Pellegrini chváli Fica za dohodnuté garancie pri plyne, je povinnosťou vlády bojovať za národnoštátne záujmy Slovenska
18.7.2025 (SITA.sk) - Bojovať za národnoštátne záujmy Slovenska je povinnosťou vlády a jej predsedu v každej situácii, a to bez ohľadu na to, či sa vo finále podarí naplniť všetky ciele, alebo nie.
Uviedol to na sociálnej sieti prezident Peter Pellegrini v reakcii na to, že Slovensko blokovalo prijatie 18. sankčného balíka voči Ruskej federácii a hlasovanie zaň podmieňovalo získaním garancií riešenia dopadov návrhu Európskej komisie zastaviť dodávky ruského plynu po 1. januári 2028.
Energetická bezpečnosť ako priorita
„Som presvedčený, že energetická bezpečnosť Slovenska je takýmto národnoštátnym záujmom a pre ľudí je extrémne dôležitá, lebo pre svoj dôstojný život i pre možnosti práce v našej priemyselnej krajine potrebujú dostatok energií a za prijateľnú cenu,“ napísal prezident.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Podľa svojich slov rozumie tomu, že Európska únia hľadá pri svojom postoji k Rusku nástroje, ktorými ho chce sankcionovať za vojnu na Ukrajine, vrátane definitívneho ukončenia dodávok ruského plynu a ropy.
„Je však nespochybniteľným faktom, že tieto opatrenia postihnú mimoriadne silne práve Slovensko. Vtedy je jednoznačnou úlohou vlády a jej predsedu zabojovať na medzinárodnom poli za národnoštátne záujmy Slovenska – a som rád, že tak premiér aj urobil. Nerozumiem kritikom, ktorí žiadajú vždy a za každých okolností zložiť ruky do lona a poslušne odkývať všetko, čo silnejší hráči predložia Slovensku na stôl,“ myslí si Pellegrini.
Ak sa nepostavíme za seba, nikto iný to neurobí
Prezident súhlasí s tým, že je veľmi dôležité, aby v kľúčových záležitostiach našla Európska únia napokon jednotu. Avšak na základe „mnohých vlastných skúseností“ dodal, že keď sa za naše národnoštátne záujmy nepostavíme my sami, nikto to za nás neurobí.
Ako tiež uviedol, o priebehu rokovaní a vyjednávania slovenskej vlády a jej predsedu s orgánmi Európskej únie bol podrobne informovaný. „Som presvedčený, že bez jeho aktívneho prístupu by dnes Slovensko nemalo absolútne žiadne garancie, že po prípadnom odrezaní sa od ruských energií neostane osamotené a bez európskej pomoci. Preto podporujem premiéra v jeho snahe vyjednať pre Slovensko čo najlepšie podmienky, a bojovať za jeho energetickú bezpečnosť,“ uzavrel prezident.
Viac k témam: Ceny plynu, Dodávky plynu z Ruska, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Premiér Slovenskej republiky, Prezident Slovenskej republiky, ruský plyn, Sankcie proti RuskuZdroj: SITA.sk - Pellegrini chváli Fica za dohodnuté garancie pri plyne, je povinnosťou vlády bojovať za národnoštátne záujmy Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Máj
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Talianska premiérka Meloniová žiada EÚ o uvoľnenie fiškálnych pravidiel pre energie
Slovensko spúšťa registráciu firiem pre EXPO 2027, chce ukázať inovácie aj technologický potenciál
Netanjahu: Izrael je blízko likvidácie všetkých strojcov útoku zo 7. októbra
Rusko a Bielorusko spustili rozsiahle jadrové cvičenie
Infarkt u žien sa často prejavuje inak ako u mužov. Netypické príznaky môžu viesť k oneskorenej liečbe
Najčítanejšie
- 1.PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický zbor
- 2.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 3.FinGO.sk: Stovky nových agentov a digitálne inovácie priniesli skokový rast tržieb
- 4.Revitalizácia Palmy sa môže pohnúť
- 5.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia










