Po koronakríze môže byť Slovensko atraktívnejšie pre investorov
14.8.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko vrátane ďalších krajín strednej a východnej Európy by sa mohlo po odznení koronakrízy stať atraktívnejšie pre investorov a zvýšiť tak podiel v globálnych dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to z najnovšej analýzy nadnárodnej spoločnosti Coface.

Pandémia, karanténne opatrenia a prerušenie výroby v Číne, ako najväčšom dodávateľovi, vyvolali diskusie o potrebách zvýšenia odolnosti globálnych dodávateľských reťazcov voči šokom zo zahraničia. Hoci sa neočakáva, že Čína stratí postavenie top jednotky v globálnych dodávkach, následky pandémie by mohli priniesť príležitosti pre krajiny nášho regiónu v tomto diverzifikačnom procese.
Podiel robotizácie a automatizácie
Dôležitý však bude aj do budúcna vzhľadom na potenciálne karanténne obmedzenia podiel robotizácie a automatizácie.
"Tu Slovensko v rámci regiónu už teraz hrá prím v automobilovom aj strojárskom sektore," hovorí generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný. No v dôsledku pandémie a dopadov najmä na automotive krajiny krízu aj silno pocítili.
Asociácia európskych výrobcov automobilov napríklad očakáva, že registrácia osobných automobilov sa za tento rok zníži približne o 25 %. Sektor by sa však mal podľa analýzy zotaviť už v strednodobom horizonte.
Najvyšší podiel využívania robotov
Využívanie servisných robotov sa stalo častejšie.
"V automobilovom priemysle na Slovensku až 10 % spoločností používa servisné roboty, čo je omnoho vyšší podiel ako 4 % v Nemecku," podotýka Ján Čarný. Robotizácia v chemickom a strojárskom priemysle na Slovensku je podobná západnej Európe. V strojárstve má Slovensko najvyšší podiel využívania robotov z regiónu.
Lepšia pozícia na prilákanie investícií
Práve investície do automatizácie a robotizácie by mohli zvýšiť produktivitu a umožniť pokračovanie výroby v prípade ďalších pandémií.
To bude mať podľa Coface vplyv na prílev zahraničných investícií v regióne a uľahčí rozhodovanie investorov o relokácii výroby do tohto regiónu. Ide najmä o krajiny ako Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, kam by mali smerovať investície s vyššou pridanou hodnotou.
Siný potenciál regiónu pri relokácii sa ukazuje podľa Coface v informačných a komunikačných technológiách. Pandémia ukázala, že množstvo pracovných pozícií sa dá vykonávať z domu.
"Rozvinutejšie krajiny, ako Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a pobaltské krajiny, majú lepšie pozíciu z hľadiska prilákania investícií do služieb vďaka rastu digitalizácie," dodáva Čarný.
Viac k témam: automobilový priemysel, automotive, digitalizácia, Digitalizácia výroby, Ekonomické dopady koronavírusu, investície, koronakríza, Pandémia, robotizácia, roboty
Zdroj: Webnoviny.sk - Po koronakríze môže byť Slovensko atraktívnejšie pre investorov, vyplýva to z novej analýzy Coface © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rok 2023 patrí k najškodovejším rokom v histórii Slovenska, najviac škôd vzniká v júli
- 2.Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu
- 3.Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
- 4.NBS: Životné náklady pre jednočlennú domácnosť vlani narástli z 335 na 395 eur
- 5.Financial Report zisťuje spokojnosť klientov s finančnými inštitúciami