Pokles počtu väzňov môže zlepšiť ich podmienky, alternatívne tresty sú podľa analytikov niekedy vhodnejšie
12.4.2025 (SITA.sk) - Pokles počtu väzňov môže zlepšiť ich životné podmienky a vytvoriť priestor na racionalizáciu siete väzníc. Informoval o tom Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), ktorý sa v najnovšej revízii pozrel na výdavky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vo výške 315 miliónov eur.

Slovensko má pritom v porovnaní s inými krajinami vyššie výdavky. Príčinou je najmä vysoký počet väznených osôb. Ako ÚHP podotkol, Slovensko je siedmou krajinou s najvyšším počtom väznených osôb v Európskej únii.
"Novela Trestného zákona z roku 2024 podľa revízie zníži počet väzňov o približne 900 oproti roku 2023. Predpokladáme, že ide o dlhodobý vplyv spôsobený zrušením trestnosti niektorých trestných činov, znížením dĺžky trestov, ako aj častejším udeľovaním alternatívnych trestov," uviedol ÚHP.
Drahá forma trestania
Ako ďalej priblížil, trest odňatia slobody patrí medzi drahé formy trestania, pričom v SR je v porovnaní s inými krajinami používaný výrazne viac, najmä pri menej závažných trestných činoch, akými sú napríklad zanedbanie povinnej výživy a marenie úradného rozhodnutia. Alternatívne trestanie je lacnejšie a v niektorých prípadoch vhodnejšie než trest odňatia slobody.
"Väzenskú populáciu je možné znížiť o dodatočných vyše tisíc osôb posilnením alternatívnych trestov," doplnil ÚHP. Ako však upozornil, bude potrebných viac probačných a mediačných úradníkov a tiež posilnenie ich kompetencií pri výkone alternatívnych trestoch. ÚHP navrhuje ich počet zvýšiť o 100 dodatočnými výdavkami päť miliónov eur.
"Nevyhnutné bude častejšie využívanie elektronického monitoringu osôb ako alternatívy k trestu odňatia slobody. Pri vybraných trestných činoch je možné aplikovať medzinárodné štandardy," dodal ÚHP.
Vysoká miera recidívy
Ako ďalej priblížil, dôvodom zvyšovania väzenskej populácie je aj vysoká miera recidívy. Do dvoch rokoch sa totiž do väzníc vráti 29 percent prepustených. ÚHP navrhuje zvýšenie podielu pedagógov a sociálnych pracovníkov a viac sa zamerať na resocializáciu už počas samotného výkonu trestu.
"Viac alternatívnych trestov bude znamenať viac voľných lôžok v ústavoch na výkon trestu. Časť z nich môže byť použitá na zlepšenie ubytovacieho štandardu. Postupne by sa tiež dala utlmiť prevádzka zastaraných komplexov, čo môže priniesť úsporu až do 50 miliónov eur," vysvetlil ÚHP s tým, že zvýšiť efektívnosť môže aj zavedenie videohovorov s cieľom znížiť počet eskort na súd, prehodnotenie fungovania elektronického monitoringu, či efektívnejšie zamestnávanie väzňov. ÚHP na základe revízie odporúča aj zvážiť scivilnenie časti príslušníkov.
Viac k témam: alternatívne tresty, Novela Trestného zákona, trest odňatia slobody, Väzni, väzniceZdroj: SITA.sk - Pokles počtu väzňov môže zlepšiť ich podmienky, alternatívne tresty sú podľa analytikov niekedy vhodnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu
- 2.Ženy podnikateľky vlastnia na Slovensku menej ako pätinu firiem, v Česku je ich podiel ešte nižší
- 3.Poisťovňa Wüstenrot minulý rok v životnom poistení narástla o takmer 40 %
- 4.Zelenskyj: Útok v Odeskej oblasti nebol náhodným zásahom raketou, ale zámerný ruský teror
- 5.Hodnotové vs. rastové investovanie: Je čas vymeniť rast za bezpečie?