Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Pomôžu len komplexné riešenia. Slovenské smart mestá diskutovali o príprave na zmenu klímy

Správy Sita Poslať

16.3.2021 (Webnoviny.sk) - Príprava na klimatické zmeny má podobu konkrétnych krokov. O reálnych opatreniach, ktoré priamo či nepriamo slovenským mestám pomôžu efektívne riešiť výzvy ovplyvňujúce životy ich obyvateľov, diskutovali účastníci 6. ročníka medzinárodnej konferencie Slovensko na ceste k Smart cities. Online stretnutie primátorov a expertov vysielané zo štúdia s podtitulom Adaptácia na zmenu klímy v samosprávach zorganizovalo združenie Smart Cities Klub.

Pomôžu len komplexné riešenia. Slovenské smart mestá diskutovali o príprave na zmenu klímy

"Adaptácia na zmenu klímy a ochrana životného prostredia sú vecou nás všetkých," povedal zakladateľ Smart Cities Klubu Vladimír Jurík. "Zmena je dosiahnuteľná iba vtedy, keď spoločnú zodpovednosť prijmú vláda, regióny, priemyselné podniky, univerzity, neziskové organizácie aj obyvatelia. Už dnes vieme prijať efektívne riešenia, ktoré v tejto oblasti pomôžu. Konferencia ukázala, aké je dôležité zo strany ministerstva pýtať sa miest, čo považujú za prioritu v tejto oblasti. Zároveň konferencia ukázala mestám, že neexistujú rýchle riešenia, že je potrebné tému adaptácie riešiť strategicky a zameriavať sa aj na prípravu a etapizáciu dlhodobých projektov – v sídelnom prostredí to samozrejme znamená s ohľadom na citlivý urbanizmus a architektúru pripravovaných projektov."

Plodná spolupráca s envirorezortom

S čím môžu mestá v najbližšej budúcnosti počítať, ukázal zástupcom samospráv riaditeľ odboru politiky zmeny klímy z Ministerstva životného prostredia SR. Jozef Škultéty predstavil novú adaptačnú stratégiu Európskej únie i to, ako sa budú plánované opatrenia premietať do národného akčného plánu na Slovensku, čo sú strategické priority i konkrétne prierezové politiky. Členovia Smart Cities Klubu sa tak už teraz môžu začať pripravovať a chystať projekty.
Zo strany ministerstva bola zdôraznená snaha o prípravu podpory miest aj v oblasti vzdelávania úradníkov v tejto – pre mnohých – novej  oblasti.
Účastníci konferencie pozitívne zhodnotili najmä prístup ministerstva, ktoré sa zaujíma o názory samospráv, diskutuje s nimi a následne upravuje svoju stratégiu aj na základe spätnej väzby.
Praktickou stránkou do diskusie prispeli viacerí zástupcovia členských miest. Primátor Brezna Tomáš Abel hovoril o plánovaných vodozádržných opatreniach, Trnava sa ústami hlavného architekta Ondreja Horvátha podelila o skúsenosti s budovaním cyklistickej infraštruktúry, kým viceprimátor Košíc Marcel Gibóda hovoril o výzvach, ktorým v tejto súvislosti mesto musí čeliť. Prebiehajúce projekty predstavil aj primátor Žiliny Peter Fiabáne. Do diskusie sa zapojili aj primátorka Prešova Andrea Turčanová a primátor Hlohovca Miroslav Kollár.
Primátori konštatovali, že súčasným spoločným problémom samospráv je nedostatok finančných zdrojov na prípravu projektov – pričom peniaze do prípravy projektov by mohli byť  v súčasnosti najlepšie investovanými peniazmi – pretože v krátkom čase pomôžu oživiť hospodárstvo v regiónoch a stabilizovať zamestnanosť.

Závery z diskusie primátorov

Jednoznačnou prioritou miest je v súčasnosti získanie zdrojov na prípravu projektov. Dlhotrvajúcou a pre mestá traumatizujúcou témou je pomalé vysporiadanie pozemkov pre cyklotrasy – trvá to najdlhšie z celej prípravy projektu. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka prisľúbil pomoc formou vytvorenia metodického dokumentu zo strany Ministerstva dopravy. K jeho tvorbe budú mestá prizvané.
Trvalou výzvou je i to, že kvalitná práca tvorivých ľudí, projektantov a pracovníkov mestských úradov je často devalvovaná neefektívnym verejným obstarávaním, zameraným výhradne na najnižšiu cenu. Členovia Smart Cities Klubu po diskusii primátorov na túto tému navrhli, aby sa viac prihliadalo pri zadávaní súťaží na hodnotenie investícií z hľadiska nákladov na celkovú dĺžku životnosti obstarávanej investície. Takto sa stane verejné obstarávanie efektívnym a zabezpečí trvalú udržateľnosť obstarávanej investície.
Primátori sa zhodli aj na tom, že pri budúcich výzvach – najmä pokiaľ pôjde o vodoochranné a vodozádržné opatrenia v sídlach -  sa bude treba zamerať na komplexné urbanistické a architektonické riešenia, nielen aplikáciu technických opatrení v urbanizovaných územiach.

Zahraničné skúsenosti

Podujatie okrem rezortu životného prostredia podporilo i Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré je partnerom Smart Cities Klubu. Slovenská diplomacia pripravuje viacero projektov, ktoré samosprávam uľahčia nadväzovanie kontaktov a čerpanie skúseností aj za hranicami. "Najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s budúcnosťou, je podieľať sa na jej vytváraní," uviedla štátna tajomníčka MZVaEZ Ingrid Brocková.
Účastníkom konferencie sa prihovorili aj veľvyslanci Nórskeho kráľovstva Terje Theodor Nervik a Holandského kráľovstva Henk Cor van der Kwast.
Medzinárodný rozmer konferencie podčiarkol príspevok z nórskeho Ullensvangu. Nórska samospráva je členom tamojšieho združenia inteligentných miest, Smart City Norway, ktoré úzko spolupracuje so Smart Cities Klubom na Slovensku. Výsledkom tejto spolupráce je aj spoločný projekt Ullensvangu a Brezna. Predstaviteľ nórskej municipality Anton Langeland na konferencii predstavil konkrétne opatrenia na zadržiavanie vody v meste, ktoré môžu poslúžiť ako inšpirácia aj pre slovenské mestá.
O nápadoch zo zahraničia hovoril aj expert Smart Cities Klubu Jaroslav Kacer. Ako bývalý námestník primátora Brna má už s mnohými podobnými projektmi skúsenosti a účastníkom predstavil viacero tipov na riešenia, ktoré prinášajú okamžitý úžitok, no zároveň umožňujú mestám dlhodobé strategické plánovanie. Zdôraznil aj dôležitosť získavania dát. Účastníci konferencie sa preto zhodli na potrebe posilnenia kapacít analytických odborov na ministerstve životného prostredia a rezortných organizáciách, no najmä toho, aby tieto dáta mali mestá, obce či kraje k dispozícii.
Pandémia tohtoročnú konferenciu Slovensko na ceste k smart cities poslala do online priestoru, no to nijako neovplyvnilo kvalitu diskusie. Konferencia bude ďalej pokračovať v online podobe, zástupcovia samospráv a experti sa tento rok stretnú ešte trikrát, pričom sa vždy budú zaoberať jednou jasne stanovenou témou. Ďalší blok sa bude konať 10. júna 2021 s témou Smart región. Ambíciou je ponúknuť inšpiráciu na efektívnu realizáciu integrovaných územných stratégií.
Závery konferencie:

Pozitívne zhodnotenie prístupu Ministerstva životného prostredia SR, ktoré sa zaujíma o názory samospráv a na základe spätnej väzby upravuje Akčný plán adaptácie na zmenu klímy

Návrh vytvoriť na ministerstve dopravy metodiku postupu vysporiadania pozemkov pre cyklotrasy, keďže jeden z hlavných problémov ich budovania je práve majetkovo-právne vysporiadanie

Vytvorenie lepšieho priestoru na financovanie prípravy projektov, keďže mestám a obciam v súčasnosti tieto prostriedky chýbajú

Snaha zosúladiť moderné a transparentné formy prípravy projektov s modernými formami verejného obstarávania (napr. Žltý Fidic), keďže hospodárska prax ukazuje, že nadmerná orientácia na najnižšiu cenu spôsobuje nehospodárnosť. Lepším riešením je hodnotenie a obstarávanie investícií z hľadiska nákladov na celkovú dĺžku životnosti obstarávanej investície.
V prípade projektov na adaptáciu na zmenu klímy sa zamerať na komplexne poňaté projekty a nielen na vymenovanie oprávnených technických opatrení.
Kľúčový je prístup založený na dátach, ktoré vo viacerých oblastiach nie sú dostupné. Preto je dôležité posilniť kapacity analytických odborov na MŽP a rezortných organizáciách a poskytnúť tieto dáta mestám, obciam a krajom.

Informačný servis


Viac k témam: konferencia, PR, Smart Cities
Zdroj: Webnoviny.sk - Pomôžu len komplexné riešenia. Slovenské smart mestá diskutovali o príprave na zmenu klímy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

16.6.2024 Správy

Blanár zdôraznil potrebu mierových rokovaní so všetkými partnermi, samit vytvoril platformu pre dialóg

16.6.2024 (SITA.sk) - Mierový samit bol podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára významným krokom na ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Správy

Inštitút využívania paragrafu 363 generálnym prokurátorom je podľa Remetu plne opodstatnený (video)

16.6.2024 (SITA.sk) - Inštitút paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý generálnemu prokurátorovi umožňuje rušenie právoplatných ...

16.6.2024 Správy

Le Penová nebude žiadať rezignáciu prezidenta Macrona, ak jej strana vyhrá vo francúzskych predčasných voľbách

16.6.2024 (SITA.sk) - Francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Pen nebude žiadať rezignáciu prezidenta Emmanuela Macrona, ak jej strana ...

16.6.2024 Správy

Modernizácia súdov na Slovensku zaostáva oproti iným krajinám EÚ, pretrváva aj nedôvera v nezávislosť justície

16.6.2024 (SITA.sk) - Modernizácia súdov na Slovensku oproti iným krajinám EÚ zaostáva. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti na ...

16.6.2024 Správy

Najvyšší súd bude v júli rozhodovať o odvolaní „Hrobára“ z gangu sátorovcov proti doživotnému trestu

16.6.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR vytýčil na 17. júla verejné zasadnutie, na ktorom bude rozhodovať o odvolaní Lehela Horvátha, ktorý ...

16.6.2024 Správy

Nemecká polícia postrelila v Hamburgu muža so sekerou (video+foto)

16.6.2024 (SITA.sk) - Policajti v nemeckom Hamburgu v nedeľu postrelili muža, ktorý ich ohrozoval sekerou a zápalnou fľašou. Stalo sa tak po ...

16.6.2024 Správy

Osemdesiat krajín podpísalo na samite vo Švajčiarsku spoločné komuniké, Zelenskyj privítal prvé kroky k mieru

16.6.2024 (SITA.sk) - Osemdesiat krajín v nedeľu podpísalo na samite vo Švajčiarsku spoločné komuniké vyzývajúce na to, aby bola ...

16.6.2024 Správy

Povolenia na zasiahnutie cieľov v Rusku americkými zbraňami zmenšujú bezpečný priestor agresora

16.6.2024 (SITA.sk) - Obmedzené povolenia na zasiahnutie cieľov v Rusku zbraňami poskytnutými USA znížili ruský bezpečný priestor o 16 %. V ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

16.6.2024 Správy

Počet vysídlených ľudí sa zvýšil na rekordnú úroveň, najväčšia kríza pretrváva v Sýrii

16.6.2024 (SITA.sk) - Vojny, násilie a perzekúcia vyhnali z domovov rekordných 120 miliónov ľudí. Ako informuje spravodajský portál BBC, ...

16.6.2024 Správy

Prevrátený autobus s českými turistami na Islande si vyžiadal aj vážne zranených (foto)

16.6.2024 (SITA.sk) - Niekoľko českých turistov sa zranilo pri nehode autobusu na Islande. Niektorí sú vážne zranení a zostávajú v ...

16.6.2024 Správy

Prípravy na ďalší samit budú trvať mesiace, nie roky. Smerovanie k mieru si vyžaduje rýchle konanie, povedal Zelenskyj

16.6.2024 (SITA.sk) - Práce na druhom mierovom samite pokračujú. V nedeľu to na samite o mieri na Ukrajine povedal ukrajinský prezident ...

16.6.2024 Správy

Ukrajinskí vojaci z LGBTQ komunity sa zúčastnili dúhového pochodu v Kyjeve, vyzvali vládu k udeleniu partnerských práv (foto)

16.6.2024 (SITA.sk) - Niekoľko stoviek ukrajinských vojakov z LGBTQ komunity a ich podporovatelia sa v nedeľu zúčastnili na pochode rovnosti v ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Najviac držiteľov kryptomien je medzi Indami, najvyššie výnosy však dosahujú Američania

Počet Američanov, ktorí prijímajú kryptomeny, stále rastie. V tomto roku ho podporuje nielen intenzívny záujem o nové technológie, ale aj ...

14.6.2024 Mário Špilberger

Spotreba sladených nápojov kvôli dani poklesne, chce to však čas

Nielen tabakové výrobky, ale aj sladené nealkoholické nápoje budú pravdepodobne od nového roka drahšie. Schvaľovanie novej dane je ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay