ...

28.1.2023 Správy

Sulíkovci dodržia dohodu o podpore predčasných volieb a Gröhling odmieta Ficove konšpirácie

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dodrží dohodu s bývalými koaličnými partnermi a bude hlasovať za predčasné ...

28.1.2023 Správy

Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - K protestnej iniciatíve, ktorá má upozorniť na problémy samospráv s vysokými cenami energií, sa pridajú aj obce ...

28.1.2023 Správy

Voliči si uvedomili, čo je v stávke a zvolili si solídneho prezidenta, reagujú slovenskí politici na víťazstvo Pavla

28.1.2023 (Webnoviny.sk) ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna
 2. 2.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 3. 3.
  Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom
 4. 4.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 5. 5.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?