Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

OĽaNO víťazilo v obciach s veľkým počtom Rómov, Matovič za tým vidí obavy z Mazureka a Fica (video)

Správy Sita Poslať

2.10.2023 (SITA.sk) -

OĽaNO víťazilo v obciach s veľkým počtom Rómov, Matovič za tým vidí obavy z Mazureka a Fica (video)

aktualizované 2. októbra 16:24

Rómovia sa obávali Milana Mazureka (Republika) a Roberta Fica (Smer-SD) a ich rečí, ktoré púšťali do obehu počas kampane, v ktorej sa snažili na nenávisti voči Rómom získavať hlasy.
To bol podľa lídra hnutia OĽaNO a priatelia Igora Matoviča dôvod, prečo vo voľbách dostali veľa hlasov od rómskych obyvateľov. Matovič to uviedol na pondelkovej tlačovej besede s tým, že ho o tom informoval europoslanec Peter Pollák.

Matovič pochválil kampaň

Matovič vyzdvihol prácu platformy Pačivale Roma, ktorá bola súčasťou kandidátky koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. Podľa Matoviča robili veľmi dobrú kampaň po celom Slovensku a oslovili práve rómskeho voliča.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

„Rómovia išli bojovať proti tomu, aby Mazurek a spol. boli v parlamente. Z tohto pohľadu môžeme hovoriť, že sa im to podarilo," uviedol Matovič a doplnil, že v tejto súvislosti chystajú aj tlačovú besedu, ktorá by mala byť vo štvrtok 5. októbra.
Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí dominovala v obciach pod Tatrami a na Spiši s väčším počtom rómskych obyvateľov, pričom v niektorých z nich dosiahla až 70 percent, v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa dokonca viac ako 90 percent.

Väčšina obyvateľov sú Rómovia

Úspech koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (OĽaNO, KÚ a Za ľudí) v obciach s početným zastúpením rómskeho obyvateľstva potvrdili aj výsledky z najväčších obcí s týmto obyvateľstvom v okresoch Prešov a Sabinov.
V obci Chminianske Jakubovany (okres Prešov) získala jediná koalícia uchádzajúca sa o hlasy voličov vo víkendových predčasných parlamentných voľbách viac ako 73 percent. V obci Jarovnice (okres Sabinov) dokonca prekročila 86 percent. Aj preferenčné hlasy z obcí na Dolnom Šariši pomohli k zvoleniu rómskym kandidátom na kandidátnej listine koalície združeným v platforme Pačivale Roma.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V Krížovej Vsi v okrese Kežmarok, ktorej väčšinu obyvateľov tvoria Rómovia, získalo OĽaNO takmer 77 percent. V roku 2020 tam zvíťazilo tiež, s takmer 52 percentami. Takmer sedem percent získalo v sobotných voľbách Kresťanskodemokatické hnutie (KDH), ostatné nedosiahli ani päť percent.

Predošlé voľby tiež zvíťazili

Viac ako 76 percent dosiahla koalícia v Podhoranoch, kde Rómovia tvoria takmer 70 percent obyvateľov. Za ňou s viac ako piatimi percentami Hlas a KDH. Podobne dopadli voľby aj v Rakúsoch, kde však okrem KDH získal viac ako päť percent aj Smer-SD. V Stráňach pod Tatrami s 93 percentnou rómskou populáciou si OĽaNO zvolilo viac ako 84 percent voličov.
Viac ako 92 percent voličov volilo OĽaNO v spomínanej Lomničke obývanej rómskou komunitou. Žiadna iná strana tam nezískala viac ako tri percentá. Niečo cez dve percentá odovzdaných hlasov patrilo Republike. V roku 2020 tam zvíťazilo OĽaNO tiež, a to s viac ako 42 percentami, s 36 percentami nasledoval Smer-SD.

Zobraziť fotogalériu k článku:Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie)

V Hranovnici v Popradskom okrese, kde tvoria Rómovia polovicu obyvateľov, mala koalícia v sobotu viac ako 41 percent, takmer 14 percent získal Smer a viac ako 10 percent KDH. Pred dvoma rokmi tam malo OĽaNO takmer 29 percent.
V susednom Spišskom Štiavniku volilo v sobotu OĽaNO viac ako 42 percent voličov a takmer 14 percent KDH. Hlas a Smer mali po viac ako deväť percent, PS takmer osem percent. V Bystranoch v Spišskonovoveskom okrese, kde spomedzi viac ako 3 300 obyvateľov je viac ako 2 700 rómskeho pôvodu, dalo svoj hlas OĽaNO takmer 67 percent voličov.

Účasť vo voľbách

Takmer 13 percent voličov si vybralo Hlas a takmer sedem percent Smer. V Rudňanoch mala koalícia viac ako 50 percent, nasledoval Smer s viac ako 14 percentami, Hlas s takmer 11 percentami a Republika, ktorú tam volilo takmer šesť percent voličov.
Viac ako 70 percent získalo OĽaNO aj v Žehre, kde spomedzi viac ako 2 600 obyvateľov je približne 1 700 rómskych. S takmer ôsmimi percentami nasledovalo hnutie KDH a niečo cez päť percent dosiahol Smer. Vo voľbách pred dvoma rokmi tam rovnako zvíťazilo OĽaNO, a to s viac ako 54 percentami. Viac ako dvanásť percent voličov si tam však vtedy zvolilo Ľudovú stranu Naše Slovensko a sedem KDH.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/09/predcasne-volby-na-slovensku-2023-zehra.mp4

V obci Jarovnice sa z 3 985 zapísaných voličov na voľbách zúčastnilo 2 716 obyvateľov. Predstavuje to volebnú účasť 68,15 percenta, čo kopíruje celoslovenskú účasť. Suverénne voľbám v tejto obci s výrazne majoritným rómskym obyvateľstvom dominovala koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, ktorá získala 2 310 hlasov, teda 86,22 percenta.
S obrovským odstupom za nimi skončilo na druhom mieste Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 3,32 percentami (83 hlasov). Strana Hlas-SD získala 2,83 percenta a celoslovensky víťazný Smer-SD 2,16 percenta. Ďalšie strany, ktoré sa dostali do parlamentu, dostali 1,26 percenta v prípade Slovenskej národnej strany (SNS), 0,63 percenta získalo Progresívne Slovensko (PS) a iba 0,48 percenta dostala Sloboda a solidarita (SaS).
Viac ako 13 hlasov pre túto stranu dostali aj Sme rodina (16 hlasov) a Demokrati (15 hlasov), pričom za stranou Smer-SD skončila ako piata najúspešnejšia v Jarovniciach strana Republika s 1,34 percentami (36 hlasov).

Preferenčné hlasy

Ako vyplýva zo zverejnených zápisníc z volieb, jednoznačnými lídrami kandidátky v prípade jedinej koalície boli v Jarovniciach predseda OĽaNO Igor Matovič a doterajší poslanec Národnej rady SR a bývalý rómsky splnomocnenec Peter Pollák, ktorý kandidoval z 18. miesta.
Prejavilo sa to na zisku preferenčných hlasov. Pollák ich dostal 2 114, Matovič dokonca ešte o 19 viac – 2 133.  Vysoký počet preferenčných hlasov však získali aj boxer Viliam Tankó (1 109 preferenčných hlasov) z Váhoviec na 54. mieste, sociálny pracovník Lukáš Bužo (943 hlasov) z Jastrabieho z 58. miesta a sociálna pedagogička Anežka Škopová (986 hlasov) z Levoče, ktorá kandidovala ako 131.
Všetci traja rómski kandidáti na kandidátke koalície, združení v platforme Pačivale Roma, sa napokon prekrúžkovali do parlamentných poslaneckých lavíc. Podobne vyššie počty preferenčných krúžkov mali títo kandidáti napríklad aj v obci Svinia (okres Prešov), kde volilo túto koalíciu takmer 50 percent voličov, čo je 414 hlasov.

Neúspech napokon víťazných strán

V najväčšej obci s rómskym zastúpením v okrese Prešov - Chminianskych Jakubovanoch získala koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, pri volebnej účasti takmer 52 percent, celkovo 73,52 percenta všetkých odovzdaných voličských lístkov, čo je 536 hlasov.
Druhá v poradí pritom bola napokon neúspešná Republika so 7,13 percentami. Tretie miesto patrilo strane Hlas-SD so 4,8 percentami pred stranou Piráti so 4,11 percentami. Až za nimi skončil celoslovensky najúspešnejší Smer-SD s 2,6 percentami. PS tu získalo 1,64 percenta, KDH 1,37 percenta, SNS 0,82 percenta a SaS iba 0,41 percenta.

Zobraziť fotogalériu k článku:Ako v predčasných voľbách hlasovali Ódor, Matovič, Pellegrini, Šimečka a ďalší politici (fotografie)

Koalícia okolo Igora Matoviča ale zvíťazila aj v ďalších podobných obciach. V okrese Prešov dosiahla najvyšší zisk v obci Červenica, kde mala takmer 80-percentnú podporu.
V Malom Slivníku získala necelých 75 percent a vo Varhaňovciach viac ako 62 percent. Okolo 50-percentného zisku sa pohybovala aj v obciach Chmiňany, Tuhrina, Žehňa a Lesíček. V okrese Sabinov to boli Ostrovany so 66 percentami, či Olejnikov so 46-timi. Celkovo koalícia vyhrala v 18 obciach okresu Prešov a v piatich v okrese Sabinov.

Viac k témam: europoslanec, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Predseda strany Smer-SD, Predvolebná kampaň, RómoviaZdroj: SITA.sk - OĽaNO víťazilo v obciach s veľkým počtom Rómov, Matovič za tým vidí obavy z Mazureka a Fica (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
29.11.2023 Redakcia FinReport

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa zlepšuje

Ekonomická nálada na Slovensku sa postupne zlepšuje. Rastie najmä vďaka optimizmu podnikateľov v službách, priemysle a dokonca aj u ...

29.11.2023 Správy

Elektrobicykle a zima? Krásne to k sebe pasuje, stačí sa o ne starať!

29.11.2023 (SITA.sk) - S chladným počasím a skracujúcim sa denným svetlom mnohí cyklisti odtlačia elektrobicykel do pivnice a vymenia ho za ...

29.11.2023 Správy

Merali sme krvný tlak vo vlaku zdravia

29.11.2023 (SITA.sk) - Hypertenzia ohrozuje aj mladšie ročníky. Ukázalo to ďalšie zo série podujatí na prevenciu a podporu zdravia v ...

29.11.2023 Správy

Na železničnom priecestí v Rajeckých Tepliciach vyhasol život 63-ročnej ženy

29.11.2023 (SITA.sk) - Tragická železničná nehoda sa v utorok večer stala na nechránenom železničnom priecestí v Rajeckých Tepliciach, kde ...

29.11.2023 Roland Régely

Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou

Investori, ktorí bežne nakupujú podielové fondy, môžu od januára 2024 dosiahnuť vyššie výnosy. Po troch rokoch investovania už totiž ...

29.11.2023 Redakcia FinReport

Pokles cien priemyselných výrobcov aj stavebných materiálov pokračuje

Ceny priemyselných výrobcov pre tu¬zemský trh boli v októbri 2023 medziročne nižšie o 2,3 %. Klesali najmä ceny v malých odvetviach, kým ...

29.11.2023 Správy

Poliklinika Bezručova rozšíri svoje služby a pribudne aj bezbariérový prístup

29.11.2023 (SITA.sk) - Keď sa minulý rok otvorili brány zrekonštruovanej polikliniky v krásnej historickej budove na Bezručovej ulici, potešil ...

29.11.2023 Správy

Slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára nemení, vyjadril sa aj k dvom percentám HDP na obranu a pomoci Ukrajine (foto)

29.11.2023 (SITA.sk) - Slovensko bude pokračovať v záväzku vynakladať na obranu dve percentá HDP. Minister zahraničných vecí a európskych ...

29.11.2023 Správy

Sumou takmer 70 000 eur podporia zákazníci dm ďalšiu inštaláciu fotovoltických panelov v školských zariadeniach

29.11.2023 (SITA.sk) - Už šiestykrát zmenila dm BLACK piatok na GIVING, keď sa rozhodla venovať 5 percent z celkového denného obratu v rámci ...

29.11.2023 Správy

V odvodňovacom kanáli pri Zlatých Klasoch našli telo ženy. Nevylúčili cudzie zavinenie

29.11.2023 (SITA.sk) - Polícia prijala v utorok oznámenie o náleze mŕtvej ženy v odvodňovacom kanáli pri obci Zlaté Klasy v okrese Dunajská ...

28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Správy

Hraničnej a cudzineckej polícii v Sobranciach pribudli nové štvorkolky a terénne vozidlá (foto)

28.11.2023 (SITA.sk) - Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach má od dnešného dňa k dispozícii šestnásť nových ...

28.11.2023 Správy

Iniciatíva Catching-up Regions pomohla projektom v troch krajoch, finančná pomoc sa vyšplhala až na 120 miliónov eur

28.11.2023 (SITA.sk) - Dokopy 105 projektov v troch krajoch v celkovej hodnote 120 miliónov eur získalo za posledné štyri roky finančnú podporu ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Správy

V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži

28.11.2023 (SITA.sk) - Štyria baníci zomreli a jeden utrpel zranenia po tom, čo v uhoľnej bani v južnom Poľsku prasklo potrubie s ...

28.11.2023 Správy

Úrady vykonali razie v domoch opozičných aktivistov, akcia mala byť pomstou voči ľuďom, ktorí žiadali trestné stíhanie Lukašenka

28.11.2023 (SITA.sk) - Bieloruský vyšetrovací výbor v utorok vykonal razie v rámci rozsiahleho vyšetrovania údajného pokusu opozície o ...

28.11.2023 Správy

Železničná výpravkyňa nafúkala v službe takmer dve promile, opakovaná dychová skúška mala stúpajúcu tendenciu

28.11.2023 (SITA.sk) - Takmer dve promile nafúkala pri dychovej skúške 39-ročná žena, ktorá ako železničná výpravkyňa nastúpila do ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay