Hľadaj

Obrazom: Otvorili top atrakciu Vysokých Tatier, ľadový dóm

Sita Poslať
image

Otvorením ľadového dómu odštartovali zimnú sezónu v Tatrách. Sochári vytvorili unikátne dielo v gotickom štýle, jeho súčasťou je aj socha Majstra Pavla z Levoče.HREBIENOK 25. novembra (WebNoviny.sk) – Sprístupnením Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách verejnosti v piatok Tatranci oficiálne štartujú zimnú sezónu. Tento rok na ňom pracovalo pätnásť sochárov spolu s pomocníkmi, ľadový chrám s témou spišskej gotiky vybudovali za tri týždne.
"Tatranský dóm je oproti minulému roku opäť väčší, pričom na jeho stavbu bolo použitých až 90 ton ľadu, čo je o 20 ton viac ako minulý rok. Hlavným staviteľom tohto výnimočného diela, ktoré berie dych, je sochár Adam Bakoš, ktorý sa tejto pozície zhostil už po druhýkrát," uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Andrea Žigová.
Tatranský ľadový dóm patrí k top atrakciám zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, verejnosti je od dnešného dňa sprístupnený po štvrtýkrát. Kupola na Hrebienku ukrýva tony ľadu v 720 ľadových blokoch, ktoré v štyroch kamiónoch postupne dovážali na Hrebienok od začiatku novembra.
Počas tvorby ľadovej krásy pracovali sochári 10 až 12 hodín denne pri teplote okolo mínus sedem stupňov Celzia v špeciálnej kupole, ktorá chráni mrazivé dielo pred vrtochmi počasia a vďaka klimatizácii udržuje teplotu stabilne pod nulou.
Súčasťou unikátneho gotického chrámu je oltár so sochou Panny Márie so žehnajúcim Ježiškom či socha Majstra Pavla z Levoče, ktorá sa nachádza v klenbách napravo od oltára, ako aj ďalšie zaujímavé sochy na oltári s témou spišskej gotiky ako socha sv. Jakuba, sv. Barbory, sv. Márie Magdalény či sv. Antona Pustovníka.

Ľadový chrám je otvorený denne od 9:00 do 16:30

Originálne majstrovské ľadové dielo je doplnené umeleckými výplňami gotických okien technikou líhaného skla (reliéfne tvarovanie plochého skla), ktorých autorom je sklár a dizajnér slovensko-gréckeho pôvodu Achilleas Sdoukos. Práve jeho umelecký život sa orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo. Nekonečným zdrojom je pre neho príroda, antická mytológia a svet okolo neho.
"Projekt Tatranského ľadového dómu ma veľmi zaujal. Bolo pre mňa veľmi inšpiratívne tvoriť takéto monumentálne dielo zo skla. Zároveň to bola pre mňa veľká česť spolupodieľať sa na tejto krásnej myšlienke, ktorá je zhmotnená v unikátnej ľadovej architektúre. Mojou úlohou bolo dostať do jedného diela sakrálny motív, čo symbolizuje Bohorodička v centrálnom okne, spolu s motívmi našich Tatier, ktorými sú Kriváň a plesnivec v bočných oknách, a vytvoriť tak niečo výnimočné. Snažil som sa v skle zachytiť význam tohto majestátneho oltáru ako symbolu tohto miesta," opísal svoj prínos Sdoukos.
Počas minuloročnej sezóny navštívil Tatranský ľadový dóm rekordný počet návštevníkov, bolo ich 218-tisíc. Otvorený bol 137 dní a uskutočnilo sa v ňom aj päť svadieb a jedny oficiálne zásnuby. Počas tejto sezóny je ľadový chrám otvorený denne od 9:00 do 16:30.
"Počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené. Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho počas celej hlavnej zimnej sezóny chystáme pre návštevníkov pravidelne každú nedeľu o 15:30 v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia, pričom začíname sériou adventných koncertov. Prvý adventný koncert je naplánovaný už na nasledujúcu nedeľu 27. novembra," doplnila Žigová.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.
logo
Prečítajte si tiež:
22.2.2019 Správy

Zo Somálska odišlo približne 200 burundských vojakov, ktorí bojovali proti extrémistom

21.2.2019 Správy

Evanjelická cirkev myslí v modlitbách na pozostalých zavraždenej dvojice Jána a Martiny

21.2.2019 Správy

Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny

21.2.2019 Správy

Jedej z najhľadanejších členov organizácie Islamský štát je údajne mŕtvy, USA to preveruje

21.2.2019 Správy

Kazašský prezident odvolal vládu, ktorá podľa neho nedokázala zlepšiť život občanov

21.2.2019 Správy

Minister Gajdoš diskutoval s českým veľvyslancom aj o príprave bojovej skupiny krajín V4

21.2.2019 Správy

Osýpky zabili na Madagaskare viac ako 900 ľudí, medzi najrizikovejšie skupiny patria deti

21.2.2019 Správy

Proti Netanjahuovi sa spojili dve silné strany, podľa prieskumov ho môžu vo voľbách poraziť

21.2.2019 Ján Beracka

Slováci vnímajú euro pozitívne, vítajú ho aj podnikatelia

Slováci majú menu euro radi. Podiel ľudí, ktorí ho považujú za dobrú vec, je v porovnaní s celou eurozónou vyšší. Zároveň podiel ...

21.2.2019 Správy

Treba očistiť tento mafiánsky štát, to slušné Slovensko tu raz bude, zaznelo na zhromaždení v Trnave

21.2.2019 Správy

Vo Washingtone sa začali rokovania USA a Číny o riešení obchodného sporu

21.2.2019 Správy

Vyše tisíc ľudí si v Nitre tichým pochodom pripomenulo Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

21.2.2019 Správy

Zlatica Kušnírová vyzvala na podporu vyšetrenia vraždy a prešetrenia káuz, o ktorých písal Kuciak

19.2.2019 Redakcia FinReport

Weby, e-shopy a GDPR v podaní Natálie Hučkovej

V utorok sa na pôde Slovenskej technickej univerzity (STU) uskutočnil workshop pre študentov s názvom „Navrhuj weby a e-shopy v súlade s ...

19.2.2019 Ján Beracka

Účty zo všetkých bánk v jednej appke? Na Slovensku nie, hoci PSD2 funguje už rok

Norma PSD2 vstúpila do platnosti v januári tohto roku a ešte pred vstupom do účinnosti sa objavovali úvahy o tom, že táto smernica o ...

18.2.2019 Redakcia FinReport

Finančné aktuality 8/2018: Slovenská ekonomika spomaľuje

Slovenská ekonomika v štvrtom kvartáli spomalila tempo rastu. Ceny v januári vzrástli o viac ako jedno percento. Kontrol v súvislosti s GDPR ...

18.2.2019 Ivana Brillová

Martin Reguli: Eurozóna nevie nájsť správny kompromis medzi tým, čo chcú ľudia a čo potrebuje ona

Slovensko vstúpilo do eurozóny 1. januára 2009. Prešlo už 10 rokov, odkedy sme členmi tejto menovej únie. Ako sa zmenilo nielen Slovensko, ale ...

16.2.2019 Marek Mittaš

V zime do tepla? Toto sú tie správne miesta

Vymeniť treskúce mrazy za príjemné leto je otázkou niekoľkých hodín. Niekedy dokonca nemusia byť v hre ani mimoriadne finančné náklady. ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení