Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Pečeň neohrozuje len alkohol, pre jej záchranu je dôležité upraviť svoj životný štýl

Správy Sita Poslať

19.4.2024 (SITA.sk) - Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele. Odstraňuje toxíny z krvného obehu, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, reguluje zrážanie krvi a vykonáva stovky ďalších životne dôležitých funkcií. Okrem iného filtruje všetku krv v tele a rozkladá jedovaté látky, ako sú napríklad alkohol a drogy. Produkuje tiež žlč, ktorá pomáha tráviť a vstrebávať tuky a odvádzať odpad.

Pečeň neohrozuje len alkohol, pre jej záchranu je dôležité upraviť svoj životný štýl

Slováci však tento životne dôležitý orgán často opomínajú. Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene, teda konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v roku 2020 v odbornom časopise Lancet Gastroenterology Hepatology. Ochorenia pečene sú zároveň najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 - 45 rokov.
Príčinou týchto nelichotivých štatistík je okrem konzumácie alkoholu a s ním súvisiacej alkoholovej choroby pečene aj nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD).

Výskyt NAFLD sa zvyšuje na celom svete

NAFLD je hlavnou príčinou ochorení a úmrtí súvisiacich s pečeňou. Celosvetová prevalencia NAFLD je 30 % a stále sa zvyšuje, upozorňujú autori štúdie venovanej celosvetovej epidemiológii nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) a nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) zverejnenej v roku 2022.
Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 19. apríla, si povedzme viac o NAFLD, čo ju spôsobuje, ako sa diagnostikuje a tiež čo nám hrozí, ak nezmeníme svoj spôsob života.

Čo je NAFLD

Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je označenie pre celý rad ochorení spôsobených hromadením tuku v pečeni. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Jej včasné štádium zvyčajne nespôsobuje žiadne škody, ale ak sa zhorší, môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene vrátane cirhózy. Ak ju, naopak, lekár odhalí včas a lieči sa v počiatočnom štádiu, je možné zastaviť jej zhoršovanie a znížiť množstvo tuku v pečeni.
Vysoká hladina tuku v pečeni sa spája aj so zvýšeným rizikom ďalších závažných zdravotných problémov, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a ochorenia obličiek. Ak už cukrovku máte, NAFLD zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov.
I keď je veľmi podobná ochoreniu pečene súvisiacemu s alkoholom, NAFLD nie je spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.
Vyvíja sa v štyroch hlavných štádiách, pričom u väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene.
Tieto štyri štádiá sú ľahké stukovatenie pečene (steatóza), nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza. Posledná menovaná je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou. Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhávaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.

Koho ohrozuje

Zvýšené riziko NAFLD hrozí ľuďom, ktorí sú obézni alebo majú nadváhu – najmä, ak majú veľa tuku okolo pása, majú cukrovku 2. typu, ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva inzulín, inzulínovú rezistenciu, napríklad syndróm polycystických vaječníkov, nedostatočne aktívnu štítnu žľazu, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, metabolický syndróm (kombinácia cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity), starším ako 50 rokov a tiež tým, ktorí fajčia. NAFLD však diagnostikovali aj u ľudí bez týchto rizikových faktorov, vrátane malých detí.
Na Slovensku má pritom podľa dostupných štatistík nadhmotnosť 60 – 70 % populácie v produktívnom veku a obezitou trpí 25 %.

Aké sú príznaky a diagnostika

V počiatočných štádiách NAFLD sa zvyčajne nevyskytujú žiadne príznaky, prípadne sa môžu zhodovať s príznakmi iných ochorení. "Príznaky bývajú veľmi nenápadné a môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami. Napríklad chronická únava - človek sa cíti stále unavený, vyčerpaný a môže to byť naozaj v dôsledku toho, že má toho naloženého priveľa, má priveľa pracovných povinností, ale môže k tomu prispievať napríklad aj to, že má chorú pečeň, ktorá nefunguje ako má. Okrem toho ľudia občas cítia aj také pobolievanie, tlak v oblasti pečene (pod pravým rebrovým oblúkom), u niekoho sa môže prejavovať nafukovanie, horšie trávenie, pocit ťažoby brucha. To sú všetko také nenápadné signály," vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD., MPH, MBA.
U ľudí s NASH alebo fibrózou, teda pokročilejšími štádiami NAFLD, sa môžu vyskytnúť aj extrémna únava, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti alebo slabosť. Ak sa rozvinie cirhóza, môže mať pacient závažnejšie príznaky, ako je zožltnutie kože a očného bielka (žltačka), svrbenie kože a opuchy nôh, členkov, chodidiel alebo brucha (edém).
K diagnostikovaniu nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) pomôžu krvné testy v rámci preventívnej prehliadky. "Všeobecný lekár vyšetrí z krvi dva dôležité testy, čo sa týka funkcie pečene, nazývame ich pečeňové testy. Sú to ALT, GMT, a ak mal daný človek problém s pečeňou v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať vyšetriť aj ďalšie pečeňové testy a dokonca poslať človeka na ultrazvuk pečene. Na ultrazvuk pečene pošleme pacienta najmä vtedy, ak nám pečeňové testy naznačujú nejaký problém. Testy z krvi ukazujú, ako pečeň funguje a ultrazvuk ako vyzerá, a práve ten ultrazvuk ukáže, či je pečeň väčšia a či je stukovatená," približuje ďalej MUDr. Bendová s tým, že "žiaľ, toto ochorenie pribúda, má ho viac ako tretina obyvateľov Slovenska, možno aj viac, pretože nemáme úplne presné čísla na celej populácii a vidíme, že ochorenia pečene, čo sa týka stukovatenia pečene, pribúdajú každým rokom, pretože pribúda ľudí, ktorí žijú nezdravo, ktorí sa nezdravo stravujú, málo sa hýbu a priberajú".

Zmeňte svoj životný štýl

Dôležitá je preto najmä zmena životného štýlu. Pomôcť môže napríklad schudnutie, zdravé stravovanie, teda vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny, bielkovín a sacharidov, ale s nízkym obsahom tuku, cukru a soli, pitie vody namiesto sladkých nápojov či pravidelné cvičenie. Tí, čo fajčia, by mali, samozrejme, prestať. A aj keď NAFLD nie je spôsobená alkoholom, môže ju pitie alkoholu zhoršiť. Odporúča sa preto obmedziť alebo prestať piť alkohol.

Pomôžu aj fosfolipidy

Pomôcť pečeni postihnutej NAFLD môžeme aj pomocou fosfolipidov. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.
Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Viac k témam: NAFLD, Pečeň, PR, Svetový deň pečene, Životný štýlZdroj: SITA.sk - Pečeň neohrozuje len alkohol, pre jej záchranu je dôležité upraviť svoj životný štýl © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
19.5.2024 Správy

Izraelský minister Benny Gantz hrozí rezignáciou, ak vláda neprijme nový plán pre Pásmo Gazy

19.5.2024 (SITA.sk) - Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz v sobotu pohrozil rezignáciou, ak vláda do troch týždňov neprijme ...

19.5.2024 Správy

Na Slovensku zanikli v prvom štvrťroku tisícky živností, vzniklo ich však oveľa menej

19.5.2024 (SITA.sk) - Za prvý štvrťrok tohto roku zaniklo na Slovensku viac živností ako vzniklo nových. Podľa údajov zverejnených portálom ...

19.5.2024 Správy

Na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas, vyhlásil novozvolený prezident Pellegrini (video)

19.5.2024 (SITA.sk) - Ukazuje sa, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas. Uviedol to novozvolený prezident Peter ...

19.5.2024 Správy

Pre Šutaja Eštoka je Matovičovo hnutie extrémistická skupina, minister vnútra zo šírenia nenávisti a napätia viní aj médiá (video)

19.5.2024 (SITA.sk) - Politici sa po atentáte na premiére zhodli na tom, aby sa tento útok nezneužíval na stranícku ...

19.5.2024 Správy

Premiér Fico je mimo ohrozenia života, ale jeho stav je naďalej vážny. Kaliňák sa poďakoval lekárom za starostlivosť

19.5.2024 (SITA.sk) - Na základe ranného konzília môžeme konštatovať, že premiér je mimo ohrozenia života. Uviedol to námestník ...

19.5.2024 Správy

Rusi zostrelili desiatky dronov nad svojím územím, v akcii bola aj ukrajinská protivzdušná obrana

19.5.2024 (SITA.sk) - Rusko hlási, že v noci na nedeľu zostrelilo zhruba 60 dronov a niekoľko rakiet nad jeho územím a okupovaným polostrovom ...

19.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci radi nakupujú tam, kde ponúkajú zľavy, a takmer každý má aspoň jednu vernostnú kartu

Slováci sú známi tým, že radi šetria. Až tri štvrtiny obyvateľov Slovenska uprednostňujú nakupovanie v obchodoch, v ktorých majú k ...

19.5.2024 Správy

Zrážku člnov na Dunaji v Maďarsku neprežili dvaja ľudia, päť je nezvestných

19.5.2024 (SITA.sk) - Dvaja ľudia zomreli a päť je v Maďarsku nezvestných po zrážke člnov na Dunaji. Informovala o tom polícia, ktorá ...

19.5.2024 Správy

Českí meteorológovia zaznamenali slabé tornádo, potvrdili ho aj dáta z nemeckého radaru

19.5.2024 (SITA.sk) - V Česku sa v sobotu objavilo slabé tornádo. Zaznamenali ho okolo 16:45 vo Valtířove v okrese Ústí nad ...

18.5.2024 Správy

Federálna sudkyňa v Kalifornii odsúdila muža, ktorý kladivom zaútočil na manžela Nancy Pelosi. Dostal 30 rokov väzenia

18.5.2024 (SITA.sk) - Federálna sudkyňa v Kalifornii v piatok odsúdila na 30 rokov väzenia muža, ktorý v októbri 2022 s kladivom napadol ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Stredoškoláci hospodária s vlastnými peniazmi, dvaja z troch si sami zarábajú

Deväť z desiatich slovenských stredoškolákov (90 %) pravidelne na mesačnej báze hospodári s vlastnými peniazmi. Tieto finančné prostriedky ...

18.5.2024 Správy

Tusk potvrdil práce na projekte Východný štít, Poľsko vynaloží na posilnenie hraníc s Ruskom a Bieloruskom 10 miliárd zlotých

18.5.2024 (SITA.sk) - Poľsko investuje zhruba 10 miliárd zlotých na posilnenie hraníc s Ruskom a Bieloruskom. Jeho premiér Donald Tusk v sobotu ...

18.5.2024 Správy

Ukrajinci znížili schopnosť Rusov brániť vzdušný priestor okolo Krymu, dôvodom sú útoky na vojenské ciele

18.5.2024 (SITA.sk) - Štyri ukrajinské útoky na ruské vojenské ciele na okupovanom Kryme znížili schopnosť Ruska brániť vzdušný priestor ...

18.5.2024 Správy

Ukrajinské útoky dronmi narušili 14 percent kapacity ruskej rafinácie ropy, Rusko bolo nútené zastaviť jej export

18.5.2024 (SITA.sk) - Ukrajinské útoky dronmi na ruské energetické zariadenia začiatkom tohto roka narušili 14 percent kapacity ruskej ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay